Psychologia Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

Jak poradzić sobie z nerwicą lękową?

-

Osoby, które borykają się z nerwicą lękową, nieustannie odczuwają niepokój i napięcie. Mają problem z wyrażaniem swoich emocji, tłumią je w sobie. Do tego dochodzi poczucie ciągłego zagrożenia, np. lęku przed opinią innych osób, przed chorobą, przed utratą życia, a nawet przed końcem świata. Nerwica lękowa na poziomie fizycznym objawia się przede wszystkim niekontrolowanym drżeniem rąk, poceniem się. Często pojawiają się też problemy żołądkowe, zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej, powszechnie określane „kłuciem serca”. Ponadto osoby chore cierpią zazwyczaj na bezsenność, co skutkuje poczuciem permanentnego zmęczenia. W końcu lęk staje się tak silny, że chorzy przestają wychodzić z domu, izolują się od znajomych i porzucają dotychczasowe aktywności.

Żeby poradzić sobie z nerwicą lękową, trzeba uświadomić sobie, co wywołało w nas ten wszechogarniający lęk. Może boimy się utraty pracy? Zmiany studiów? Odejścia partnera? Często nerwica lękowa dotyka te osoby, których wewnętrzny konflikt ma źródło jeszcze w dzieciństwie. W jego odnalezieniu może pomóc nam psychoterapia.

Nie należy natomiast szukać porad w internecie, gdyż czytanie o objawach u innych osób, opisywanie swoich, przyjmowanie i udzielanie porad może skończyć się fiksacją na chorobie. Dobrze jednak jest porozmawiać z kimś bliskim i opowiedzieć o tym, co się z nami dzieje, jakie uczucia nami targają, czego się boimy. Ważne jest także, żeby otaczać się ludźmi pogodnymi, nastawionymi pozytywnie do życia.

Osoby z nerwicą lękową powinny unikać sytuacji stresogennych oraz wszystkiego, co powoduje przygnębienie. Ważne jest sprawianie sobie małych przyjemności, które wprowadzają – chociażby na chwilę – w dobry nastrój. Osoby chore powinny zainteresować się fizykoterapią, metodami i ćwiczeniami relaksacyjnymi i wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Warto natomiast odstawić używki typu alkohol, kawa czy papierosy i zastąpić je ziołami: melisą, korzeniem kozłka, rumiankiem, żeńszeniem czy dziurawcem.

Jeśli jednak stany lękowe nie mijają, warto udać się do lekarza psychologa. Prowadzona pod okiem specjalisty terapia na pewno pomoże nam uporać się z chorobą i radzić sobie z emocjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak dodać firmę do Google Maps?

Mapy Google umożliwiają dodanie do nich swojej firmy i nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi opłatami czy kosztami.

Aport rzeczowy a VAT

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki podlegającej regulacjom kodeksu cywilnego lub kodeksu spółek handlowych budzi wątpliwości w zakresie rozliczania podatku VAT. Czy wniesienie aportu rzeczowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Zobacz też

Go – zasady gry

Go jest grą planszową dla dwóch osób z długą tradycją, wywodząca się z Chin. Gra cieszy się tradycyjnie dużą popularnością także w Korei i Japonii. W ostatnim czasie jest również coraz bardziej znana na naszym kontynencie. W opinii wielu graczy, szczególnie z kręgu kultury azjatyckiej, go łączy w sobie naukę, sport i sztukę. Owiane legendą początki gry sięgają mniej więcej 2 tys. lat p.n.e. Według jednego z najlepiej zachowanych do naszych czasów podań autorem gry by cesarz Yao, który stworzył grę, by mieć narzędzie pomocne w kształceniu swego syna.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: