Choroby Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

-

Każda nieprawidłowość w obrębie budowy jamy ustnej może być powodem trudności z mową, jedzeniem i oddychaniem. Do szczególnego rodzaju wad górnej ściany jamy ustnej zalicza się podniebienie gotyckie. Jak większość anatomicznych wad zgryzu, również tę można w prosty i bezbolesny sposób wyleczyć. Niezbędna jest tylko odpowiednio wczesna diagnoza. Dowiedz się więcej o tym, czym jest podniebienie gotyckie.

Podniebienie gotyckie, jak każda wada zgryzu, wymaga odpowiednio wczesnej interwencji lekarskiej – laryngologa oraz ortodonty. Niezbędna będzie także współpraca rodziców i dziecka z logopedą. A czym dokładnie jest podniebienie gotyckie i jak je się leczy?

Co to jest podniebienie gotyckie?

Prawidłowo zbudowane podniebienie jest płaskie i szerokie, a język go dotyka. Natomiast w przypadku podniebienia gotyckiego górna ściana jamy ustnej jest strzelista i wąska, a czubek języka do niej nie dosięga[1]. W związku z tym zęby rosną nieprawidłowo, a to prowadzi do powstania wad zgryzu.

Jeśli dziecko ma podniebienie gotyckie, może mieć problemy z:

  • ssaniem piersi lub butelki, ponieważ nie będzie mogło wystarczająco mocno docisnąć sutka lub smoczka do podniebienia,
  • oddychaniem – zamiast przez nos, maluch będzie oddychał przez buzię,
  • żuciem i połykaniem przez bierne położenie języka w dolnej części jamy ustnej,
  • wymową głosek.

Twoje niemowlę ma podniebienie gotyckie? Nie lekceważ tego, ponieważ brak odpowiedniej pielęgnacji tylko pogłębi problem. W takiej sytuacji warto zasięgnąć opinii innych mam i poszukać porad specjalistów zamieszczonych na sprawdzonych stronach, np. Canpol babies.

Podniebienie gotyckie – przyczyny

Zarówno dzieci zdrowe, jak i z niepełnosprawnością mogą mieć problem z podniebieniem gotyckim. Jest to wada wrodzona, co oznacza, że nie zależy od działań zewnętrznych [2]. Może powstać w wyniku porodu przedwczesnego – kiedy jama ustna nie miała zbyt dużo czasu na osiągnięcie prawidłowego kształtu. Inna przyczyna to neurologiczne problemy, które wystąpiły na etapie życia płodowego.

Podniebienie gotyckie towarzyszy takim chorobom jak krzywica, zespół Downa i Marfana oraz zespołowi wad wrodzonych Wolfa-Hirschhorna (WHS).

Leczenie podniebienia gotyckiego

Odpowiednio wczesna interwencja medyczna może zapobiec pogłębianiu się wady podniebienia [3]. Jej leczenie przebiega różnie, w zależności od wieku pacjenta.

W przypadku noworodków i niemowląt często wystarczą tylko ćwiczenia logopedyczne, które usprawniają język, mięśnie jamy ustnej i wykształcają prawidłowy sposób oddychania [4].

Innym sposobem jest interwencja ortodontyczna i zainstalowanie specjalistycznego aparatu, który ma za zadanie rozszerzyć szczękę. Jeśli natomiast te działania będą niewystarczające, niezbędne może okazać się chirurgiczne poszerzenie jamy ustnej.

Ćwiczenia logopedyczne przy podniebieniu gotyckim

Dziecko, u którego zauważono podniebienie gotyckie, musi być pod stałą kontrolą logopedyczną[5]. Specjalista dopasuje do wieku malucha rodzaj ćwiczeń oraz sposób ich przeprowadzania. Wprowadzi on terapię logopedyczną opartą na ćwiczeniach żuchwy, oddechowych oraz usprawniających pionowe ruchy języka.

Niezbędna będzie także współpraca rodzica z terapeutą. Tylko dzięki regularnym i dobrze przeprowadzonym ćwiczeniom możliwe jest pełne wyleczenie.

[1] https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-wyglada-podniebienie-gotyckie-jakie-sa-przyczyny-jego-wystepowania

[2] http://ulogopedy.pl/podniebienie-gotyckie/

[3] https://zdrowie.tvn.pl/a/jak-wyglada-podniebienie-gotyckie-jakie-sa-przyczyny-jego-wystepowania

[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/70205,zapobieganie-nabytym-wadom-zgryzu

[5] http://ulogopedy.pl/podniebienie-gotyckie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Latarnie morskie w Polsce

Trudno sobie wyobrazić pobyt nad morzem bez podziwiania morza i najbliższej okolicy, widzianych z latarni morskiej. Nie wszystkie latarnie morskie są jednak udostępniane do zwiedzania. Część służy jedynie za platformy widokowe. W tych tak charakterystycznych dla nadmorskiego krajobrazu obiektach często podziwiać można również ekspozycje muzealne.

Wiśniówka – przepis

Wiśniówka to nic innego jak nalewka wiśniowa, czyli napój alkoholowy sporządzony z surowych owoców i ich soków z dodatkiem cukru, spirytusu i wódki.

Zobacz też

Jak podróżować autostopem po Wyspach Brytyjskich?

Jeszcze przed wyruszeniem na Wyspy upewnij się, że rozumiesz ich podział polityczny. Odróżniaj Irlandię Północną od Irlandii. Pamiętaj, że Wielka Brytania to państwo złożone z kilku części składowych, a Anglia jest tylko jedną z nich. Chociaż w Polsce na nazwanie mieszkańców Edynburga „Anglikami” niewielu zwróci uwagę, w stolicy Szkocji postrzegane to będzie jako przejaw ignorancji, a nawet jako obraza.

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: