Leki Syrop z sosny - przepis

Syrop z sosny – przepis

-

Pędy te należy dokładnie przebrać, obrać z brązowych łusek, ale nie płukać.

Przygotowujemy słoiki. Należy je sparzyć i wysuszyć.

Od tego momentu możemy postępować w dwojaki sposób:

Do przygotowanego wcześniej słoika należy włożyć trochę przebranych i oczyszczonych pędów sosny, tak aby stanowiły one około 1/3 wysokości słoika. Należy je ciasno ułożyć w słoiku. Następnie zasypujemy je cukrem. Całość wstrząsamy i znowu dodajemy młode pędy sosny i cukier. Tak wypełniony słoik, szczelnie zakręcamy i umieszczamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, np. na parapecie okna. Co jakiś czas należy obrócić słoik z syropem. Czas, po którym cukier rozpuści się zależy od temperatury i natężenia promieni słonecznych w miejscu, w którym umieściliśmy słoik zawierający młode pędy sosny i cukier. Może to trwać od 1,5 nawet do 3 miesięcy. Gdy cukier już całkiem się rozpuścici, syrop należy przecedzić przez gazę do szklanej butelki czy słoiczka ze szczelnym zamknięciem. Po ich napełnieniu, umieszczamy je w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie mogą być przechowywane nawet przez okres 3 lat. Przy czym najlepiej co roku sporządzić świeży syrop.

Drugi sposób jest dużo szybszy. Młode pędy sosny, podobnie jak w pierwszej metodzie zasypujemy na przemian z cukrem. Umieszczamy słój w garnku z gotującą sie wodą. Gotujemy przez 30 minut. Nie należy przekroczyć tego czasu gotowania, gdyż mogłoby to doprowadzić do wydzielenia się estrów, które popsułyby smak soku. Uzyskany w ten sposób syrop, analogicznie jak w pierwszym przypadku cedzimy przez gazę do szklanych butelek lub słoiczków.

Syrop ten jest doskonały w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, kaszlu, chrypki, w przeziębieniu. Posiada właściwości wykrztuśne i przeciwbakteryjne, za które odpowiadają składniki olejku sosnowego, m. in. pinen i borneol. Zawiera także witaminę C i sole mineralne, które warunkują działanie wzmacniające syropu na organizm.

Może być stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych jako syrop lub sok, dodawany do herbaty.

Dawkowanie syropu z sosny:

dorośli: po 1 łyżce stołówej 3- 4 razy dziennie;

dzieci po 1 łyżeczce- 3 razy dziennie, w przypadku nasialającej się choroby- 4 razy dziennie.

Stosowaliście już syrop z sosny? Możecie go polecić? Podzielcie się opiniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na dowolny cel?

Określenie kredyt hipoteczny na dowolny cel pozornie stoi w sprzeczności z ogólną definicją kredytu. Artykuł 69 ustawy prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665) stanowi bowiem, że w umowie kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji klienta środki, które musza zostać wykorzystane w określonym celu. Co więcej kredytodawca, który stwierdzi niewłaściwe wydatkowanie przyznanego wsparcia kapitałowego jest uprawiony do wypowiedzenia umowy, co skutkuje koniecznością zwrotu całego zobowiązania (patrz artykuł 75 wspomnianego aktu prawnego).

Kwasy owocowe – działanie, rodzaje, przeciwwskazania

Kwasy owocowe to powszechnie występujące w przyrodzie hydroksykwasy. Swoją nazwę zwyczajową zawdzięczają właśnie temu, że często występują w owocach. Znajdziemy je w jednak nie tylko w nich, ale także w mleku czy trzcinie cukrowej.

Zobacz też

Obowiązki pracownika i pracodawcy a BHP

Stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przez pracodawcę i przestrzeganie obowiązków BHP przez pracowników to jedne z podstawowych wymogów prawidłowego funkcjonowania wszystkich zakładów pracy. Przepisy prawne szczegółowo regulują tę ważną materię oraz sankcje za naruszenie obowiązków przez którąkolwiek ze stron. Należy pamiętać, iż nieprzestrzeganie zasad BHP to nie tylko łamanie prawa ale także narażanie na niebezpieczeństwo siebie, podwładnych czy współpracowników.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: