Ciąża Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

-

Mdłości są naturalnym objawem ciąży i jako takie nie powinny budzić niepokoju u przyszłej mamy, gdyż nie zagrażają życiu dziecka. Wpływają jednak negatywnie na samopoczucie kobiety ciężarnej. Wystarczy odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe, aby zapobiec niepożądanym nudnościom i wymiotom.

W ciąży ważna jest przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Przyszła mama powinna jeść co 3-4 godziny, czyli często, ale mniejsze porcje. W ten sposób uniknie zarówno uczucia głodu, jak i przejedzenia. Zalecane jest, aby pierwszy posiłek dnia kobieta w ciąży zjadła jeszcze w łóżku.

Jeśli chodzi o wybór produktów, to warto wybierać te najmniej przetworzone i sezonowe. Ze względu na mdłości kobiety ciężarne powinny stawiać na potrawy lekkostrawne i raczej unikać smażonych i tłustych potraw (w tym fast foodów), które obciążają żołądek. Warto zadbać w diecie o produkty zawierające witaminę B6, która zapobiega nudnościom. Należą do nich m.in. warzywa zielone, jaja, ryby, orzechy, pestki dyni, ziemniaki oraz marchew. Szczególnie polecane na walkę z nudnościami są migdały. Z diety ciężarna powinna wyeliminować z kolei ostre przyprawy oraz nabiał. Powinna ograniczyć także spożywanie surowych owoców i warzyw.

Przy mdłościach należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się szczególnie picie wody mineralnej, naparów z melisy, mięty, nagietka oraz ze świeżego imbiru. Przyszła mama, która zmaga się z nudnościami, powinna odstawić wszystkie napoje gazowane, czerwoną i zieloną herbatę, soki owocowe oraz mleko. Jeśli chodzi o czarną herbatę, to jest ona wskazana, ale trzeba uważać, żeby nie była za mocno zaparzona. Mocne napary z ziół również mogą podrażnić nasz żołądek i zadziałać niekorzystnie. Istotne jest, aby – niezależnie od rodzaju napoju – pić małymi łykami niewielkie porcje.

W przezwyciężeniu nudności pomagają spacery na świeżym powietrzu, spanie w przewietrzonym wcześniej pokoju, unikanie intensywnych i nielubianych zapachów (np. zapachu papierosów, benzyny, odświeżacza do powietrza) oraz unikanie stresujących sytuacji. Bez konsultacji z lekarzem ciężarna nie powinna przyjmować żadnych leków przeciwwymiotnych.

Drogie Mamy, a Wy jak sobie radziłyście z nudnościami w okresie ciąży? Czy faktycznie przestrzegałyście powyższych reguł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić wzór żakardowy?

Jeśli marzy Ci się pulowerek w romby czy zimowe rękawiczki w charakterystyczne norweskie gwiazdki, to znak, że czas na wprowadzenie koloru do Twoich robótek. Przyda Ci się zapewne technika żakardowa, pozwalająca wplatać w dzianinę drobne kolorowe wzory.

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Z perspektywy dziecka rozwód rodziców jest bardzo złym rozwiązaniem. Wiąże się z nim utrata bezpieczeństwa, poczucie emocjonalnego zagrożenia i zazdrość o uczucia rodzica, który po rozpadzie rodziny nie będzie już mieszkać w domu. W jaki sposób zatem rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie, by mogło ten fakt zaakceptować?

Zobacz też

Obliczanie przychodów z działalności gospodarczej

Ustaleniu daty powstania przychodu z działalności gospodarczej opiera się zwykle na zasadzie memoriału. Zgodnie z tą zasadą przychód powstaje wówczas, gdy staje się należny, a więc gdy można domagać się uregulowania należności. W określonych sytuacjach moment powstania przychodu ustala się opierając na innych zasadach. Co zatem należy wiedzieć o obliczaniu przychodów z działalności gospodarczej? Podajemy kluczowe wskazówki.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: