Leki Leki dopochwowe – stosowanie

Leki dopochwowe – stosowanie

-

Leki dopochwowe zazwyczaj są zalecane przy zakażeniach pochwy. Istnieją też preparaty antykoncepcyjne w formie globulek, kremów i żeli stosowanych dopochwowo. Niektóre preparaty mają dołączony do opakowania specjalny aplikator, dzięki czemu można łatwo zastosować lek. W opakowaniach pewnych środków zamiast aplikatora znajdują się specjalne rękawiczki, których zadaniem jest ułatwienie zastosowania leku. W przypadku, kiedy nie chce się korzystać z aplikatora, przed zastosowaniem leku należy skrócić długie paznokcie – by nie zadrapać delikatnej skóry okolic intymnych ani ścianek pochwy. Panie ciężarne koniecznie powinny zapytać lekarza, czy mogą używać aplikatora.

Leki dopochwowe stosowane do leczenia zakażeń pochwy najczęściej zalecane są do stosowania na noc, przed snem – chodzi o to, by składniki czynne leku jak najdłużej miały kontakt z chorymi okolicami. Sprzyja temu zachowanie pozycji leżącej.

Środki antykoncepcyjne stosowane dopochwowo stosuje się ściśle według zaleceń lekarza lub wg sposobu podanego przez producenta.

Podstawowy schemat postępowania przy aplikowaniu leków dopochwowych jest następujący:
– uważnie przeczytać zalecenia lekarskie i ulotkę znajdującą się w opakowaniu leku;
– umyć dokładnie ręce (porządnie wyszorować okolice pod paznokciami), a jeśli trzeba – podmyć się. Osuszyć dłonie oraz okolice intymne ręcznikiem;
– do aplikowania leku wybrać dogodną dla siebie pozycję: można położyć się na plecach i lekko ugiąć nogi w kolanach, można kucnąć lub schylić się. Rozchylić nogi i delikatnie wprowadzić lek do pochwy. W przypadku używania aplikatora należy zastosować się do instrukcji użytkowania dołączonej do opakowania leku. Jeżeli do aplikowania leku używa się palca, należy umieść preparat na opuszce i wprowadź głęboko do pochwy (popularnie określa się to „na głębokość palca”). Jeżeli używa się leku pod postacią kremu lub żelu, a lekarz tak zalecił – należy wysmarować preparatem ścianki pochwy;
– umyć ręce;
– założyć bieliznę i położyć się. Dobrze jest użyć podpaski lub wkładki. Nie dopuszcza się wtedy do zabrudzenia bielizny i pościeli – bowiem lek w pochwie ulega rozpuszczeniu i pewna jego część może (ale nie musi) wypłynąć na zewnątrz.
– kolejną porcję leku stosuje się według wskazań lekarskich.

Uwaga!

W czasie stosowania leków dopochwowych trzeba przestrzegać higieny okolic intymnych tak, jak to robi się to normalnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej). I jeśli lekarz nie zalecił inaczej, nie powinno się wykonywać irygacji ani płukań przed założeniem kolejnej dawki leku do pochwy.

Czy przed zastosowaniem leku czytacie ulotkę dołączoną do leku czy prosicie farmaceutę o wskazówki?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Call of Duty – instrukcja

Call of Duty to długa i emocjonująca gra. Dzięki niej wcielamy się w żołnierza Drugiej Wojny Światowej i uczestniczymy we wszystkich ważniejszych frontach tego okresu. Jak grać, by przejść grę bez problemu?

Choroby paznokci u rąk – objawy

Jeśli zaobserwujesz któryś z poniższych objawów, to znaczy, że cierpisz na jedną z chorób paznokci. Ta wiedza Ci się przyda.

Zobacz też

Jak zmniejszyć zdjęcie online?

Mamy dostęp do wielu programów umożliwiających edycję zdjęć. jeśli jednak ich instalacja jest dla nas uciążliwa, możemy wypróbować inną metodę, by zmienić rozmiar naszych fotografii.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: