Kredyty Koszty wcześniejszej spłaty kredytu

Koszty wcześniejszej spłaty kredytu

-

Mogłoby się wydawać, że przedterminowe uregulowanie długu wobec banku jest dla niego korzystne, ponieważ wcześniej odzyskuje on pożyczone pieniądze. Nic bardziej mylnego. Bank pozwalając na spłatę przed terminem bez nakładania z tego tytułu kary, straciłby narastające odsetki. Jednak nikt nie może nam zabronić wcześniejszej spłaty – byłoby to niezgodne z prawem. Dlatego instytucje finansowe stosują system kar pieniężnych, nakładanych w celu zniechęcenia nas do przedterminowego uregulowania należności.

Konkretny koszt wcześniejszej spłaty kredytu będzie zależny od wewnętrznych przepisów banku. Zazwyczaj zamyka się on w przedziale 1 – 3 % pożyczonej kwoty, ale może sięgnąć nawet 5%. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, by dobrze przemyśleć tę decyzję i ocenić, czy jednorazowe zlikwidowanie długu będzie dla nas realnie opłacalne.

Przygotowując się do tego kroku musimy dokładnie przeczytać umowę kredytową, w której będą podane szczegółowe warunki wcześniejszej spłaty. Większość kredytów jest obciążona karą za przedterminową spłatę tylko do kilku lat od zawarcia umowy. Spora część banków ustala ten czas na 2 – 3 lat, choć może to być nawet 5 lat lub cały okres kredytowania. Jeżeli w naszym przypadku możemy spłacić kredyt po 2 latach, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a do tej granicy brakuje nam roku, to bardziej będzie nam opłacało się poczekać jeszcze 12 miesięcy i dopiero wtedy uwolnić się od zadłużenia.

Jeżeli chcemy koniecznie wykorzystać nadwyżkę gotówki na wcześniejszą spłatę, powinniśmy rozważyć opcję częściowego uregulowania długu. Jest to zazwyczaj maksymalnie 30% pożyczonej kwoty i w większości przypadków suma ta będzie wolna od kar nakładanych przez bank. Wszystko zależy jednak od wewnętrznych regulacji instytucji finansowej i dlatego w tym przypadku również możemy natrafić na znaczy wzrost ceny kredytu.

Z dodatkowymi kosztami musimy liczyć się także przy konsolidacji kredytu, ponieważ ten sposób radzenia sobie z zadłużeniem będzie obwarowany tymi samymi karami, co wcześniejsza spłata pojedynczego kredytu. W świetle tych przepisów przedterminowe uwolnienie się od zadłużenia nie wydaje się wcale opcją tak atrakcyjną, jak moglibyśmy przypuszczać. Dlatego bardzo istotne jest dogłębne przeanalizowanie bilansu zysków i strat, jakie może nam przynieść wcześniejsza spłata kredytów. Warto ocenić sytuację na chłodno, bez popadania w zbytni entuzjazm, który rodzić się może w związku z myślą o uwolnieniu się od długów.

Czy udało Wam się spłacić kredyt przed terminem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak rozliczyć podatek z Google AdSense?

Niebywała popularność internetu spowodowała w ciągu ostatnich kilku lat bardzo szybki wzrost zarówno liczby internautów, jak również stron WWW, tworzonych przez użytkowników sieci. Informacja jest bowiem głównym produktem XX i XXI wieku - uniwersalnym surowcem, z którego buduje się wiarygodność, zaufanie, reputację - najważniejsze wartości współczesnej gospodarki.

Kartacze – przepis

Kartacze to specyficzne danie kuchni litewskiej. Wokół nich zwykle powstają pewne wątpliwości co do nazewnictwa. Jedni mówią na nie pyzy, inni nazywają kartaczami. Kompromisem można określić nazywanie ich po prostu dużymi, nieco innymi pyzami.

Zobacz też

Zatrudnienie subsydiowane

Zatrudnianie subsydiowane jest formą pomocy finansowej dla pracodawcy zakładającą redukcję kosztów ponoszonych przez niego na zatrudnianie pracowników. Jednocześnie umożliwia zdobycie zatrudnienia grupom o gorszej pozycji na rynku pracy. Ten rodzaj pomocy został uruchomiony w ramach Poddziałania 6.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Do kogo kierowana jest pomoc w ramach zatrudnienia subsydiowanego oraz jakie korzyści ma z jej tytułu pracodawca? Podajemy kluczowe wskazówki.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: