Najkorzystniej jest konsolidować kredyt w przypadkach kiedy:
1. Spłacamy 3 lub więcej kredytów w tym samym czasie – w tym przypadku konsolidacja sprawia, że zamiast płacić kilka różnych rat, często w różnych bankach, musimy pamiętać o jednym terminie i jednej kwocie do spłaty miesięcznie. Jednocześnie w większości przypadków kredyt konsolidacyjny przyznany może być na zasadach znacznie bardziej korzystnych niż poszczególne zobowiązania kredytobiorcy (nie oznacza to oczywiście, że zmniejsza on koszt spłaty całości).
2. Mamy problem z bieżącą spłatą należności – konsolidacja wydłuża czas spłaty zobowiązań finansowych, zmniejszając jednocześnie miesięczne obciążenie budżetu kredytobiorcy, jeżeli więc mamy problem z dokonywaniem kilku wpłat, wtedy rozsądnie jest konsolidować kredyt, ponieważ miesięczna rata zmniejsza się wtedy zazwyczaj o kilkadziesiąt procent.
3. Posiadamy co najmniej jeden drogi kredyt – mowa tu przede wszystkim o kredytach gotówkowych, które są najwyżej oprocentowane z powodu realnego ryzyka, jakie niesie ich udzielanie dla kredytodawcy (brak zabezpieczenia jak np. w przypadku kredytu hipotecznego). Posiadając więc 3 kredyty, w tym gotówkowy, i konsolidując je z hipotecznym kredytobiorca zyskuje komfort zabezpieczenia kredytu oraz spłacania go przez znacznie dłuższy okres czasu, na korzystniejszych warunkach.
4. Posiadamy znaczne zadłużenie na karcie kredytowej – w tym przypadku kredyt konsolidacyjny może okazać się realną oszczędnością, odczuwalną prawie natychmiast. Zadłużenie na kartach kredytowych jest wysokooprocentowane, a przy tym możliwość dokonywania minimalnej spłaty często sprawia, że posiadacz karty zapomina o skutku długoterminowym, jakim jest znaczny przyrost odsetek. Spłata zadłużenia na karcie za pomocą kredytu konsolidacyjnego może więc przynieść oszczędności rzędu od kilku do kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od posiadanego limitu.
Nasze kredyty są niezabezpieczone – wiąże się to oczywiście z ich kosztem, ponieważ jak już wspomniano kredyt ryzykowny dla kredytodawcy będzie zawsze większym obciążeniem dla kredytobiorcy, który musi rekompensować bankowi podjęte ryzyko płacąc wyższe odsetki. W tym przypadku kredyt konsolidacyjny hipoteczny odciąża budżet spłacającego, umożliwiając np. przesunięcie funduszy z bieżących wydatków na konto oszczędnościowe.
Konsolidacja jest więc w wielu przypadkach bardzo rozsądnym sposobem poradzenia sobie z piętrzącym się zadłużeniem. Trzeba jednak pamiętać, że wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie kosztu miesięcznego nie oznacza zmniejszenia się ogólnego zadłużenia.
Jakie są Wasze doświadczenia z konsolidacją kredytu?