Kredyty Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

-

Jeżeli zdecydowaliśmy, że wcześniejsza spłata da nam komfort nie posiadania zadłużenia i dzięki niej uzyskamy większą zdolność kredytową, czy po prostu uwolnimy się od comiesięcznych rat, zwiększając tym samym domowy budżet, musimy ponownie zapoznać się z nasza umową kredytową, w której zawarte będą konkretne warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Po pierwsze należy upewnić się jak długi jest okres, w którym bank nalicza karę za przedterminowe uregulowanie należności. Zazwyczaj jest to 3-5 lat od momentu zawarcia umowy, ale niektóre instytucje finansowe stosują tę zasadę przez cały okres spłaty. Jeżeli chcemy więc spłacić kredyt po 4 latach, a okres nakładania kary to 5 lat, wtedy bardziej opłaci nam się poczekać jeszcze rok i uregulować brakującą sumę bez dodatkowych kar.

Po drugie, musimy się upewnić czy karą obciążona jest całkowita czy także częściowa spłata przedterminowa. Jeżeli więcej zapłacimy tylko w wypadku uregulowania wszystkich rat na raz, to lepszym wyjściem będzie dla nas uwolnić się jedynie od części kredytu, a resztę spłacić zgodnie z harmonogramem. Jednak spłata częściowa również obwarowana jest ograniczeniami, które zależą od oferty konkretnego banku, ale zwykle nie może ona przekraczać między 15% a 30% pożyczanej sumy.

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę jest wysokość kary, jaką bank nakłada za przedterminową spłatę. Zazwyczaj jest to 1-3% kwoty kredytu, ale w niektórych przypadkach suma ta może sięgać nawet 5%. Czasami banki zmniejszają karą wraz z upływem czasu, na przykład jeżeli spłacamy kredyt do roku od daty zawarcia umowy, to wyniesie ona 4%, do dwóch lat 3%, a powyżej trzech lat już tylko 1%. Musimy więc dokładnie przemyśleć jakie realne korzyści będziemy mieć z tytułu przedterminowej spłaty i czy przerastają one nieprzyjemne konsekwencje, jakimi są znaczny wzrost sumy, którą musimy oddać.

Trzeba też pamiętać, że kara za przedterminową spłatę dotyczy również konsolidacji kredytów. Kiedy nasze długi piętrzą się i refinansowanie jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, wtedy dodatkowe koszty mają znaczenie drugorzędne (choć oczywiście odczujemy je w kieszeni). Natomiast sam komfort psychiczny nieposiadania zadłużenia to często pułapka, w którą wpadamy doświadczając nagłego przypływu gotówki, ponieważ równie dobrze możemy pozyskaną sumę zainwestować lub odłożyć i w ten sposób nie tylko uniknąć kar bankowych, ale dodatkowo pomnożyć swój kapitał.

Jakie kary za wcześniejsze spłaty nakładają banki, w których macie kredyty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przechowywać ugotowany makaron?

W niniejszym artykule podpowiem, jak przechowywać ugotowany makaron. Zdarza się bowiem czasami, że przygotujemy zbyt dużo makaronu. Nie trzeba go od razu wyrzucać, można go zawsze wykorzystać na drugi czy nawet trzeci dzień.

Skórzane meble – piękne, trwałe… i wymagające!

Meble skórzane w niezwykły sposób potrafią wpłynąć na charakter...

Zobacz też

Low key – co to znaczy, jak zrobić, na czym polega ta technika?

Techniki wysokiego i niskiego klucza (high key i low key) zapewne narodziły się w tym samym czasie, w którym powstała fotografia, niemniej warto wspomnieć, że w 1868 roku austriacki fotograf William Kurtz wprowadził do języka fotografii pojęcie „oświetlenie Rembranta”, przypominające nieco technikę niskiego klucza, za które kilka lat później odebrał nagrodę w Wiedniu.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: