Kredyty Kiedy następuje wpis do BIKu?

Kiedy następuje wpis do BIKu?

-

BIK zbiera bardzo ograniczoną ilość informacji na temat klientów banków i SKOK-ów. Ogranicza się do podstawowych danych personalnych, dat rozpoczęcia i zakończenia umów kredytowych, wysokości pożyczek oraz terminów spłaty rat. Biuro posiada także dane dotyczące naszego całościowego zadłużenia we wszystkich instytucjach finansowych należących do BIK. Nie trzeba więc obawiać się, że gromadzi ono nasze dane osobowe lub wykorzystuje je w celach innych niż udzielanie pomocy bankom przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych.

Do Biura Informacji Kredytowej trafiamy w momencie, kiedy bank udziela nam kredytu. Dzień rozpoczęcia i zakończenia umowy wyznaczają czas, kiedy informacje na temat naszego zadłużenia są dostępne w bazach danych. Dodatkowo BIK może przetwarzać informacje o zaległych lub nieterminowych spłatach przez kolejne 5 lat po zakończeniu umowy, a w celach statystycznych udostępniać je bankom do 12 lat po wygaśnięciu kontraktu. Jeżeli natomiast udzielamy Biuru zgody na dalsze przetwarzanie naszych danych, wtedy gromadzi ono całą naszą historię kredytową. W tym przypadku działa to naszą korzyść, ponieważ historia terminowych spłat i dużej aktywności na rynku bankowym umożliwia nam wynegocjowanie z bankiem korzystniejszej oferty kredytowej.

BIK posiada swój własny system rankingowy, w którym klientom przyznawane są punkty. Jeżeli liczba punktów osoby ubiegającej się o kredyt jest zbliżona do wartości posiadanej przez klientów danego banku, wtedy bez problemu powinniśmy otrzymać zakładaną kwotę kredytu. Jest to kolejny przykład na pozytywne działanie Biura, które umożliwia bankom szybką ocenę atrakcyjności danej osoby, a co za tym idzie przyspieszenie całego procesu przyznawania kredytów.

Wiele banków oferuj w tej chwili maksymalnie uproszczone procedury przyznawania kredytów. Wystarczy przyjść z dowodem lub innym dokumentem poświadczającym tożsamość i teoretycznie samo to upoważnia nas do wzięcia kredytu. Takie oferty są jednak skierowane prawie wyłącznie do osób posiadających nieposzlakowaną opinię w Biurze Informacji Kredytowej, a im będzie ona dłuższa tym mniej zabezpieczeń bank będzie od nas wymagał.

Warto więc pamiętać, że wpisanie do BIK to nie groźba czy kara ze strony banku, a jedynie formalność, która w ogólnym rozliczeniu może przynieść nam wiele korzyści. Jednocześnie rozsądnie jest wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych, ponieważ w tym akurat przypadku może nam to w przyszłości oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia z BIKiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gruźlica – objawy, przyczyny

Mimo iż gruźlica kojarzy się nam z przeszłością, trudnymi warunkami życia, zaniedbaniami higienicznymi, to niestety choroba ta ciągle jeszcze stanowi duży problem medyczny. Liczba zachorowań, mimo dużej wiedzy dotyczącej tej choroby, rośnie.

Książki dla podróżników

Podróżować lubi wiele osób, ale opisać swoje przygody już nie wszyscy. Nie chodzi wcale o wartką akcję, ale umiejętność dostrzeżenia i przeniesienia na papier wrażeń. Książki, w których udało się uchwycić to, co w podróżach najważniejsze, czyli fascynacje odwiedzanym miejscem, a z drugiej strony zainteresowanie zwykłym człowiekiem, mogą być dla nas niezwykłym przewodnikiem po egzotycznych miejscach.

Zobacz też

Makijaż fotograficzny – krok po kroku, opis

Pewnie każdej z nas zdarzyło się wracać od fotografa z kwaśną miną, ponieważ pomimo starania nasz makijaż wcale nie wypadł dobrze na zdjęciu. Niestety obiektyw jest dla nas surowy i nasz codzienny makijaż nie nadaje się do sesji zdjęciowej. Jest kilka zasad, o których musimy pamiętać, jeżeli chcemy naprawdę dobrze wyjść na fotografii.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: