Kredyty Kiedy następuje wpis do BIKu?

Kiedy następuje wpis do BIKu?

-

BIK zbiera bardzo ograniczoną ilość informacji na temat klientów banków i SKOK-ów. Ogranicza się do podstawowych danych personalnych, dat rozpoczęcia i zakończenia umów kredytowych, wysokości pożyczek oraz terminów spłaty rat. Biuro posiada także dane dotyczące naszego całościowego zadłużenia we wszystkich instytucjach finansowych należących do BIK. Nie trzeba więc obawiać się, że gromadzi ono nasze dane osobowe lub wykorzystuje je w celach innych niż udzielanie pomocy bankom przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych.

Do Biura Informacji Kredytowej trafiamy w momencie, kiedy bank udziela nam kredytu. Dzień rozpoczęcia i zakończenia umowy wyznaczają czas, kiedy informacje na temat naszego zadłużenia są dostępne w bazach danych. Dodatkowo BIK może przetwarzać informacje o zaległych lub nieterminowych spłatach przez kolejne 5 lat po zakończeniu umowy, a w celach statystycznych udostępniać je bankom do 12 lat po wygaśnięciu kontraktu. Jeżeli natomiast udzielamy Biuru zgody na dalsze przetwarzanie naszych danych, wtedy gromadzi ono całą naszą historię kredytową. W tym przypadku działa to naszą korzyść, ponieważ historia terminowych spłat i dużej aktywności na rynku bankowym umożliwia nam wynegocjowanie z bankiem korzystniejszej oferty kredytowej.

BIK posiada swój własny system rankingowy, w którym klientom przyznawane są punkty. Jeżeli liczba punktów osoby ubiegającej się o kredyt jest zbliżona do wartości posiadanej przez klientów danego banku, wtedy bez problemu powinniśmy otrzymać zakładaną kwotę kredytu. Jest to kolejny przykład na pozytywne działanie Biura, które umożliwia bankom szybką ocenę atrakcyjności danej osoby, a co za tym idzie przyspieszenie całego procesu przyznawania kredytów.

Wiele banków oferuj w tej chwili maksymalnie uproszczone procedury przyznawania kredytów. Wystarczy przyjść z dowodem lub innym dokumentem poświadczającym tożsamość i teoretycznie samo to upoważnia nas do wzięcia kredytu. Takie oferty są jednak skierowane prawie wyłącznie do osób posiadających nieposzlakowaną opinię w Biurze Informacji Kredytowej, a im będzie ona dłuższa tym mniej zabezpieczeń bank będzie od nas wymagał.

Warto więc pamiętać, że wpisanie do BIK to nie groźba czy kara ze strony banku, a jedynie formalność, która w ogólnym rozliczeniu może przynieść nam wiele korzyści. Jednocześnie rozsądnie jest wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych, ponieważ w tym akurat przypadku może nam to w przyszłości oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia z BIKiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

12 potraw które powinny znaleźć się na wigilijnym stole

Dla Polaków Wigilia to bardzo ważny moment, który celebrujemy w gronie najbliższych osób. Wigilia przyjęła formę postnej uczty, która zaczyna się wspólną modlitwą, czytaniem fragmentu Pisma Świętego dotyczącym narodzin Chrystusa, łamaniem opłatka, składaniem życzeń i spożywaniem 12 potraw, zróżnicowanych w zależności od regionu kraju.

Jak znaleźć salę szkoleniową za darmo?

Zorganizowanie szkolenia często wiąże się ze znalezieniem sali szkoleniowej. Problem pojawia się, gdy nie mamy na ten cel funduszy. Jest to bolączka, z którą najczęściej zmagają się organizacje pozarządowe.

Zobacz też

PC jako kino domowe

Masz mało miejsca w pokoju, który ledwo wystarcza na biurko z komputerem i łóżko, a chciałbyś go jeszcze uzupełnić o prawdziwe kino domowe? Nie stać Cię na zakup nowoczesnego sprzętu i przerobienie Twojego pokoju w salę kinową? Jest rozwiązanie, które może pomóc Ci wyjść z tej patowej sytuacji, a jest nim – komputer.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: