Prawo Odszkodowanie za błąd medyczny

Odszkodowanie za błąd medyczny

-

Naruszenie albo uszkodzenie tkanek organizmu lub wywołanie rozstroju zdrowia pacjenta w wyniku tzw. „błędu medycznego” podczas operacji, może dla chorego oznaczać długotrwałą zmianę polegającą na negatywnych skutkach. Zaczynając od dolegliwości fizycznych, cierpienia, przez konieczność bardzo drogiego i obszernego leczenia, rehabilitację, aż po utratę możliwości powrotu do pracy. W sytuacji błędu medycznego, przepisy prawa umożliwiają dochodzenie należnego odszkodowania poszkodowanemu pacjentowi.

Ustalenie winnego (czy oby na pewno był to błąd lekarzy)

Na samym początku należy jednak dowiedzieć się kto będzie odpowiadał za szkodę powstałą na skutek błędu medycznego – lekarz, inny członek personelu medycznego czy zatrudniający ich szpital, bądź też inna instytucja medyczna, w której doszło do wyrządzenia szkody.

Kiedy lekarz zatrudniony jest w podmiocie medycznym na podstawie umowy o pracę, wówczas jego odpowiedzialność jest ograniczona do odpowiedzialności pracowniczej wobec tego podmiotu. Pacjent może wówczas dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od szpitala, będącego pracodawcą danego lekarza. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy lekarz wyrządził pacjentowi szkodę umyślnie.

Odszkodowania za błędy medyczne są skomplikowanymi sprawami, ponieważ trudne jest udowodnienie lekarzowi, że popełnił błąd. Zdarzają się również sytuacje, gdy do karty pacjenta wpisane są informacje, które nie odpowiadają zastosowanym procedurom medycznym. Gdy chcemy złożyć pozew do sądu, warto wybrać odpowiedniego i dobrego prawnika, który pomoże nam w uzyskaniu odszkodowania. Sąd należy bowiem przekonać, że lekarz źle przeprowadził operację, co musi być udokumentowane dowodami, przede wszystkim w postaci opinii biegłych. 

Uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny jest możliwe, lecz może być trudne w realizacji. W takiej sytuacji może nam pomóc adwokat Warszawa, który przeprowadzi nas przez formalności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak stworzyć portfolio fotograficzne?

Portfolio fotograficzne może przybierać różne formy, w zależności od rodzaju uprawianej przez nas fotografii i grona odbiorców, a więc również potencjalnych klientów, do których chcemy dotrzeć.

Jak zwalczyć skrzyp polny w ogrodzie?

Skrzyp polny Equisetum arvense to roślina wieloletnia pospolicie występująca na terenie całego kraju. Należy do rodziny skrzypowatych Equisetaceae. Osiąga od 7 do 30 cm wysokości. Występuje w całej Polsce. Rośnie na różnych glebach piaszczystych, gliniastych i wilgotnych.

Zobacz też

Co grozi za brak meldunku?

Obowiązek meldunkowy do niedawna był wykroczeniem. Obecnie jego niedotrzymanie nie wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: