Święta Jak zorganizować Dzień Ziemi?

Jak zorganizować Dzień Ziemi?

-

Polski Dzień Ziemi zainicjował w 1990 roku poseł Jan Rzymełka. Celem tej akcji jest szerzenie edukacji ekologicznej, dzięki której młodzież i całe społeczeństwo uświadomią sobie wagę dbania o środowisko naturalne.

Dzień Ziemi często organizowany jest w postaci masowej imprezy plenerowej, podczas której prowadzone są liczne akcje proekologiczne. Jednym z pojawiających się stoisk jest tzw. Stół Darów Ziemi, na którym pojawiają się liczne produkty regionalne i lokalne, które następnie degustowane są przez przybyłych. W czasie tego wydarzenia przeprowadzana jest także zbiórka zużytych baterii, aluminiowych puszek czy butelek PET. Obowiązkowo tworzona jest też strefa recyklingu. Każdy przyniesiony sprzęt w postaci elektroodpadów i makulatury wymieniany jest na sadzonki drzew oraz cebulki kwiatów. W czasie takich plenerowych wypadów szkoły wyższe, a także instytucje pozarządowe i rządowe zajmujące się ochroną środowiska prezentują swoją działalność krzewiąc jednocześnie proekologiczne postawy w społeczeństwie.

Akcja propagowana jest także przez różnorodne wystawy fotograficzne o tematyce ekologicznej. Organizowane są liczne konkursy dotyczące wiedzy o parkach znajdujących się w danym mieście oraz spacery po zielonych zakątkach poszczególnych miast.

Dzień Ziemi poprzedzają wydarzenia organizowane przez domy kultury i placówki szkolne. Przygotowywane są spektakle, organizowane piesze i rowerowe wycieczki. Przeprowadzane jest sprzątanie terenu przyległego do szkoły. Ponadto niejednokrotnie przeprowadzane są szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni skierowane do zarządców oraz właścicieli nieruchomości. Organizowane są wtedy także warsztaty o tematyce ekologicznej. Fachowcy udzielają informacji w zakresie przepisów dotyczących np. usuwania drzew. Montuje się też specjalne kalkulatory wskazujące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Przeprowadzane są akcje sadzenia drzewek oraz liczne happeningi.

Uczniowie często odgrywają dramy przedstawiające negatywne zachowania ludzi związane z niszczeniem środowiska naturalnego. Przeprowadzane są poza tym konkursy dla młodzieży na najlepszy artykuł na temat Dnia Ziemi.

W organizacji Dnia Ziemi miejmy na uwadze najmłodszych. Zorganizujmy dla nich wycieczkę do ZOO, opowiedzmy o roli segregacji odpadów, a potem – we własnym domu – sami segregujmy śmieci, dając dobry przykład.

Czy znacie inne pomysły na zorganizowanie Dnia Ziemi? Podzielcie się nimi z nami.

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak reagować na histerię dziecka?

Odpowiadając od razu na pytanie postawione w tytule – najlepiej nie reagować. W każdym razie, póki sam napad trwa, dziecko krztusi się płaczem, tarza po podłodze, kopie i krzyczy – staraj się w miarę możliwości zachować zimną krew.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?

Do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim należy się dobrze przygotować. Pierwsze kroki są dokładnie takie same, jak w przypadku przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej w ojczystym języku. Mam tu na myśli zapoznanie się z działalnością firmy, zasadami w niej panującymi, produktami, usługami, sytuacją rynkową, kampanią reklamową, klientami i konkurencją. Te informacje warto zdobyć, niezależnie od języka w którym będziemy się wypowiadać. Większość pytań, które mogą pojawić się podczas rozmowy można przewidzieć.

Zobacz też

Fundacja Nauki Polskiej – co to jest, czym się zajmuje?

Dzięki Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wielu przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce ma możliwość zdobycia finansowych środków na prowadzenie badań. Oprócz tego organizacja ta przyznaje nagrody oraz stypendia. Jest również wydawcą publikacji naukowych oraz aktywnym uczestnikiem współpracy międzynarodowej.

Meble ogrodowe nie tylko do ogrodu

Przyjemność płynąca ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu jest oczywista. Ożywcze śniadania w promieniach wschodzącego słońca dodają animuszu i...

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Maroka?

Maroko to popularny cel turystycznych wyjazdów. Północno-zachodnia część Afryki zachwyca orientalnym klimatem, błękitnymi falami Oceanu Atlantyckiego oraz pustynnymi terenami...

Może Cię zainteresuje: