Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Święta – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Sun, 28 Apr 2024 00:38:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Ozdoby świąteczne – gdzie je przechowywać? https://teczka.pl/swieta/ozdoby-swiateczne-gdzie-je-przechowywac/ https://teczka.pl/swieta/ozdoby-swiateczne-gdzie-je-przechowywac/#respond Mon, 14 Feb 2022 09:45:46 +0000 https://teczka.pl/?p=1251175 Grudzień to okres, w którym z ochotą przystrajamy swoje domy i mieszkania rozmaitymi ozdobami świątecznymi. I choć z pewnością większość z nas posiada ich niemało, co roku kolekcja ozdób choinkowych zaczyna się powiększać. Niestety, kiedy mija grudzień i radosny czas świąt, pora schować choinkę oraz wszelkie ozdoby. W tym miejscu często jednak pojawia się problem, […]

Artykuł Ozdoby świąteczne – gdzie je przechowywać? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Grudzień to okres, w którym z ochotą przystrajamy swoje domy i mieszkania rozmaitymi ozdobami świątecznymi. I choć z pewnością większość z nas posiada ich niemało, co roku kolekcja ozdób choinkowych zaczyna się powiększać. Niestety, kiedy mija grudzień i radosny czas świąt, pora schować choinkę oraz wszelkie ozdoby. W tym miejscu często jednak pojawia się problem, który wiąże się z miejscem, w jakim będziemy przechowywać swoje ornamenty przez cały rok. Jak znaleźć rozwiązanie w tej problematycznej sytuacji?

Ozdoby świąteczne – co z nimi zrobić?

Łatwa dostępność ozdób choinkowych oraz niezliczona ilość inspiracji dostępnych w internecie sprawia, że kupujemy je coraz chętniej i w coraz większych ilościach. To z kolei powoduje, że z czasem może zacząć brakować nam miejsca na ich przechowywanie. W końcu nikt z nas nie chce, aby choinka stała w kącie naszego salonu przez cały rok. Niestety bardzo często zdarza się, że zwyczajnie nie mamy odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie ozdób choinkowych i to w taki sposób, aby te nie wpływały one na nasz codzienny komfort. Osoby mieszkające w domach mogą skorzystać ze strychu, jednak w przypadku mieszkań jedyną alternatywą pozostają piwnice, które nie gwarantują optymalnych warunków.

Jak przechowywać ozdoby świąteczne?

Podstawą do odpowiedniego przechowywania ozdób świątecznych jest porządek. Aby nie wkradł się chaos i abyśmy w panice nie przetrząsali całego domu lub mieszkania w poszukiwaniu konkretnego zestawu lampek, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki. Bombki najlepiej spakować do pudełek. Te nie muszą być wymyślne, bowiem do tej roli świetnie sprawdzą się zarówno pudełka po butach, jak i te z paczek pocztowych. Aby wiedzieć co znajduje się w konkretnym pudełku, wystarczy je odpowiednio podpisać je i zabezpieczyć np. folią bąbelkową (aby nie doszło do ich uszkodzenia szkła).

Self Storage – miejsce na ozdoby świąteczne

Jak już wspomniano, przechowywanie dużej ilości ozdób świątecznych w mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Aby zaoszczędzić sobie nerwów i stresu związanych z tym, w jakich warunkach przez cały rok znajduje się choinka i świąteczne ornamenty, warto zainteresować się self storage. Co to takiego?

Usługa self storage to świetne rozwiązanie dla tych osób, które potrzebują dodatkowego miejsca na przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów. Firmą, która świadczy tego typu usługi w Polsce jest na przykład Less Mess Storage. Posiada ona placówki w największych miastach w Polsce, w tym również na terenie Trójmiasta. Znajdziesz je pod następującym adresem: ul. Energetyczna 13, Kowale oraz ul. Sobieskiego 115, Rumia (DK6). Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.lessmess.storage/self-storage-trojmiasto/.

Na czym polega usługa self storage? Decydując się na nią, możesz wybrać pomieszczenie o takiej wielkości, jaka będzie w największym stopniu odpowiadać Twoim potrzebom i wynająć je na tak długo, jak jest to niezbędne. Przykładowo firma Less Mess Storage posiada szeroki wybór pomieszczeń, zarówno bardzo obszernych, jak i niewielkich, które idealnie sprawdzą się do przechowywania choinki i ozdób choinkowych.

Artykuł Ozdoby świąteczne – gdzie je przechowywać? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/ozdoby-swiateczne-gdzie-je-przechowywac/feed/ 0
Pomysł na prezent na walentynki dla dziewczyny https://teczka.pl/swieta/pomysl-na-prezent-na-walentynki-dla-dziewczyny/ https://teczka.pl/swieta/pomysl-na-prezent-na-walentynki-dla-dziewczyny/#respond Fri, 17 Feb 2012 11:11:51 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10292 Kwiaty, zwłaszcza czerwone róże symbolizujące miłość, to nieodłączny element dnia Św. Walentego. Podarunki ofiarowane w tym dniu kobietom mają zazwyczaj kolor czerwony, kształt serca i smak czekolady.

Artykuł Pomysł na prezent na walentynki dla dziewczyny pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Walentynki dla pań są nieco ważniejszym świętem niż dla panów, wśród których znajdziemy niejednego zagorzałego przeciwnika. Każda kobieta oczekuje, że jej partner będzie pamiętał o niej w tym dniu i obdaruje ją choćby symbolicznym prezentem. Oczywiście nie oznacza to, że panie zadowolą się byle czym. Najważniejsze jest to, aby prezent był kupowany z myślą o niej.

Idealne Walentynki powinny być subtelne, romantyczne i zaskakujące. Kwiaty z tajemniczym bilecikiem dostarczone przez posłańca do pracy stanowią doskonały pomysł. Dzięki takiej oprawie nawet najgorszy dzień od razu przyoblecze różowe barwy. Wyprawa do kina jest klasycznym, ale wciąż doskonałym pomysłem. Pozwólmy damie naszego serca wybrać film, nawet, jeśli to będzie okrutnie romantyczna komedia. Chodzi przecież o budowanie nastroju, nie zaś o ucztę kinomana.

Romantyczna kolacja przy świecach to nieśmiertelny sposób na zdobycie kobiecego serca. Subtelna muzyka, smaczny posiłek, doskonałe wino stworzą wyjątkowy nastrój i świetny wstęp do intymnego tete-a-tete. Jeśli planujemy zaręczymy warto wykorzystać dzień św. Walentego, z pewnością nie będzie bardziej nastrojowego dnia w całym roku.

Bardzo ważny jest element zaskoczenia. Jeśli mamy możliwość możemy wcześniej zaplanować weekendowy wyjazd lub po prostu porwać naszą partnerkę na kilka dni w romantyczny zakątek świata. Oczywiście taka wyprawa nie dość, że wymaga znacznych nakładów finansowych to musi także być doskonale przemyślana – każdy mężczyzna powinien pamiętać o tym, że statystyczna kobieta bez odpowiedniej odzieży, obuwia, kosmetyków i akcesoriów nie będzie w stanie rozkoszować się spontanicznością i romantycznym nastrojem sytuacji.

Uwaga!

Jeszcze raz podkreślamy, że w tym dniu liczy się tak naprawdę pamięć i intencje. Czekoladki, róża, czy walentynkowy drobiazg i romantyczny spacer z pewnością będą przyjęte z ogromnym entuzjazmem.

Jaki był najlepszy prezent jaki zrobiliście na Walentynki swojej ukochanej lub ukochanemu? Podzielcie się pomysłami!

Artykuł Pomysł na prezent na walentynki dla dziewczyny pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/pomysl-na-prezent-na-walentynki-dla-dziewczyny/feed/ 0
Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu https://teczka.pl/swieta/dzien-babci-i-dziadka-w-przedszkolu/ https://teczka.pl/swieta/dzien-babci-i-dziadka-w-przedszkolu/#respond Wed, 21 Dec 2011 09:59:29 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9796 Nic tak bardzo nie cieszy „dziadków” jak możliwość przebywania ze swoimi wnukami. Dlatego też zaproszenie przez przedszkolaków na akademię przygotowaną z okazji ich święta da im wiele radości i zadowolenia.

Artykuł Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Zaproszone babcie i dziadkowie zasiadają w sali widowiskowej w oczekiwaniu na atrakcje przygotowane przez ich małych pupili. Kurtyna się odsłania. Na wstępie wychowawca przedszkolnej grupy wita przybyłych gości, składając im serdeczne życzenia. Następnie rozpoczyna się program artystyczny przygotowany przez dzieciaki. Najpierw występują najmłodsi „artyści”, recytujący wierszyki i śpiewający piosenki, w których wyrażają swoją miłości i szacunek do „dziadków”.

W kolejnej odsłonie pojawiają się konkursy dla gości, które aktywizują babcie i dziadków do zabawy ze swoimi wnuczkami. Można urządzić wystawę portretów „dziadków” wykonanych przez przedszkolaki. Babcie i dziadkowie mają za zadanie odgadnąć, który rysunek przedstawia ich podobiznę i został narysowany przez ich wnuka lub wnuczkę. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni dyplomem super babci/super dziadka.

Po konkursie przedszkolaki ponownie wracają do artystyczny zmagań. Po występach słownych przychodzi czas na pokazy taneczne. Dzieciaki mogą zaprezentować nowy układ, którego nauczyły się na zajęciach z tańca nowoczesnego albo zatańczyć jeden z narodowych tańców polskich, którego kroki poznały na warsztatach tanecznych. Pozostając w klimacie tanecznym, można zorganizować taneczną konkurencję dla „dziadków”. Przykładowy konkurs to taniec babci i dziadka w parze z balonem lub babci/dziadka z wnuczkiem/wnuczką na kawałku gazety. W pierwszej zabawie wygrywają ci, którzy jak najdłużej utrzymają balon przytwierdzony do brzuchów tancerzy, natomiast oklaski w drugiej konkurencji będą należały się tym, którzy pomimo zmniejszającej się powierzchni tanecznej (gazety), utrzymają się na niej jak najdłużej.

Dzieciaki mogą przygotować skecz dotyczący bardzo zaradnej, ale jednocześnie zwariowanej babci, która wplątuje się w kłopotliwe sytuacji, ale zawsze dzięki poczuciu humoru potrafi wyjść z opresji.

Można także urządzić konkurs na najlepszego dziadka-malarza, którego zadanie będzie polegała na namalowaniu porteru swojej wnuczki/ wnuczka. Z kolei babcie mogą zmierzyć się w konkurencji na najpiękniej wykonaną fryzurę wnuczki.

Na koniec akademii goście powinni zostać poczęstowani tortem, którego współwykonawcami były same dzieciaki. Taki słodki prezent zwieńczy cały występ niczym wisienka na torcie i z pewnością wzruszy niejedną babcię.

Czy jako dziadkowie, uczestniczycie w takich imprezach? Co wzrusza Was najbardziej? Wypowiedzcie się.

Artykuł Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/dzien-babci-i-dziadka-w-przedszkolu/feed/ 0
Jak zorganizować Dzień Ziemi? https://teczka.pl/swieta/jak-zorganizowac-dzien-ziemi/ https://teczka.pl/swieta/jak-zorganizowac-dzien-ziemi/#respond Wed, 21 Dec 2011 09:21:24 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9793 Podczas Dnia Ziemi obchodzonego w Polsce 22 kwietnia odbywają się liczne imprezy, głównie plenerowe, których celem jest promowanie społecznych postaw ekologicznym. W dobie skażenia środowiska sens tego święta jest jak najbardziej uzasadniony.

Artykuł Jak zorganizować Dzień Ziemi? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Polski Dzień Ziemi zainicjował w 1990 roku poseł Jan Rzymełka. Celem tej akcji jest szerzenie edukacji ekologicznej, dzięki której młodzież i całe społeczeństwo uświadomią sobie wagę dbania o środowisko naturalne.

Dzień Ziemi często organizowany jest w postaci masowej imprezy plenerowej, podczas której prowadzone są liczne akcje proekologiczne. Jednym z pojawiających się stoisk jest tzw. Stół Darów Ziemi, na którym pojawiają się liczne produkty regionalne i lokalne, które następnie degustowane są przez przybyłych. W czasie tego wydarzenia przeprowadzana jest także zbiórka zużytych baterii, aluminiowych puszek czy butelek PET. Obowiązkowo tworzona jest też strefa recyklingu. Każdy przyniesiony sprzęt w postaci elektroodpadów i makulatury wymieniany jest na sadzonki drzew oraz cebulki kwiatów. W czasie takich plenerowych wypadów szkoły wyższe, a także instytucje pozarządowe i rządowe zajmujące się ochroną środowiska prezentują swoją działalność krzewiąc jednocześnie proekologiczne postawy w społeczeństwie.

Akcja propagowana jest także przez różnorodne wystawy fotograficzne o tematyce ekologicznej. Organizowane są liczne konkursy dotyczące wiedzy o parkach znajdujących się w danym mieście oraz spacery po zielonych zakątkach poszczególnych miast.

Dzień Ziemi poprzedzają wydarzenia organizowane przez domy kultury i placówki szkolne. Przygotowywane są spektakle, organizowane piesze i rowerowe wycieczki. Przeprowadzane jest sprzątanie terenu przyległego do szkoły. Ponadto niejednokrotnie przeprowadzane są szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni skierowane do zarządców oraz właścicieli nieruchomości. Organizowane są wtedy także warsztaty o tematyce ekologicznej. Fachowcy udzielają informacji w zakresie przepisów dotyczących np. usuwania drzew. Montuje się też specjalne kalkulatory wskazujące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Przeprowadzane są akcje sadzenia drzewek oraz liczne happeningi.

Uczniowie często odgrywają dramy przedstawiające negatywne zachowania ludzi związane z niszczeniem środowiska naturalnego. Przeprowadzane są poza tym konkursy dla młodzieży na najlepszy artykuł na temat Dnia Ziemi.

W organizacji Dnia Ziemi miejmy na uwadze najmłodszych. Zorganizujmy dla nich wycieczkę do ZOO, opowiedzmy o roli segregacji odpadów, a potem – we własnym domu – sami segregujmy śmieci, dając dobry przykład.

Czy znacie inne pomysły na zorganizowanie Dnia Ziemi? Podzielcie się nimi z nami.

Artykuł Jak zorganizować Dzień Ziemi? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jak-zorganizowac-dzien-ziemi/feed/ 0
Jaki prezent na Dzień Mężczyzny? https://teczka.pl/swieta/jaki-prezent-na-dzien-mezczyzny/ https://teczka.pl/swieta/jaki-prezent-na-dzien-mezczyzny/#respond Wed, 21 Dec 2011 08:55:13 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9792 Dzień Mężczyzny jest okazją do obdarowania swojego chłopaka miłym upominkiem. Jeśli wiesz, co chce otrzymać, masz problem z głowy. Jeśli nie udało Ci się wybadać, o czym marzy, zastanów się, z jakiego prezentu byłby zadowolony i wyrusz na zakupy.

Artykuł Jaki prezent na Dzień Mężczyzny? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Niektórym facetom największą frajdę sprawi upominek z wizerunkiem swojej ukochanej. Aby nie podarować mu sztampowego zdjęcia w ramce, połącz przyjemne z pożytecznym. Możesz podarować mu koszulkę czy poduszkę ze swoją podobizną. Albo umieścić swoje zdjęcie na pokrowcu na telefon.

Miej jednak na uwadze, że większość mężczyzn lubi bardziej praktyczne prezenty. Jeśli Twój chłopak spędza długie godziny przed komputerem, podaruj mu podgrzewacz zasilany z USB. Dzięki niemu Twój partner w czasie pracy będzie mógł popijać ciepłą kawę.

Trafnymi upominkami okażą się także te, które pozwolą mu się zrelaksować w wolnym czasie. Doskonałym prezentem jest zatem tarcza z lotkami na magnes.

Jeśli Twój chłopak jest smakoszem herbaty, podaruj mu zestaw do Yerba Mate. Jeśli lubi rozkoszować się smakiem owocowego tytoniu, sprezentuj mu sziszę. Jeśli wieczorem lubi napić się schłodzonego piwa, zaskocz go gadającym otwieraczem, który liczy ilość otwieranych butelek.

W przypadku mężczyzn mających zamiłowanie do sportów ekstremalnych oraz aktywnej formy spędzania wolnego czasu, z pewnością sprawdzi się wykupiony lot szybowcem, jazda quadem, dzień na strzelnicy czy przejażdżka samochodem terenowym.

Jeśli uważasz, że sprezentowanie zegarka, portfela, krawata czy spinek do koszuli jest przestarzałe i niemodne – mylisz się. Są to bardzo praktyczne prezenty, z których mężczyzna będzie zadowolony. Nie odłoży ich na półkę jak – nawet najpiękniejszą – figurkę, ale będzie z nich korzystał.

Prezentem, który zawsze ucieszy mężczyznę, są także dobre perfumy. Aby nie popełnić błędu w doborze zapachu, podpytaj chłopaka czy chciałby mieć konkretne perfumy. Łatwiej je wybrać, jeśli łączy Cię z mężczyzną bliższa relacja i jesteś w stanie dopasować zapach do jego stylu i sposobu życia.

Ciekawym, a zarazem przydatnym gadżetem będzie także podstawka pod laptopa czy lampka zasilana za pośrednictwem USB.

Pamiętaj, że każdy mężczyzna jest w głębi duszy małym chłopcem, dlatego nawet miniaturowy samochodzik będzie dla niego miłą niespodzianką.

Jakie jeszcze pomysły na prezent na Dzień Mężczyzny macie? Podajcie nam je w komentarzu.

Artykuł Jaki prezent na Dzień Mężczyzny? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jaki-prezent-na-dzien-mezczyzny/feed/ 0
Jak spędzić Dzień Mężczyzny? https://teczka.pl/swieta/jak-spedzic-dzien-mezczyzny/ https://teczka.pl/swieta/jak-spedzic-dzien-mezczyzny/#respond Wed, 21 Dec 2011 08:40:51 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9791 Mężczyźni sami z siebie nie mają wyjątkowych pomysłów na spędzenie swojego święta. Niektórzy nawet o nim nie pamiętają. Inicjatywę w takim wypadku powinny przejąć dziewczyny – partnerki i dobre kumpele.

Artykuł Jak spędzić Dzień Mężczyzny? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Dzień Mężczyzny spędzony „po męsku” to z pewnością wypad w męskim gronie. Ekipa dobrych kumpli może wspólnie wybrać się na paintball, gokarty czy pograć w bilarda. Niektórzy chętnie odwiedzą strzelnicę. Każda forma aktywności z pewnością zostanie zwieńczona odwiedzeniem pubu na „parę głębszych” lub kufel dobrego piwa.

Dziewczyny i ich pomysłowość mogą sprawić, aby dzień ten podążał nieco odmiennym torem. Można np. skrzyknąć kumpli urządzając świetną zabawę w wesołym miasteczku lub parku wodnym. Taka rozrywka z pewnością będzie okazją do zrelaksowania się i powrotu do lat dziecinnych, co każdy mężczyzna bardzo lubi, nawet jeśli nie chce się do tego przyznać.

Idealną formą na spędzenie Dnia Mężczyzny będzie wręczenie partnerowi lub koledze biletu na mecz piłki nożnej. Jeśli dotrzymamy mu towarzystwa, będzie mu tym bardziej miło. Mężczyźni bardzo cenią sobie partnerki, które nie dość, że nie przeszkadzają podczas oglądania meczu, to jeszcze oglądają go razem z nimi.

Z tej okazji można nieco nadwyrężyć powszechnie panujące zasady, mówiące o tym, że to mężczyzna powinien zapraszać kobietę na uroczystą kolację. W Dzień Mężczyzny przejmij inicjatywę. Zarezerwuj stolik w restauracji i zaproś swojego chłopaka. Jeśli nie lubi zbyt wystawnych miejsc, wybierzcie się do pizzerii.

Pozostając w domu, możecie urządzić kolację. Wspólne gotowanie okazuje się niezwykle zmysłową i zbliżającą formą spędzania razem czasu.

Możecie także zostać w domu, urządzić sobie wieczorek filmowy lub razem pograć w gry planszowe. Scrabble, Totem, ale także gra w bierki czy układanie puzzli wcale nie są rozrywkami zarezerwowanymi dla dzieci. Okazuje się, że większość z nas lubi taką formę relaksu.

Można pójść także w stronę bardziej ekstremalnych niespodzianek. Jeśli wiesz, że Twój partner marzy o skoku na bungee, spełnij jego marzenie i towarzysz mu w chwili, kiedy będzie zmagać się z chęcią skoczenia i ze swoim strachem (nawet, jeśli go nie okaże).

Przede wszystkim jednak bądź tego dnia bardziej pobłażliwa dla swojego partnera, nie każ mu myć naczyń po obiedzie oraz nie wytykaj, że nigdy nie wkłada brudnych skarpetek do pralki.

Czy macie inne pomysły na zorganizowanie tego święta? Podzielcie się nimi z nami!

Artykuł Jak spędzić Dzień Mężczyzny? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jak-spedzic-dzien-mezczyzny/feed/ 0
Jakie menu na Ostatki? https://teczka.pl/swieta/jakie-menu-na-ostatki/ https://teczka.pl/swieta/jakie-menu-na-ostatki/#respond Wed, 21 Dec 2011 08:30:18 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9790 Przystawki są najprostszym, a jednocześnie wystarczającym poczęstunkiem dla gości, których zaprosisz na Ostatki. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć swoje kulinarne wysiłki do minimum, zaproponuj, aby każdy z zaproszonych przyniósł „coś na ząb”.

Artykuł Jakie menu na Ostatki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Pomimo że Tłusty Czwartek jest już za nami, pączki będą świetnym poczęstunkiem na słodko. Aby przyrządzić serowe pączki, potrzebujesz:

– 3 szklanki mąki,
– 3 szklanki cukru,
– 1 jajko,
– 2 serki homogenizowane o smaku waniliowym,
– łyżeczkę proszku do pieczenia.

Z powyższych składników należy wyrobić ciasto. Następnie rozwałkuj je do grubości ok. 0,5 cm, wykrawaj szklanką kółka, a w nich – przy pomocy kieliszka – mniejsze kółeczka, tak, aby powstały oponki. Następnie smaż pączki na głębokim oleju do czasu ich zarumienienia.

Skoro pojawią się pączki, możesz również zaserwować faworki. Przygotuj:

– mąkę (25 dag),
– masło,
– 3 żółtka,
– ćwiartkę szklanki gęstej śmietany 18%,
– łyżeczkę spirytusu,
– odrobinę soli,
– olej,
– cukier puder,
– cukier waniliowy.

Najpierw zabierz się za wyrabianie ciasta. Masło posiekaj razem z mąką, następnie dodaj żółtka, sól, spirytus i śmietanę. Potem energicznie ubijaj ciasto wałkiem przez ok. 15 min, składając je na pół. Odstaw je na bok, po chwili bardzo cienko je rozwałkuj.

Przy pomocy radełka wykrawaj paski długości 8 cm i szerokości 3 cm. W środku każdego paska wykonaj otworek, dzięki któremu przepleciesz ciasto. Rozgrzej olej, smaż faworki do czasu uzyskania przez nie złotego zabarwienia. Po wyciągnięciu, odsącz tłuszcz przy pomocy papierowego ręcznika. Na koniec chrusty posyp cukrem pudrem i cukrem waniliowym.

Doskonałą propozycją na ostatkowe przyjęcie będzie z pewnością pomarańczowa sałatka. Do jej przygotowania potrzebujesz, rzecz jasna, pomarańcze oraz sałatę lodową, puszkę kukurydzy, marchewkę, ponadto odrobinę miodu i musztardy, sok z cytryny, oliwę z oliwek, a także: przyprawy: pieprz, sól i rozmaryn.

Najpierw należy obrać pomarańcze i pokroić je na niewielki części, następnie trzeba obrać marchewkę, krojąc ją w słupki. Kolejnym krokiem jest przygotowanie sałaty poprzez jej umycie i porwanie lub podarcie. Do sałaty umieszczonej w misce dodajemy kukurydzę, marchewkę oraz pomarańczę. Oliwę mieszamy z miodem i musztardą, dodając cytrynę oraz przyprawy. Sałatę polewamy przygotowanym sosem i dekorujemy gałązkami rozmarynu.

Imprezowiczów posil ciepłym posiłkiem. Idealną propozycją są minipizze. Aby je wykonać, zakup mrożone ciasto francuskie, koncentrat pomidorowy i pomidory z puszki. Ponadto przygotuj tarty ser oraz dodatki wedle uznania (szynka, pieczarki salami, itp.).

Ciasto francuskie przyrządź wedle przepisu zapisanego na opakowaniu mrożonki. Wykrój w nim spody pod minipizze, za formę może posłużyć Ci salaterka. Spody posmaruj koncentratem pomidorowym, ułóż przyprawione pomidory, dołącz dodatki i całość posyp startym wcześniej serem. Danie zapiekaj w piekarniku, według przepisu podanego na opakowaniu mrożonego ciasta francuskiego. Smaczne na zimno i na ciepło.

Jakie dania przygotowujecie na Ostatki? Pochwalcie się swoimi przepisami w komentarzu!

Artykuł Jakie menu na Ostatki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jakie-menu-na-ostatki/feed/ 0
Jak zorganizować Ostatki? https://teczka.pl/swieta/jak-zorganizowac-ostatki/ https://teczka.pl/swieta/jak-zorganizowac-ostatki/#respond Wed, 21 Dec 2011 08:09:54 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9789 Ostatki zamykają czas hucznego karnawału. Jeśli nie miałeś okazji poimprezować wcześniej, odbij to sobie w tym ostatnim tygodniu. Wszystkie kluby i puby przechodzą wtedy prawdziwe oblężenie.

Artykuł Jak zorganizować Ostatki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Ostatki w Polsce zaczyna Tłusty czwartek i trwają one do wtorku następnego tygodnia. Następny dzień to Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, przygotowującego wiernych do przeżywania Świąt Wielkanocnych.

Ostatki, nazywane inaczej zapustami lub mięsopustem, to czas hucznych zabaw i balów, który zamyka karnawał. W Wielkim Poście według zasad katolickich nie powinno się bowiem organizować ani uczestniczyć w imprezach. Warto wspomnieć o tradycji podkoziołka odbywającego się w Wielkopolsce i na Kujawach. Jest to dawna zabawa ludowa przeznaczona dla panien. Głównym jej elementem jest figurka tzw. podkoziołka, czyli kukły z koźlimi rogami, przymocowana do wózka obwożonego przez kawalerów. Mężczyźni w ten sposób porywali panny z domu zabierając je na tańce.

W Polsce Ostatki nie są obchodzone jak chociażby w Rio de Janeiro czy w Wenecji, kiedy to mieszkańcy miasta wychodzą na ulice świętując wspólnie, w kolorowych, karnawałowych strojach. Mają one u nas bardziej zamknięty, stacjonarny charakter. Organizowane są zwykle w klubach lub domach, w gronie znajomych.

Jeśli chcemy zabawowo zakończyć karnawał, wynajmijmy lokal. Zadbajmy o oprawę muzyczną, którą można urozmaicić karaoke. Zajmijmy się menu, przede wszystkim w formie smacznych przekąsek. A co najważniejsze – dajmy się ponieść fantazji i ubierzmy się w oryginalny karnawałowy strój. Poczujmy się jak księżniczka czy baronowa. A jeśli nie mamy ochoty na ostatkową imprezę przebieraną, wybierzmy połyskującą cekinami, strojną kreację.

Bale ostatkowe to prawdziwa gratka dla knajp i restauracji, dlatego też właśnie na tę okazję przygotowują specjalną ofertę. Nie będziesz mieć więc problemu, aby wybrać coś odpowiedniego dla Ciebie i Twojego partnera. Prześledź dokładnie oferty lokali w swoim mieście i wybierz tę, która najbardziej zaspokaja Twoje imprezowe potrzeby.

Jeśli decydujesz się na pozostanie w domu, zaproś ekipę przyjaciół. Zadbaj o odpowiednią playlistę, a jeden z pokoi zaadoptuj pod salę taneczną. Przygotuj kilka niezbyt skomplikowanych w wykonaniu i jednocześnie niekosztownych potraw, które możesz zaserwować w postaci szwedzkiego stołu. Zabawa niech trwa do białego rana!

A jak Wy spędzacie zwykle Ostatki? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami!

Artykuł Jak zorganizować Ostatki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jak-zorganizowac-ostatki/feed/ 0
Jakie menu na Barbórkę? https://teczka.pl/swieta/jakie-menu-na-barborke/ https://teczka.pl/swieta/jakie-menu-na-barborke/#respond Wed, 21 Dec 2011 08:00:03 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9788 Dzień Górnika wypełnia uroczyste świętowanie oraz pochody zwieńczone tradycyjną karczmą piwną. Jednak oprócz piwa, trzeba poczęstować gości regionalną śląską strawą.

Artykuł Jakie menu na Barbórkę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Podczas imprezy, gdzie piwo leje się hektolitrami, podane dania muszą być syte, aby biesiadnicy mieli siłę na całonocną zabawę.

Jednym z dań, którego nie może zabraknąć na „barbórkowym” stole jest golonka.

Można ją przyrządzić w postaci golonkowych pekli. Najpierw należy przyrządzić odpowiedni wywar składający się z drobno pokrojonej, gotowanej marchewki, cebuli i czosnku. Następnie wodę z warzywami studzimy, po czym zalewamy nią oczyszczoną wcześniej z włosków golonkę. Całość najlepiej pozostawić na ok. 5 dni w zimnej piwnicy lub lodówce. Wyciągniętą golonkę dokładnie opłucz.

Innym przysmakiem jest golonka z cebulą. Aby golonka była smaczna, podsmaż ją na roztopionym smalcu, układając skórką do dołu. Następnie obracaj na brytfance tak, aby równomiernie się podsmażyła. Dodaj przyprawy: angielskie ziele, liść laurowy, pieprz oraz przyprawę warzywną. Nie zapomnij o pokrojonej w piórka cebuli. Całość podlej niewielka ilością wody i duś, aż mięso stanie się miękkie.

Kolejnym regionalnym daniem jest krupniok, czuli kaszanka (kiszka). Krupniok należy podsmażać na tłuszczu z dodatkiem cebuli do momentu, aż z dwóch stron poczernieje. Palce lizać!

Barbórkowym rarytasem jest także kapusta zasmażana i ziemniaki z majerankiem. Kapustę należy ugotować w ziołach z dodatkiem kminku i liścia laurowego. Po ugotowaniu, odcedź ją i na chwilę odstaw na bok. Przygotuj zasmażkę z mąki pszennej i masła. Zasmażkę wlej do kapusty, odpowiednio dopraw ją solę, pieprzem i magą. Kolejnym elementem dania są ziemniaki z majerankiem. Ugotuj je, a następnie pokrój w plasterki, posyp przyprawą i wymieszaj razem z kapustą.

Na deser zaserwuj jabłka w cieście cynamonowym. Obrane i pozbawione komory nasiennej jabłka pokrój w plastry grubości do ok. 8 mm. Plastry opanieruj w mące pszennej. Zrób ciasto z mąki, mleka i roztrzepanego jajka. Koniecznie dopraw je cukrem i cynamonem (jego ilość zależy od preferencji smakowych). Otocz w nim opanierowane wcześniej plastry jabłek. Tak przygotowane jabłka podsmażaj, aż przybiorą złocistą barwę.

Na koniec posyp je cukrem pudrem. Smacznego!

Jakie dania przygotowujecie na Barbórkę? Pochwalcie się swoimi przepisami w komentarzu!

Artykuł Jakie menu na Barbórkę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jakie-menu-na-barborke/feed/ 0
Jak obchodzimy Dzień Zaduszny? https://teczka.pl/swieta/jak-obchodzimy-dzien-zaduszny/ https://teczka.pl/swieta/jak-obchodzimy-dzien-zaduszny/#respond Tue, 20 Dec 2011 14:48:07 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=9785 Dzień Zaduszny, nazywany także Zaduszkami, jest czasem refleksji i zadumy. To wtedy tłumnie odwiedzamy groby naszych bliskich, wspominających ich w swoich modlitwach.

Artykuł Jak obchodzimy Dzień Zaduszny? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Dzień Zaduszny w Kościele katolickim obchodzony jest 2 listopada, po święcie Wszystkich Świętych. Zaduszki są współczesną formą nawiązującą do pogańskich Dziadów. W tym dniu katolicy wspominają wszystkich wiernych zmarłych. Modlą się, aby dusze czyśćcowe dostąpiły szczęścia wiecznego.

W Dzień Zaduszny rodziny odwiedzają cmentarze. Głównie pochylają się nad grobami swoich krewnych i przyjaciół. Na ich grobach składają wieńce, zapalają znicze, które są symbolem pamięci żywych o zmarłych. Zapalanie zniczy nawiązuje do palenia ognisk na mogiłach tych, którzy odeszli. Poganie wierzyli, że ciepło palącego się ognia ogrzeje dusze, które jeszcze nie zaznały spokoju i błąkają się po ziemi. Choć nie jest to tzw. święto obowiązkowe, ludzie tłumnie uczestniczą we mszy świętej, ofiarowanej za dusze w czyśćcu cierpiące.

Zaduszki są także okazją do rodzinnych spotkań i odwiedzin, podczas których bardzo często wspomina się zmarłych, szczególnie tych, którzy odeszli w niedawnym czasie. Zaduszki zatem pomagają w przeżywaniu żałoby. Oglądanie fotografii z rodzinnego albumu, wspominanie bliskich ma silnie psychologiczne oddziaływanie. Koi ból, pozwala uporać się ze stratą.

Tego dnia, podobnie jak we Wszystkich Świętych, ludzie przemierzają spore odległości, aby odwiedzić cmentarze bliskich, odległe od ich obecnego miejsca zamieszkania.

Szlachetnym zwyczajem jest także pamięć o grobach zaniedbanych i opuszczonych. Częste są przypadki, kiedy rodzice z dziećmi zapalają znicze na grobie nieznanego żołnierza lub zupełnie przypadkowej, anonimowej osoby.

Przy okazji Dnia Zadusznego można także zaznajomić się z ze specyfiką polskich Dziadów. Opowieści dotyczące pogańskiej tradycji z pewnością zaciekawią najmłodszych. Warto jednak zaakcentować ich duchowy wymiar i znaczenie uroczystości obchodzonych w Kościele katolickim.

Tego dnia każdy powinien także zastanowić się nad sensem ludzkiego życia, nad jego przemijalnością i skończonością. Ważne, by zamiast bać się śmierci, uświadomił sobie, że póki żyje, wszystko od niego zależy i powinien starać się przeżyć swoje życie jak najlepiej.

A jak Wy obchodzicie Dzień Zaduszny? Opowiedzcie nam o tym.

Artykuł Jak obchodzimy Dzień Zaduszny? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/swieta/jak-obchodzimy-dzien-zaduszny/feed/ 0