Planowania strategiczne i jego efekt w postaci wdrożenia określonego planu działania jest z kolei próbą swoistej redukcji złożoności relacji z otoczeniem. W tym kontekście nasuwa się następujące pytanie: czy istnieje możliwość realizacji planowania strategicznego w warunkach dynamicznych zmian w otoczeniu przedsiębiorstwa? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Cele planowania strategicznego

Planowanie strategiczne ma służyć określeniu celów, kierunków działania i rozwoju, obszarów którymi zamierza zająć się firma. Dzięki temu rodzajowi planowania możliwe jest stworzenie podstaw planowania taktycznego i operacyjnego. Ze względu na określenie podstaw działalności firmy i istotność tej kwestii dla jej przyszłego rozwoju jest w nie zaangażowane naczelne kierownictwo przedsiębiorstwa. Planowanie strategiczne ma uczynić działanie firmy bardziej przewidywalnym oraz ustabilizować i zmniejszyć złożoność relacji z otoczeniem. W tym zakresie, aby odpowiadać na nieprzewidywalność i zmienność warunków otoczenia plany strategiczne powinny przewidywać możliwości elastycznego reagowania oraz zawierać pewną dozę kreatywności.

Trudności we wdrażaniu planu strategicznego

Przedsiębiorstwo podczas realizacji planowania strategicznego może napotkać następujące trudności, które może spotęgować dynamika zmian w otoczeniu:

– Plan strategiczny może nie przekładać się na plany taktyczne, szczególnie wówczas gdy formułowaniem tych planów zajmują się odrębne zespoły (obecnie mamy z tym często do czynienia).

– Brak akceptacji celów strategicznych przez wszystkich menedżerów.

– W planowaniu strategicznym nie uczestniczą menedżerowie kompetentni w zarządzaniu planami oraz menedżerowie liniowi, których zadaniem jest swoiste łączenie zamierzeń z rzeczywistymi możliwościami.

– Bezwarunkowe ujmowanie planów strategicznych jako długookresowych oraz brak elastycznego dopasowania ich do zmieniających się warunków otoczenia.

– Za budowę planu odpowiadają pracownicy sztabowi.

– Trudność w odróżnieniu planu strategicznego od prognozy, która stanowi wstępny, przygotowawczy etap budowy planu, nie jest jednak w stanie go zastąpić,

– Bariery informacyjne: ograniczony dostęp do informacji lub brak aktualności i wiarygodności informacji, sprawia, że plan nie może być podstawą działania.

– Niezapewnienie planom strategicznym ogólnego, globalnego ujęcia co powoduje znaczną szczegółowość planu, oraz wykorzystanie niewłaściwych metod odpowiednich raczej dla planu operacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here