Kredyty Kiedy współmałżonek musi przystąpić do kredytu?

Kiedy współmałżonek musi przystąpić do kredytu?

-

Zasada jest następująca: jeżeli mąż lub żona chcą zaciągnąć kredyt powyżej pewnej sumy (regulowanej wewnętrznymi przepisami banku), to potrzebują do tego zgody współmałżonka/ki. Zgoda jest równoznaczna z przystąpieniem do kredytu i współodpowiedzialnością za jego spłacanie. Gdyby było inaczej tak zwana wspólnota majątkowa byłaby zagrożeniem dla obu stron, ponieważ teoretycznie jedno z małżonków mogłoby zaciągnąć zobowiązania finansowe, po czym zrzucić konieczność ich regulowania na drugą osobę, która nie musiałaby nawet wiedzieć o tym, że posiada jakieś zadłużenie.

Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, kiedy partnerzy podpisali intercyzę lub mogą zaświadczyć o rozdzielności majątkowej. W takim przypadku każde z małżonków może wziąć kredyt bez zgody drugiego, ponieważ w razie przypadku niespłacania rat, tylko majątek kredytobiorcy może zostać zajęty. Jeżeli więc planujemy w przyszłości zachować odrębność naszych zadłużeń, musimy postarać się o wspomnianą rozdzielność, zabezpieczającą interesy obu stron.

W każdym innym przypadku współmałżonek/ka stają się tzw. współkredytobiorcą (kwota kredytu, od której bank wymaga zgody współmałżonka to między 7 – 30 000 zł). Co więcej każdy brany przez nas kredyt, powyżej pewnej sumy ustalanej przez bank, będzie musiał być wynikiem obopólnej zgody, ponieważ bank nie może zabezpieczyć kredytu dawanego jednej osobie majątkiem, będącym własnością dwójki małżonków. Mąż lub żona kredytobiorcy musi przystąpić do kredytu za każdym razem, kiedy chce on pożyczyć więcej niż około 20 000 zł. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego współmałżonek/ka nie musi być właścicielem kupowanej nieruchomości, wystarczy, że zostanie współkredytobiorcą (chyba, że wewnętrzne regulacje banku mówią inaczej).

Podobnie sprawa wygląda w przypadku kart kredytowych. Jeżeli chcemy wziąć kartę z limitem do około 7-10 000 zł, bank raczej nie będzie od nas wymagał zgody współmałżonka/ki. Jednak powyżej tej sumy z pewnością zostaniemy poproszeni o poświadczenie rozdzielności majątkowej lub pisemne przyzwolenie męża/żony.

A jak to wygląda u Was? Zaciągaliście kredyt sami, czy z żoną lub mężem?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wykorzystać techniki wizualizacyjne w psychologii?

Wizualizacja jest terminem używanym w psychologii, oznaczającym stan, podczas którego wzmożone jest wytwarzanie wyobrażeń. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie – od nauk medycznych, poprzez zarządzanie oprogramowaniem, na kryminologii kończąc.

Jak dodać elementy do menu Wyślij do?

Element „Wyślij do” znajdujący się w menu kontekstowym pozwala na szybkie wysłanie danego pliku do wybranej przez użytkownika lokalizacji np. na dysk CD lub DVD.

Zobacz też

Gwarancja na okna – informacje

O gwarancję na zakupione okna należy szczegółowo wypytać producenta, który jeżeli udziela gwarancji powinien wydać nam odpowiedni dokument (kartę gwarancyjną) do zakupionych okien. Problemem jest natomiast montaż okna, gdyż montując je samodzielnie możemy stracić gwarancję. Warto wypytać o to przy zakupie okien, gdyż producent może uzależnić respektowanie gwarancji od tego, czy autoryzowana przez niego ekipa montażowa wykona te prace. Koszt montażu to zazwyczaj 15-20% ceny zakupionych okien.

Łóżka piętrowe idealnym wyborem do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy dlaczego

Własny pokój to raj dla każdego dziecka - prawdziwa kraina zabaw, do której może ono uciekać w beztroskich latach...

Czółenka, a może balerinki? Jakie buty Maciejka zdobędą sympatię klientów?

Co sprawia, że buty Maciejka cieszą się tak wielką popularnością? Przemawia za tym wiele czynników, jednak do najważniejszych można...

Może Cię zainteresuje: