Psychologia Depresja u mężczyzn - jakie są różnice?

Depresja u mężczyzn – jakie są różnice?

-

Mogłoby nam się wydawać, że depresja jest chorobą, do której każdy z nas podchodzi podobnie. Najpierw nie rozumiemy, co się z nami dzieje – ale potem w końcu prosimy o pomoc i powoli wracamy do normalnego życia. Czasami wystarczy skorzystanie z psychoterapii, a w niektórych przypadkach potrzebne jest jeszcze leczenie farmakologiczne depresji – Ketrel, Pramolan, Trittico CR. W skrajnych przypadkach niezbędny może być także pobyt w szpitalu – dla dobra pacjenta i po to, aby uchronić go przed targnięciem się na swoje życie.

Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz – to, jak do depresji podchodzą kobiety i mężczyźni. Panie potrafią raczej otwarcie rozmawiać o tego typu problemach i nie mają kłopotów z tym, aby zapisać się na wizytę do specjalisty. Wiedzą, że bez tego nie są w stanie poprawić swojego stanu. A mężczyźni? Oni niestety w dalszym ciągu mają w głowie ten konkretny stereotyp męskości, gdzie nie ma miejsca na jakiekolwiek słabości. Depresja to po prostu coś, czego ich zdaniem, nie wypada im mieć.

Jakie są realia?

Prawda jest jednak taka, że panowie chorują tak samo często – tyle tylko, że statystyki na to nie wskazują, bo mężczyźni nigdy nie proszą o pomoc. Co więc robią, aby poczuć się lepiej? Sięgają niestety po używki, przepracowują się, przetrenowują. Szukają sposobu na to, aby coś zmienić i pozbyć się negatywnych emocji – ale to do niczego nie prowadzi. To właśnie z tego powodu w Polsce tak wielu panów nadużywa alkoholu i nikotyny.

Mężczyźni widzą też, jakie jest w naszym społeczeństwie podejście do chorób psychicznych. Sytuacja ta przez lata znacznie się poprawiła, ale jednak w dalszym ciągu depresja bywa nazywana chorobą osób leniwych. Pomimo, iż jest ona powszechnie znana i doskonale zdajemy sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji – decydujemy się ją bagatelizować.

Potrzebne są zmiany

Podejścia starszych pokoleń do depresji najpewniej nie uda nam się już zmienić – ale możemy zapewnić lepszą i bezpieczniejszą przyszłość dla naszych synów. Oni powinni mieć świadomość tego, że depresja to taka choroba, jak każda inna. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy – musimy poprosić o pomoc. Jeśli konieczne będzie leczenie farmakologiczne to stosujemy się do zaleceń naszego psychiatry. Nie wstydzimy się chorób naszego umysłu – tak samo, jak nie wstydzimy się przecież chorób serca czy tarczycy. Takie problemy być może nie przytrafiają się każdemu – ale nigdy nie wiemy, czy my nie będziemy następni. To właśnie dlatego każdy zasługuje na szacunek, wsparcie i zrozumienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ubrania w panterkę – dodatki

Współcześnie moda zmienia się jak w kalejdoskopie. To, co jeszcze niedawno było passe, znowu staje się trendy i na dobre wkracza na sklepowe półki, a stamtąd do szaf modnej klienteli. I właśnie tak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o motywy zwierzęce w naszej garderobie. Panterka, gepardzie cętki czy zebra, które jak dotąd królowały w sezonie jesienno-zimowym, w tym roku wyjątkowo zawojowały również kolekcje wiosenno-letnie, stawiając tym samym wielu zainteresowanych przed nie lada wyzwaniem - do czego ubierać je tym razem i jak dobrać dodatki.

Aranżacja mieszkania w stylu japońskim

Domy w stylu japońskim zachwycają swym pięknem od setek lat. Dzieje się tak, ponieważ panuje w nich harmonia, nie są przepełnione niepotrzebnymi meblami i ozdobami, mają piękne formy, wszystko jest w nich uporządkowane, nienaganne. Styl japoński ma wiele zasad, jednak główna z nich mówi ‘mniej znaczy więcej’, czyli stawianie na niezbędne meble, detale, a wyeliminowanie niepotrzebnych elementów, które burzą ład i harmonię.

Zobacz też

Final Fantasy XIII – trofea

Trofea w Final Fantasy XIII dzielą się na fabularne i dodatkowe. Te pierwsze wpadają automatycznie po przejściu określonego Chapteru.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: