Ciąża Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego

Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego

-

Każda mama chce dla swojego maleństwa jak najlepiej. By zapewnić dzieciom optymalne warunki wzrostu i rozwoju, z uwagą dobieramy wszystkie ich akcesoria, ubranka, zabawki, a przede wszystkim – produkty, które wprowadzamy do ich diety. Jeśli któreś z nich budzą nasze wątpliwości, zwykle podchodzimy do nich z rezerwą i pewnymi obawami.

Jednym z takich produktów dla niemowląt, wokół których narosło wiele mitów, jest mleko modyfikowane. Tymczasem, jeśli jest dobrze dobrane, odpowiednio przygotowane i właściwie wprowadzane do diety maluszka, z powodzeniem może być ono pełnowartościową podstawą diety dziecka w pierwszych latach jego życia. Co trzeba wiedzieć o mleku modyfikowanym i które z dość powszechnych stwierdzeń na jego temat mijają się z prawdą?

Mit 1: dzieci karmione mlekiem modyfikowanym częściej chorują

Ekspertom, którzy pracują nad udoskonaleniem mieszanek mleka modyfikowanego dla niemowląt, nie udało się do tej pory opracować receptury identycznej z naturalnym mlekiem matki. W kwestii substancji odpowiedzialnych za wspieranie układu odpornościowego dziecka w ostatnich latach poczynione zostały jednak znaczne postępy. Należy jednak pamiętać, że mleko matki jest doskonałym pokarmem dla dziecka na każdym etapie jego rozwoju.

Mit 2: mleko modyfikowane nie zaspokaja pragnienia dziecka

Wśród młodych mam – z niejasnych powodów – dość powszechne jest przekonanie, że karmionemu mlekiem modyfikowanym dziecku trzeba też dodatkowo serwować wodę lub herbatkę. To nieprawda: mieszankę mleka modyfikowanego przygotowuje się zawsze na bazie wody, dzięki czemu jest ona w stanie zaspokoić zarówno głód, jak i pragnienie niemowlęcia. Warto jednak wiedzieć, że zwiększone zapotrzebowanie na płyny pojawia się czasem u każdego dziecka, niezależnie od sposobu, w jaki jest karmione. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę w upalne letnie dni oraz w zimowym sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche.

Mit 3: karmienie mlekiem modyfikowanym wymaga regularnego harmonogramu

Choć mleko matki i mleko modyfikowane mają nieco inny skład i nieco inne pochodzenie, zarówno jedno, jak i drugie stanowi pełnowartościowy posiłek dla niemowlęcia. Nie wiadomo więc, skąd wzięło się mylne przeświadczenie, że o ile przy karmieniu piersią dziecko powinno dostawać pokarm na żądanie, o tyle butelkę z mlekiem modyfikowanym należy mu podawać dokładnie co trzy godziny. Niektóre dzieci będą domagały się karmienia częściej, inne z większymi przerwami – wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb, a nie od rodzaju pokarmu.

Mit 4: mleko modyfikowane można przygotować na zapas – nie psuje się

To jeden z ulubionych argumentów zagorzałych przeciwników karmienia mlekiem modyfikowanym – to „sztuczne” mleko, pełne szkodliwej chemii, dzięki której długo się nie psuje! Nic bardziej mylnego: wystarczy przeczytać etykietę takiego produktu, by przekonać się, jak jest naprawdę. Przygotowana mieszanka mleka modyfikowanego nie może być przechowywana w podgrzewaczu dłużej niż 30 minut, a w lodówce wytrzyma maksymalnie dwie godziny. Po przekroczeniu tego czasu zaczną się w niej namnażać niebezpieczne dla układu pokarmowego dziecka bakterie, które mogą powodować bóle brzucha i biegunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Risotto alla milanese – przepis

Risotto to potrawa, która przywędrowała do nas z Włoch. Jest to ryż, który podsmażamy z cebulą, ewentualnie czosnkiem. Konieczne do zrobienia klasycznego risotto jest białe, wytrawne wino. Poza tą bazą, do risotto, tak jak do spaghetti, możemy zrobić różnego rodzaju sosy.

Co warto zobaczyć na Pomorzu?

Nie tylko szum morza, ale i krajobraz wzgórz, jezior i borów składają się na piękno województwa pomorskiego. Nawet dynamicznie rozwijające się miasta nie zapominają o swoim zabytkowym charakterze, który przyciąga prawdziwe rzesze turystów. Pomorze to wymarzone miejsce na wypoczynek i aktywną turystykę.

Zobacz też

Agresja u dzieci – co robić?

Agresja w dzisiejszych czasach, to bardzo poważny problem. Dotyczy on zarówno dorosłych jak i dzieci. Wiadomości telewizyjne dostarczają nam coraz częściej informacji o małoletnich napadających na rówieśników, o dzieciach „pastwiących się” nad innymi dziećmi.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: