Ususwając klszcza należy pamiętać o tym, że:

– nie można usuwać kleszcza palcami, ale tylko przy użyciu pensety

– nie mona smarować kleszcza żadnymi olejami, masłami, tłuszczami

– nie można wyciskać kleszcza, ale zdecydowanym ruchem go wyciągnąć

– nie można wykręcać kleszcza, zgniatać

– kleszcz musi zostać usunięty w całości, po jego wyciągnięciu, musimy dokładnie, nawet pod lupą obejrzeć, czy nie zostały w naszym organizmie jakiś element jego ciała. Jeśli tak się zdarzy należy je wyciągnąć przy pomocy igły

– miejsce po ukąszeniu, musimy przemyć spirytusem

– przez jakiś czas po jego wyciągnięciu, należy obserwować miejsce ukąszenia. W przypadku, gdy pojawi się zaczerwienienie lub rumień, bezwzględnie trzeba skontaktować się z lekarzem.

kleszcze usuwaniemorguefile.com

Niestety nawet wyjęcie kleszcza nie daje stuprocentowej pewności, że po jakimś czasie, nawet po wielu latach nie ujawni się u nas choroba spowodowana ukąszniem przez kleszcza. Na to nie mamy wpływu. Na pewno jednak pozostawienie kleszcza lub jego nawet niewielkiego elementu, będzie sprzyjało rozwojowi chorób. Z tego powodu jego wyciągnięcie jest tak ważne.

Udało się? Często zdarza Wam się znajdować na sobie kleszcze?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zregenerować wątrobę?
Następny artykułPorażenie przysenne – przyczyny, jak leczyć?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here