Psychologia Jak radzić sobie z napadami złości, agresji?

Jak radzić sobie z napadami złości, agresji?

-

Każdemu z nas zdarza się czasami zdenerwować i zezłościć na drugą osobę. Ale czy od razu trzeba w takiej sytuacji podnosić głos, krzyczeć i mówić przykre słowa, których będziemy po chwili żałować? Czy nawet największy gniew i wzburzenie uprawnia nas do agresji? Odpowiedź na oba pytania brzmi: nie. Wybuchy złości można i trzeba kontrolować. Wystarczy wziąć sobie do serca i wcielić w życie następujące wskazówki:

1) Nie reaguj impulsywnie – wystarczy kilka sekund, żebyś sobie uświadomił, że krzykiem czy agresją nic nie zdziałasz. Rodzice nie chcą puścić Cię na imprezę? Przełożony odmówił podwyżki? Twój wybuch gniewu tylko pogorszy sytuację i zaogni konflikt. Daj sobie chwilę i wróć do rozmowy, kiedy się uspokoisz i będziesz potrafił przedstawić racjonalne argumenty.

2) Mów o swoich emocjach – nie ukrywaj, że coś Cię zezłościło. Chowanie gniewu w sobie poskutkuje tym, że następnym razem wybuchniesz z podwójną siłą. Osobie, która wywołała u Ciebie złość, powiedz wprost: „Jestem na Ciebie zła”, ale uzasadnij przy tym swoje negatywne emocje – inni ludzie nie czytają nam w myślach. Staraj się nie podnosić przy tym tonu, nie używać obraźliwych słów i powstrzymać od kąśliwych uwag, osądów oraz generalizowania (skup się na konkretnej sytuacji, która wywołała u Ciebie gniew). W rozmowie wyraź swoje potrzeby i oczekiwania.

3) Zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi – w chwilach, kiedy czujesz, że tracisz kontrolę nad sobą, zrób kilka głębokich oddechów lub policz do dziesięciu. Jeśli często zdarzają Ci się wybuchy gniewu, to zainteresuj się medytacją.

4) Rozładowuj na bieżąco napięcie emocjonalne – miałeś ciężki dzień w szkole czy w pracy? Ktoś Cię bardzo zdenerwował, a Tobie udało się powstrzymać wybuch gniewu? Po powrocie do domu zrób coś, co sprawia Ci przyjemność np. przygotuj sobie relaksującą kąpiel czy idź na spacer. Ulgę na pewno przyniesie Ci także rozmowa z kimś bliskim; z kimś kto Cię zrozumie. Na rozładowywanie negatywnych emocji i nabranie dystansu świetnie wpływa również aktywność fizyczna.

Czy Wy macie swoje własne sposoby na pohamowanie wybuchów gniewu, a – co za tym idzie – agresji? Jak radzicie sobie ze złością?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Biblioterapia – co to jest?

Zastosowanie książek w terapii nie jest pomysłem nowym. Źródła historyczne podają, iż w XIII wieku, w egipskich szpitalach tradycjom było czytanie Koranu, co miało mieć dobroczynny wpływ na jej stan zdrowia. Pomysł ten wykorzystywali, w XVII wieku, jezuiccy zakonnicy, którzy zalecali swoim pacjentom, w trakcie kuracji, czytanie książek o tematyce religijnej.

Imbir marynowany – przepis

Marynowany imbir podaje się w japońskich domach i restauracjach jako przegryzkę między kawałkami sushi po to, by jak się to mówi - oczyścić podniebienie i kubki smakowe, by cieszyć się smakiem kolejnym kęsem maki lub nigiri. Czasami zwane jest gari lub imbir sushi i jest podawane obok wasabi i miseczki z sosem sojowym.

Zobacz też

Formy zabezpieczenia kredytu obrotowego

Ustanawianie zabezpieczeń rzeczowych w przypadku kredytu obrotowego stanowi bardzo częsta praktykę krajowych banków. Z punktu widzenia kredytobiorcy taki zabieg jest korzystny ponieważ pozwala na redukcję kosztów odsetkowych. W chwili obecnej kilka krajowych banków oferuje kredyty obrotowe, które nie są zabezpieczone w żaden sposób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że konsekwencją takiego podejścia banku jest nieuchronny wzrost Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Warto wziąć pod uwagę właśnie taki wskaźnik (a nie oprocentowanie) ponieważ banki bardzo często ukrywają większe koszty kredytowe poprzez ulokowanie ich pod postacią różnorakich prowizji oraz opłat dodatkowych.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: