Ogromna ilośc leków, w tym te dostępne bez recepty, mogą wpływać niekorzystnie na wątrobę. Wielu z nich ewentualne działanie hepatotoksyczne jest zależne od stanu organizmu, od zawartości w nich odpowiednich związków chemicznych. Nie jest jednak powiedziane, że osoby zdrowe, bez towarzyszących chorób wątroby, nie sa narażone na uszkodznie wątroby spowodowane stosowaniem określonych leków.

W celu zregenerowania wątroby wykorzystuje się różne metody. Wśród nich popularna jest metoda chirurgiczna, która polega na usunięciu zniszczonego płata wątroby. Prawie zawsze płat ten regeneruje się. Często także metoda ta wykonywana jest w celu pozyskania materiału do przeszczepu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że często powtarzające się działanie hepatotoksyczne czy to leków, alkoholu czy wirusów, może doprowadzić do zaburzeń zdolności regeneracyjnych wątroby. Może dojść wtedy do zniszczenia architektury narządu, zwłóknienia tkanki, co prowadzi do marskości wątroby.

Lekarze bardzo często wykorzystują w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby, nasiona ostropestu plamistego. Jest to jeden z naturalnych sposobów, często stosowany w celu przyspieszenia, a często nawet stworzenia możliwości regeneracji wątroby. Drugim surowcem, który korzystnie wpływa na wątrobę i jej zdolności regeneracyjne jest ziele dziurawca. Stosując te zioła, należy pamiętać, aby nie przyjmować ich z rana, gdyż mają działanie fototoksyczne- jest przyczyną nadwrażliwości na światło. Jeśli zażyjemy ten preparat, a następnie wyjdziemy z domu i narazimy się na działanie światła słonecznego, może dojść do oparzenia. Dlatego najlepiej zażywaćgo wieczorem.

W procesie regeneracji wątroby bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednia dieta chorego. Musi on unikać potraw tłustych, smażonych, unikać produktów, czy przypraw, które mogą podrażnić przewód pokarmowy, np. curry, pieprz. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie umiejętne dawkowanie białka oraz całkowite wyeliminowanie alkoholu.

Bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w taurynę. W organizmie jest ona wytwarzana z metioniny i cysteiny w jelitach, mózgu i w wątrobie. Przeciwdziała procesowi włóknienia wątroby, oraz wywiera wpływ na proces samozniszcenia kmórek wątroby. Warto więc dostarczać ją do organizmu wraz z rybami, mięsem czy podrobami.

Należy ograniczyć ilość spożywanych produktów mącznych oraz cukru, a zwiększyć zawartość błonnika, który oczyści nasz przewód pokarmowy. Błonnik występuje przede wszystkim w surowych warzywach.

Istnieje także wiele leków i suplementów diety, które działają korzystnie na wątrobę. Warto zainteresować się stanem naszej wątroby, zanim pojawią się problemy. Zgodnie z powiedzeniem, lepiej zapobiegać niż leczyć, należy dbać o odpowiednią dietę, ewentualnie wykorzystać dodatkowo suplementy diety.

Chciecie zregenerować wątrobę? Z jakiego powodu? Podjęliście już jakieś kroki? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSyrop z sosny – przepis
Następny artykułJak usunąć kleszcza? Najważniejsze zasady

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here