Ciąża Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

-

Mdłości są naturalnym objawem ciąży i jako takie nie powinny budzić niepokoju u przyszłej mamy, gdyż nie zagrażają życiu dziecka. Wpływają jednak negatywnie na samopoczucie kobiety ciężarnej. Wystarczy odpowiednia dieta i nawyki żywieniowe, aby zapobiec niepożądanym nudnościom i wymiotom.

W ciąży ważna jest przede wszystkim regularność spożywania posiłków. Przyszła mama powinna jeść co 3-4 godziny, czyli często, ale mniejsze porcje. W ten sposób uniknie zarówno uczucia głodu, jak i przejedzenia. Zalecane jest, aby pierwszy posiłek dnia kobieta w ciąży zjadła jeszcze w łóżku.

Jeśli chodzi o wybór produktów, to warto wybierać te najmniej przetworzone i sezonowe. Ze względu na mdłości kobiety ciężarne powinny stawiać na potrawy lekkostrawne i raczej unikać smażonych i tłustych potraw (w tym fast foodów), które obciążają żołądek. Warto zadbać w diecie o produkty zawierające witaminę B6, która zapobiega nudnościom. Należą do nich m.in. warzywa zielone, jaja, ryby, orzechy, pestki dyni, ziemniaki oraz marchew. Szczególnie polecane na walkę z nudnościami są migdały. Z diety ciężarna powinna wyeliminować z kolei ostre przyprawy oraz nabiał. Powinna ograniczyć także spożywanie surowych owoców i warzyw.

Przy mdłościach należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zaleca się szczególnie picie wody mineralnej, naparów z melisy, mięty, nagietka oraz ze świeżego imbiru. Przyszła mama, która zmaga się z nudnościami, powinna odstawić wszystkie napoje gazowane, czerwoną i zieloną herbatę, soki owocowe oraz mleko. Jeśli chodzi o czarną herbatę, to jest ona wskazana, ale trzeba uważać, żeby nie była za mocno zaparzona. Mocne napary z ziół również mogą podrażnić nasz żołądek i zadziałać niekorzystnie. Istotne jest, aby – niezależnie od rodzaju napoju – pić małymi łykami niewielkie porcje.

W przezwyciężeniu nudności pomagają spacery na świeżym powietrzu, spanie w przewietrzonym wcześniej pokoju, unikanie intensywnych i nielubianych zapachów (np. zapachu papierosów, benzyny, odświeżacza do powietrza) oraz unikanie stresujących sytuacji. Bez konsultacji z lekarzem ciężarna nie powinna przyjmować żadnych leków przeciwwymiotnych.

Drogie Mamy, a Wy jak sobie radziłyście z nudnościami w okresie ciąży? Czy faktycznie przestrzegałyście powyższych reguł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uniknąć poślizgu koła na motocyklu?

Uślizg koła to bardzo niebezpieczna sytuacja dla kierowcy jednośladu, szczególnie gdy przytrafia się ona osobie początkującej. Nagłe zerwanie przyczepności jest często jednoznaczne z nieprzewidzianym zachowaniem się motocykla, a więc jego przewróceniem się. Zapobieganie takim sytuacjom polega głównie na przewidywaniu, kiedy zjawisko to może wystąpić. Kompletne opanowanie poślizgu jest bardzo trudne, nawet dla wytrawnych kierowców.

Jak zmienić umowę spółki jawnej?

Powstanie spółki jawnej, jej funkcjonowanie, a także zmiany w umowie, regulowane są przez Kodeks Spółek Handlowych. (Dz.U. Nr 94) Przepisy kodeksu, a także charakter spółki jawnej jako spółki osobowej mówią, że zmiana umowy wymaga zgody wszystkich wspólników. Zmiany dokonujemy przez sporządzenie aneksu do umowy, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, wymaga ona także zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 26§ 2 k.s.h).

Zobacz też

Co grozi za pobicie, znieważenie policjanta (na służbie)?

Policjantowi jako funkcjonariuszowi publicznemu należy się szacunek - wszelkie przejawy jego braku są karane.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: