Psychologia Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

-

Osoby, które borykają się z nerwicą lękową, nieustannie odczuwają niepokój i napięcie. Mają problem z wyrażaniem swoich emocji, tłumią je w sobie. Do tego dochodzi poczucie ciągłego zagrożenia, np. lęku przed opinią innych osób, przed chorobą, przed utratą życia, a nawet przed końcem świata. Nerwica lękowa na poziomie fizycznym objawia się przede wszystkim niekontrolowanym drżeniem rąk, poceniem się. Często pojawiają się też problemy żołądkowe, zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej, powszechnie określane „kłuciem serca”. Ponadto osoby chore cierpią zazwyczaj na bezsenność, co skutkuje poczuciem permanentnego zmęczenia. W końcu lęk staje się tak silny, że chorzy przestają wychodzić z domu, izolują się od znajomych i porzucają dotychczasowe aktywności.

Żeby poradzić sobie z nerwicą lękową, trzeba uświadomić sobie, co wywołało w nas ten wszechogarniający lęk. Może boimy się utraty pracy? Zmiany studiów? Odejścia partnera? Często nerwica lękowa dotyka te osoby, których wewnętrzny konflikt ma źródło jeszcze w dzieciństwie. W jego odnalezieniu może pomóc nam psychoterapia.

Nie należy natomiast szukać porad w internecie, gdyż czytanie o objawach u innych osób, opisywanie swoich, przyjmowanie i udzielanie porad może skończyć się fiksacją na chorobie. Dobrze jednak jest porozmawiać z kimś bliskim i opowiedzieć o tym, co się z nami dzieje, jakie uczucia nami targają, czego się boimy. Ważne jest także, żeby otaczać się ludźmi pogodnymi, nastawionymi pozytywnie do życia.

Osoby z nerwicą lękową powinny unikać sytuacji stresogennych oraz wszystkiego, co powoduje przygnębienie. Ważne jest sprawianie sobie małych przyjemności, które wprowadzają – chociażby na chwilę – w dobry nastrój. Osoby chore powinny zainteresować się fizykoterapią, metodami i ćwiczeniami relaksacyjnymi i wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Warto natomiast odstawić używki typu alkohol, kawa czy papierosy i zastąpić je ziołami: melisą, korzeniem kozłka, rumiankiem, żeńszeniem czy dziurawcem.

Jeśli jednak stany lękowe nie mijają, warto udać się do lekarza psychologa. Prowadzona pod okiem specjalisty terapia na pewno pomoże nam uporać się z chorobą i radzić sobie z emocjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zabawy dla rocznego dziecka

Zabawa jest dla dziecka głównym zajęciem, podobnie jak praca dla dorosłych. Ciekawe świata maluchy potrzebują dużego zainteresowania, aby wykorzystać swój potencjał. Nie trzeba wcale kupować kosztownych zabawek, aby szkrab świetnie się bawił.

Drinki z rumem – przepisy

Dobry rum to dobra inwestycja – jak mawiają barmani. Aby kupić taki dobry rum musimy mieć się na baczności – aby nie kupić polskiej, taniej podróbki.

Zobacz też

Ubezpieczenie majątku firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą odpowiedzialnością, jeśli chodzi o zabezpieczenie majątku firmy. Ryzyko jego utraty można zminimalizować, decydując się na wykup specjalnej polisy.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: