Psychologia Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

-

Depresja poporodowa dotyczy u około 10%-15% kobiet. Nie należy jej jednak mylić z uczuciem smutku i przygnębienia po porodzie zwanym „baby blues”, gdyż ów „baby blues” trwa zaledwie kilka dni, a depresja to choroba trwająca kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Co ważne, pojawia się ona zazwyczaj dopiero po dwóch miesiącach od porodu, a niektóre kobiety dotyka dopiero po dwunastu miesiącach od przyjścia dziecka na świat.

Jeśli chodzi o objawy, to depresja poporodowa nie różni się praktycznie od „zwykłej” depresji. Objawia się zatem przez uczucie nieustannego smutku, rozpaczy, drażliwość, zmęczenie, problemy ze snem, utratę apetytu, niechęć do stosunków seksualnych oraz problemy z wypełnianiem obowiązków i organizowaniem czasu. W depresji poporodowej pojawia się dodatkowo lęk o dziecko. Świeżo upieczona mama nie chce zostawać sama z maleństwem, bo boi się, że zrobi mu krzywdę; towarzyszy jej uczucie niekompetencji. Dodatkowo zamartwia się o stan zdrowia swojego dziecka oraz o jego przyszłość.

Przyczyny depresji poporodowej nie są do końca znane. Zazwyczaj jednak wiąże się ją z przebytą chorobą depresyjną w przeszłości, brakiem pomocy ze strony ojca dziecka, komplikacjami przy porodzie, chorobą dziecka bądź jego wcześniactwem, a także z trudnym relacjami świeżo upieczonej mamy z własną matką.

Jak kobieta może zwalczyć sama depresję poporodową? Przede wszystkim powinna opowiedzieć komuś o swoich uczuciach, lękach i wątpliwościach. Szczególnie wartościowa i uspokajająca może być w tym przypadku rozmowa z inną matką, która podzieli się swoim doświadczeniem w macierzyństwie. Warto również dbać o kontakt z partnerem i być wobec niego szczerą. Wspólne wyjście na kolację czy chwile intymności wpłyną pozytywnie na związek i tym samym na samopoczucie kobiety.

Należy także nauczyć się prosić partnera czy inną bliską osobę o pomoc przy obowiązkach domowych bądź obowiązkach przy dziecku. Czas, w którym ktoś przejmuje opiekę nad bobasem, warto poświęcić przede wszystkim na sen. Nieprzespane noce pogłębiają bowiem stan depresji. Chwilę odpoczynku można również spożytkować jako chwilę przyjemności np. wyjście do fryzjera, na zakupy czy na kawę z przyjaciółkami.

Jeśli objawy depresji poporodowej nie ustępują, to należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który wprowadzi leczenie farmakologiczne i/albo zaproponuje psychoterapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kara za jazdę po pijanemu

Jazda samochodem, czy jakimkolwiek pojazdem mechanicznym po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości jest karana. Stan nietrzeźwości oznacza, że zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza dawkę 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Podwyższenie kwoty udzielonego kredytu

Wielu klientów po spłaceniu części zadłużenia przekonuje się, że kwota uzyskanego kredytu okazała się nieadekwatna do ich potrzeb. Taka sytuacja bardzo często ma miejsce w przypadku nabycia mieszkania, którego remont okazał się zbyt kosztowny w stosunku do możliwości finansowych nowego właścicieli. Sytuacja tych osób okazuje się dość złożona. Mianowicie zaciągnięte zobowiązanie w znaczący sposób mogło zredukować ich zdolność kredytową, która ma niebagatelne znaczenie w przypadku składania wniosku kredytowego w innym banku.

Zobacz też

Masaż ujędrniający – opinie, jaki wybrać?

Masaż ujędrniający uelastycznia skórę, masaż powoduje, że krew szybciej krąży, uaktywnia się przepływ limfy i tym samym odżywiona zostaje okolica masowana. Poprawia się metabolizm, dochodzi do rozbicia tkanki tłuszczowej – powoduje to zmniejszenie się cellulitu, co nadaje skórze ładniejszy wygląd.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: