Ciąża Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

-

Mdłości są naturalnym objawem ciąży i jako takie nie powinny budzić niepokoju u przyszłej mamy, gdyż nie zagrażają życiu dziecka. Wpływają jednak negatywnie na samopoczucie kobiety ciężarnej. Wystarczy odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe, aby zapobiec niepożądanym nudnościom i wymiotom.

W ciąży ważna jest przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Przyszła mama powinna jeść co 3-4 godziny, czyli często, ale mniejsze porcje. W ten sposób uniknie zarówno uczucia głodu, jak i przejedzenia. Zalecane jest, aby pierwszy posiłek dnia kobieta w ciąży zjadła jeszcze w łóżku.

Jeśli chodzi o wybór produktów, to warto wybierać te najmniej przetworzone i sezonowe. Ze względu na mdłości kobiety ciężarne powinny stawiać na potrawy lekkostrawne i raczej unikać smażonych i tłustych potraw (w tym fast foodów), które obciążają żołądek. Warto zadbać w diecie o produkty zawierające witaminę B6, która zapobiega nudnościom. Należą do nich m.in. warzywa zielone, jaja, ryby, orzechy, pestki dyni, ziemniaki oraz marchew. Szczególnie polecane na walkę z nudnościami są migdały. Z diety ciężarna powinna wyeliminować z kolei ostre przyprawy oraz nabiał. Powinna ograniczyć także spożywanie surowych owoców i warzyw.

Przy mdłościach należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się szczególnie picie wody mineralnej, naparów z melisy, mięty, nagietka oraz ze świeżego imbiru. Przyszła mama, która zmaga się z nudnościami, powinna odstawić wszystkie napoje gazowane, czerwoną i zieloną herbatę, soki owocowe oraz mleko. Jeśli chodzi o czarną herbatę, to jest ona wskazana, ale trzeba uważać, żeby nie była za mocno zaparzona. Mocne napary z ziół również mogą podrażnić nasz żołądek i zadziałać niekorzystnie. Istotne jest, aby – niezależnie od rodzaju napoju – pić małymi łykami niewielkie porcje.

W przezwyciężeniu nudności pomagają spacery na świeżym powietrzu, spanie w przewietrzonym wcześniej pokoju, unikanie intensywnych i nielubianych zapachów (np. zapachu papierosów, benzyny, odświeżacza do powietrza) oraz unikanie stresujących sytuacji. Bez konsultacji z lekarzem ciężarna nie powinna przyjmować żadnych leków przeciwwymiotnych.

Drogie Mamy, a Wy jak sobie radziłyście z nudnościami w okresie ciąży? Czy faktycznie przestrzegałyście powyższych reguł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż do czerwonej sukienki

Czerwień to zdecydowanie najseksowniejszy kolor wszech czasów! Kojarzy się z kobiecością, erotyzmem, energią i siłą.

B-52 – przepis

B-52 to słynny shot, w pewnych kręgach uważany za kobiecy. Spowodowane jest to tym, że B-52 jest słodki. Poza tym, że słodkim, B-52 jest również shotem płonącym, przez co wygląda bardzo efektownie. Dodatkowe wrażenia daje „warstwowość” drinka.

Zobacz też

Od kiedy dziecko może samo chodzić do szkoły?

Przepisy prawa regulują kiedy dziecko może samodzielnie przychodzić do szkoły i wracać z niej do domu. Warunkiem jest ukończenie siódmego roku życia. Sprawdzając datę urodzenia dziecka, można by podjąć decyzję. Jednak poruszana kwestia nie wydaje się być do końca rozstrzygnięta. Ważne jest przecież wzięcie pod uwagę wielu czynników towarzyszących.

Konsultant telefoniczny – łatwa i przyjemna praca?

Znalezienie pracy konsultanta telefonicznego nie jest trudne, nawet jeśli jesteś początkującym i nie masz doświadczenia. Możesz zaoferować elastyczne godziny...

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Każdego roku policja w Polsce odnotowuje około 10 000 kradzieży aut. Wraz z rozwojem technologii zabezpieczających takich przestępstw jest...

Może Cię zainteresuje: