Są dwie sytuacje, kiedy bank będzie wymagał od nas znalezienia poręczyciela:

– kiedy nasza zdolność kredytowa jest zbyt mała;
– kiedy chcemy wziąć kredyt na dużą sumę pieniędzy.

Z oczywistych przyczyn znalezienie żyranta może okazać się dla wielu niemożliwe. Taka osoba musi bowiem bezgranicznie ufać kredytobiorcy (który w bardzo łatwy sposób może wywinąć się od spłaty kredytu) i posiadać środki finansowe, które w kryzysowym momencie pozwolą jej wywiązać się ze zobowiązań wobec banku. Musimy pamiętać, że poręczyciel jest odpowiedzialny za kredyt dokładnie w takim samym stopniu, jak dłużnik. Przysługuje mu oczywiście prawo do ubiegania się o zwrot pieniędzy straconych na spłatę cudzego zadłużenia, ale proces ten może być długotrwały i rekompensować tylko część wyłożonej gotówki.

Typem kredytu, który bardzo często związany jest z poręczeniem jest kredyt samochodowy. Często kupno samochodu przewyższa nie tylko nasze możliwości finansowe, ale także zdolność kredytową. Dlatego w przypadku pożyczania pieniędzy na ten cel żyrant okazuje się często niezbędny. Niestety, jak już wspominaliśmy, znalezienie osoby, która zgodzi się zabezpieczyć nasz kredyt może okazać się trudne. Zwłaszcza w momencie, gdy nie posiadamy bliskiej rodziny, a nasza sytuacja zawodowa i finansowa jest niestabilna. Z tego też powodu w Internecie aż roi się od ogłoszeń, w których kredytobiorcy poszukują poręczycieli, oferując im za to wynagrodzenie finansowe. Zdecydowanie odradzamy jednak korzystanie z tego typu ofert, ponieważ w bardzo wielu przypadkach okazują się one oszustwem, pozostawiającym nas z niewielkim wynagrodzeniem i dużym zadłużeniem.

Znalezienie żyranta może okazać się tez trudne z powodu zdolności kredytowej. Jeżeli poręczamy komuś kredyt, wtedy możemy mieć problem z dostaniem własnego, ponieważ teoretycznie w każdej chwili istnieje prawdopodobieństwo, że cudze zadłużenie zacznie obciążać nasz budżet. Warto więc szukać innych form zabezpieczenia kredytu, choć oczywiście poręczenie w przypadku dwóch bezgranicznie ufających sobie ludzi jest jak najbardziej akceptowalne i może w znaczny sposób ułatwić kredytobiorcy drogę do otrzymania interesującej go sumy pieniędzy od banku.

Czy braliście kiedyś kredyt, który wymagał poręczenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here