Psychologia Jak radzić sobie z napadami złości, agresji?

Jak radzić sobie z napadami złości, agresji?

-

Każdemu z nas zdarza się czasami zdenerwować i zezłościć na drugą osobę. Ale czy od razu trzeba w takiej sytuacji podnosić głos, krzyczeć i mówić przykre słowa, których będziemy po chwili żałować? Czy nawet największy gniew i wzburzenie uprawnia nas do agresji? Odpowiedź na oba pytania brzmi: nie. Wybuchy złości można i trzeba kontrolować. Wystarczy wziąć sobie do serca i wcielić w życie następujące wskazówki:

1) Nie reaguj impulsywnie – wystarczy kilka sekund, żebyś sobie uświadomił, że krzykiem czy agresją nic nie zdziałasz. Rodzice nie chcą puścić Cię na imprezę? Przełożony odmówił podwyżki? Twój wybuch gniewu tylko pogorszy sytuację i zaogni konflikt. Daj sobie chwilę i wróć do rozmowy, kiedy się uspokoisz i będziesz potrafił przedstawić racjonalne argumenty.

2) Mów o swoich emocjach – nie ukrywaj, że coś Cię zezłościło. Chowanie gniewu w sobie poskutkuje tym, że następnym razem wybuchniesz z podwójną siłą. Osobie, która wywołała u Ciebie złość, powiedz wprost: „Jestem na Ciebie zła”, ale uzasadnij przy tym swoje negatywne emocje – inni ludzie nie czytają nam w myślach. Staraj się nie podnosić przy tym tonu, nie używać obraźliwych słów i powstrzymać od kąśliwych uwag, osądów oraz generalizowania (skup się na konkretnej sytuacji, która wywołała u Ciebie gniew). W rozmowie wyraź swoje potrzeby i oczekiwania.

3) Zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi – w chwilach, kiedy czujesz, że tracisz kontrolę nad sobą, zrób kilka głębokich oddechów lub policz do dziesięciu. Jeśli często zdarzają Ci się wybuchy gniewu, to zainteresuj się medytacją.

4) Rozładowuj na bieżąco napięcie emocjonalne – miałeś ciężki dzień w szkole czy w pracy? Ktoś Cię bardzo zdenerwował, a Tobie udało się powstrzymać wybuch gniewu? Po powrocie do domu zrób coś, co sprawia Ci przyjemność np. przygotuj sobie relaksującą kąpiel czy idź na spacer. Ulgę na pewno przyniesie Ci także rozmowa z kimś bliskim; z kimś kto Cię zrozumie. Na rozładowywanie negatywnych emocji i nabranie dystansu świetnie wpływa również aktywność fizyczna.

Czy Wy macie swoje własne sposoby na pohamowanie wybuchów gniewu, a – co za tym idzie – agresji? Jak radzicie sobie ze złością?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega Head Hunting?

Rekrutacji dokonuje bezwzględnie każde przedsiębiorstwo. W dobie rozwoju mediów elektronicznych i stale rosnącym znaczeniu nowoczesnych form komunikacji pozyskiwanie pracowników także zyskało nowe oblicze.

Jak przezwyciężyć lęk w narciarstwie wyczynowym?

Narty stanowią w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Gdy tylko na drzewach pojawia się biały puch, amatorzy narciarstwa zjeżdżają się. To również gorący okres skoków narciarskich. Niejednokrotnie w czasie tym profesjonalni narciarze mogą odczuwać silny, wewnętrzny lęk.

Zobacz też

Amortyzacja środków trwałych

Środki trwałe to znajdujące się pod kontrolą jednostki gospodarczej aktywa posiadające wartość i będące źródłem korzyści ekonomicznych. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych stanowią one główny składnik majątku i zasób umożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej. Ich rola także w innych typach organizacji jest istotna, jednak używanie środków trwałych powoduje zmniejszanie się ich wartości. Jak ustala się wartość początkową środków trwałych? Na czym polega amortyzacja środków trwałych? Udzielamy wyczerpujących odpowiedzi.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: