Choroby Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

-

Każda nieprawidłowość w obrębie budowy jamy ustnej może być powodem trudności z mową, jedzeniem i oddychaniem. Do szczególnego rodzaju wad górnej ściany jamy ustnej zalicza się podniebienie gotyckie. Jak większość anatomicznych wad zgryzu, również tę można w prosty i bezbolesny sposób wyleczyć. Niezbędna jest tylko odpowiednio wczesna diagnoza. Dowiedz się więcej o tym, czym jest podniebienie gotyckie.

Podniebienie gotyckie, jak każda wada zgryzu, wymaga odpowiednio wczesnej interwencji lekarskiej – laryngologa oraz ortodonty. Niezbędna będzie także współpraca rodziców i dziecka z logopedą. A czym dokładnie jest podniebienie gotyckie i jak je się leczy?

Co to jest podniebienie gotyckie?

Prawidłowo zbudowane podniebienie jest płaskie i szerokie, a język go dotyka. Natomiast w przypadku podniebienia gotyckiego górna ściana jamy ustnej jest strzelista i wąska, a czubek języka do niej nie dosięga[1]. W związku z tym zęby rosną nieprawidłowo, a to prowadzi do powstania wad zgryzu.

Jeśli dziecko ma podniebienie gotyckie, może mieć problemy z:

  • ssaniem piersi lub butelki, ponieważ nie będzie mogło wystarczająco mocno docisnąć sutka lub smoczka do podniebienia,
  • oddychaniem – zamiast przez nos, maluch będzie oddychał przez buzię,
  • żuciem i połykaniem przez bierne położenie języka w dolnej części jamy ustnej,
  • wymową głosek.

Twoje niemowlę ma podniebienie gotyckie? Nie lekceważ tego, ponieważ brak odpowiedniej pielęgnacji tylko pogłębi problem. W takiej sytuacji warto zasięgnąć opinii innych mam i poszukać porad specjalistów zamieszczonych na sprawdzonych stronach, np. Canpol babies.

Podniebienie gotyckie – przyczyny

Zarówno dzieci zdrowe, jak i z niepełnosprawnością mogą mieć problem z podniebieniem gotyckim. Jest to wada wrodzona, co oznacza, że nie zależy od działań zewnętrznych [2]. Może powstać w wyniku porodu przedwczesnego – kiedy jama ustna nie miała zbyt dużo czasu na osiągnięcie prawidłowego kształtu. Inna przyczyna to neurologiczne problemy, które wystąpiły na etapie życia płodowego.

Podniebienie gotyckie towarzyszy takim chorobom jak krzywica, zespół Downa i Marfana oraz zespołowi wad wrodzonych Wolfa-Hirschhorna (WHS).

Leczenie podniebienia gotyckiego

Odpowiednio wczesna interwencja medyczna może zapobiec pogłębianiu się wady podniebienia [3]. Jej leczenie przebiega różnie, w zależności od wieku pacjenta.

W przypadku noworodków i niemowląt często wystarczą tylko ćwiczenia logopedyczne, które usprawniają język, mięśnie jamy ustnej i wykształcają prawidłowy sposób oddychania [4].

Innym sposobem jest interwencja ortodontyczna i zainstalowanie specjalistycznego aparatu, który ma za zadanie rozszerzyć szczękę. Jeśli natomiast te działania będą niewystarczające, niezbędne może okazać się chirurgiczne poszerzenie jamy ustnej.

Ćwiczenia logopedyczne przy podniebieniu gotyckim

Dziecko, u którego zauważono podniebienie gotyckie, musi być pod stałą kontrolą logopedyczną[5]. Specjalista dopasuje do wieku malucha rodzaj ćwiczeń oraz sposób ich przeprowadzania. Wprowadzi on terapię logopedyczną opartą na ćwiczeniach żuchwy, oddechowych oraz usprawniających pionowe ruchy języka.

Niezbędna będzie także współpraca rodzica z terapeutą. Tylko dzięki regularnym i dobrze przeprowadzonym ćwiczeniom możliwe jest pełne wyleczenie.

[1] https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-wyglada-podniebienie-gotyckie-jakie-sa-przyczyny-jego-wystepowania

[2] http://ulogopedy.pl/podniebienie-gotyckie/

[3] https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-wyglada-podniebienie-gotyckie-jakie-sa-przyczyny-jego-wystepowania

[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/70205,zapobieganie-nabytym-wadom-zgryzu

[5] http://ulogopedy.pl/podniebienie-gotyckie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Windykacja zaległego wynagrodzenia

Jeśli firma przestała wypłacać wynagrodzenie pracownikom mają oni prawo do podjęcia działań wynikających z Kodeksu pracy. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z pracodawcą lub pisemna prośba o wypłatę wynagrodzenia. Jeśli nie będzie odpowiedzi na pismo, wówczas można złożyć zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, gdyż nie wypłacenie świadczenia stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy.

System ocen pracowniczych – jak wprowadzić?

Każdy chce być sprawiedliwie oceniany i nagradzany za swoja pracę. Chociaż pracujemy na podobnych stanowiskach nie musimy przecież mieć takich samych wyników, jak nasza koleżanka lub kolega z pracy. Dlatego właśnie systemy ocen pracowniczych mają dostarczyć pracodawcy niezbędnych informacji o jakości naszej pracy, rozwoju naszych umiejętności, zaangażowaniu itd. W efekcie wiadomo będzie komu przyznać odpowiednie bonusy i gratyfikacje, kto otrzyma większe premie i prowizje, a może nawet awansuje. W efekcie jeśli wyniki naszej oceny będą nad wyraz zadawalające możemy nawet liczyć na inne gratyfikacje, jak: świadczenia medyczne, bony, karnety, nagrody rzeczowe.

Zobacz też

Biryani z kurczaka – przepis

Risotto, pilaw – to popularne na całym świecie potrawy z ryżu. Znacznie mniej znane jest biriani, pochodzące z Afryki Północnej. Opiera się ono na podobnej zasadzie – gotowania ryżu w bulionie, wraz z dodatkami – jednak różni się od swoich krewnych z Turcji czy Włoch konsystencją. Tutaj ryż bowiem, za sprawą płukania, ma mniej lepką i kremową konsystencję, jest bardziej sypki.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: