Psychologia Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

-

Osoby, które borykają się z nerwicą lękową, nieustannie odczuwają niepokój i napięcie. Mają problem z wyrażaniem swoich emocji, tłumią je w sobie. Do tego dochodzi poczucie ciągłego zagrożenia, np. lęku przed opinią innych osób, przed chorobą, przed utratą życia, a nawet przed końcem świata. Nerwica lękowa na poziomie fizycznym objawia się przede wszystkim niekontrolowanym drżeniem rąk, poceniem się. Często pojawiają się też problemy żołądkowe, zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej, powszechnie określane „kłuciem serca”. Ponadto osoby chore cierpią zazwyczaj na bezsenność, co skutkuje poczuciem permanentnego zmęczenia. W końcu lęk staje się tak silny, że chorzy przestają wychodzić z domu, izolują się od znajomych i porzucają dotychczasowe aktywności.

Żeby poradzić sobie z nerwicą lękową, trzeba uświadomić sobie, co wywołało w nas ten wszechogarniający lęk. Może boimy się utraty pracy? Zmiany studiów? Odejścia partnera? Często nerwica lękowa dotyka te osoby, których wewnętrzny konflikt ma źródło jeszcze w dzieciństwie. W jego odnalezieniu może pomóc nam psychoterapia.

Nie należy natomiast szukać porad w internecie, gdyż czytanie o objawach u innych osób, opisywanie swoich, przyjmowanie i udzielanie porad może skończyć się fiksacją na chorobie. Dobrze jednak jest porozmawiać z kimś bliskim i opowiedzieć o tym, co się z nami dzieje, jakie uczucia nami targają, czego się boimy. Ważne jest także, żeby otaczać się ludźmi pogodnymi, nastawionymi pozytywnie do życia.

Osoby z nerwicą lękową powinny unikać sytuacji stresogennych oraz wszystkiego, co powoduje przygnębienie. Ważne jest sprawianie sobie małych przyjemności, które wprowadzają – chociażby na chwilę – w dobry nastrój. Osoby chore powinny zainteresować się fizykoterapią, metodami i ćwiczeniami relaksacyjnymi i wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Warto natomiast odstawić używki typu alkohol, kawa czy papierosy i zastąpić je ziołami: melisą, korzeniem kozłka, rumiankiem, żeńszeniem czy dziurawcem.

Jeśli jednak stany lękowe nie mijają, warto udać się do lekarza psychologa. Prowadzona pod okiem specjalisty terapia na pewno pomoże nam uporać się z chorobą i radzić sobie z emocjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki DJ w klubie

Na to, jakiej wysokości wynagrodzenie pobiera DJ za noc grania w klubie, wpływa wiele czynników, m.in. jego popularność, doświadczenie czy charakter imprezy, do której przygotowuje aranżację muzyczną oraz miasto, w którym pracuje. W efekcie jednoznaczne określenie zarobków DJ to tak naprawdę „mission impossible”.

Sepsa – przyczyny, leczenie

Dlaczego boimy się sepsy? Już samo słowo sepsa wzbudza w wielu z nas lęk. Jedno jest pewne, nikt z nas nie chciałby, aby ten problem dotyczył jego, bądź też jego najbliższych.

Zobacz też

Jak dobrać włóczkę do szydełka lub drutów?

Schematy robótkowe w Internecie czy czasopismach przeważnie każą stosować włóczki niedostępne w Polsce albo też bardzo drogie. Można zastąpić je innymi, jednak należy pamiętać o paru zasadach.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: