Ciąża Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

-

Mdłości są naturalnym objawem ciąży i jako takie nie powinny budzić niepokoju u przyszłej mamy, gdyż nie zagrażają życiu dziecka. Wpływają jednak negatywnie na samopoczucie kobiety ciężarnej. Wystarczy odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe, aby zapobiec niepożądanym nudnościom i wymiotom.

W ciąży ważna jest przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Przyszła mama powinna jeść co 3-4 godziny, czyli często, ale mniejsze porcje. W ten sposób uniknie zarówno uczucia głodu, jak i przejedzenia. Zalecane jest, aby pierwszy posiłek dnia kobieta w ciąży zjadła jeszcze w łóżku.

Jeśli chodzi o wybór produktów, to warto wybierać te najmniej przetworzone i sezonowe. Ze względu na mdłości kobiety ciężarne powinny stawiać na potrawy lekkostrawne i raczej unikać smażonych i tłustych potraw (w tym fast foodów), które obciążają żołądek. Warto zadbać w diecie o produkty zawierające witaminę B6, która zapobiega nudnościom. Należą do nich m.in. warzywa zielone, jaja, ryby, orzechy, pestki dyni, ziemniaki oraz marchew. Szczególnie polecane na walkę z nudnościami są migdały. Z diety ciężarna powinna wyeliminować z kolei ostre przyprawy oraz nabiał. Powinna ograniczyć także spożywanie surowych owoców i warzyw.

Przy mdłościach należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się szczególnie picie wody mineralnej, naparów z melisy, mięty, nagietka oraz ze świeżego imbiru. Przyszła mama, która zmaga się z nudnościami, powinna odstawić wszystkie napoje gazowane, czerwoną i zieloną herbatę, soki owocowe oraz mleko. Jeśli chodzi o czarną herbatę, to jest ona wskazana, ale trzeba uważać, żeby nie była za mocno zaparzona. Mocne napary z ziół również mogą podrażnić nasz żołądek i zadziałać niekorzystnie. Istotne jest, aby – niezależnie od rodzaju napoju – pić małymi łykami niewielkie porcje.

W przezwyciężeniu nudności pomagają spacery na świeżym powietrzu, spanie w przewietrzonym wcześniej pokoju, unikanie intensywnych i nielubianych zapachów (np. zapachu papierosów, benzyny, odświeżacza do powietrza) oraz unikanie stresujących sytuacji. Bez konsultacji z lekarzem ciężarna nie powinna przyjmować żadnych leków przeciwwymiotnych.

Drogie Mamy, a Wy jak sobie radziłyście z nudnościami w okresie ciąży? Czy faktycznie przestrzegałyście powyższych reguł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kto podlega ubezpieczeniom obowiązkowym?

Ubezpieczenia obowiązkowe są ubezpieczeniami, których zawarcie narzucane jest przez ustawę.

Porażenie nerwu twarzowego – leczenie

Aby mówić o możliwościach leczenia porażenia nerwu twarzowego, należy wspomnieć o tym, kiedy można podejrzewać jego uszkodzenie. Najważniejszym zadaniem nerwu twarzowego jest unerwianie mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Nerw twarzowy jest jednym z dwunastu nerwów czaszkowych.

Zobacz też

Krupnik pomidorowy – przepis

Krupnik w wersji klasycznej zna chyba każdy Polak. Można jednak poeksperymentować z jego smakiem. Istnieją wersje grzybowe – ale można pokusić się i o połączenie dwóch iście polskich i tradycyjnych zup – i przyrządzić krupnik pomidorowy.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: