Psychologia Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

-

Depresja poporodowa dotyczy u około 10%-15% kobiet. Nie należy jej jednak mylić z uczuciem smutku i przygnębienia po porodzie zwanym „baby blues”, gdyż ów „baby blues” trwa zaledwie kilka dni, a depresja to choroba trwająca kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Co ważne, pojawia się ona zazwyczaj dopiero po dwóch miesiącach od porodu, a niektóre kobiety dotyka dopiero po dwunastu miesiącach od przyjścia dziecka na świat.

Jeśli chodzi o objawy, to depresja poporodowa nie różni się praktycznie od „zwykłej” depresji. Objawia się zatem przez uczucie nieustannego smutku, rozpaczy, drażliwość, zmęczenie, problemy ze snem, utratę apetytu, niechęć do stosunków seksualnych oraz problemy z wypełnianiem obowiązków i organizowaniem czasu. W depresji poporodowej pojawia się dodatkowo lęk o dziecko. Świeżo upieczona mama nie chce zostawać sama z maleństwem, bo boi się, że zrobi mu krzywdę; towarzyszy jej uczucie niekompetencji. Dodatkowo zamartwia się o stan zdrowia swojego dziecka oraz o jego przyszłość.

Przyczyny depresji poporodowej nie są do końca znane. Zazwyczaj jednak wiąże się ją z przebytą chorobą depresyjną w przeszłości, brakiem pomocy ze strony ojca dziecka, komplikacjami przy porodzie, chorobą dziecka bądź jego wcześniactwem, a także z trudnym relacjami świeżo upieczonej mamy z własną matką.

Jak kobieta może zwalczyć sama depresję poporodową? Przede wszystkim powinna opowiedzieć komuś o swoich uczuciach, lękach i wątpliwościach. Szczególnie wartościowa i uspokajająca może być w tym przypadku rozmowa z inną matką, która podzieli się swoim doświadczeniem w macierzyństwie. Warto również dbać o kontakt z partnerem i być wobec niego szczerą. Wspólne wyjście na kolację czy chwile intymności wpłyną pozytywnie na związek i tym samym na samopoczucie kobiety.

Należy także nauczyć się prosić partnera czy inną bliską osobę o pomoc przy obowiązkach domowych bądź obowiązkach przy dziecku. Czas, w którym ktoś przejmuje opiekę nad bobasem, warto poświęcić przede wszystkim na sen. Nieprzespane noce pogłębiają bowiem stan depresji. Chwilę odpoczynku można również spożytkować jako chwilę przyjemności np. wyjście do fryzjera, na zakupy czy na kawę z przyjaciółkami.

Jeśli objawy depresji poporodowej nie ustępują, to należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który wprowadzi leczenie farmakologiczne i/albo zaproponuje psychoterapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rak endometrium – objawy

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że walka z otyłością nie ma nic wspólnego z zapobieganiem powstawania raka endometrium. W rzeczywistości okazuje się, że otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu.

Ciasto drożdżowe z jagodami i kruszonką – przepis

Ciasto drożdżowe smakuje zawsze bardzo dobrze....

Zobacz też

Podział majątku po rozwodzie

Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami (jeżeli nie podpisali przed ślubem intercyzy) powstaje wspólnota majątkowa. Do wspólnego majątku wlicza się przedmioty majątkowe nabyte zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jednego z nich w trakcie trwania całego małżeństwa.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: