Prawo Odszkodowanie za błąd medyczny

Odszkodowanie za błąd medyczny

-

Naruszenie albo uszkodzenie tkanek organizmu lub wywołanie rozstroju zdrowia pacjenta w wyniku tzw. „błędu medycznego” podczas operacji, może dla chorego oznaczać długotrwałą zmianę polegającą na negatywnych skutkach. Zaczynając od dolegliwości fizycznych, cierpienia, przez konieczność bardzo drogiego i obszernego leczenia, rehabilitację, aż po utratę możliwości powrotu do pracy. W sytuacji błędu medycznego, przepisy prawa umożliwiają dochodzenie należnego odszkodowania poszkodowanemu pacjentowi.

Ustalenie winnego (czy oby na pewno był to błąd lekarzy)

Na samym początku należy jednak dowiedzieć się kto będzie odpowiadał za szkodę powstałą na skutek błędu medycznego – lekarz, inny członek personelu medycznego czy zatrudniający ich szpital, bądź też inna instytucja medyczna, w której doszło do wyrządzenia szkody.

Kiedy lekarz zatrudniony jest w podmiocie medycznym na podstawie umowy o pracę, wówczas jego odpowiedzialność jest ograniczona do odpowiedzialności pracowniczej wobec tego podmiotu. Pacjent może wówczas dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od szpitala, będącego pracodawcą danego lekarza. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy lekarz wyrządził pacjentowi szkodę umyślnie.

Odszkodowania za błędy medyczne są skomplikowanymi sprawami, ponieważ trudne jest udowodnienie lekarzowi, że popełnił błąd. Zdarzają się również sytuacje, gdy do karty pacjenta wpisane są informacje, które nie odpowiadają zastosowanym procedurom medycznym. Gdy chcemy złożyć pozew do sądu, warto wybrać odpowiedniego i dobrego prawnika, który pomoże nam w uzyskaniu odszkodowania. Sąd należy bowiem przekonać, że lekarz źle przeprowadził operację, co musi być udokumentowane dowodami, przede wszystkim w postaci opinii biegłych. 

Uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny jest możliwe, lecz może być trudne w realizacji. W takiej sytuacji może nam pomóc adwokat Warszawa, który przeprowadzi nas przez formalności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nawozy organiczne – przykład, stosowanie

Nawożenie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który musi zostać dobrze przemyślany.

Naleśniki z rabarbarem – przepis

Rabarbar ma kwaskowaty smak, który doskonale zgrywa się z lekko mdłym i słonawym ciastem naleśnikowym. Dlatego też każdy, kto nie spróbował jeszcze naleśników rabarbarowych, powinien szybko nadrobić zaległości. Zapraszam!

Zobacz też

Planowanie urlopów pracowników

Nieobecności pracowników w sezonie urlopowym wymagają reorganizacji pracy w firmie dlatego aby nie dać się zaskoczyć warto zawczasu przygotować przemyślany plan urlopów. Dzięki temu zarówno pracodawca jak i pracownicy będą mieli możliwość przygotowania się na nieco innym rytm pracy.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: