Psychologia Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

-

Osoby, które borykają się z nerwicą lękową, nieustannie odczuwają niepokój i napięcie. Mają problem z wyrażaniem swoich emocji, tłumią je w sobie. Do tego dochodzi poczucie ciągłego zagrożenia, np. lęku przed opinią innych osób, przed chorobą, przed utratą życia, a nawet przed końcem świata. Nerwica lękowa na poziomie fizycznym objawia się przede wszystkim niekontrolowanym drżeniem rąk, poceniem się. Często pojawiają się też problemy żołądkowe, zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej, powszechnie określane „kłuciem serca”. Ponadto osoby chore cierpią zazwyczaj na bezsenność, co skutkuje poczuciem permanentnego zmęczenia. W końcu lęk staje się tak silny, że chorzy przestają wychodzić z domu, izolują się od znajomych i porzucają dotychczasowe aktywności.

Żeby poradzić sobie z nerwicą lękową, trzeba uświadomić sobie, co wywołało w nas ten wszechogarniający lęk. Może boimy się utraty pracy? Zmiany studiów? Odejścia partnera? Często nerwica lękowa dotyka te osoby, których wewnętrzny konflikt ma źródło jeszcze w dzieciństwie. W jego odnalezieniu może pomóc nam psychoterapia.

Nie należy natomiast szukać porad w internecie, gdyż czytanie o objawach u innych osób, opisywanie swoich, przyjmowanie i udzielanie porad może skończyć się fiksacją na chorobie. Dobrze jednak jest porozmawiać z kimś bliskim i opowiedzieć o tym, co się z nami dzieje, jakie uczucia nami targają, czego się boimy. Ważne jest także, żeby otaczać się ludźmi pogodnymi, nastawionymi pozytywnie do życia.

Osoby z nerwicą lękową powinny unikać sytuacji stresogennych oraz wszystkiego, co powoduje przygnębienie. Ważne jest sprawianie sobie małych przyjemności, które wprowadzają – chociażby na chwilę – w dobry nastrój. Osoby chore powinny zainteresować się fizykoterapią, metodami i ćwiczeniami relaksacyjnymi i wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Warto natomiast odstawić używki typu alkohol, kawa czy papierosy i zastąpić je ziołami: melisą, korzeniem kozłka, rumiankiem, żeńszeniem czy dziurawcem.

Jeśli jednak stany lękowe nie mijają, warto udać się do lekarza psychologa. Prowadzona pod okiem specjalisty terapia na pewno pomoże nam uporać się z chorobą i radzić sobie z emocjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tort urodzinowy – przepis

Każdy lubi dostawać prezenty, zwłaszcza z okazji urodzin. Jeśli chcemy poczęstować naszych gości pysznym deserem, warto przygotować tort, najlepiej czekoladowy, bo taki lubią wszyscy.

Malowanie obrazów krok po kroku

Malować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… można powiedzieć parafrazując słowa znanej piosenki. Prawda jest jednak taka, że aby malować trochę lepiej niż trochę gorzej, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Malarstwo jest trudniejszeod rysunku,którego nauczyć może się praktycznie każdy. W malarstwie operujemy barwą, a pomijając sprawy techniczne, takie jak perspektywa, technika mieszania kolorów czysposób nakładania farby, to żeby obraz wykonany był poprawnie i cieszył oko, artysta musiczuć kolory (i nie chodzi o zmysł powonienia).

Zobacz też

Etapy rozstania

Jeśli rozstałaś się z partnerem, nie oznacza to, że jesteś już gotowa na nowy związek. Najpierw musisz powrócić do emocjonalnej równowagi, czyli innymi słowy, pokonać wszystkie etapy procesu, jakim jest ostateczna rozłąka. Czy wiesz, w której fazie rozstania obecnie się znajdujesz?

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: