1. Zapoznaj się z kalendarzem pyleń roślin, który jest opracowywany co roku. Spokojnie znajdziesz go w internecie. Informacje o pyleniach często są też podawane w ramach prognoz pogody w telewizji.
2. Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe (5-8 rano; 17-19 wieczorem). Zrezygnuj ze spacerów po łąkach, parkach i lasach. Odpowiednim wyborem będzie ewentualnie nadmorska plaża. Spaceruj po opadach deszczu, wtedy powietrze jest najczystsze. Omijaj miejsca, gdzie jest koszona trawa. Staraj się nie wychodzić z domu w słoneczne, wietrzne dni. W okresie pylenia ogranicz także aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
3. Przed wyjściem z domu możesz posmarować okolice nosa wazeliną – część pyłków na niej osiądzie i nie przedostanie się do Twoich dróg oddechowych. Załóż okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Po powrocie do domu od razu zmień ubranie, umyj twarz i ręce. Codziennie bierz kąpiel/prysznic oraz myj włosy. W okresie pylenia staraj się unikać malowania oczu ze względu na podrażnione spojówki.
4. Nie susz żadnych rzeczy na zewnątrz. Śpij przy zamkniętym oknie – mieszkanie przewietrz najwcześniej po godzinie 22, kiedy opadnie większość pyłków. Zainwestuj w gęste firanki i oczyszczacz do powietrza.
5. Jeśli wybierasz się na urlop. to wybierz góry (powyżej 1500 m n.p.m.) albo morze. Biorąc kąpiel w jeziorze lub w morzu, pamiętaj zawsze o okularach do pływania. W ten sposób unikniesz podrażnienia spojówek. W czasie jazdy samochodem nie otwieraj okien.
6. Przede wszystkim bierz leki, które zapisał Ci lekarz specjalista. W Polsce, aby dostać się do alergologa, będziesz potrzebował skierowania. Pamiętaj, że nieleczona alergia może prowadzić nawet do przewlekłego zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej.
A Wy jak sobie radzicie z alergią na pyłki? Znacie inne sposoby?