Osoby, które borykają się z nerwicą lękową, nieustannie odczuwają niepokój i napięcie. Mają problem z wyrażaniem swoich emocji, tłumią je w sobie. Do tego dochodzi poczucie ciągłego zagrożenia, np. lęku przed opinią innych osób, przed chorobą, przed utratą życia, a nawet przed końcem świata. Nerwica lękowa na poziomie fizycznym objawia się przede wszystkim niekontrolowanym drżeniem rąk, poceniem się. Często pojawiają się też problemy żołądkowe, zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej, powszechnie określane „kłuciem serca”. Ponadto osoby chore cierpią zazwyczaj na bezsenność, co skutkuje poczuciem permanentnego zmęczenia. W końcu lęk staje się tak silny, że chorzy przestają wychodzić z domu, izolują się od znajomych i porzucają dotychczasowe aktywności.
Żeby poradzić sobie z nerwicą lękową, trzeba uświadomić sobie, co wywołało w nas ten wszechogarniający lęk. Może boimy się utraty pracy? Zmiany studiów? Odejścia partnera? Często nerwica lękowa dotyka te osoby, których wewnętrzny konflikt ma źródło jeszcze w dzieciństwie. W jego odnalezieniu może pomóc nam psychoterapia.
Nie należy natomiast szukać porad w internecie, gdyż czytanie o objawach u innych osób, opisywanie swoich, przyjmowanie i udzielanie porad może skończyć się fiksacją na chorobie. Dobrze jednak jest porozmawiać z kimś bliskim i opowiedzieć o tym, co się z nami dzieje, jakie uczucia nami targają, czego się boimy. Ważne jest także, żeby otaczać się ludźmi pogodnymi, nastawionymi pozytywnie do życia.
Osoby z nerwicą lękową powinny unikać sytuacji stresogennych oraz wszystkiego, co powoduje przygnębienie. Ważne jest sprawianie sobie małych przyjemności, które wprowadzają – chociażby na chwilę – w dobry nastrój. Osoby chore powinny zainteresować się fizykoterapią, metodami i ćwiczeniami relaksacyjnymi i wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Warto natomiast odstawić używki typu alkohol, kawa czy papierosy i zastąpić je ziołami: melisą, korzeniem kozłka, rumiankiem, żeńszeniem czy dziurawcem.
Jeśli jednak stany lękowe nie mijają, warto udać się do lekarza psychologa. Prowadzona pod okiem specjalisty terapia na pewno pomoże nam uporać się z chorobą i radzić sobie z emocjami.