Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Przetwory – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Mon, 29 Apr 2024 12:44:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Marynowane patisony – przepis https://teczka.pl/przetwory/marynowane-patisony-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/marynowane-patisony-przepis/#respond Mon, 26 Sep 2011 11:31:25 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8208 Jesień to czas przetworów. Warto wykorzystać wszystkie jej skarby, by zimą móc cieszyć się samodzielnie przygotowanymi smakołykami.

Artykuł Marynowane patisony – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Najważniejszym elementem marynat jest zalewa.

Należy bardzo dobrze ją doprawić, aby patisony miały wyrazisty smak.

Aby zrobić marynowane patisony będziesz potrzebować:

2 kg malutkich patisonów, 2 duże cebule, 1 marchewka, 12 ząbków czosnku, ziele angielskie, 12 listków laurowych, 1 mała ostra papryczka, łyżka gorczycy. Zalewa: 1,5 litra wody, 350 ml octu, 8 łyżek cukru, 6 łyżek soli.

Wykonanie:

Patisony umyj i oczyść, wykrój skazy. Słoiki umyj i wyparz. Do każdego słoika wrzuć po 2 listki laurowe, 3-4 kulki ziela angielskiego, kawałek cebuli, kilka kawałków marchwi pokrojonej w słomkę, pierścionek ostrej papryczki, pół łyżeczki gorczycy, 3-4 ziarenka pieprzu czarnego i po 2 ząbki czosnku przekrojone wzdłuż.

Składniki zalewy wymieszaj i zagotuj. Wrzącą zalewą napełnij słoiki, od razu zakręć i pasteryzuj przez kwadrans.

Podawaj do mięs lub krojone w plasterki do kanapek.

Znacie inny przepis na marynowane patisony? Podzielcie się nim w komentarzu.

Artykuł Marynowane patisony – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/przetwory/marynowane-patisony-przepis/feed/ 0
Dżem marchewkowy – przepis https://teczka.pl/przetwory/dzem-marchewkowy-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/dzem-marchewkowy-przepis/#respond Mon, 26 Sep 2011 08:49:30 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8190 Marchewka tylko do zupy? Tym razem pomarańczowy korzeń spełnia rolę głównego składnika bardzo aromatycznego i oryginalnego przetworu.

Artykuł Dżem marchewkowy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Dżem marchewkowy ma słodko-kwaśny smak. Jego piękny kolor wzbogacony żółcią cytryną będzie zachwycał w zimowe wieczory. Świetnym dodatkiem jest niewielka ilość brandy, która nada mu świetny aromat.

1,5 kilograma marchwi,

1,7 litra wody,

cytryny,

cukier żelujący,

opcjonalnie: brandy.

Uwaga!

Z podanych proporcji powinno wyjść około półtora kilo dżemu. Brandy nie wpływa na trwałość przetworu.

Wykonanie:

Marchew obierz, zetrzyj na grubej tarce i zalej wodą w garnku. Doprowadź do wrzenia i zmniejsz ogień. Powoli gotuj aż marchewka zmięknie.

Zmiksuj lub przetrzyj przez sito zawartość garnka.

dżem marchewkowyFot. photoxpress.com

Zważ puree marchewkowe i odmierz tę samą ilość cukru. Na każde pół kilo puree dodaj sok z dwóch cytryn. Ponownie postaw puree na ogniu i podgrzewaj, mieszając, aż cukier się rozpuści.

Gotuj jeszcze pół godziny, mieszając od czasu do czasu, aż masa zgęstnieje. Możesz dodać łyżkę brandy na każde pół kilo puree. Przełóż do sterylnych słoiczków i zakręć.

Znacie inne przepisy na dżemy marchewkowe? Jakie jeszcze dżemy lubicie?

Artykuł Dżem marchewkowy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/przetwory/dzem-marchewkowy-przepis/feed/ 0
Mus jabłkowy – przepis https://teczka.pl/przetwory/mus-jablkowy-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/mus-jablkowy-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 12:21:05 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8129 Mus jabłkowy, zwany także jabłkami prażonymi, to wszechstronny przysmak, nadający się do tak wielu zastosowań, jak dużo podsunie nam nasza wyobraźnia.

Artykuł Mus jabłkowy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Naleśniki, bułeczki, szarlotki, ryż, makaron, a nawet polędwiczki wieprzowe bardzo się z nim lubią. Może również zastąpić jajko w słodkich wypiekach. Jest więc uniwersalny i warto mieć go w swojej spiżarce.

2 kilogramy jabłek,

15 dag cukru,

2 łyżeczki cynamonu,

2 łyżeczki soku z cytryny.

Wykonanie:

Jabłka pokrój, obierz i pozbaw gniazd nasiennych. Zetrzyj na grubej tarce lub pokrój w plasterki za pomocą szatkownicy. Włóż do rondelka, podlej wodą (pół szklanki lub mniej) i skrop sokiem cytrynowym.

Duś na wolnym ogniu aż do uzyskania konsystencji musu, mieszając co jakiś czas – słodsze jabłka lubią przywierać do dna garnka. Kiedy będą już miękkie, dodaj cukier i cynamon, wymieszaj dokładnie i duś jeszcze 10 minut. Gorące jabłka przełóż do sterylnych słoików i szczelnie zamknij. Pasteryzuj przez 10 minut.

Artykuł Mus jabłkowy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/przetwory/mus-jablkowy-przepis/feed/ 0
Dżem z jeżyn – przepis https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-jezyn-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-jezyn-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 11:55:49 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8127 Jeżyny to nie tylko pyszne i aromatyczne dary naszych lasów, ale także prawdziwa bomba wartości odżywczych.

Artykuł Dżem z jeżyn – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Dojrzałe owoce jeżyny zawierają cukry, kwasy organiczne – jabłkowy i winny, antocyjanki, które pomagają w trawieniu, sole mineralne i witaminy. Sok świeżych jeżyn z wodą osłodzoną miodem jest niezwykle orzeźwiający. Przy przeziębieniach i grypie działa napotnie i wykrztuśnie. Warto jeść jeżyny, warto też zachować je na zimę, gdy witamin jak na lekarstwo.

Wykonanie dżemu z jeżyn:

jeżyny,

cukier – proporcja kilogram na kilogram.

Uwaga!

Możesz też przyrządzić wersję czekoladową tego dżemu – wystarczy, że po zgęstnieniu dodasz 2 łyżki kakao i 2 łyżki rumu i dokładnie wymieszasz.

  • Krok pierwszy

    Dokładnie umyj jeżyny. Wsyp je do garnka z grubym dnem, by zakryły dno.

  • Krok drugi

    Posyp cukrem, po czym wsyp kolejną warstwę i tak dalej, aż do zużycia składników. Jako ostatni do garnka powinien trafić cukier.

  • Krok trzeci

    Przykryj garnek i zostaw na noc, by owoce puściły sok. Następnego dnia gotuj na niedużym ogniu, potrząsając garnkiem. Nie mieszaj łyżką, aby nie zniszczyć owoców.

  • Krok czwarty

    Kiedy dżem zgęstnieje, odszumuj go delikatnie i zostaw do przestygnięcia. Gorący, ale nie wrzący dżem nałóż do sterylnych słoików i dokładnie zakręć.

  • Jakie macie pomysły na wykorzystanie takiego dżemu? 🙂

    Artykuł Dżem z jeżyn – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

    ]]> https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-jezyn-przepis/feed/ 0 Dżem z jarzębiny i jabłek – przepis https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-jarzebiny-i-jablek-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-jarzebiny-i-jablek-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 10:03:29 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8118 Jarzębina ma owoce trujące na surowo, jednak zarówno niska, jak i wysoka temperatura sprawiają, że szkodliwy kwas prosorbinowy ulega rozpadowi na niegroźne substancje.

    Artykuł Dżem z jarzębiny i jabłek – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

    ]]>

    Dlatego też zapewne ludowa tradycja każe zbierać jarzębinę po pierwszych mrozach. Wystarczy jednak ją zamrozić, a pozbędziemy się niepożądanych jej właściwości, w tym cierpkości i goryczki. Z jarzębiny i antonówek można przyrządzić smaczny dżem.

    Wykonanie dżemu z jarzębiny:

    1 kilograma jarzębiny,

    1 kilograma antonówek,

    0,5 kilograma cukru.

    • Krok pierwszy

      Jarzębinę odszypułkuj i umyj. Wsyp ją do porządnego garnka z grubym dnem i zalej ją pół szklanki wody.

    • Krok drugi

      Zagotuj, a następnie zmniejsz płomień i gotuj, aż owocki popękają. Dodaj cukier i dokładnie go rozmieszaj.

    • Krok trzeci

      Jabłka obierz i pokrój, wytnij gniazda nasienne i pokrój w cienkie plasterki na szatkownicy do kapusty. Dodaj jabłka do jarzębiny, wymieszaj i smaż na małym ogniu aż dżem stanie się szklisty.

    • Krok czwarty

      Nie zapominaj o mieszaniu, najlepiej drewnianą łyżką. Przełóż dżem do wyparzonych i suchych słoików i zakręć je szczelnie. Produkt nie wymaga pasteryzowania.

    • Dżem jarzębionowy gotowy!

      Z czym byście go połączyli?

      Artykuł Dżem z jarzębiny i jabłek – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]> https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-jarzebiny-i-jablek-przepis/feed/ 0 Marmolada różana – przepis https://teczka.pl/przetwory/marmolada-rozana-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/marmolada-rozana-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 09:54:53 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8117 W każdy Tłusty Czwartek oprócz chrzęstu gryzionych faworków i mlaskania przy oblizywaniu palców z lukru słychać też głosy, iż jedynie słuszne pączki to te, w których znaleźć można marmoladę bądź konfiturę różaną.

      Artykuł Marmolada różana – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>

      Choć trudno w to uwierzyć, są ludzie, którzy zbierają ogromne ilości płatków róż i smażą z nich niezwykle aromatyczne i delikatne przetwory. Możesz więc i ty dołączyć do nich i w ostatnim dniu karnawału uraczyć ważne dla ciebie osoby takimi prawdziwymi pączkami z różą. Albo w ukryciu wyjeść dżem palcem ze słoika, to znana i lubiana metoda jego konsumpcji.

      Aby zrobić marmoladę różaną trzeba przygotować:

      20 dag płatków róży,

      35 dag cukru,

      sok z połowy cytryny.

      (składniki na 400 ml marmolady)

      Wykonanie:

      Z płatków róż pozbądź się białych końcówek płatków. Wrzuć płatki do malaksera i rozdrobnij je na wolnym biegu. Dodaj sok z cytryny i cukier, a następnie ucieraj drewnianą łyżką lub pałką w makutrze około 10 minut. Przełóż różę do garnka z grubym dnem i smaż około pół godziny, nie zaniedbując mieszania.

      płatki róż

      Fot. sxc.hu

      Przełóż do wysterylizowanych słoiczków i dokładnie zakręć. Wyrób nie wymaga pasteryzacji.

      Marmolada nadaje się do faszerowania pączków czy kruchych rogalików, można ją również jeść z chałką czy białą bułką, jak zwykły dżem.

      Jakie nadzienie w pączkach najbardziej lubicie?

      Artykuł Marmolada różana – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>
      https://teczka.pl/przetwory/marmolada-rozana-przepis/feed/ 0
      Dżem z agrestu – przepis https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-agrestu-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-agrestu-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 09:19:01 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8113 Na dżem agrestowy potrzebować będziesz twardych, zielonych owoców agrestu.

      Artykuł Dżem z agrestu – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>

      Możesz też wykorzystać owoce o barwie czerwonej, nadadzą one dżemowi ładny odcień. Aby zrobić dżem z agrestu przygotuj:

      kilogram przebranego agrestu,

      kilogram cukru,

      600 ml wody.

      Wykonanie:

      Na każde pół kilo owoców weź 300 ml wody, jednak pamiętaj, że im bardziej dojrzałe owoce, tym mniej potrzeba do nich płynu. Owoce włóż do garnka z grubym dnem i zalej wodą. Zagotuj, a następnie zmniejsz płomień do minimum i gotuj, aż skórki agrestu zmiękną (po dodaniu cukru możesz o tym zapomnieć, agrest musi być miękki przed posłodzeniem). Na każde kilo owoców odmierz kilo cukru – jeśli agrest jest bardzo kwaśny, możesz dodać go nawet więcej. Dodaj cukier i, trzymając nadal garnek na wolnym ogniu, mieszaj zawartość aż do rozpuszczenia cukru. Jeśli dżem zagotuje się, zanim cukier będzie całkowicie rozpuszczony, możesz mieć pewność, że podczas przechowywania marmolada się scukrzy. Zwiększ płomień i zagotuj dżem.

      Słoiki dokładnie umyj i wyparz. Wytrzyj i wstaw do rozgrzanego do 140 stopni piekarnika i trzymaj je tam aż do momentu nakładania.

      Kiedy dżem odpowiednio zgęstnieje, a bruzda zrobiona łyżką nie będzie od razu znikać, odszumuj go łyżką cedzakową i przełóż do słoików, które dokładnie pozakręcaj. Dżem nie wymaga pasteryzowania.

      Znacie inne ciekawe przepisy na dżem agrestowy?

      Artykuł Dżem z agrestu – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>
      https://teczka.pl/przetwory/dzem-z-agrestu-przepis/feed/ 0
      Galaretka z jarzębiny – przepis https://teczka.pl/przetwory/galaretka-z-jarzebiny-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/galaretka-z-jarzebiny-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 08:49:58 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8111 Jarzębina jest rośliną z rodziny różowatych, podobnie jak pigwa, śliwa, jabłoń, grusza, wiśnia czy czereśnia. Nie ma powodu, by nie korzystać z jej owoców, które nie tylko mają ciekawy, wyrazisty smak, ale również właściwości lecznicze.

      Artykuł Galaretka z jarzębiny – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>

      Surowe owoce jarzębiny są trujące i gorzkie, jednak zarówno bardzo niskie, jak i wysokie temperatury pozbawiają je obu niepożądanych właściwości. Ludowa tradycja każde zbierać jarzębinę dopiero po pierwszych przymrozkach. Teraz jednak wystarczy zebrać ją i wrzucić na tydzień lub dwa do zamrażalnika. Nie jest to jednak absolutnie konieczne – bowiem podgrzewanie, smażenie czy gotowanie jarzębiny działa identycznie.

      Cierpkość i jednoczesna słodycz jarzębiny sprawiają, że owoce te świetnie nadają się na galaretki i konfitury do mięs. Taka jarzębinowa galaretka może również posłużyć do doprawienia sosu.

      Wśród przetworów z jarzębiny polecamy galaretkę.

      Galaretka z jarzębiny

      Pamiętaj, że jarzębina zawiera niewiele pektyny, dlatego warto dodać do przetworów na przykład jabłka lub cukier żelujący – inaczej galaretka może się nie ściąć.

      1 kg owoców jarzębiny,

      3 jabłka,

      1,5 litra wody,

      cukier.

      Wykonanie:

      galaretka z jarzębinyFot. sxc.hu

      Owoce jarzębiny oderwij od szypułek, przebierz i zamroź na noc, co pozwoli pozbyć się trującego kwasu parasorbowego. Następnego dnia rozmroź jarzębinę. Jabłka umyj i obierz, wykrój też gniazda nasienne. Włóż wszystkie owoce do garnka z grubym dnem, podlewając wodą tak, by je tylko przykryła. Zagotuj, po czym zmniejsz płomień do minimum i gotuj przez 25 minut.

      Przecedź galaretkę przez kawałek gazy lub muślinu, co może zająć nawet do pięciu godzin, jednak nie przyspieszaj w żaden sposób procesu, ponieważ galaretka straci klarowność.

      Zmierz ilość otrzymanego płynu i na każde jego 100 ml odmierz 75g (ok. 1/3 szklanki) cukru. Cukier wsyp do naczynia żaroodpornego i wstaw na 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni. Karmel dodaj do galaretki, mieszając dotąd, aż całkiem się rozpuści. Gotuj na ostrym ogniu około kwadransa, aż galaretka zgęstnieje. Przetestuj galaretkę, nabierając na zimną łyżeczkę odrobinę mikstury. Po minucie dotknij galaretki placem – jeśli na skórze pojawi się błonka, galaretka nadaje się do przełożenia do słoików. Jeśli jednak nie obserwujesz takiego efektu, zostaw garnek jeszcze na 10 minut na ogniu. Zanim zaczniesz przekładać galaretkę do wysterylizowanych słoików, pozwól jej ostygnąć kilka minut.

      Na bazie takiej galaretki możesz zrobić sos do mięsa.

      Będzie potrzebne:

      3 łyżki naturalnego sosu spod pieczeni,

      2 łyżki mąki,

      100 ml wody,

      150 ml czerwonego wina,

      2 łyżki galaretki jarzębinowej.

      Wykonanie:

      Tłuszcz od pieczenia mięsa stop na patelni na średnim ogniu. Przesiej mąkę na patelnię i dokładnie mieszając, podgrzewaj jeszcze przez minutę. Wino zmieszaj z wodą i tę miksturę powoli wlewaj na patelnię, ciągle mieszając, tak by powstał jednolity sos. Zagotuj, a następnie wmieszaj galaretkę jarzębinową. Podawaj na gorąco do mięs.

      Macie inne pomysły na wykorzystanie jarzębiny?

      Artykuł Galaretka z jarzębiny – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>
      https://teczka.pl/przetwory/galaretka-z-jarzebiny-przepis/feed/ 0
      Marmolada z pigwy – przepis https://teczka.pl/przetwory/marmolada-z-pigwy-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/marmolada-z-pigwy-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 08:43:23 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8109 Pigwa to owoc drzewa z rodziny różowatych, podobny kształtem do jabłka. Owoce pigwy nie nadają się do jedzenia na surowo, ponieważ są niezwykle kwaśne i twarde. Zawierają jednak dużo pektyny i mają fantastyczny aromat, dlatego chętnie sięgają po nie zarówno wytwórcy domowych nalewek, jak i ci, których spiżarnie pękają od przetworów.

      Artykuł Marmolada z pigwy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>

      Bursztynowy miąższ pigwy nada się na kompot, konfiturę, marmoladę, nalewkę czy syrop. Owoce te doskonale komponują się też na przykład z jabłkami czy gruszkami w najrozmaitszych przetworach.

      Ze względu na znaczącą zawartość pektyn, pigwowe przetwory nie wymagają nawet pasteryzacji, a opisana poniżej marmolada z pigwy wytrzyma w lodówce nawet pół roku bez pasteryzacji – o ile będzie przechowywana w szczelnym pojemniku.

      1l wody,

      2 łyżki soku z cytryny,

      pół kilo pigwy,

      3 szklanki cukru.

      Wykonanie:

      Wodę i sok cytrynowy zagotuj w garnku z gorącym dnem. Pigwę obierz, pokrój na ćwiartki, wytnij gniazda nasienne i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Włóż do wrzątku, zagotuj, po czym zmniejsz płomień i duś przez 10 minut. Dodaj cukier i dokładnie go rozmieszaj, aż się całkiem rozpuści. Gotuj bez przykrycia na średnim płomieniu jakieś 40-45 minut, aż zawartość garnka zgęstnieje, ale zachowa półpłynną konsystencję. Pamiętaj o mieszaniu – marmolada, jak każdy słodki przetwór, lubi się przypalać.

      pigwaFot. sxc.hu

      Przełóż dżem do słoików, zostawiając u góry nieco miejsca. Wilgotną ściereczką usuń ewentualne zabrudzenia z brzegów słoików i zakręć je dokładnie. Zostaw do ostudzenia. Wyrób nie wymaga pasteryzowania.

      Jakie macie inne pomysły na wykorzystanie pigwy?

      Artykuł Marmolada z pigwy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>
      https://teczka.pl/przetwory/marmolada-z-pigwy-przepis/feed/ 0
      Marmolada z pomarańczy – przepis https://teczka.pl/przetwory/marmolada-z-pomaranczy-przepis/ https://teczka.pl/przetwory/marmolada-z-pomaranczy-przepis/#respond Thu, 22 Sep 2011 08:36:57 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=8108 Marmolada z pomarańczy stanowi nieodłączny składnik brytyjskiego śniadania.

      Artykuł Marmolada z pomarańczy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>

      Ma piękny złocisty kolor, dość zwartą konsystencję i niezwykły aromat.

      600 g pomarańczy pokrojonych na połówki,

      marmolada z pomarańczyFot. photoxpress.com

      sok z 1 cytryny,

      1,5 litra wody,

      1 kilogram cukru krystalicznego.

      Wykonanie:

      Zanim zabierzesz się za przygotowywanie marmolady, wysterylizuj słoiki. Możesz umyć je w gorącej wodzie, a następnie wyprażyć w piekarniku. Przykryj je arkuszami papieru śniadaniowego, by nie dostały się do nich żadne zanieczyszczenia i zabierz się za przygotowanie owoców. Łyżeczką wybierz z połówek pomarańczy tak dużo miąższu, jak to możliwe, unikając białej warstwy pod skórką i błonek rozdzielających cząstki – jedno może przydać marmoladzie goryczy – a drugie pogorszyć jej konsystencję. Miąższ i sok umieść w malakserze i zmiksuj. Pokrój skórki w cienkie paseczki, jednak postaraj się jednak pozbyć jak największej ilości gorzkiej białej warstwy. Możesz też spróbować otrzeć skórkę z pomarańczy drobną tarką do parmezanu.

      Zmiksowany miąższ i okrojone skórki przełóż do garnka o grubym dnie. Dodaj cukier i wodę i zagotuj całość, po czym zmniejsz płomień do minimum i smaż przez półtorej do dwóch godzin, aż objętość mieszaniny zredukuje się o połowę, a skórki będą całkiem miękkie.

      Przełóż marmoladę do wysterylizowanych słoików i natychmiast je pozakręcaj. Nie wymagają pasteryzowania.

      Znacie inne przepisy na marmoladę pomarańczową?

      Artykuł Marmolada z pomarańczy – przepis pochodzi z serwisu Teczka.pl.

      ]]>
      https://teczka.pl/przetwory/marmolada-z-pomaranczy-przepis/feed/ 0