Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Kredyty – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Tue, 30 Apr 2024 12:48:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Gdzie można skorzystać z pożyczki przez internet? https://teczka.pl/kredyty/gdzie-mozna-skorzystac-z-pozyczki-przez-internet/ https://teczka.pl/kredyty/gdzie-mozna-skorzystac-z-pozyczki-przez-internet/#respond Fri, 22 Sep 2023 07:49:33 +0000 https://teczka.pl/?p=1252397 Pożyczki przez internet są oferowane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Pomimo tego, że wstępne procedury w obydwu instytucjach są podobne, ponieważ koncentrują się na złożeniu wniosku, to różnią się czasami w przypadku dalszego etapu. Bank udziela pożyczek online na ogół klientom, którzy posiadają w danej instytucji konto osobiste. Dodatkowo są to zobowiązania na niższe kwoty, […]

Artykuł Gdzie można skorzystać z pożyczki przez internet? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Pożyczki przez internet są oferowane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Pomimo tego, że wstępne procedury w obydwu instytucjach są podobne, ponieważ koncentrują się na złożeniu wniosku, to różnią się czasami w przypadku dalszego etapu. Bank udziela pożyczek online na ogół klientom, którzy posiadają w danej instytucji konto osobiste. Dodatkowo są to zobowiązania na niższe kwoty, a czasem wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o dochodach. Warto wiedzieć, że bank, przed udzieleniem pożyczki, sprawdzi zdolność kredytową kredytobiorcy, a podpisanie umowy najczęściej wymaga wizyty w instytucji finansowej.

Inaczej jest w przypadku oferty firm pożyczkowych. Tutaj od początku do końca formalności są załatwiane online lub telefonicznie. Procedurę rozpoczyna wniosek przez internet. Jeśli wymagane są jakieś dokumenty, klient może przesłać ich skan, a gotówka jest przelewana na rachunek pożyczkobiorcy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę online?

Decydując się na pożyczkę online, najpierw warto sprawdzić dokładnie ofertę pożyczkodawcy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki udzielania finansowania, termin jego spłaty oraz koszty (oprocentowanie, prowizja i marża). Dodatkowo warto zweryfikować firmę udzielającą pożyczki online. Należy sprawdzić, czy jest zarejestrowana w KRS oraz jak długo działa na polskim rynku. Można również poszukać opinii o wybranej firmie pożyczkowej. Jeśli taka weryfikacja przebiegnie pomyślnie, to znaczy, że instytucja działa legalnie, zgodnie z polskim prawem i pożyczenie pieniędzy jest bezpieczne.

Pożyczki online a dostępność dla zadłużonych

Pożyczki online (https://smartpozyczka.pl/) to produkt skierowany niemal do każdego klienta. Wniosek może złożyć konsument zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie, rencista, przedsiębiorca, klient mający inne źródło dochodu. Nie bez szansy jest także osoba zadłużona, chociaż w przypadku konsumentów figurujących w rejestrach dłużników pożyczenie pieniędzy może być trudniejsze. Firmy pożyczkowe analizują każdy wniosek indywidualnie i mogą przyznać pożyczkę online nawet osobie zadłużonej, gdy uznają, że ryzyko jest niskie. Ponadto warto mieć świadomość, że pożyczkodawcy przeważnie nie sprawdzają wszystkich baz, ale tylko wybrane, co również zwiększa szansę pożyczenia pieniędzy.

Czy pozabankowe pożyczki online są bezpieczne?

Pożyczki online są jak najbardziej bezpieczne pod warunkiem, że pożyczkobiorca kieruje się zdrowym rozsądkiem. Szukając ofert dostępnych przez internet, warto zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić wybranego pożyczkodawcę.

Bezpieczne oferty pożyczek online charakteryzują się następującymi cechami:

  • Zawierają wszystkie informacje dotyczące zasad udzielania pożyczki i kosztów zobowiązania.
  • Na stronie internetowej firmy pożyczkowej powinny znaleźć się najważniejsze dane dotyczące pożyczkodawcy jak jego pełna nazwa, adres siedziby, numer KRS i dane kontaktowe.
  • Wiarygodne firmy pożyczkowe korzystają ze stron zabezpieczonych certyfikatem SSL szyfrującym dane wpisywane w formularzu. To zwiększa ich bezpieczeństwo.
  • Mają dużo pozytywnych opinii innych klientów.

Należy podkreślić, że pożyczkodawcy oferujący pożyczki online stosują również zaawansowane zabezpieczenia, które mają za zadanie wyeliminować np. oszustów podszywających się pod inne osoby. Często używane są do tego narzędzia oparte na sztucznej inteligencji i obejmujące analizę behawioralną. Kolejnym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa stosowanym przez firmy pożyczkowe jest przelew weryfikacyjny. Dzięki niemu pożyczkodawca sprawdza tożsamość klienta. Przelewając ze swojego rachunku symboliczną kwotę (np. 1 gr), pożyczkobiorca nie tylko potwierdza swoje dane, ale również zaświadcza, że jest właścicielem konta, na które trafią pieniądze z pożyczki. Niekiedy zamiast przelewu stosowane są różne aplikacje do weryfikacji (np. Kontomatik).

Pożyczki online są oferowane przez firmy pożyczkowe i banki. Takie oferty mogą być dostępne dla każdego klienta, nawet takiego, który jest zadłużony. Aby bezpiecznie korzystać z pożyczek oferowanych przez internet, trzeba sprawdzić wybranego pożyczkodawcę oraz zwrócić uwagę na koszty i opłaty danego zobowiązania.

Artykuł Gdzie można skorzystać z pożyczki przez internet? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/gdzie-mozna-skorzystac-z-pozyczki-przez-internet/feed/ 0
Szkoła to większe wydatki dla całej rodziny. Kiedy można wspomóc się kredytem? https://teczka.pl/kredyty/szkola-to-wieksze-wydatki-dla-calej-rodziny-kiedy-mozna-wspomoc-sie-kredytem/ https://teczka.pl/kredyty/szkola-to-wieksze-wydatki-dla-calej-rodziny-kiedy-mozna-wspomoc-sie-kredytem/#respond Wed, 30 Sep 2020 13:27:35 +0000 https://teczka.pl/?p=1249842 Początek roku szkolnego to zawsze spore finansowe wyzwanie dla rodziców. Skompletowanie wyprawki – szczególnie, jeśli uczniów w rodzinie jest kilku – może być ogromnym obciążeniem domowego budżetu. Z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Sprawdź, kiedy można ubiegać się o tego typu wsparcie finansowe. Koszt kompletowania szkolnej wyprawki z roku na rok rośnie. Chociaż obecnie […]

Artykuł Szkoła to większe wydatki dla całej rodziny. Kiedy można wspomóc się kredytem? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Początek roku szkolnego to zawsze spore finansowe wyzwanie dla rodziców. Skompletowanie wyprawki – szczególnie, jeśli uczniów w rodzinie jest kilku – może być ogromnym obciążeniem domowego budżetu. Z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Sprawdź, kiedy można ubiegać się o tego typu wsparcie finansowe.

Koszt kompletowania szkolnej wyprawki z roku na rok rośnie. Chociaż obecnie rodzice mogą liczyć na rządowe wsparcie w ramach programu 300+, nadal zachodzi konieczność poniesienia wysokich wydatków. Ponadto – w obliczu zdalnego nauczania spowodowanego pandemią, w niektórych rodzinach pojawia się konieczność zakupu sprzętu komputerowego do lekcji online. Wówczas kwota wyprawki szkolnej znacznie się powiększa.

Kredyt gotówkowy na szkolną wyprawkę?

Gotówkowy kredyt bez zaświadczeń kojarzy ci się wyłącznie z finansowaniem remontu, wyjazdu wakacyjnego czy auta? Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, w tym zakup wyprawki szkolnej dla dzieci – szczególnie, że kwoty mogą przekroczyć nawet kilka tysięcy złotych.

Z pozyskanych od banku pieniędzy rodzice mogą zatem sfinansować m.in.:

  • komputer stacjonarny / laptop,
  • drukarkę – do drukowania materiałów szkolnych,
  • solidny plecak wraz z wyposażeniem,
  • odzież szkolną,
  • obuwie outdoorowe, jak i zmienne (do chodzenia po szkole).

Pieniądze są również potrzebne na zakup podręczników (o ile szkoła ich nie zapewnia), a także pomocy dydaktycznych. Koniecznością jest także uregulowanie należności za ubezpieczenie NNW oraz składki na radę rodziców.

Kredyt bez zaświadczeń – ile można pożyczyć?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to uzależnione m.in. od oferty banku. Maksymalna kwota nie zależy od celu finansowania, a przede wszystkim od zdolności kredytowej. Im jest ona wyższa, tym wyższych kwot można się spodziewać.

W przypadku kredytu bez zaświadczeń, na maksymalną sumę może być nałożony limit. To całkowicie zrozumiałe, ponieważ bank chce mieć pewność, że kredytobiorca spłaci zobowiązanie. Dlatego często tego typu finansowanie nie przekracza 15-20 tys. złotych.

Jak wziąć kredyt bez zaświadczeń?

W przypadku kompletowania wyprawki pieniądze potrzebne są na już. Dlatego kredyt bez zaświadczeń będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwoli na uzyskanie gotówki niemal od ręki.

Zastanawiasz się, jak ubiegać się o kredyt bez zaświadczeń? Cała procedura sprowadza się do kilku kroków:

  • wypełniasz i składasz wniosek online,
  • czekasz na decyzję kredytową.

Jeśli jest pozytywna, wówczas nawet tego samego dnia możesz otrzymać środki. Potem nie pozostaje nic innego jak… iść na zakupy i skompletować wyprawkę szkolną dla dzieci.

Ograniczenie formalności do niezbędnego minimum – brak konieczności dostarczania zaświadczenia o dochodach – pozwala na szybką wypłatę środków.

Pamiętaj! Kredyt bez zaświadczeń należy dopasować do swoich realnych potrzeb i możliwości finansowych. Wybierając faktycznie niezbędną kwotę oraz odpowiedni okres finansowania (w niektórych bankach nawet do 84 miesięcy), miesięczna rata nie będzie stanowić nadmiernego finansowego obciążenia.

Materiał zewnętrzny.

Artykuł Szkoła to większe wydatki dla całej rodziny. Kiedy można wspomóc się kredytem? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/szkola-to-wieksze-wydatki-dla-calej-rodziny-kiedy-mozna-wspomoc-sie-kredytem/feed/ 0
Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem czy bez ubezpieczenia? https://teczka.pl/kredyty/kredyt-gotowkowy-z-ubezpieczeniem-czy-bez-ubezpieczenia/ https://teczka.pl/kredyty/kredyt-gotowkowy-z-ubezpieczeniem-czy-bez-ubezpieczenia/#respond Thu, 08 Aug 2013 13:17:04 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12520 Kiedy decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego musimy podjąć szereg bardzo istotnych decyzji, które zdecydują o ostatecznym jego koszcie oraz o komforcie spłaty. Jedną z nich jest wybór pomiędzy kredytem z ubezpieczeniem lub bez. Niestety nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie, która opcja jest lepsza, ale przy wyborze należy kierować się pewnymi zasadami, mogącymi uchronić kredytobiorcę przed narażeniem się na niepotrzebne wydatki.

Artykuł Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem czy bez ubezpieczenia? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Po pierwsze musimy dokładnie rozważyć czy ubezpieczenie jest nam naprawdę potrzebne, to znaczy czy będzie ono realnym zabezpieczeniem naszego interesu czy tylko dodatkowym kosztem. Decyzję tę warto oprzeć na podstawie następujących czynników: stabilność zatrudnienia, regularność dochodów i stan zdrowia. Oczywiście często trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mam pewność, że przez cały okres spłaty będę miał pracę? Dlatego należy wziąć pod uwagę np. rodzaj umowy na jakiej jesteśmy zatrudnieni i stan posiadanych oszczędności.

Po drugie należy dokładnie zapoznać się z ofertami banków. Różne instytucje finansowe oferują odmienne warunki ubezpieczenia kredytów. Umowy mogą różnić się między sobą znacząco, dlatego warto przeanalizować je uważnie, zapoznając się wnikliwie z częścią poświęconą tzw. wyłączeniom odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jest to sekcja, która bardzo szczegółowo opisuje wypadki, w których zwolnienie z pracy lub utrata zdrowia nie są powodem do zabezpieczenia kolejnych rat kredytu przez ubezpieczyciela. Wyłączenia mogą dotyczyć np. sposobu, w jaki ulegliśmy wypadkowi lub formy, jaką przyjęło nasze zwolnienie.

Bardzo ważne jest też, by zapoznać się z pozostałymi warunkami ubezpieczenia. Często ograniczona jest ilość rat, jakich może ono dotyczyć, tzn. ubezpieczyciel nie ma obowiązku spłacać kredytu przez okres dłuższy niż na przykład 3 miesiące.

Jeżeli znajdziemy ofertę, która będzie nam odpowiadać w wymienionych wcześniej kwestiach, pozostaje zasadnicze pytanie o koszt kredytu z ubezpieczeniem i jego opłacalność. W wielu przypadkach bank będzie od nas wymagał ubezpieczenia jako formy zabezpieczenia swojego interesu, a jeżeli będziemy chcieli zrezygnować z takiej opcji, będziemy musieli liczyć się z koniecznością przedstawienia innej formy poręczenia.

Czasami banki wliczają koszt ubezpieczenia w prowizję, choć zazwyczaj musimy liczyć się z wyższą miesięczną ratą. Warto więc zapoznać się z kilkoma ofertami, zanim podejmiemy decyzję o ubezpieczeniu kredytu, ponieważ różnice pomiędzy konkretnymi warunkami instytucji finansowych mogą różnić się między sobą znacznie. Nieliczne oferty gwarantują nam, że koszt kredytu z ubezpieczeniem będzie niższy od tego bez, ale w większości przypadków proponowanie przez bank niższego oprocentowania w zamian za ubezpieczenie się jest jedynie chwytem marketingowym.

Pamiętając o powyższych sugestiach, kredytobiorca może sam ocenić rodzaj pożyczki, jaka będzie dla niego najkorzystniejsza. O ile bank daje nam wybór, warto jest rozważyć ubezpieczenie kredytu, ale licząc się z dodatkowymi kosztami (nie zawsze potrzebnymi) i istnieniem wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

A Wy ubezpieczyliście swoje kredyty?

Artykuł Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem czy bez ubezpieczenia? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/kredyt-gotowkowy-z-ubezpieczeniem-czy-bez-ubezpieczenia/feed/ 0
Kiedy współmałżonek musi przystąpić do kredytu? https://teczka.pl/kredyty/kiedy-wspolmalzonek-musi-przystapic-do-kredytu/ https://teczka.pl/kredyty/kiedy-wspolmalzonek-musi-przystapic-do-kredytu/#comments Thu, 08 Aug 2013 13:10:15 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12519 Biorąc kredyt, którego nikt nie musiał poręczyć, my jako kredytobiorcy jesteśmy za niego odpowiedzialni. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim, ponieważ w takiej sytuacji nasz współmałżonek/współmałżonka stają się obciążeni koniecznością spłaty rat w tym samym stopniu co my.

Artykuł Kiedy współmałżonek musi przystąpić do kredytu? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Zasada jest następująca: jeżeli mąż lub żona chcą zaciągnąć kredyt powyżej pewnej sumy (regulowanej wewnętrznymi przepisami banku), to potrzebują do tego zgody współmałżonka/ki. Zgoda jest równoznaczna z przystąpieniem do kredytu i współodpowiedzialnością za jego spłacanie. Gdyby było inaczej tak zwana wspólnota majątkowa byłaby zagrożeniem dla obu stron, ponieważ teoretycznie jedno z małżonków mogłoby zaciągnąć zobowiązania finansowe, po czym zrzucić konieczność ich regulowania na drugą osobę, która nie musiałaby nawet wiedzieć o tym, że posiada jakieś zadłużenie.

Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, kiedy partnerzy podpisali intercyzę lub mogą zaświadczyć o rozdzielności majątkowej. W takim przypadku każde z małżonków może wziąć kredyt bez zgody drugiego, ponieważ w razie przypadku niespłacania rat, tylko majątek kredytobiorcy może zostać zajęty. Jeżeli więc planujemy w przyszłości zachować odrębność naszych zadłużeń, musimy postarać się o wspomnianą rozdzielność, zabezpieczającą interesy obu stron.

W każdym innym przypadku współmałżonek/ka stają się tzw. współkredytobiorcą (kwota kredytu, od której bank wymaga zgody współmałżonka to między 7 – 30 000 zł). Co więcej każdy brany przez nas kredyt, powyżej pewnej sumy ustalanej przez bank, będzie musiał być wynikiem obopólnej zgody, ponieważ bank nie może zabezpieczyć kredytu dawanego jednej osobie majątkiem, będącym własnością dwójki małżonków. Mąż lub żona kredytobiorcy musi przystąpić do kredytu za każdym razem, kiedy chce on pożyczyć więcej niż około 20 000 zł. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego współmałżonek/ka nie musi być właścicielem kupowanej nieruchomości, wystarczy, że zostanie współkredytobiorcą (chyba, że wewnętrzne regulacje banku mówią inaczej).

Podobnie sprawa wygląda w przypadku kart kredytowych. Jeżeli chcemy wziąć kartę z limitem do około 7-10 000 zł, bank raczej nie będzie od nas wymagał zgody współmałżonka/ki. Jednak powyżej tej sumy z pewnością zostaniemy poproszeni o poświadczenie rozdzielności majątkowej lub pisemne przyzwolenie męża/żony.

A jak to wygląda u Was? Zaciągaliście kredyt sami, czy z żoną lub mężem?

Artykuł Kiedy współmałżonek musi przystąpić do kredytu? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/kiedy-wspolmalzonek-musi-przystapic-do-kredytu/feed/ 1
Jak najlepiej skonsolidować kredyty? https://teczka.pl/kredyty/jak-najlepiej-skonsolidowac-kredyty/ https://teczka.pl/kredyty/jak-najlepiej-skonsolidowac-kredyty/#respond Thu, 08 Aug 2013 13:06:46 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12518 Kredyt konsolidacyjny, czyli ten brany na spłatę już istniejącego zadłużenia, to w wielu przypadkach najlepszy sposób utrzymania płynności finansowej. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, które uchronić mogą kredytobiorcę przed zbytnim zwiększeniem kosztów kredytu.

Artykuł Jak najlepiej skonsolidować kredyty? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Najkorzystniej jest konsolidować kredyt w przypadkach kiedy:

1. Spłacamy 3 lub więcej kredytów w tym samym czasie – w tym przypadku konsolidacja sprawia, że zamiast płacić kilka różnych rat, często w różnych bankach, musimy pamiętać o jednym terminie i jednej kwocie do spłaty miesięcznie. Jednocześnie w większości przypadków kredyt konsolidacyjny przyznany może być na zasadach znacznie bardziej korzystnych niż poszczególne zobowiązania kredytobiorcy (nie oznacza to oczywiście, że zmniejsza on koszt spłaty całości).

2. Mamy problem z bieżącą spłatą należności – konsolidacja wydłuża czas spłaty zobowiązań finansowych, zmniejszając jednocześnie miesięczne obciążenie budżetu kredytobiorcy, jeżeli więc mamy problem z dokonywaniem kilku wpłat, wtedy rozsądnie jest konsolidować kredyt, ponieważ miesięczna rata zmniejsza się wtedy zazwyczaj o kilkadziesiąt procent.

3. Posiadamy co najmniej jeden drogi kredyt – mowa tu przede wszystkim o kredytach gotówkowych, które są najwyżej oprocentowane z powodu realnego ryzyka, jakie niesie ich udzielanie dla kredytodawcy (brak zabezpieczenia jak np. w przypadku kredytu hipotecznego). Posiadając więc 3 kredyty, w tym gotówkowy, i konsolidując je z hipotecznym kredytobiorca zyskuje komfort zabezpieczenia kredytu oraz spłacania go przez znacznie dłuższy okres czasu, na korzystniejszych warunkach.

4. Posiadamy znaczne zadłużenie na karcie kredytowej – w tym przypadku kredyt konsolidacyjny może okazać się realną oszczędnością, odczuwalną prawie natychmiast. Zadłużenie na kartach kredytowych jest wysokooprocentowane, a przy tym możliwość dokonywania minimalnej spłaty często sprawia, że posiadacz karty zapomina o skutku długoterminowym, jakim jest znaczny przyrost odsetek. Spłata zadłużenia na karcie za pomocą kredytu konsolidacyjnego może więc przynieść oszczędności rzędu od kilku do kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od posiadanego limitu.

Nasze kredyty są niezabezpieczone – wiąże się to oczywiście z ich kosztem, ponieważ jak już wspomniano kredyt ryzykowny dla kredytodawcy będzie zawsze większym obciążeniem dla kredytobiorcy, który musi rekompensować bankowi podjęte ryzyko płacąc wyższe odsetki. W tym przypadku kredyt konsolidacyjny hipoteczny odciąża budżet spłacającego, umożliwiając np. przesunięcie funduszy z bieżących wydatków na konto oszczędnościowe.

Konsolidacja jest więc w wielu przypadkach bardzo rozsądnym sposobem poradzenia sobie z piętrzącym się zadłużeniem. Trzeba jednak pamiętać, że wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie kosztu miesięcznego nie oznacza zmniejszenia się ogólnego zadłużenia.

Jakie są Wasze doświadczenia z konsolidacją kredytu?

Artykuł Jak najlepiej skonsolidować kredyty? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/jak-najlepiej-skonsolidowac-kredyty/feed/ 0
Kiedy potrzebne jest poręczenie kredytu? https://teczka.pl/kredyty/kiedy-potrzebne-jest-poreczenie-kredytu/ https://teczka.pl/kredyty/kiedy-potrzebne-jest-poreczenie-kredytu/#respond Thu, 08 Aug 2013 13:00:00 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12517 Poręczenie jest formą zabezpieczenia kredytu, przyjmującą postać umowy pomiędzy bankiem i poręczycielem (żyrantem), który obliguje się wziąć odpowiedzialność za spłatę zadłużenia w momencie, kiedy kredytobiorca nie wywiąże się ze zobowiązań. Z powodu dużej odpowiedzialności i ryzyka ze strony żyranta, to zabezpieczenie udzielane jest głownie członkom własnej rodziny lub bliskim przyjaciołom.

Artykuł Kiedy potrzebne jest poręczenie kredytu? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Są dwie sytuacje, kiedy bank będzie wymagał od nas znalezienia poręczyciela:

– kiedy nasza zdolność kredytowa jest zbyt mała;
– kiedy chcemy wziąć kredyt na dużą sumę pieniędzy.

Z oczywistych przyczyn znalezienie żyranta może okazać się dla wielu niemożliwe. Taka osoba musi bowiem bezgranicznie ufać kredytobiorcy (który w bardzo łatwy sposób może wywinąć się od spłaty kredytu) i posiadać środki finansowe, które w kryzysowym momencie pozwolą jej wywiązać się ze zobowiązań wobec banku. Musimy pamiętać, że poręczyciel jest odpowiedzialny za kredyt dokładnie w takim samym stopniu, jak dłużnik. Przysługuje mu oczywiście prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy straconych na spłatę cudzego zadłużenia, ale proces ten może być długotrwały i rekompensować tylko część wyłożonej gotówki.

Typem kredytu, który bardzo często związany jest z poręczeniem jest kredyt samochodowy. Często kupno samochodu przewyższa nie tylko nasze możliwości finansowe, ale także zdolność kredytową. Dlatego w przypadku pożyczania pieniędzy na ten cel żyrant okazuje się często niezbędny. Niestety, jak już wspominaliśmy, znalezienie osoby, która zgodzi się zabezpieczyć nasz kredyt może okazać się trudne. Zwłaszcza w momencie, gdy nie posiadamy bliskiej rodziny, a nasza sytuacja zawodowa i finansowa jest niestabilna. Z tego też powodu w Internecie aż roi się od ogłoszeń, w których kredytobiorcy poszukują poręczycieli, oferując im za to wynagrodzenie finansowe. Zdecydowanie odradzamy jednak korzystanie z tego typu ofert, ponieważ w bardzo wielu przypadkach okazują się one oszustwem, pozostawiającym nas z niewielkim wynagrodzeniem i dużym zadłużeniem.

Znalezienie żyranta może okazać się tez trudne z powodu zdolności kredytowej. Jeżeli poręczamy komuś kredyt, wtedy możemy mieć problem z dostaniem własnego, ponieważ teoretycznie w każdej chwili istnieje prawdopodobieństwo, że cudze zadłużenie zacznie obciążać nasz budżet. Warto więc szukać innych form zabezpieczenia kredytu, choć oczywiście poręczenie w przypadku dwóch bezgranicznie ufających sobie ludzi jest jak najbardziej akceptowalne i może w znaczny sposób ułatwić kredytobiorcy drogę do otrzymania interesującej go sumy pieniędzy od banku.

Czy braliście kiedyś kredyt, który wymagał poręczenia?

Artykuł Kiedy potrzebne jest poręczenie kredytu? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/kiedy-potrzebne-jest-poreczenie-kredytu/feed/ 0
Kiedy następuje wpis do BIKu? https://teczka.pl/kredyty/kiedy-nastepuje-wpis-do-biku/ https://teczka.pl/kredyty/kiedy-nastepuje-wpis-do-biku/#respond Thu, 08 Aug 2013 12:46:22 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12516 BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją powstałą w 1997 roku z inicjatywy banków oraz Związku Banków Polskich. Jej celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji na temat zadłużenia osób i przedsiębiorstw. Nie należy jednak rozumieć tego w sposób negatywny, ponieważ znaczna większość baz danych BIK wypełniona jest historią terminowych spłat.

Artykuł Kiedy następuje wpis do BIKu? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

BIK zbiera bardzo ograniczoną ilość informacji na temat klientów banków i SKOK-ów. Ogranicza się do podstawowych danych personalnych, dat rozpoczęcia i zakończenia umów kredytowych, wysokości pożyczek oraz terminów spłaty rat. Biuro posiada także dane dotyczące naszego całościowego zadłużenia we wszystkich instytucjach finansowych należących do BIK. Nie trzeba więc obawiać się, że gromadzi ono nasze dane osobowe lub wykorzystuje je w celach innych niż udzielanie pomocy bankom przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych.

Do Biura Informacji Kredytowej trafiamy w momencie, kiedy bank udziela nam kredytu. Dzień rozpoczęcia i zakończenia umowy wyznaczają czas, kiedy informacje na temat naszego zadłużenia są dostępne w bazach danych. Dodatkowo BIK może przetwarzać informacje o zaległych lub nieterminowych spłatach przez kolejne 5 lat po zakończeniu umowy, a w celach statystycznych udostępniać je bankom do 12 lat po wygaśnięciu kontraktu. Jeżeli natomiast udzielamy Biuru zgody na dalsze przetwarzanie naszych danych, wtedy gromadzi ono całą naszą historię kredytową. W tym przypadku działa to naszą korzyść, ponieważ historia terminowych spłat i dużej aktywności na rynku bankowym umożliwia nam wynegocjowanie z bankiem korzystniejszej oferty kredytowej.

BIK posiada swój własny system rankingowy, w którym klientom przyznawane są punkty. Jeżeli liczba punktów osoby ubiegającej się o kredyt jest zbliżona do wartości posiadanej przez klientów danego banku, wtedy bez problemu powinniśmy otrzymać zakładaną kwotę kredytu. Jest to kolejny przykład na pozytywne działanie Biura, które umożliwia bankom szybką ocenę atrakcyjności danej osoby, a co za tym idzie przyspieszenie całego procesu przyznawania kredytów.

Wiele banków oferuj w tej chwili maksymalnie uproszczone procedury przyznawania kredytów. Wystarczy przyjść z dowodem lub innym dokumentem poświadczającym tożsamość i teoretycznie samo to upoważnia nas do wzięcia kredytu. Takie oferty są jednak skierowane prawie wyłącznie do osób posiadających nieposzlakowaną opinię w Biurze Informacji Kredytowej, a im będzie ona dłuższa tym mniej zabezpieczeń bank będzie od nas wymagał.

Warto więc pamiętać, że wpisanie do BIK to nie groźba czy kara ze strony banku, a jedynie formalność, która w ogólnym rozliczeniu może przynieść nam wiele korzyści. Jednocześnie rozsądnie jest wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych, ponieważ w tym akurat przypadku może nam to w przyszłości oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia z BIKiem?

Artykuł Kiedy następuje wpis do BIKu? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/kiedy-nastepuje-wpis-do-biku/feed/ 0
Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego https://teczka.pl/kredyty/wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego/ https://teczka.pl/kredyty/wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego/#respond Thu, 08 Aug 2013 12:23:46 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12515 Biorąc kredyt liczymy się ze spłacaniem go przez określony w umowie czas. Również bank w swoich planach finansowych uwzględnia, że nasze raty będą wpływać przez założony z góry okres (zabezpieczający narastające odsetki) i na podstawie tego przewiduje swoje działania finansowe. Zdarza się jednak, że w krótkim czasie po zaciągnięciu kredytu wzbogacamy się na tyle by móc go wcześniej spłacić (np. za sprawą otrzymanego spadku lub pomyślnego inwestowania). W tym wypadku musimy poważnie rozważyć nasze możliwości, ponieważ przedterminowe uregulowanie należności nie jest dla banku korzystne i z tego powodu obarczone będzie karą.

Artykuł Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Jeżeli zdecydowaliśmy, że wcześniejsza spłata da nam komfort nie posiadania zadłużenia i dzięki niej uzyskamy większą zdolność kredytową, czy po prostu uwolnimy się od comiesięcznych rat, zwiększając tym samym domowy budżet, musimy ponownie zapoznać się z nasza umową kredytową, w której zawarte będą konkretne warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Po pierwsze należy upewnić się jak długi jest okres, w którym bank nalicza karę za przedterminowe uregulowanie należności. Zazwyczaj jest to 3-5 lat od momentu zawarcia umowy, ale niektóre instytucje finansowe stosują tę zasadę przez cały okres spłaty. Jeżeli chcemy więc spłacić kredyt po 4 latach, a okres nakładania kary to 5 lat, wtedy bardziej opłaci nam się poczekać jeszcze rok i uregulować brakującą sumę bez dodatkowych kar.

Po drugie, musimy się upewnić czy karą obciążona jest całkowita czy także częściowa spłata przedterminowa. Jeżeli więcej zapłacimy tylko w wypadku uregulowania wszystkich rat na raz, to lepszym wyjściem będzie dla nas uwolnić się jedynie od części kredytu, a resztę spłacić zgodnie z harmonogramem. Jednak spłata częściowa również obwarowana jest ograniczeniami, które zależą od oferty konkretnego banku, ale zwykle nie może ona przekraczać między 15% a 30% pożyczanej sumy.

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę jest wysokość kary, jaką bank nakłada za przedterminową spłatę. Zazwyczaj jest to 1-3% kwoty kredytu, ale w niektórych przypadkach suma ta może sięgać nawet 5%. Czasami banki zmniejszają karą wraz z upływem czasu, na przykład jeżeli spłacamy kredyt do roku od daty zawarcia umowy, to wyniesie ona 4%, do dwóch lat 3%, a powyżej trzech lat już tylko 1%. Musimy więc dokładnie przemyśleć jakie realne korzyści będziemy mieć z tytułu przedterminowej spłaty i czy przerastają one nieprzyjemne konsekwencje, jakimi są znaczny wzrost sumy, którą musimy oddać.

Trzeba też pamiętać, że kara za przedterminową spłatę dotyczy również konsolidacji kredytów. Kiedy nasze długi piętrzą się i refinansowanie jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, wtedy dodatkowe koszty mają znaczenie drugorzędne (choć oczywiście odczujemy je w kieszeni). Natomiast sam komfort psychiczny nieposiadania zadłużenia to często pułapka, w którą wpadamy doświadczając nagłego przypływu gotówki, ponieważ równie dobrze możemy pozyskaną sumę zainwestować lub odłożyć i w ten sposób nie tylko uniknąć kar bankowych, ale dodatkowo pomnożyć swój kapitał.

Jakie kary za wcześniejsze spłaty nakładają banki, w których macie kredyty?

Artykuł Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego/feed/ 0
Kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za niespłacany kredyt? https://teczka.pl/kredyty/kiedy-ubezpieczyciel-nie-odpowiada-za-niesplacany-kredyt/ https://teczka.pl/kredyty/kiedy-ubezpieczyciel-nie-odpowiada-za-niesplacany-kredyt/#respond Thu, 08 Aug 2013 12:19:39 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12514 Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela kredytu to sekcja umowy, którą należy przeczytać ze szczególną uwagą. Może ona różnić się znacząco w poszczególnych przypadkach i bankach, w zależności od konkretnej firmy ubezpieczającej nasz kredyt. Ograniczenia odpowiedzialności rządzą się jednak pewnymi ogólnymi prawami, które można podzielić na kilka kategorii, a w każdej z nich wyróżnić punkty stałe.

Artykuł Kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za niespłacany kredyt? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Warto też pamiętać, że wyłączenia dotyczą wszystkich tzw. zdarzeń ubezpieczeniowych, czyli sytuacji, w których kredytobiorca nie może uregulować należności finansowych (utrata pracy lub zdolności do pracy, zdrowia, życia itd.), więc nie zależnie od tego, czy w wyniku np. spożywania alkoholu straciliśmy zdrowie czy pracę, wyjątek będzie obowiązywał.

Pierwsza grupa wyłączeń jest dosyć obszerną kategorią, w której znajdują się zapisy zwalniające ubezpieczyciela z odpowiedzialności w przypadku, kiedy niespłacanie kredytu związane jest z wybuchem wojny, udziałem w zamieszkach lub strajkach, ogłoszeniem stanu wojennego i atakami terrorystycznymi. Kwalifikują się tu także skażenia toksyczne i radioaktywne. Wyłączenia dotyczą sytuacji, w której kredytobiorca utracił zdolność spłacania rat w wyniku spożycia alkoholu lub narkotyków, kiedy popełnił lub próbował popełnić samobójstwo, a także kiedy dokonał samookaleczenia, uprawiał sporty wysokiego ryzyka (wyszczególnione w umowie) lub próbował popełnić przestępstwo.

Równie obszerną kategorią wyłączeń są te związane ze stanem zdrowia ubezpieczonego, a są to między innymi: zaburzenia emocjonalne, nerwowe lub psychiczne, ciąża (także poród i aborcja), choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, operacje kosmetyczne, wady wrodzone, zarażenie wirusem HIV i niestosowanie się do zaleceń lekarza. Wyłączeniom podlegają też wszystkie sytuacje wynikłe w konsekwencji działań medycznych (operacji, zabiegów itd.) zaplanowanych przed zawarciem umowy oraz będące wynikiem leczenia rozpoczętego mniej niż rok przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem.

Wyjątki dotyczące utraty pracy przez ubezpieczonego dotyczą sytuacji, w których wygasła umowa na czas określony lub przewidziana w umowie praca została wykonana. Ubezpieczyciel nie odpowiada też za brak spłaty rat kredytu w momencie, kiedy ubezpieczony stracił pracę bez wypowiedzenia, ale z własnej winy oraz w przypadku kiedy rozwiązanie umowy o pracę odbyło się za porozumieniem stron. Wyłączenie obowiązuje także w momencie, kiedy ubezpieczony w chwili zawierania umowy wiedział, że straci pracę (był na wypowiedzeniu itp.).

Te ogólne wyłączenia można znaleźć w prawie każdej umowie z ubezpieczycielem, ale w większości przypadków są one jeszcze doprecyzowane i opatrzone stosownymi wyliczeniami sytuacji, w których wyłączenia nie muszą obowiązywać. Dlatego jak już zostało wspomniane, należy bardzo dokładnie przeczytać tę część kontraktu ubezpieczeniowego, aby uniknąć nieporozumień i być w pełni świadomym naszych praw.

Czy znacie inne przypadki wyłączenia  odpowiedzialności ubezpieczyciela kredytu?

Artykuł Kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za niespłacany kredyt? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/kiedy-ubezpieczyciel-nie-odpowiada-za-niesplacany-kredyt/feed/ 0
Koszty wcześniejszej spłaty kredytu https://teczka.pl/kredyty/koszty-wczesniejszej-splaty-kredytu/ https://teczka.pl/kredyty/koszty-wczesniejszej-splaty-kredytu/#respond Thu, 08 Aug 2013 12:09:58 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=12513 Podpisując umowę kredytową zobowiązujemy się nie tylko do spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami, prowizją itd., ale również do dokonania tego w określonym czasie, wyznaczającym nam harmonogram rat. Kiedy chcemy spłacić kredyt w całości przed końcem umowy, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami tak, jak dzieje się to w przypadku niedotrzymania warunków każdego innego kontraktu.

Artykuł Koszty wcześniejszej spłaty kredytu pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Mogłoby się wydawać, że przedterminowe uregulowanie długu wobec banku jest dla niego korzystne, ponieważ wcześniej odzyskuje on pożyczone pieniądze. Nic bardziej mylnego. Bank pozwalając na spłatę przed terminem bez nakładania z tego tytułu kary, straciłby narastające odsetki. Jednak nikt nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty – byłoby to niezgodne z prawem. Dlatego instytucje finansowe stosują system kar pieniężnych, nakładanych w celu zniechęcenia nas do przedterminowego uregulowania należności.

Konkretny koszt wcześniejszej spłaty kredytu będzie zależny od wewnętrznych przepisów banku. Zazwyczaj zamyka się on w przedziale 1 – 3 % pożyczonej kwoty, ale może sięgnąć nawet 5%. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, by dobrze przemyśleć tę decyzję i ocenić, czy jednorazowe zlikwidowanie długu będzie dla nas realnie opłacalne.

Przygotowując się do tego kroku musimy dokładnie przeczytać umowę kredytową, w której będą podane szczegółowe warunki wcześniejszej spłaty. Większość kredytów jest obciążona karą za przedterminową spłatę tylko do kilku lat od zawarcia umowy. Spora część banków ustala ten czas na 2 – 3 lat, choć może to być nawet 5 lat lub cały okres kredytowania. Jeżeli w naszym przypadku możemy spłacić kredyt po 2 latach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a do tej granicy brakuje nam roku, to bardziej będzie nam opłacało się poczekać jeszcze 12 miesięcy i dopiero wtedy uwolnić się od zadłużenia.

Jeżeli chcemy koniecznie wykorzystać nadwyżkę gotówki na wcześniejszą spłatę, powinniśmy rozważyć opcję częściowego uregulowania długu. Jest to zazwyczaj maksymalnie 30% pożyczonej kwoty i w większości przypadków suma ta będzie wolna od kar nakładanych przez bank. Wszystko zależy jednak od wewnętrznych regulacji instytucji finansowej i dlatego w tym przypadku również możemy natrafić na znaczy wzrost ceny kredytu.

Z dodatkowymi kosztami musimy liczyć się także przy konsolidacji kredytu, ponieważ ten sposób radzenia sobie z zadłużeniem będzie obwarowany tymi samymi karami, co wcześniejsza spłata pojedynczego kredytu. W świetle tych przepisów przedterminowe uwolnienie się od zadłużenia nie wydaje się wcale opcją tak atrakcyjną, jak moglibyśmy przypuszczać. Dlatego bardzo istotne jest dogłębne przeanalizowanie bilansu zysków i strat, jakie może nam przynieść wcześniejsza spłata kredytów. Warto ocenić sytuację na chłodno, bez popadania w zbytni entuzjazm, który rodzić się może w związku z myślą o uwolnieniu się od długów.

Czy udało Wam się spłacić kredyt przed terminem?

Artykuł Koszty wcześniejszej spłaty kredytu pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/kredyty/koszty-wczesniejszej-splaty-kredytu/feed/ 0