Prawo Odszkodowanie za błąd medyczny

Odszkodowanie za błąd medyczny

-

Naruszenie albo uszkodzenie tkanek organizmu lub wywołanie rozstroju zdrowia pacjenta w wyniku tzw. „błędu medycznego” podczas operacji, może dla chorego oznaczać długotrwałą zmianę polegającą na negatywnych skutkach. Zaczynając od dolegliwości fizycznych, cierpienia, przez konieczność bardzo drogiego i obszernego leczenia, rehabilitację, aż po utratę możliwości powrotu do pracy. W sytuacji błędu medycznego, przepisy prawa umożliwiają dochodzenie należnego odszkodowania poszkodowanemu pacjentowi.

Ustalenie winnego (czy oby na pewno był to błąd lekarzy)

Na samym początku należy jednak dowiedzieć się kto będzie odpowiadał za szkodę powstałą na skutek błędu medycznego – lekarz, inny członek personelu medycznego czy zatrudniający ich szpital, bądź też inna instytucja medyczna, w której doszło do wyrządzenia szkody.

Kiedy lekarz zatrudniony jest w podmiocie medycznym na podstawie umowy o pracę, wówczas jego odpowiedzialność jest ograniczona do odpowiedzialności pracowniczej wobec tego podmiotu. Pacjent może wówczas dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od szpitala, będącego pracodawcą danego lekarza. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy lekarz wyrządził pacjentowi szkodę umyślnie.

Odszkodowania za błędy medyczne są skomplikowanymi sprawami, ponieważ trudne jest udowodnienie lekarzowi, że popełnił błąd. Zdarzają się również sytuacje, gdy do karty pacjenta wpisane są informacje, które nie odpowiadają zastosowanym procedurom medycznym. Gdy chcemy złożyć pozew do sądu, warto wybrać odpowiedniego i dobrego prawnika, który pomoże nam w uzyskaniu odszkodowania. Sąd należy bowiem przekonać, że lekarz źle przeprowadził operację, co musi być udokumentowane dowodami, przede wszystkim w postaci opinii biegłych. 

Uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny jest możliwe, lecz może być trudne w realizacji. W takiej sytuacji może nam pomóc adwokat Warszawa, który przeprowadzi nas przez formalności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Olej kokosowy – zastosowanie w kosmetyce

Coraz bardziej cenione są w kosmetologii produkty naturalne. Ostatnim odkryciem jest olej kokosowy, wcześniej stosowany tylko w kuchni. Ma szerokie zastosowanie także w pielęgnacji ciała i włosów.

Czy seks z prostytutką to zdrada?

Niektóre kobiety, kiedy dowiadują się, że mąż zdradził je z prostytutką, mają wątpliwości, czy takie zachowanie w ogóle można traktować w kategoriach zdrady. Otóż każdy kontakt seksualny podjęty przez męża poza małżeństwem bez wiedzy i zgody żony jest złamaniem zasady wierności. Dlaczego?

Zobacz też

Anoreksja u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Anoreksję nazywamy inaczej jadłowstrętem psychicznym. Jak nazwa wskazuje – podłoże tej choroby ma charakter psychiczny, a nie fizjologiczny. Niejedzenie nie wynika więc na przykład z powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale ze złożonych przyczyn psychologicznych.

Zalety nowoczesnego cateringu dietetycznego

Usługi gastronomiczne wchodzą w naszym kraju na coraz wyższy poziom. Szczególną popularnością cieszą się obecnie firmy cateringowe, które dostarczają...

Zestaw zabawek dla małego kolekcjonera

Super Zings 4 zestaw to zabawka dla kolekcjonera, która posiada w opakowaniu 10 niezwykłych figurek. Przedstawiają one przedmioty codziennego...

Może Cię zainteresuje: