Dieta przy reumatyzmie

W codziennym jadłospisie osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów powinny znaleźć się przede wszystkim tłuste ryby morskie (np. tuńczyk, makrela, łosoś), które bogate są w kwasy omega-3 i tym samym znakomicie wpływają na ruchomość stawów. Zaleca się spożywanie ryb aż pięć razy w tygodniu.

Kwasy omega-3 zawierają także siemię lniane, olej lniany, oliwa z oliwek oraz orzechy włoskie, dlatego również powinny zostać włączone do jadłospisu.

Chorzy na reumatyzm powinni wprowadzić do swojej diety także szereg warzyw, np. sałatę, pora, brokuły, marchew, selera, warzywa strączkowe oraz pietruszkę. Nie należy poddawać ich jednak długiej obróbce termicznej; najlepiej spożywać na surowo bądź krótko gotować. Z owoców polecane są natomiast borówki, jagody, żurawina, czarna porzeczka oraz jabłka.

Warto sięgnąć przy dolegliwościach reumatycznych po czosnek i cebulę, gdyż działają przeciwzapalnie. Z przypraw szczególnie zalecane są kurkuma i imbir, które nie tylko łagodzą stany zapalne, ale również zmniejszają ból, obrzęki oraz sztywność stawów.

Z czego należy zrezygnować? Przede wszystkim z mięsa i wędlin – najlepszą dietą dla osoby chorej na reumatoidalne zapalenie stawów jest dieta wegetariańska poszerzona o spożywanie ryb. Należy także unikać jajek, tłustego nabiału, masła, margaryn roślinnych, cukru, kawy, alkoholu. W przypadku reumatyzmu trzeba wykluczyć także potrawy smażone i ograniczyć do minimum spożycie soli. Część osób źle reaguje także na zboża (pszenicę, owies, kukurydzę, ryż) oraz na ziemniaki, paprykę i bakłażany. Lepiej zatem zmniejszyć ich ilość w codziennym jadłospisie.

Okłady

Na bóle reumatyczne zalecane są okłady z 2-3 liści kapusty, które działają ściągająco i przeciwbólowo. Zanim przyłożymy je do chorego miejsca, należy wcześniej wyciąć z nich zgrubiałe włókna, a następnie rozbić pozostałą część tłuczkiem. Okład z liści dobrze jest owinąć bandażem i stosować szczególnie na noc. Należy przykładać do obolałych stawów aż do ustąpienia objawów.

Warto przygotować również okład z gorczycy, gdyż – dzięki właściwościom rozgrzewającym – poprawia ruchomość stawów. Wystarczy dwie łyżki nasion zmielić, zalać ciepłą wodą i zamieszać. Powstały płyn należy wcierać w obolałe miejsca za pomocą gazy. Okład z gorczycy powinien być powtarzany kilka razy dziennie aż do ustąpienia objawów.

Jakie są Wasze domowe sposoby na walkę z reumatyzmem? Stosujecie jakieś okłady? A może bazujecie wyłącznie na tabletkach od lekarza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here