Minimalne wynagrodzenie za pracę jest bowiem elementem polityki państwa, której celem jest zapewnienie każdemu pracownikowi godziwego wynagrodzenia (art. 13 k. p.). Interesujące w tym zakresie jest jednak czy w przepisy prawne zapewniają pracownikowi, że otrzyma on przynajmniej minimalne wynagrodzenie? Czy pracodawca może obniżyć minimalne wynagrodzenie? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Prawne aspekty wynagradzania

Wynagrodzenie za pracę powinno być odpowiednie wobec rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacji niezbędnych do jej wykonywania. Ponadto podczas wynagradzania pracowników należy uwzględnić ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 § 1 k. p.). Pracodawcy zatrudniający przynajmniej 20 pracowników kwestie wynagradzania wyjaśniają w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania. Jeżeli u danego pracodawcy zatrudnionych jest mniej niż 20 pracowników zasady przyznawania wynagrodzeń określa umowa o pracę (art. 772. § 1.).

Gwarancja minimalnego wynagrodzenia za pracę

Zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – pracownik zatrudniony w pełnym, miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może otrzymać wynagrodzenia niższego od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 6. 1.). W przypadku pracownika zatrudnionego nie dłużej niż jeden rok u pracodawcy wynagrodzenie jakie otrzymuje nie może być niższe niż 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 6. 2.). Pracownikowi można potrącić z wynagrodzenia udzielone mu zaliczki pieniężne (tylko do 75% minimalnego wynagrodzenia) i kary pieniężne (do wysokości 90% minimalnego wynagrodzenia) (art. 91 k. p.).

Obniżenie wynagrodzenia

Warunki wynagradzania pracowników mogą zostać zmienione, w zależności od potrzeb pracodawcy. Jeżeli w wyniku tych zmian zmniejsza się wynagrodzenie pracownika to konieczne jest zaakceptowanie przez niego nowych warunków w drodze porozumienia lub wręczenie mu przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy (w tym także wynagrodzenia) uważa się za dokonane jeżeli pracownik otrzyma na piśmie propozycję nowych warunków. Istotne jest, że do połowy okresu wypowiedzenia pracownik może złożyć oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, jeżeli tego nie uczyni przyjmuje się, że zgadza się na nie. Brak akceptacji nowych warunków może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę. W tym zakresie nadal pozostają jednak obowiązujące przepisy gwarantujące zatrudnionym na pełnym etacie minimalne wynagrodzenie za pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here