Ginekomastia

Zaburzenia hormonalne pojawiają się w populacji dość często. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne dla naszego zdrowia, inne mniej. Czasami dają objawy uzewnętrzniające się w naszym ciele i powodują niekorzystne z punktu widzenia estetyki zmiany. Do tego typu zaburzeń należy ginekomastia.

Czym jest i jak powstaje ginekomastia?

Mówiąc krótko, ginekomastia jest to powiększenie gruczołu sutkowego u mężczyzn, tak że nabiera on cech typowych dla kobiecych. U podłoża powstawania procesu leżą zaburzenia hormonalne. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zachwianie odpowiednich stosunków androgenów do estrogenów.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno androgeny (męskie hormony płciowe), jak i estrogeny (hormony płciowe żeńskie) występują zarówno u jednej, jak i drugiej płci, jednak ich stosunek ilościowy jest zupełnie inny. To właśnie zaburzenia tego stosunku leżą u podłoża ginekomastii. Inna teoria mówi o tym, że przyczyną zaburzenia jest nadmierna ilość prolaktyny u mężczyzn. Prolaktyna jest to hormon odpowiadający u kobiet za produkcję mleka. Bardziej prawdopodobna jest jednak przyczyna wspomniana wcześniej.

Z ginekomastią można się spotkać u kulturystów, którzy niestety często korzystają z dopingu, w postaci suplementacji testosteronem. Dzieje się tak dlatego, że fizjologicznie prekursorem estrogenów jest właśnie testosteron (również u kobiet). Kiedy u naszym ciele pojawiają się ogromne ilości testosteronu, ich ponadnormatywna ilość przekształcana jest właśnie do estrogenów przez specjalny enzym, zwany aromatazą. Podwyższający się dzięki temu poziom estrogenów wchodzi na patologiczny poziom, prowadzący do rozwoju negatywnych zmian w ciele mężczyzny. Oczywiście aby doszło do rozwoju tego problemu niekoniecznie trzeba stosować egzogenną suplementację hormonów, ponieważ do zmian poziomu hormonów może dojść samoistnie. Występuje również fizjologiczny rodzaj ginekomastii, mający u podłoża proces dojrzewania i związane z nim zmiany hormonalne. Zwykle jest to jednak proces przejściowy.

Również u dojrzałych mężczyzn może dojść do cofnięcia się zmian w przypadku ustabilizowania hormonów na odpowiednim poziomie. W przypadku, kiedy zmiany stają się nieodwracalne, skuteczną metodą, pozwalającą na leczenie ginekomastii, jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru patologicznie rozwiniętej tkanki. Wykonywanie tego typu zabiegów leży w zakresie usług gabinetów medycyny estetycznej.

Diagnostyka ginekomastii obejmuje badania endokrynologiczne i badanie fizykalne. Zabieg może być wykonany standardowo z użyciem skalpela lub liposukcji. Tradycyjnie wykonane zabiegi cechują się jednak większą inwazyjnością i dłuższym okresem gojenia. Jeśli podejrzewany u siebie tego typu problem należy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który, o ile potwierdzi nasze przypuszczenia, przeprowadzi nas przez cały proces leczenia. Warto wybierać gabinety z dobrą opinią i nowoczesnymi metodami leczenia. Szukając pomocy, warto wpisać adres wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here