Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Leki – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Sat, 27 Apr 2024 18:37:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Jak stawiać bańki? https://teczka.pl/leki/jak-stawiac-banki/ https://teczka.pl/leki/jak-stawiac-banki/#respond Fri, 16 Sep 2011 08:53:31 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=7999 Chociaż do tej pory nie udowodniono naukowo zasadności stosowania baniek, to jednak wiele osób rozpoczyna terapię domową każdego przeziębienia od postawienia choremu baniek. Osoby, które wierzą w skuteczność i efekty wypływające z wykorzystywania baniek, używają ich także do domowego leczenia infekcji dróg oddechowych, grypy.

Artykuł Jak stawiać bańki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Sama procedura nie jest trudna do wykonania. Robiły to nasze babcie i prababcie, sztukę tę opanowali zwolennicy medycyny ludowej i chińskiej, potrafią stawiać bańki również pielęgniarki, które są do tego upoważnione.

Na początek trzeba zaznaczyć, iż aktualnie stosuje się tzw. bańki suche. Wśród nich wyróżnia się bańki gorące i zimne. Obecnie częściej korzysta się z baniek suchych. Chora osoba powinna na początek położyć się na brzuchu. Niektórzy podkładają tak ułożonemu człowiekowi poduszkę pod głowę. Bańka zimna działa na zasadzie podciśnienia. Mają one specjalny zawór, przez który odciąga się powietrze. Są też takie typy baniek, gdzie podciśnienie wytwarzane jest po naciśnięciu odpowiedniego przycisku znajdującego się na nich.

Liczba baniek, które stawia się choremu na plecach, waha się między 20 a 30. Nie umieszcza się baniek tuż nad kręgosłupem i łopatkami. Można umiejscowić bańki na plecach po bokach tułowia. Odstępy pomiędzy nimi nie powinny być duże, średnio 1-2 centymetry. Przed samym nałożeniem baniek niektórzy wkładają je na chwilę do ciepłej wody. Zatem, gdy pacjent już leży, układamy bańki na skórze jego pleców i po bokach tułowia. Następnie albo przy użyciu zaworu, albo poprzez naciśnięcie przycisku wywołujemy nadciśnienie. Kolejny krok to przykrycie pacjenta kocem. Bańki na skórze powinny znajdować się przez około 10 minut. Po tym czasie ostrożnie ściągamy bańki, nie wolno nimi szarpać, z wyczuciem i delikatnością zdejmujemy je – należy drugą ręką przytrzymać skórę, na której się znajdowały. W miejscach, gdzie znajdowały się bańki, powstają „podbiegnięcia krwawe”, czyli znak wyciągniętej choroby.

Nieco inaczej przebiega proces stawiania baniek gorących. Chory kładzie się również na plecach. To, co różni bańki zimne od gorących, to właśnie sposób ich stawiania. Na początek brzeg bańki powinniśmy zwilżyć wodą. Przygotować powinniśmy wcześniej patyk, na którym zawiniemy wacik. Z kolei ten zwilża się w spirytusie, denaturacie, po czym podpala się. Wsuwa się patyczek na bardzo krótką chwilę do bańki. Później, po upewnieniu się, że bańka nie parzy, kładzie się ją na skórę, chwilkę odczekuje się, aż dojdzie do zassania. W przypadku stawiania baniek suchych gorących może dojść do poparzeń skóry. Dlatego ważne jest przy stawianiu baniek doświadczenie wykonującej ten zabieg osoby i jej umiejętność oceny temperatury bańki.

Kiedyś stosowano także bańki cięte, których obecnie raczej nie zaleca się. Za kolebkę baniek leczniczych uważa się Chiny. W chińskiej medycynie bańki nie tylko się stawia, ale możliwe są również masaże wykonywane przy użyciu baniek.

Mieliście kiedyś stawiane bańki? A może to Wy stawialiście bańki? Pomogły cokolwiek? Czekamy na Wasze opinie!

Artykuł Jak stawiać bańki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/jak-stawiac-banki/feed/ 0
Czy bańki pomagają? https://teczka.pl/leki/czy-banki-pomagaja/ https://teczka.pl/leki/czy-banki-pomagaja/#respond Fri, 16 Sep 2011 08:39:56 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=7998 Co wiemy o bańkach na pewno? To, że metoda ta jest znana od bardzo dawna, stosował ją sam Hipokrates. Miejsce, w którym narodziła się idea stawiania baniek, to Chiny. W Polsce stały się one popularne w latach 70. ubiegłego wieku. Po dziś dzień jest to terapia proponowana przez medycynę ludową.

Artykuł Czy bańki pomagają? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Nie istnieją dowody naukowe, które wskazywałyby na korzyści płynące ze stosowania baniek i które tłumaczyłyby mechanizm ich działania na organizm. W związku z tym jest to metoda kontrowersyjna. Tak jak to w życiu bywa, opinie i przeczucia ludzi są różne. Jedni uważają, że bańki są idealną metodą leczniczą, inni sugerują, że mamy bardzo duże możliwości oddziaływania na nasz organizm, a wiara potrafi czynić cuda. Lekarze mają obowiązek pomagać chorym poprzez stosowanie posiadanej przez siebie wiedzy i środków. Korzystają oni zatem z leków, metod leczniczych, schematów terapii, które mają udowodnioną naukowo skuteczność.

Nasze babcie mawiały, że „bańki wyciągną z nas chorobę”. Jak rozumieć takie zdanie? W bańce, którą kładzie się na ciało, wytwarza się podciśnienie. Powoduje ono, że drobne naczynia krwionośne pękają, a w efekcie krew wypływa z nich. Na skórze widoczne są podbiegnięcia krwawe podobne do tych, które powstaną, kiedy mocno się o coś uderzymy. Jedna z teorii bazuje na przekonaniu, iż krew, która się wydostała z naczyń, jest niejako bodźcem do mobilizacji produkcji przeciwciał, które mają za zadanie walczyć z wszelkimi wrogami organizmu – bakteriami, wirusami. W ten sposób bańki niby przyczyniają się do wzmożenia pracy naszego układu odpornościowego.

Czy bańki są dobre na wszystko?

Wiadome jest, że stosowanie baniek nie ma podłoża i uzasadnienia naukowego. Zwolennicy baniek stawiają je najczęściej w przypadku niewielkich infekcji. Uważają, że są one skuteczne w zwalczaniu kataru, przeziębienia, grypy. Również wierzą, że pomagają one w terapii chorób układu oddechowego: zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc. Entuzjaści polecają je także w leczeniu innych schorzeń układu oddechowego, np. astmy. Okazuje się również, że stawianie baniek niejako przyczynia się do niszczenia receptorów w skórze. Takie działanie może być wykorzystane podczas zwalczania bólów o charakterze nerwobólów.

Na pewno należy zachować zdrowy rozsądek przy stosowaniu baniek. Zapomnieć powinny o nich osoby, które cierpią z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi, takie, które mają zakażenia na skórze, gdzie potencjalnie miałyby się znaleźć bańki. Pacjentki, które spodziewają się dziecka, nie powinny używać baniek. Nawet do tematu przeziębienia należy podchodzić z rozsądkiem. Jeśli ktoś zdecydował się na stawianie baniek, zaś nie został zbadany przez lekarza, a jego stan pogarsza się zamiast polepszać, jest to już ewidentny sygnał, aby zaufać jednak tradycyjnej medycynie.

A co Wy myślicie o bańkach? Wierzycie, że działają? A może macie dowody? Podzielcie się swoimi opiniami.

Artykuł Czy bańki pomagają? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/czy-banki-pomagaja/feed/ 0
Krem, balsam miętowy – jak zrobić? Przepis https://teczka.pl/leki/krem-balsam-mietowy-jak-zrobic-przepis/ https://teczka.pl/leki/krem-balsam-mietowy-jak-zrobic-przepis/#respond Thu, 01 Sep 2011 07:30:03 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=7672 Jak sama nazwa wskazuje, krem miętowy w swoim składzie będzie zawierał ekstrakt z mięty pieprzowej – Mentha piperita. Roślina ta nie występuje naturalnie, ale jest „mieszańcem” dwóch innych gatunków: Mentha aquatica i Mentha spicata. Olejek miętowy, który jest bardzo popularny, w większości przypadków pozyskiwany jest z roślin pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Artykuł Krem, balsam miętowy – jak zrobić? Przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Surowcem, z którego otrzymujemy wspomniany olejek, są świeże lub wysuszone liście. Liście mięty pieprzowej wykazują działanie żółciotwórcze, wiatropędne, natomiast olejek dodatkowo posiada właściwości przeciwbakteryjne, chłodzące, rozkurczowe. Ze względu na takie działanie roślina ta zalecana jest w chorobach przewodu pokarmowego: leczeniu zaburzeń trawienia, w zespole jelita drażliwego (IBS), chorobach woreczka żółciowego, dróg żółciowych oraz w schorzeniach dróg oddechowych.

Olejek natomiast stosowany może być miejscowo jako środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwmigrenowym. Dodatkowo może być stosowany w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej.

Krem miętowy można wykonać samemu, jednak należy pamiętać, by nie stosować go w okolicy twarzy ani nosa, szczególnie u małych dzieci. Istnieje ryzyko skurczu i zatrzymania oddechu ze względu na duszący, bardzo intensywny zapach.

Wykonanie tego kremu niewiele różni się od wykonywania innych rodzajów kremów. Podobnie jak one, składa się on z fazy wodnej i olejowej. W fazie wodnej zawarte są substancje rozpuszczalne w wodzie, a w fazie olejowej – rozpuszczalne w olejach.

Do fazy tłuszczowej:

– 10 g lanoliny

– 4 g wosku pszczelego

– 5 g masła kakaowego

– 40 g oleju z pestek winogron lub oliwy z oliwek

Do fazy wodnej:

– 40 ml mocnej miętowej herbaty

– 3-4 kropli miętowego olejku eterycznego

Najpierw przygotujmy potrzebne akcesoria: wagę kuchenną, kuchenkę gazową oraz naczynia – zlewki, garnek z gorącą wodą, bagietkę i opakowania na kosmetyk. Przed przystąpieniem do przyrządzania kremu, upewnijmy się, że wszystkie akcesoria i naczynia, które będziemy używać, są dokładnie umyte i wysuszone.

Na pierwszym etapie odważamy wszystkie składniki, które znajdą się w naszym końcowym produkcie, a będą tworzyć fazę tłuszczową kosmetyku, a więc: emulgatory, oleje, woski, tłuszcze. Po zważeniu każdego ze składników, możemy przenieść je do szklanki, słoika lub innego naczynia – ważne, by było to naczynie żaroodporne. Naczynie to wraz z zawartością umieszczamy w garnku z gorącą wodą i ogrzewamy na małym ogniu. W trakcie ogrzewania sprawdzajmy temperaturę mieszaniny, gdyż nie może ona przekroczyć 65-70 stopni Celsjusza. Wszystkie składniki muszą ulec całkowitemu rozpuszczeniu, zwróćmy więc uwagę, czy w cieczy nie pozostały jakieś grudki. Jeśli tego nie dopilnujemy, pojawią się one również w kremie, który otrzymamy i będą drażnić skórę.

Równolegle, w drugim słoiku możemy przygotować fazę wodną. Należy odmierzyć składniki tej fazy, tj. wodę destylowaną, napar, odwar. Gotujemy je w jednym naczyniu, przez co zabijamy drobnoustroje, które mogą zanieczyszczać tę fazę. Po zagotowaniu, pozostawiamy ciecz jeszcze przez chwilkę na ogniu, po czym ją schłódźmy ją do temperatury 65-70 stopni Celsjusza. Jak łatwo zauważyć, jest to ta sama temperatura, jaką powinna osiągnąć nasza faza tłuszczowa.

Przygotowawszy obie fazy, miksujemy je ze sobą w ten sposób, że fazę wodną powoli wlewajmy do fazy tłuszczowej, cały czas mieszając tę drugą. Jest także druga metoda, mianowicie – do słoika z fazą tłuszczową powoli wlejmy całą fazę wodną, zakręćmy słoik i energicznie mieszajmy przez około 2 minuty. Po tym czasie przygotowaną mieszaninę odstawmy w ciemne, chłodne miejsce do czasu, aż ostygnie.

Warto zauważyć, że w składzie przygotowanego produktu nie znajdziemy żadnego środka konserwującego. Krem ten w 60% zawiera tłuszcz, który nie jest tak dobrą pożywką dla drobnoustrojów jak woda.

Gdy produkt całkowicie ostygnie, dodajemy do niego środki zapachowe (miętowy olejek eteryczny). Całość należy jeszcze raz zamieszać i przenieść do docelowego opakowania na krem.

Wierzycie w lecznicze właściwości roślin? Wybieracie je częściej od preparatów aptecznych? Dlaczego? Podzielcie się swoimi opiniami.

Artykuł Krem, balsam miętowy – jak zrobić? Przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/krem-balsam-mietowy-jak-zrobic-przepis/feed/ 0
Leki na depresję – jak działają, czy uzależniają? https://teczka.pl/leki/leki-na-depresje-jak-dzialaja-czy-uzalezniaja/ https://teczka.pl/leki/leki-na-depresje-jak-dzialaja-czy-uzalezniaja/#comments Thu, 04 Aug 2011 12:50:30 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=7396 Leki przeciwdepresyjne, zwane też popularnie „antydepresantami”, to inaczej tymoleptyki. Są grupą psychotropowych leków stosowanych w leczeniu zespołu depresyjnego, a także zaburzeń psychicznych takich jak: fobie społeczne, zaburzenia o charakterze lękowym czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Artykuł Leki na depresję – jak działają, czy uzależniają? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Leki antydepresyjne dzieli się na 4 kategorie:

1) Inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin, czyli serotoniny, dopaminy i noradrenaliny;

2) Inhibitory monoaminooksydazy, czyli IMAO;

3) Leki o receptorowych mechanizmach działania;

4) Leki o odmiennych mechanizmach działania, np. Deanom, agomelatyna.

W ciężkiej formie depresji tego typu leki mogą okazać się bardzo pomocne, a czasem ratują nawet życie. Badania wykazują, że około połowa osób cierpiących na depresję, leczonych antydepresantami, wróciła do zdrowia. U drugiej połowy – po zaprzestaniu przyjmowaniu leków – powróciły symptomy depresji.

Nie stwierdzono, by leki antydepresyjne uzależniały. Niemniej jednak po ich odstawieniu mogą wystąpić czasowe, negatywne skutki takie jak:

– zawroty głowy i utrata koordynacji ciała;

– niepokój, nadmierne pobudzenie;

– bóle brzucha;

– bezsenność i koszmary nocne;

– objawy przypominające grypę.

Najlepsze rezultaty przynosi połączenie przyjmowania leków antydepresyjnych z podjęciem regularnej psychoterapii.

Co myślicie o lekach przeciwdepresyjnych? Są Waszym zdaniem konieczne czy wystarczy psychoterapia? Podzielcie się opiniami.

Artykuł Leki na depresję – jak działają, czy uzależniają? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/leki-na-depresje-jak-dzialaja-czy-uzalezniaja/feed/ 1
Jaki magnez wybrać? https://teczka.pl/leki/jaki-magnez-wybrac/ https://teczka.pl/leki/jaki-magnez-wybrac/#respond Mon, 28 Mar 2011 11:45:38 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=4993 Magnez jest jednym z ważniejszym pierwiastków, występujących w organizmie- w tkankach, płynach ustrojowych. Do organizmu dostarczany jest wraz z pożywieniem. Dobrym źródłem magnezu są między innymi kakao, orzechy, soja, kasze, nasiona, rośliny strączkowe, czekolady.

Artykuł Jaki magnez wybrać? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Nie zawsze jednak dostarczamy prawidłowej ilości magnezu do organizmu. Suplementacja magnezu jest szczególnie zalecana w stanach stresowych, zmęczenia. Jego niedobór może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka.

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele suplementów diety, zawierających magnez. Często występują one obok witamin np. B6. Różnią się także postacią- występują tabletki, kapsułki, tabletki musujące, przeznaczone do rozpuszczenia w odpowiedniej ilości wody. Jest ich taka ilość i są tak różne, że często zadajemy sobie pytanie, który z nich jest najlepszy.

Jeśi chodzi o postać, w jakiej najlepiej jest stosować preparaty magnezu, to są to tabletki lub kapsułki do stosowania doustnego. Raczej nie zaleca się stosowania tabletek musujących. Powodem tego jest występowanie osadu na dnie szklanki, po rozpuszczeniu tabletki w odpowiedniej ilości wody. Nikomu nie przychodzi do głowy, że jest to najważniejsza “część” sporządzonego roztworu. Osad ten zawiera najbardziej wartościowe skłądniki. Preparaty te można stosować w postaci tabletek musującycyh, ale należy wtedy pamiętać o przyjęciu także tego osadu, a nie tylko roztworu znad osadu.

Z tegowzględu zalecane są tabletki lub kapsułki, gdzie substancja lecznicza pokryta jest otoczką najczęściej żelatynową, a tabletki są sprasowane i także stanowią całość. Przy stosowaniu tej postaci leku nie ma możliwości, by do organizmu nie dostała się najważniejsza frakcja leku.

Zalecane jest także przyjęcie preparatu magnezu, w którym obok tego głównego składnika mineralnego, który chcemy przyjać występuje witamina B6, czy witamina D. Przyczyniają się one do zwiększenia wchłaniani magnezu w organizmie człowieka. Podobnie działa witamina D.

Przy wyborze preparatu magnezu warto zapytać o radę farmaceutę.

Przyjmujecie jakieś suplementy diety? Jakie? Stale czy okresowo? Dajcie znać.

Artykuł Jaki magnez wybrać? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/jaki-magnez-wybrac/feed/ 0
Syrop z sosny – przepis https://teczka.pl/leki/syrop-z-sosny-przepis/ https://teczka.pl/leki/syrop-z-sosny-przepis/#respond Fri, 25 Mar 2011 13:01:25 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=4941 W celu przygotowania syropu z sosny, wykorzystuje się jej młode pędy. Ważne jest, aby pokryte były brązową skórką, co świadczy o przyroście w bieżacym roku. Pędy te powinny odpowiadać długości palca i powinny być lepkie od żywicy. Najlepiej jest zrywać je na początku maja. Należy pamiętać także o tym, aby nie zrywać wszystkich młodych pędów, jakie sosna wypuściła, gdyż uniemożliwiłoby to dalszy jej wzrost.

Artykuł Syrop z sosny – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Pędy te należy dokładnie przebrać, obrać z brązowych łusek, ale nie płukać.

Przygotowujemy słoiki. Należy je sparzyć i wysuszyć.

Od tego momentu możemy postępować w dwojaki sposób:

Do przygotowanego wcześniej słoika należy włożyć trochę przebranych i oczyszczonych pędów sosny, tak aby stanowiły one około 1/3 wysokości słoika. Należy je ciasno ułożyć w słoiku. Następnie zasypujemy je cukrem. Całość wstrząsamy i znowu dodajemy młode pędy sosny i cukier. Tak wypełniony słoik, szczelnie zakręcamy i umieszczamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, np. na parapecie okna. Co jakiś czas należy obrócić słoik z syropem. Czas, po którym cukier rozpuści się zależy od temperatury i natężenia promieni słonecznych w miejscu, w którym umieściliśmy słoik zawierający młode pędy sosny i cukier. Może to trwać od 1,5 nawet do 3 miesięcy. Gdy cukier już całkiem się rozpuścici, syrop należy przecedzić przez gazę do szklanej butelki czy słoiczka ze szczelnym zamknięciem. Po ich napełnieniu, umieszczamy je w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie mogą być przechowywane nawet przez okres 3 lat. Przy czym najlepiej co roku sporządzić świeży syrop.

Drugi sposób jest dużo szybszy. Młode pędy sosny, podobnie jak w pierwszej metodzie zasypujemy na przemian z cukrem. Umieszczamy słój w garnku z gotującą sie wodą. Gotujemy przez 30 minut. Nie należy przekroczyć tego czasu gotowania, gdyż mogłoby to doprowadzić do wydzielenia się estrów, które popsułyby smak soku. Uzyskany w ten sposób syrop, analogicznie jak w pierwszym przypadku cedzimy przez gazę do szklanych butelek lub słoiczków.

Syrop ten jest doskonały w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, kaszlu, chrypki, w przeziębieniu. Posiada właściwości wykrztuśne i przeciwbakteryjne, za które odpowiadają składniki olejku sosnowego, m. in. pinen i borneol. Zawiera także witaminę C i sole mineralne, które warunkują działanie wzmacniające syropu na organizm.

Może być stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych jako syrop lub sok, dodawany do herbaty.

Dawkowanie syropu z sosny:

dorośli: po 1 łyżce stołówej 3- 4 razy dziennie;

dzieci po 1 łyżeczce- 3 razy dziennie, w przypadku nasialającej się choroby- 4 razy dziennie.

Stosowaliście już syrop z sosny? Możecie go polecić? Podzielcie się opiniami.

Artykuł Syrop z sosny – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/syrop-z-sosny-przepis/feed/ 0
Syrop z czarnego bzu – przepis https://teczka.pl/leki/syrop-z-czarnego-bzu-przepis/ https://teczka.pl/leki/syrop-z-czarnego-bzu-przepis/#respond Fri, 25 Mar 2011 12:59:31 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=4940 Czarny bez jest rośliną, bardzo często wykorzystywaną do wyrobu syropów, które korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Stosowany jest profilaktycznie w okresie jesienno- zimowym, a także leczniczo w przeziębieniu.

Artykuł Syrop z czarnego bzu – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Wykorzystywany jest także jako domowy sposób zwalczania bólów migrenowych. Stosowany jako lek napotny i moczopędny. Do wykonania tych syropów wykorzystuje się albo owoce albo kwiaty. W obu przypadkach sposób przygotowania jest taki sam. Sporządzanie syropów z kwiatów czy owoców bzu czarnego polega na gotowaniu odpowiednich surowców z wodą i z cukrem, uważając, aby nie doprowadzić do zbyt długiego wrzenia.

Wykonując syrop z owoców czarnego bzu, należy zebrać dojrzałe owoce z krzewów oddalonych od dróg. Na 1 kg owoców przypada 4 szklanki cukru i 4 szklanki wody. Na początku należy obrać z baldachów owoce, dokładnie umyć pod ciepłą bieżącą wodą. Owoce zalewamy przegotowaną zimną wodą i dodajemy cukier. Całość gotujemy na małym ogniu, aż powstanie gęsty sok.Trwa to około 2 godzin. Po tym czasie, odcedzamy sok od owoców i gotujemy przez kolejną godzinę. Tak otrzymany syrop, przelewamy do wcześniej wyparzonych i osuszonych słoików, które następnie szczelnie zamykamy, pasteryzujemy 15 minut. Syrop ten należy przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

Stosowaliście już syrop z czarnego bzu? Możecie go polecić? Podzielcie się opiniami.

Artykuł Syrop z czarnego bzu – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/syrop-z-czarnego-bzu-przepis/feed/ 0
Syrop czosnkowy – przepis https://teczka.pl/leki/syrop-czosnkowy-przepis/ https://teczka.pl/leki/syrop-czosnkowy-przepis/#respond Fri, 25 Mar 2011 12:57:27 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=4939 Syrop z czosnku jest uznawany za kolejny naturalny, domowy i bardzo skuteczny lek w leczeniu przeziębienia, grypy. Zawiera on oprócz czosnku, cytrynę, miód i przegotowaną wodę. Korzystniej jest wykorzystać tutaj czosnek polski, a nie chiński. Czosnek polski jest bardziej intensywny, przez co syrop będzie działał efektywniej.

Artykuł Syrop czosnkowy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Do przyrządzenia takiego syropu, należy wykorzystać:

2 główki czosnku (najlepiej polskiego)
3 cytryny
6 łyżek miodu
1 szklankę przegotowanej zimnej wody

Do przygotowanego wcześniej słoika – sparzonego i dokładnie wysuszonego, wyciskamy sok z cytryn. Następnie obieramy czosnek i wyciskamy go przez praskę. Dodajemy 6 łyżek miodu i szklankę zimnej, przegotowanej wody. Całość dokładnie mieszamy i umieszczamy w chłodnym, ciemnym miejscu na dobę. Po tym czasie syrop odcedzamy przez gazę i przelewamy do szklanej butelki.

Dawkowanie zależy od naszego stanu zdrowia. Jeżeli stosujemy ten syrop profilaktycznie, to podajemy 1 łyżkę dziennie dorosłemu, a dziecku 1 łyżeczkę. W przypadku istniejącej już infekcji, podajemy osobie dorosłej 1 łyżkę syropu co 4 godziny, a dziecku – 1 łyżeczkę co 4 godziny.

Syrop ten warto stosować profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność jest znacznie obniżona, aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko infekcji.

czosnek na przeziębieniemorguefile.com

Stosowaliście już syrop z czosnku? Możecie go polecić? Podzielcie się opiniami.

Artykuł Syrop czosnkowy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/syrop-czosnkowy-przepis/feed/ 0
Syrop z cebuli – przepis https://teczka.pl/leki/syrop-z-cebuli-przepis/ https://teczka.pl/leki/syrop-z-cebuli-przepis/#respond Fri, 25 Mar 2011 12:54:10 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=4938 Syrop z cebuli jest już od bardzo dawna uznawany za bardzo dobry lek, stosowany na suchy kaszel. Polecane jest stosowanie go szczególnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy nasza odporność jest obniżona- jesteśmy bardziej podatni na rózne infekcje.

Artykuł Syrop z cebuli – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Wykonanie syropu z cebuli jest bardzo proste. Znane są dwa sposoby wykonania tego “antybiotyku”. Potrzebujemy do tego cebulę, miód lub brązowy cukier i słoik, w którym wykonamy ten syrop. Wielkość słoika musimy dopasować do wielkości cebuli, gdyż jej plastry muszą się w nim zmieścić. Możemy wykorzystać każdy rodzaj cebuli- czerwona, która jest nieco łagodniejsza polecana jest dla dzieci. Na początek obieramy cebulę i kroimy ją w plastry. Następnie na spód słoika wsypujemy troszkę cukru lub miodu, w zależności od tego, czego będziemy używać w dalszych etapach przygotowywania syropu. Polecane jest jednak użycie cukru, a nie miodu, który może wywołać drapanie w gardle. Następnie wkładamy do słoika plaster cebuli, na który znów będziemy nakładać cukier lub miód. Przekładamy tak plaster cebuli, cukier lub miód, ugniatając łyżeczką, aby całość była ciasno upakowana w słoju. Postępujemy tak do momentu, aż plaster cebuli będzie wystawać ponad brzego słoja. Wtedy zakręcamy go i wstawiamy do garnka z ciepłą wodą na kilka godzin. Ważne jest aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy woda będzie się gotować. Dlatego należy pilnować i co jakiś czas zmieniać wodę na ciepłą. Na koniec należy odcedzić syrop od plastrów cebuli i cukru lub miodu. Przelać do szklanej butelki.

Według drugiej metody, która ma więcej zwolenników nie należy ogrzewać na łaźni wodnej słoja, ale należy pozostawić go w ciemnym chłodnym miejscu na całą noc. W tym przypadku należy pamiętać, aby na ostatni plaster cebuli, dać dużo cukru lub miodu. Na następny dzień, należy odcedzić syrop przez gazę od cukru i cebuli. Przelać do butelki szklanej.

Otrzymany syrop należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu przez maksimum 2 tygodnie.

Jest to doskonały lek na męczący kaszel. Stosowany może być zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Przy jego stosowaniu należy jednak pamiętać, aby nie podawać go po godzinie 18, ponieważ pobudzi nasz ośrodek kaszlu i w nocy nie będziemy mogli spać. Można go zażywać nawet kilka razy dziennie, dzieciom należy dawkować po łyżeczce.

Jest to kolejny lek, który możemy przygotować w domu z naturalnych składników. Na pewno nam nie zaszkodzi, więc warto spróbować.

Stosowaliście już syrop z cebuli? Możecie go polecić? Podzielcie się opiniami.

Artykuł Syrop z cebuli – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/syrop-z-cebuli-przepis/feed/ 0
Leki dopochwowe – stosowanie https://teczka.pl/leki/leki-dopochwowe-stosowanie/ https://teczka.pl/leki/leki-dopochwowe-stosowanie/#respond Tue, 08 Mar 2011 10:06:13 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=4105 Leki dopochwowe mogą być ordynowane z różnych powodów. Mają też rozmaitą postać: kremy, żele, globulki... Bez względu na wskazanie lecznicze i formę leku jedno zalecenie pozostaje zawsze aktualne: przed aplikacją środka należy umyć ręce.

Artykuł Leki dopochwowe – stosowanie pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Leki dopochwowe zazwyczaj są zalecane przy zakażeniach pochwy. Istnieją też preparaty antykoncepcyjne w formie globulek, kremów i żeli stosowanych dopochwowo. Niektóre preparaty mają dołączony do opakowania specjalny aplikator, dzięki czemu można łatwo zastosować lek. W opakowaniach pewnych środków zamiast aplikatora znajdują się specjalne rękawiczki, których zadaniem jest ułatwienie zastosowania leku. W przypadku, kiedy nie chce się korzystać z aplikatora, przed zastosowaniem leku należy skrócić długie paznokcie – by nie zadrapać delikatnej skóry okolic intymnych ani ścianek pochwy. Panie ciężarne koniecznie powinny zapytać lekarza, czy mogą używać aplikatora.

Leki dopochwowe stosowane do leczenia zakażeń pochwy najczęściej zalecane są do stosowania na noc, przed snem – chodzi o to, by składniki czynne leku jak najdłużej miały kontakt z chorymi okolicami. Sprzyja temu zachowanie pozycji leżącej.

Środki antykoncepcyjne stosowane dopochwowo stosuje się ściśle według zaleceń lekarza lub wg sposobu podanego przez producenta.

Podstawowy schemat postępowania przy aplikowaniu leków dopochwowych jest następujący:
– uważnie przeczytać zalecenia lekarskie i ulotkę znajdującą się w opakowaniu leku;
– umyć dokładnie ręce (porządnie wyszorować okolice pod paznokciami), a jeśli trzeba – podmyć się. Osuszyć dłonie oraz okolice intymne ręcznikiem;
– do aplikowania leku wybrać dogodną dla siebie pozycję: można położyć się na plecach i lekko ugiąć nogi w kolanach, można kucnąć lub schylić się. Rozchylić nogi i delikatnie wprowadzić lek do pochwy. W przypadku używania aplikatora należy zastosować się do instrukcji użytkowania dołączonej do opakowania leku. Jeżeli do aplikowania leku używa się palca, należy umieść preparat na opuszce i wprowadź głęboko do pochwy (popularnie określa się to „na głębokość palca”). Jeżeli używa się leku pod postacią kremu lub żelu, a lekarz tak zalecił – należy wysmarować preparatem ścianki pochwy;
– umyć ręce;
– założyć bieliznę i położyć się. Dobrze jest użyć podpaski lub wkładki. Nie dopuszcza się wtedy do zabrudzenia bielizny i pościeli – bowiem lek w pochwie ulega rozpuszczeniu i pewna jego część może (ale nie musi) wypłynąć na zewnątrz.
– kolejną porcję leku stosuje się według wskazań lekarskich.

Uwaga!

W czasie stosowania leków dopochwowych trzeba przestrzegać higieny okolic intymnych tak, jak to robi się to normalnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej). I jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie powinno się wykonywać irygacji ani płukań przed założeniem kolejnej dawki leku do pochwy.

Czy przed zastosowaniem leku czytacie ulotkę dołączoną do leku czy prosicie farmaceutę o wskazówki?

Artykuł Leki dopochwowe – stosowanie pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/leki/leki-dopochwowe-stosowanie/feed/ 0