Pożyczki przez internet są oferowane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Pomimo tego, że wstępne procedury w obydwu instytucjach są podobne, ponieważ koncentrują się na złożeniu wniosku, to różnią się czasami w przypadku dalszego etapu. Bank udziela pożyczek online na ogół klientom, którzy posiadają w danej instytucji konto osobiste. Dodatkowo są to zobowiązania na niższe kwoty, a czasem wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o dochodach. Warto wiedzieć, że bank, przed udzieleniem pożyczki, sprawdzi zdolność kredytową kredytobiorcy, a podpisanie umowy najczęściej wymaga wizyty w instytucji finansowej.
Inaczej jest w przypadku oferty firm pożyczkowych. Tutaj od początku do końca formalności są załatwiane online lub telefonicznie. Procedurę rozpoczyna wniosek przez internet. Jeśli wymagane są jakieś dokumenty, klient może przesłać ich skan, a gotówka jest przelewana na rachunek pożyczkobiorcy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę online?
Decydując się na pożyczkę online, najpierw warto sprawdzić dokładnie ofertę pożyczkodawcy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki udzielania finansowania, termin jego spłaty oraz koszty (oprocentowanie, prowizja i marża). Dodatkowo warto zweryfikować firmę udzielającą pożyczki online. Należy sprawdzić, czy jest zarejestrowana w KRS oraz jak długo działa na polskim rynku. Można również poszukać opinii o wybranej firmie pożyczkowej. Jeśli taka weryfikacja przebiegnie pomyślnie, to znaczy, że instytucja działa legalnie, zgodnie z polskim prawem i pożyczenie pieniędzy jest bezpieczne.
Pożyczki online a dostępność dla zadłużonych
Pożyczki online (https://smartpozyczka.pl/) to produkt skierowany niemal do każdego klienta. Wniosek może złożyć konsument zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie, rencista, przedsiębiorca, klient mający inne źródło dochodu. Nie bez szansy jest także osoba zadłużona, chociaż w przypadku konsumentów figurujących w rejestrach dłużników pożyczenie pieniędzy może być trudniejsze. Firmy pożyczkowe analizują każdy wniosek indywidualnie i mogą przyznać pożyczkę online nawet osobie zadłużonej, gdy uznają, że ryzyko jest niskie. Ponadto warto mieć świadomość, że pożyczkodawcy przeważnie nie sprawdzają wszystkich baz, ale tylko wybrane, co również zwiększa szansę pożyczenia pieniędzy.
Czy pozabankowe pożyczki online są bezpieczne?
Pożyczki online są jak najbardziej bezpieczne pod warunkiem, że pożyczkobiorca kieruje się zdrowym rozsądkiem. Szukając ofert dostępnych przez internet, warto zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić wybranego pożyczkodawcę.
Bezpieczne oferty pożyczek online charakteryzują się następującymi cechami:
- Zawierają wszystkie informacje dotyczące zasad udzielania pożyczki i kosztów zobowiązania.
- Na stronie internetowej firmy pożyczkowej powinny znaleźć się najważniejsze dane dotyczące pożyczkodawcy jak jego pełna nazwa, adres siedziby, numer KRS i dane kontaktowe.
- Wiarygodne firmy pożyczkowe korzystają ze stron zabezpieczonych certyfikatem SSL szyfrującym dane wpisywane w formularzu. To zwiększa ich bezpieczeństwo.
- Mają dużo pozytywnych opinii innych klientów.
Należy podkreślić, że pożyczkodawcy oferujący pożyczki online stosują również zaawansowane zabezpieczenia, które mają za zadanie wyeliminować np. oszustów podszywających się pod inne osoby. Często używane są do tego narzędzia oparte na sztucznej inteligencji i obejmujące analizę behawioralną. Kolejnym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa stosowanym przez firmy pożyczkowe jest przelew weryfikacyjny. Dzięki niemu pożyczkodawca sprawdza tożsamość klienta. Przelewając ze swojego rachunku symboliczną kwotę (np. 1 gr), pożyczkobiorca nie tylko potwierdza swoje dane, ale również zaświadcza, że jest właścicielem konta, na które trafią pieniądze z pożyczki. Niekiedy zamiast przelewu stosowane są różne aplikacje do weryfikacji (np. Kontomatik).
Pożyczki online są oferowane przez firmy pożyczkowe i banki. Takie oferty mogą być dostępne dla każdego klienta, nawet takiego, który jest zadłużony. Aby bezpiecznie korzystać z pożyczek oferowanych przez internet, trzeba sprawdzić wybranego pożyczkodawcę oraz zwrócić uwagę na koszty i opłaty danego zobowiązania.