Błysk w oczach, powabna skóra, piękne paznokcie i włosy oraz pozytywne spojrzenie na świat i ogromna dawka energii – oto efekty odnowy biologicznej. Oczywiście, nie ma to jak kilkudniowy pobyt w profesjonalnym ośrodku SPA lub Wellness, ale zabiegi odnowy biologicznej wykonane w zaciszu własnego domu są nie mniej skuteczne, za to zdecydowanie tańsze.

Do odnowy biologicznej wykorzystuje się działanie sprawdzonych przez wieki metod, a także urządzeń będących najnowocześniejszymi zdobyczami techniki. Trudno jest wyznaczyć wyraźną granicę między zabiegami odnowy biologicznej kosmetycznymi a leczniczymi. Każdy zabieg może jednocześnie leczyć i upiększać – wszystko zależy od sposobu jego wykonania oraz zastosowanych dodatków i użytej techniki.

Zabiegi, które przywrócą ciału świetność, a psychice harmonię to:
– Kąpiele i kąpiele częściowe – w zależności od zastosowanego dodatku mają charakter leczniczy lub kosmetyczny. Oferowane są kąpiele: w wyciągach i naparach ziołowych, w błocie borowinowym, winie, leczniczych solankach i relaksujących żelach, mleku i mleczkach z zawartością miodu, w wodzie nasycanej pęcherzykami powietrza (tzw. perełkowe). Kąpiele mogą być gorące, zimne lub ciepłe.
– Masaże – całego ciała lub jego części, wykonywane ręcznie lub przy użyciu wody, gorących kamieni, kostek lodu z zatopionymi w nich składnikami pielęgnacyjno – leczniczymi, olejków, albo z wykorzystaniem przeznaczonych do masażu przyrządów zaopatrzonych w specjalne głowice masujące.
– Jacuzzi – czyli kąpiel w wannie lub basenie z hydromasażem. Woda może być ciepła lub chłodna.
– Fizykoterapia – to zabiegi wykonywane z użyciem bodźców fizykalnych, czyli z wykorzystaniem dotyku, prądu elektrycznego, pola magnetycznego, światła, ultradźwięków, temperatury, wody.
– Kinezyterapia – leczenie ruchem. Rehabilitant w zależności od tego, jaki efekt ma być osiągnięty i u kogo, opracowuje zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Mogą one być ukierunkowane na ujędrnienie ciała, zwiększenie siły, poprawę postawy, złagodzenie bólów kręgosłupa lub stawów albo na uspokojenie i relaksację.
– Sauna – jej podstawową odmianą jest przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza – to tzw. sauna parowa. Innym rodzajem jest sauna fińska, czyli sucha, kąpiel odbywa się jednak w wysokiej temperaturze. Jeszcze inną odmianą jest sauna infrared – w pomieszczeniu panuje temperatura do 65ºCelsjusza, a zamiast pieca znajduje się w nim lampa emitująca promieniowanie podczerwone.
– Krioterapia – leczenie zimnem przeprowadzane w specjalnej komorze i w temp. Od -100 do -160ºCelsjusza.
– Helioterapia – leczenie światłem. Wykorzystuje się tu światło o różnych długościach fal, emitowane przez przystosowane do tego lampy: podczerwone, ultrafioletowe lub emitujące światło białe.
– Chromoterapia (często łączona z muzykoterapią) – leczenie kolorami w celu przywrócenia właściwego poziomu energetycznego w ustroju.
– Peelingi – zabiegi złuszczania, usuwania wierzchniej, zrogowaciałej warstwy naskórka przy użyciu środków chemicznych, fizycznych lub mechanicznie. Do wykonania peelingu wykorzystuje się różne dodatki działające leczniczo i pielęgnacyjnie.
– Maseczki na twarz i maski na ciało – z wykorzystaniem naturalnych ekstraktów roślinnych, mineralnych, wyciągów zwierzęcych.
– Aromaterapia – wykorzystuje się tu olejki eteryczne stosowane do inhalacji, masaży, maseczek, peelingów, kąpieli.
– Terapia z wykorzystaniem esencji kwiatowych dra Bacha – celem jest przywrócenie równowagi emocjonalnej ustroju.

Czy korzystaliście kiedyś z zabiegów odnowy biologicznej? Jakich? Byliście zadowoleni z efektów?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeki dopochwowe – stosowanie
Następny artykułJak usunąć bąble na stopach?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here