Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z wina?

Jak usunąć plamy z wina?

-

1. Woda gazowana (na mokrą plamę).

Możesz wypróbować polewanie plamy wodą gazowaną. Kiedy woda się odgazuje, nalej kolejną porcję i powtarzaj tę czynność, aż plama nie będzie widoczna, a następnie wysusz zaplamione miejsce. Metoda ta nieźle sprawdzi się w przypadku dywanu czy tapicerki, jednak trzeba pamiętać, by odsączyć wodę czystą szmatką lub papierowymi ręcznikami.

2. Sól (na mokrą plamę).

Jeśli wino rozlało się tuż przed momentem, posyp plamę grubą warstwą soli – jeśli przebarwi się ona od razu, wymień ją na świeżą i zostaw na godzinę lub do wyschnięcia. Sól wchłonie wino i tkanina będzie się nadawać do prania.

3. Mleko (na mokrą plamę).

Odciśnij (bez pocierania) wino papierowym ręcznikiem. Zamocz zaplamioną tkaninę w mleku na co najmniej godzinę, a plamy powinny zniknąć. Wypłucz dokładnie mleko, po czym wypierz tkaninę według zaleceń producenta. Ta metoda nie nadaje się do dywanów i tapicerki!

4. Koci żwirek (na mokrą plamę).

Rozłóż tkaninę na płasko w plastikowej misce i nasyp na plamę koci żwirek, warstwą grubości około półtora centymetra. Lekko dociśnij go do materiału, by wchłonął jak najwięcej wina. Następnie wysyp żwirek do śmieci lub odkurz go, nie pozwalając wyschnąć, bo stwardnieje i może uszkodzić materiał. Dokładnie oczyszczoną ze żwirku odzież lub inną tkaninę upierz zgodnie z zaleceniami producenta.

5. Pianka do golenia (na suchą plamę).

W suchą tkaninę, na której jest plama od wina, wetrzyj piankę do golenia. Wybierz taką, która nie zawiera barwników. Usuń nadmiar pianki i upierz rzecz w maksymalnie wysokiej temperaturze (ale trzymając się zaleceń producenta).

6. Wódka (na suchą plamę).

Do małej miseczki wlej nieco wódki i namocz w niej zaplamioną tkaninę. Po godzinie wypierz tak, jak zwykle.

A jak Ty radzisz sobie z plamami z wina?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Polski problem z samowolą budowlaną wynika ze szczegółowych przepisów odnoszących się do konieczności zgłoszenia prac budowlanych czy uzyskania pozwolenia na budowę. O ile każdy zdaje sobie sprawę, że budowa domu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to przeróbka istniejącego już domu - adaptacja strychu, podniesienie dachu, dobudowanie garażu związanego z domem - wymaga udzielenia dodatkowego pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia wiąże się z dodatkowymi kosztami i załatwieniem wielu formalności, co dodatkowo zniechęca ludzi do starania się o takie pozwolenie. Efekt - nakaz rozbiórki i dylemat co robić?

Narty deska, łyżwy – porównanie kosztów sportów zimowych

Miłośnicy zimowych sportów z niecierpliwością oczekują pierwszego śniegu czy...

Zobacz też

Jak zachowywać się podczas jazdy taksówką?

Korzystanie z usług korporacji taksówkowych wymaga zachowania pewnych zasad etykiety. Mimo, iż jazda taksówką traktowana jest z naszej strony jako zwykła usługa zobowiązuje nas do kulturalnego zachowania.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: