Leki antydepresyjne dzieli się na 4 kategorie:

1) Inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin, czyli serotoniny, dopaminy i noradrenaliny;

2) Inhibitory monoaminooksydazy, czyli IMAO;

3) Leki o receptorowych mechanizmach działania;

4) Leki o odmiennych mechanizmach działania, np. Deanom, agomelatyna.

W ciężkiej formie depresji tego typu leki mogą okazać się bardzo pomocne, a czasem ratują nawet życie. Badania wykazują, że około połowa osób cierpiących na depresję, leczonych antydepresantami, wróciła do zdrowia. U drugiej połowy – po zaprzestaniu przyjmowaniu leków – powróciły symptomy depresji.

Nie stwierdzono, by leki antydepresyjne uzależniały. Niemniej jednak po ich odstawieniu mogą wystąpić czasowe, negatywne skutki takie jak:

– zawroty głowy i utrata koordynacji ciała;

– niepokój, nadmierne pobudzenie;

– bóle brzucha;

– bezsenność i koszmary nocne;

– objawy przypominające grypę.

Najlepsze rezultaty przynosi połączenie przyjmowania leków antydepresyjnych z podjęciem regularnej psychoterapii.

Co myślicie o lekach przeciwdepresyjnych? Są Waszym zdaniem konieczne czy wystarczy psychoterapia? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwoce, warzywa we lipcu – jakie kupować?
Następny artykułOwoce, warzywa w sierpniu – jakie kupować?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

1 KOMENTARZ

  1. Moja koleżanka cierpiała kilka lat na depresję, brała silne leki i się od nich uzależniła. Jak już zaczęła się lepiej czuć i psychiatra zaproponował jej zmniejszenie dawki, musiała to robić stopniowo a i tak źle się czuła . Już pierwszego dnia widziała że jej organizm domaga się tej normalnej dawki. Pożyczałam jej swój rezonator biofotonowy żeby poprawiło się jej samopoczucie ale sam proces odstawienia leków trwał długo i małymi kroczkami zmniejszała dawki. Więc jak widać, leki antydepresyjne uzależniają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here