Leki Leki na depresję - jak działają, czy uzależniają?

Leki na depresję – jak działają, czy uzależniają?

-

Leki antydepresyjne dzieli się na 4 kategorie:

1) Inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin, czyli serotoniny, dopaminy i noradrenaliny;

2) Inhibitory monoaminooksydazy, czyli IMAO;

3) Leki o receptorowych mechanizmach działania;

4) Leki o odmiennych mechanizmach działania, np. Deanom, agomelatyna.

W ciężkiej formie depresji tego typu leki mogą okazać się bardzo pomocne, a czasem ratują nawet życie. Badania wykazują, że około połowa osób cierpiących na depresję, leczonych antydepresantami, wróciła do zdrowia. U drugiej połowy – po zaprzestaniu przyjmowaniu leków – powróciły symptomy depresji.

Nie stwierdzono, by leki antydepresyjne uzależniały. Niemniej jednak po ich odstawieniu mogą wystąpić czasowe, negatywne skutki takie jak:

– zawroty głowy i utrata koordynacji ciała;

– niepokój, nadmierne pobudzenie;

– bóle brzucha;

– bezsenność i koszmary nocne;

– objawy przypominające grypę.

Najlepsze rezultaty przynosi połączenie przyjmowania leków antydepresyjnych z podjęciem regularnej psychoterapii.

Co myślicie o lekach przeciwdepresyjnych? Są Waszym zdaniem konieczne czy wystarczy psychoterapia? Podzielcie się opiniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. Moja koleżanka cierpiała kilka lat na depresję, brała silne leki i się od nich uzależniła. Jak już zaczęła się lepiej czuć i psychiatra zaproponował jej zmniejszenie dawki, musiała to robić stopniowo a i tak źle się czuła . Już pierwszego dnia widziała że jej organizm domaga się tej normalnej dawki. Pożyczałam jej swój rezonator biofotonowy żeby poprawiło się jej samopoczucie ale sam proces odstawienia leków trwał długo i małymi kroczkami zmniejszała dawki. Więc jak widać, leki antydepresyjne uzależniają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zmniejszyć ból przy złamaniu ręki?

Ból po złamaniu ręki jest naturalną reakcją organizmu na...

Rodzaje zaburzeń osobowości: klasyfikacja, objawy i charakterystyka każdego typu

Zaburzenia osobowości to grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się...

Zobacz też

Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?

Odwiedzając placówki banków jesteśmy przez ich pracowników namawiani do skorzystania z oferty funduszy inwestycyjnych, które mogą przynieść dużo wyższe zyski od zwykłej lokaty bankowej w trakcie trwania hossy oraz spore straty w trakcie giełdowych spadków.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: