Polski Dzień Ziemi zainicjował w 1990 roku poseł Jan Rzymełka. Celem tej akcji jest szerzenie edukacji ekologicznej, dzięki której młodzież i całe społeczeństwo uświadomią sobie wagę dbania o środowisko naturalne.

Dzień Ziemi często organizowany jest w postaci masowej imprezy plenerowej, podczas której prowadzone są liczne akcje proekologiczne. Jednym z pojawiających się stoisk jest tzw. Stół Darów Ziemi, na którym pojawiają się liczne produkty regionalne i lokalne, które następnie degustowane są przez przybyłych. W czasie tego wydarzenia przeprowadzana jest także zbiórka zużytych baterii, aluminiowych puszek czy butelek PET. Obowiązkowo tworzona jest też strefa recyklingu. Każdy przyniesiony sprzęt w postaci elektroodpadów i makulatury wymieniany jest na sadzonki drzew oraz cebulki kwiatów. W czasie takich plenerowych wypadów szkoły wyższe, a także instytucje pozarządowe i rządowe zajmujące się ochroną środowiska prezentują swoją działalność krzewiąc jednocześnie proekologiczne postawy w społeczeństwie.

Akcja propagowana jest także przez różnorodne wystawy fotograficzne o tematyce ekologicznej. Organizowane są liczne konkursy dotyczące wiedzy o parkach znajdujących się w danym mieście oraz spacery po zielonych zakątkach poszczególnych miast.

Dzień Ziemi poprzedzają wydarzenia organizowane przez domy kultury i placówki szkolne. Przygotowywane są spektakle, organizowane piesze i rowerowe wycieczki. Przeprowadzane jest sprzątanie terenu przyległego do szkoły. Ponadto niejednokrotnie przeprowadzane są szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni skierowane do zarządców oraz właścicieli nieruchomości. Organizowane są wtedy także warsztaty o tematyce ekologicznej. Fachowcy udzielają informacji w zakresie przepisów dotyczących np. usuwania drzew. Montuje się też specjalne kalkulatory wskazujące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Przeprowadzane są akcje sadzenia drzewek oraz liczne happeningi.

Uczniowie często odgrywają dramy przedstawiające negatywne zachowania ludzi związane z niszczeniem środowiska naturalnego. Przeprowadzane są poza tym konkursy dla młodzieży na najlepszy artykuł na temat Dnia Ziemi.

W organizacji Dnia Ziemi miejmy na uwadze najmłodszych. Zorganizujmy dla nich wycieczkę do ZOO, opowiedzmy o roli segregacji odpadów, a potem – we własnym domu – sami segregujmy śmieci, dając dobry przykład.

Czy znacie inne pomysły na zorganizowanie Dnia Ziemi? Podzielcie się nimi z nami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki prezent na Dzień Mężczyzny?
Następny artykułPlany strategiczne a warunki zmienności otoczenia

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here