Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Psychologia – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Mon, 29 Apr 2024 06:43:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Depresja u mężczyzn – jakie są różnice? https://teczka.pl/psychologia/depresja-u-mezczyzn-jakie-sa-roznice/ https://teczka.pl/psychologia/depresja-u-mezczyzn-jakie-sa-roznice/#respond Mon, 11 Apr 2022 10:17:33 +0000 https://teczka.pl/?p=1251283 Mogłoby nam się wydawać, że depresja jest chorobą, do której każdy z nas podchodzi podobnie. Najpierw nie rozumiemy, co się z nami dzieje – ale potem w końcu prosimy o pomoc i powoli wracamy do normalnego życia. Czasami wystarczy skorzystanie z psychoterapii, a w niektórych przypadkach potrzebne jest jeszcze leczenie farmakologiczne depresji – Ketrel, Pramolan, […]

Artykuł Depresja u mężczyzn – jakie są różnice? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Mogłoby nam się wydawać, że depresja jest chorobą, do której każdy z nas podchodzi podobnie. Najpierw nie rozumiemy, co się z nami dzieje – ale potem w końcu prosimy o pomoc i powoli wracamy do normalnego życia. Czasami wystarczy skorzystanie z psychoterapii, a w niektórych przypadkach potrzebne jest jeszcze leczenie farmakologiczne depresji – Ketrel, Pramolan, Trittico CR. W skrajnych przypadkach niezbędny może być także pobyt w szpitalu – dla dobra pacjenta i po to, aby uchronić go przed targnięciem się na swoje życie.

Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz – to, jak do depresji podchodzą kobiety i mężczyźni. Panie potrafią raczej otwarcie rozmawiać o tego typu problemach i nie mają kłopotów z tym, aby zapisać się na wizytę do specjalisty. Wiedzą, że bez tego nie są w stanie poprawić swojego stanu. A mężczyźni? Oni niestety w dalszym ciągu mają w głowie ten konkretny stereotyp męskości, gdzie nie ma miejsca na jakiekolwiek słabości. Depresja to po prostu coś, czego ich zdaniem, nie wypada im mieć.

Jakie są realia?

Prawda jest jednak taka, że panowie chorują tak samo często – tyle tylko, że statystyki na to nie wskazują, bo mężczyźni nigdy nie proszą o pomoc. Co więc robią, aby poczuć się lepiej? Sięgają niestety po używki, przepracowują się, przetrenowują. Szukają sposobu na to, aby coś zmienić i pozbyć się negatywnych emocji – ale to do niczego nie prowadzi. To właśnie z tego powodu w Polsce tak wielu panów nadużywa alkoholu i nikotyny.

Mężczyźni widzą też, jakie jest w naszym społeczeństwie podejście do chorób psychicznych. Sytuacja ta przez lata znacznie się poprawiła, ale jednak w dalszym ciągu depresja bywa nazywana chorobą osób leniwych. Pomimo, iż jest ona powszechnie znana i doskonale zdajemy sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji – decydujemy się ją bagatelizować.

Potrzebne są zmiany

Podejścia starszych pokoleń do depresji najpewniej nie uda nam się już zmienić – ale możemy zapewnić lepszą i bezpieczniejszą przyszłość dla naszych synów. Oni powinni mieć świadomość tego, że depresja to taka choroba, jak każda inna. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy – musimy poprosić o pomoc. Jeśli konieczne będzie leczenie farmakologiczne to stosujemy się do zaleceń naszego psychiatry. Nie wstydzimy się chorób naszego umysłu – tak samo, jak nie wstydzimy się przecież chorób serca czy tarczycy. Takie problemy być może nie przytrafiają się każdemu – ale nigdy nie wiemy, czy my nie będziemy następni. To właśnie dlatego każdy zasługuje na szacunek, wsparcie i zrozumienie.

Artykuł Depresja u mężczyzn – jakie są różnice? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/depresja-u-mezczyzn-jakie-sa-roznice/feed/ 0
Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? https://teczka.pl/psychologia/jak-poradzic-sobie-z-nerwica-lekowa/ https://teczka.pl/psychologia/jak-poradzic-sobie-z-nerwica-lekowa/#respond Tue, 02 Dec 2014 10:39:30 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10867 Szacuje się, że w Polsce nerwica lękowa dotyczy około 30% populacji kraju. Jak rozpoznać nerwicę lękową? I co zrobić, kiedy zachorujemy?

Artykuł Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Osoby, które borykają się z nerwicą lękową, nieustannie odczuwają niepokój i napięcie. Mają problem z wyrażaniem swoich emocji, tłumią je w sobie. Do tego dochodzi poczucie ciągłego zagrożenia, np. lęku przed opinią innych osób, przed chorobą, przed utratą życia, a nawet przed końcem świata. Nerwica lękowa na poziomie fizycznym objawia się przede wszystkim niekontrolowanym drżeniem rąk, poceniem się. Często pojawiają się też problemy żołądkowe, zawroty głowy, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej, powszechnie określane „kłuciem serca”. Ponadto osoby chore cierpią zazwyczaj na bezsenność, co skutkuje poczuciem permanentnego zmęczenia. W końcu lęk staje się tak silny, że chorzy przestają wychodzić z domu, izolują się od znajomych i porzucają dotychczasowe aktywności.

Żeby poradzić sobie z nerwicą lękową, trzeba uświadomić sobie, co wywołało w nas ten wszechogarniający lęk. Może boimy się utraty pracy? Zmiany studiów? Odejścia partnera? Często nerwica lękowa dotyka te osoby, których wewnętrzny konflikt ma źródło jeszcze w dzieciństwie. W jego odnalezieniu może pomóc nam psychoterapia.

Nie należy natomiast szukać porad w internecie, gdyż czytanie o objawach u innych osób, opisywanie swoich, przyjmowanie i udzielanie porad może skończyć się fiksacją na chorobie. Dobrze jednak jest porozmawiać z kimś bliskim i opowiedzieć o tym, co się z nami dzieje, jakie uczucia nami targają, czego się boimy. Ważne jest także, żeby otaczać się ludźmi pogodnymi, nastawionymi pozytywnie do życia.

Osoby z nerwicą lękową powinny unikać sytuacji stresogennych oraz wszystkiego, co powoduje przygnębienie. Ważne jest sprawianie sobie małych przyjemności, które wprowadzają – chociażby na chwilę – w dobry nastrój. Osoby chore powinny zainteresować się fizykoterapią, metodami i ćwiczeniami relaksacyjnymi i wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Warto natomiast odstawić używki typu alkohol, kawa czy papierosy i zastąpić je ziołami: melisą, korzeniem kozłka, rumiankiem, żeńszeniem czy dziurawcem.

Jeśli jednak stany lękowe nie mijają, warto udać się do lekarza psychologa. Prowadzona pod okiem specjalisty terapia na pewno pomoże nam uporać się z chorobą i radzić sobie z emocjami.

Artykuł Jak poradzić sobie z nerwicą lękową? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-poradzic-sobie-z-nerwica-lekowa/feed/ 0
Jak radzić sobie z napadami złości, agresji? https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-napadami-zlosci-agresji/ https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-napadami-zlosci-agresji/#respond Sun, 30 Nov 2014 09:30:56 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10762 Jak nie dać się ponieść negatywnym emocjom i jak znaleźć dla nich bezpieczne ujście?

Artykuł Jak radzić sobie z napadami złości, agresji? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Każdemu z nas zdarza się czasami zdenerwować i zezłościć na drugą osobę. Ale czy od razu trzeba w takiej sytuacji podnosić głos, krzyczeć i mówić przykre słowa, których będziemy po chwili żałować? Czy nawet największy gniew i wzburzenie uprawnia nas do agresji? Odpowiedź na oba pytania brzmi: nie. Wybuchy złości można i trzeba kontrolować. Wystarczy wziąć sobie do serca i wcielić w życie następujące wskazówki:

1) Nie reaguj impulsywnie – wystarczy kilka sekund, żebyś sobie uświadomił, że krzykiem czy agresją nic nie zdziałasz. Rodzice nie chcą puścić Cię na imprezę? Przełożony odmówił podwyżki? Twój wybuch gniewu tylko pogorszy sytuację i zaogni konflikt. Daj sobie chwilę i wróć do rozmowy, kiedy się uspokoisz i będziesz potrafił przedstawić racjonalne argumenty.

2) Mów o swoich emocjach – nie ukrywaj, że coś Cię zezłościło. Chowanie gniewu w sobie poskutkuje tym, że następnym razem wybuchniesz z podwójną siłą. Osobie, która wywołała u Ciebie złość, powiedz wprost: „Jestem na Ciebie zła”, ale uzasadnij przy tym swoje negatywne emocje – inni ludzie nie czytają nam w myślach. Staraj się nie podnosić przy tym tonu, nie używać obraźliwych słów i powstrzymać od kąśliwych uwag, osądów oraz generalizowania (skup się na konkretnej sytuacji, która wywołała u Ciebie gniew). W rozmowie wyraź swoje potrzeby i oczekiwania.

3) Zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi – w chwilach, kiedy czujesz, że tracisz kontrolę nad sobą, zrób kilka głębokich oddechów lub policz do dziesięciu. Jeśli często zdarzają Ci się wybuchy gniewu, to zainteresuj się medytacją.

4) Rozładowuj na bieżąco napięcie emocjonalne – miałeś ciężki dzień w szkole czy w pracy? Ktoś Cię bardzo zdenerwował, a Tobie udało się powstrzymać wybuch gniewu? Po powrocie do domu zrób coś, co sprawia Ci przyjemność np. przygotuj sobie relaksującą kąpiel czy idź na spacer. Ulgę na pewno przyniesie Ci także rozmowa z kimś bliskim; z kimś kto Cię zrozumie. Na rozładowywanie negatywnych emocji i nabranie dystansu świetnie wpływa również aktywność fizyczna.

Czy Wy macie swoje własne sposoby na pohamowanie wybuchów gniewu, a – co za tym idzie – agresji? Jak radzicie sobie ze złością?

Artykuł Jak radzić sobie z napadami złości, agresji? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-napadami-zlosci-agresji/feed/ 0
Jak poradzić sobie z depresją poporodową? https://teczka.pl/psychologia/jak-poradzic-sobie-z-depresja-poporodowa/ https://teczka.pl/psychologia/jak-poradzic-sobie-z-depresja-poporodowa/#respond Sat, 29 Nov 2014 07:29:20 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10748 Jak rozpoznać depresję poporodową? Jakie są jej przyczyny? Jak sobie pomóc?

Artykuł Jak poradzić sobie z depresją poporodową? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Depresja poporodowa dotyczy u około 10%-15% kobiet. Nie należy jej jednak mylić z uczuciem smutku i przygnębienia po porodzie zwanym „baby blues”, gdyż ów „baby blues” trwa zaledwie kilka dni, a depresja to choroba trwająca kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Co ważne, pojawia się ona zazwyczaj dopiero po dwóch miesiącach od porodu, a niektóre kobiety dotyka dopiero po dwunastu miesiącach od przyjścia dziecka na świat.

Jeśli chodzi o objawy, to depresja poporodowa nie różni się praktycznie od „zwykłej” depresji. Objawia się zatem przez uczucie nieustannego smutku, rozpaczy, drażliwość, zmęczenie, problemy ze snem, utratę apetytu, niechęć do stosunków seksualnych oraz problemy z wypełnianiem obowiązków i organizowaniem czasu. W depresji poporodowej pojawia się dodatkowo lęk o dziecko. Świeżo upieczona mama nie chce zostawać sama z maleństwem, bo boi się, że zrobi mu krzywdę; towarzyszy jej uczucie niekompetencji. Dodatkowo zamartwia się o stan zdrowia swojego dziecka oraz o jego przyszłość.

Przyczyny depresji poporodowej nie są do końca znane. Zazwyczaj jednak wiąże się ją z przebytą chorobą depresyjną w przeszłości, brakiem pomocy ze strony ojca dziecka, komplikacjami przy porodzie, chorobą dziecka bądź jego wcześniactwem, a także z trudnym relacjami świeżo upieczonej mamy z własną matką.

Jak kobieta może zwalczyć sama depresję poporodową? Przede wszystkim powinna opowiedzieć komuś o swoich uczuciach, lękach i wątpliwościach. Szczególnie wartościowa i uspokajająca może być w tym przypadku rozmowa z inną matką, która podzieli się swoim doświadczeniem w macierzyństwie. Warto również dbać o kontakt z partnerem i być wobec niego szczerą. Wspólne wyjście na kolację czy chwile intymności wpłyną pozytywnie na związek i tym samym na samopoczucie kobiety.

Należy także nauczyć się prosić partnera czy inną bliską osobę o pomoc przy obowiązkach domowych bądź obowiązkach przy dziecku. Czas, w którym ktoś przejmuje opiekę nad bobasem, warto poświęcić przede wszystkim na sen. Nieprzespane noce pogłębiają bowiem stan depresji. Chwilę odpoczynku można również spożytkować jako chwilę przyjemności np. wyjście do fryzjera, na zakupy czy na kawę z przyjaciółkami.

Jeśli objawy depresji poporodowej nie ustępują, to należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który wprowadzi leczenie farmakologiczne i/albo zaproponuje psychoterapię.

Artykuł Jak poradzić sobie z depresją poporodową? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-poradzic-sobie-z-depresja-poporodowa/feed/ 0
Jak walczyć z depresją? https://teczka.pl/psychologia/jak-walczyc-z-depresja/ https://teczka.pl/psychologia/jak-walczyc-z-depresja/#respond Fri, 28 Nov 2014 11:28:39 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10743 Ostatnimi czasy wiele znanych osób mówi głośno: tak, mam depresję. Depresja wreszcie zaczyna być traktowana jak poważna choroba. Jak ją rozpoznać? Przeczytaj o objawach depresji i sposobach jej leczenia.

Artykuł Jak walczyć z depresją? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Czy wiesz, jaka choroba psychiczna jest we współczesnym świecie najbardziej popularna? Depresja. Na depresję choruje ponad 120 milionów osób. W Polsce około 1,5 miliona. Poniżej przeczytasz o objawach depresji oraz o tym, jak z nią walczyć. Poniższe wskazówki należy jednak traktować jako dodatek do profesjonalnej terapii. Jeśli rozpoznasz u siebie symptomy choroby, skontaktuj się ze specjalistą. Depresji nie należy ignorować.

Do objawów depresji zalicza się m.in.: nieustanne uczucie przygnębienia/smutku, zaniżoną samoocenę, problemy z podejmowaniem decyzji, izolację od otoczenia, kłopoty ze snem, brak zainteresowania rzeczywistością, zmianę wagi (jej wzrost lub spadek), kiepskie samopoczucie fizyczne, uczucie własnej bezużyteczności, bezsilność i nie radzenie sobie w życiu. Osobę chorą może cechować zarówno obojętność, jak i pobudliwość oraz poirytowanie. Jednym z objawów depresji są także myśli samobójcze.

Nie wszystkie z tych symptomów występują równocześnie i nie wszystkie pojawiają się w każdym przypadku chorobowym. Należy mieć na względzie, że depresja rozwija się stopniowo. Często pierwszych objawów wcale u siebie nie dostrzegamy bądź tłumaczmy je zwykłą chandrą. Chandra jednak jest stanem przejściowym – jeśli obniżony nastrój i przygnębienie utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, to według lekarzy mamy do czynienia z depresją.

Jak sobie pomóc, kiedy znajdziemy się w stanie depresji? Jak okiełznać tę chorobę?

1) Przede wszystkim opowiedz komuś o swoim problemie. Z depresją trudno walczyć w pojedynkę. Zdobądź się na szczerą rozmowę z kimś, kto jest Ci bliski. Zdradź, co Cię trapi i jak się czujesz. Wsparcie emocjonalne rodziny i bliskich jest bardzo ważne i doda Ci sił.

2) Staraj się być jak najbardziej aktywny. Chodź na spacery, zacznij uprawiać jogging, zapisz się na aerobik. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz siły wyjść z domu, zawsze możesz zrobić porządek w szafach, zająć się drobnymi naprawami, umyć okna. Posiadanie jakiekolwiek zajęcia jest lepsze niż bezczynność i rozmyślania, które prowadzą tylko do pogłębienia depresji.

3) Zwracaj uwagę na to, co jesz. Znajdź w sobie siłę na przygotowanie posiłku i nie sięgaj po fast foody. Jedz regularnie i zdrowo. Musisz mieć siłę do walki z chorobą. Dbaj o to, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki witamin. W przypadku depresji zalecane są także tabletki z dziurawca, który nazywany jest naturalnym antydepresantem.

4) Nie pij alkoholu! Alkohol ewentualnie może dać Ci uczucie ukojenia na kilka godzin, jednak nie stanowi w żadnym razie rozwiązania Twojego problemu. Topienie smutków nie tylko sprzyja pogłębieniu depresji, ale prowadzi do choroby alkoholowej.

5) Postaraj się rozpoznać przyczynę swojej depresji. Weź pod uwagę, że depresja może mieć różne źródło, tj. może wynikać ze zdarzeń losowych (np. rozwód, śmierć bliskiej osoby), z samotności, ze stresu, z przemęczenia, z problemów ze zdrowiem fizycznym itd. Jak jest w Twoim przypadku? Pomyśl, co doprowadziło Cię do stanu, w którym się znajdujesz. Kiedy rozpoznasz podłoże depresji, będziesz mógł się z nią zmierzyć i wyleczyć.

W swojej walce z depresją pamiętaj, że to powszechna choroba: nie jesteś pierwszą i ostatnią osobą, która się z nią zmaga. Nie trać nadziei, że i Tobie uda się wyjść z choroby. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy lekarza, nie wahaj się o nią prosić. Specjalista zaproponuje Ci psychoterapię i/lub leki przeciwdepresyjne, zależnie od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest choroba. Swoje pierwsze kroki skieruj do lekarza rodzinnego, a on oceni Twój stan i ewentualnie odeśle Cię do psychoterapeuty bądź psychiatry.

W Twoim otoczeniu znajduje się osoba cierpiąca na depresję? Po pierwsze, wysłuchaj jej i nie bagatelizuj obaw i problemów, którymi się z Tobą dzieli. Staraj się jednak nie udzielać rad, chyba że na wyraźną prośbę osoby zmagającej się z chorobą. Przede wszystkim BĄDŹ do jej dyspozycji, poświęć jej czas i okaż chęć pomocy nawet w zwykłych codziennych obowiązkach. Jeśli widzisz, że jej stan się pogarsza, konsekwentnie namawiają ją, żeby udała się do lekarza. Zaproponuj, że pójdziecie razem, aby dodać jej otuchy.

Artykuł Jak walczyć z depresją? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-walczyc-z-depresja/feed/ 0
Jak radzić sobie z atakami paniki? https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-atakami-paniki/ https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-atakami-paniki/#comments Fri, 28 Nov 2014 08:29:29 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10742 Kilka słów o tym, jak rozpoznać atak paniki i jak sobie z nim radzić.

Artykuł Jak radzić sobie z atakami paniki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Atak paniki przychodzi niespodziewanie, nagle. Jest on równoznaczny ze stanem ogromnego lęku o siebie oraz o swoje życie. Często ów lęk nie ma żadnej racjonalnej przyczyny. Panika może pojawić się bowiem w każdym momencie, niezależnie od okoliczności czy faktycznego niebezpieczeństwa. Tego typu napady występują aż u 9% społeczeństwa i zdecydowanie częściej u kobiet. Jakie są objawy ataku? Jak sobie z nim radzić?

Ataki paniki nadal stanowią poniekąd zagadkę dla psychologów i psychiatrów. Nie są do końca znane ich przyczyny. Wśród czynników, które mogą wywołać atak, wymienia się najczęściej stres oraz traumę. Zdarza się, że podłoże dla ataków paniki stanowią takie choroby jak depresja i alkoholizm. Psycholodzy twierdzą także, że u niektórych z nas występują skłonności genetyczne do napadów lęku.

Jakie są objawy ataku paniki? Symptomów jest wiele, m.in.: przyspieszone tętno, łomotanie serca, duszności i problemy z oddychaniem, w tym płytki oddech (hiperwentylacja), uderzenia gorąca, pocenie się, drgawki, utrata przytomności czy mdłości. Osobie, która jest w trakcie ataku paniki, towarzyszy strach przed utratą kontroli nad swoim zachowaniem oraz strach przed utratą życia. Ile trwa taki atak? Od zaledwie kilku minut do godziny. Po takich przeżyciach trudno powrócić jednak do równowagi. Zwykle osoby po ataku paniki odczuwają zatem lęk przed wychodzeniem z domu powiązany z lękiem antycypacyjnym, tj. boją się, że napad się powtórzy. Częste nawroty zdarzają się u 1-2% społeczeństwa.

Jak widać, atak paniki nie jest byle jakim strachem, ale towarzyszy mu szereg objawów fizycznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza tuż po pierwszym napadzie. Lekarz może zaproponować zarówno leczenie farmokologiczne (zwykle przepisując antydepresanty), ale również psychoterapię, na której chory zapozna się z technikami kontroli oddechu oraz relaksacji. Istnieją również metody niekonwencjonalne (np. aromaterapia), które pomagają złagodzić napięcie emocjonalne. Osoby, które obawiają się ataków paniki, mogą także stosować terapię ziołową. W tym przypadku zalecane są napary z kozłka lekarskiego oraz melisy. Ponadto warto zażywać magnez.

Co zrobić, kiedy poczujesz, że atak paniki się zbliża? Przede wszystkim nie walcz z nim. Postaraj się zachować trzeźwość umysłu, zaakceptuj sytuację i poczekaj, aż symptomy miną. Oddychaj głęboko i powoli. Możesz oddychać do papierowej torby, jeśli masz ją przy sobie – dzięki temu unikniesz hiperwentylacji. W czasie napadu postaraj się skierować swoją uwagę na coś innego, coś przyjemnego. Powtarzaj sobie w myślach, że emocje i objawy związane z paniką zaraz miną. Jeśli na terapii poznałeś techniki relaksacyjne, to napad jest właśnie tym momentem, w którym powinieneś je zastosować.

Jeśli jesteś osobą, która miewała lub miewa ataki paniki, koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i sposobami na przetrwanie napadu w komentarzach. Twoje rady mogą okazać się bezcenne dla tych, którzy nie radzą sobie z atakami.

Artykuł Jak radzić sobie z atakami paniki? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-atakami-paniki/feed/ 1
Jak radzić sobie ze stresem? https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-ze-stresem/ https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-ze-stresem/#respond Fri, 28 Nov 2014 05:43:34 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10741 Spocone ręce, szybsze bicie serca, problem ze skupieniem... To tylko niektóre objawy stresu. Myślisz, że nie jesteś w stanie go pokonać? Nic bardziej mylnego.

Artykuł Jak radzić sobie ze stresem? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Rozmowa kwalifikacyjna o pracę, ważny egzamin, wystąpienie publiczne, konieczność podjęcia kluczowej decyzji – większość z nas już na samą myśl o tego rodzaju wydarzeniach odczuwa stres. W dzisiejszym zabieganym świecie stres towarzyszy nam jednak nie tylko okazyjnie. Nadmiar obowiązków, jakie na siebie bierzemy, często kończy się charakterystycznym bólem żołądka, problemami ze snem czy oddychaniem. Stres jest towarzyszem naszej codzienności, dlatego ważna jest wiedza, jak możemy sobie z nim radzić, żeby nie przejął nam nami całkowitej kontroli i żebyśmy mogli realizować nasze plany z sukcesem. Oto kilka – z pozoru banalnych – porad, które ułatwią nam życie:

1) Planuj swoje działania

Przed Tobą ważny egzamin? Rozłóż w czasie przygotowania do niego i nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę. Skup się na nauce i staraj się nie rozmieniać na drobne. Jeśli przytłacza Cię nadmiar obowiązków, to postaraj się uszeregować je w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych i postępuj zgodnie z planem. Dbaj o to, żeby Twoje cele były realistyczne. Nie wahaj się również prosić innych o pomoc, kiedy masz za dużo na głowie. Ale nie uciekaj od problemów i rzekomych „sytuacji bez wyjścia” – działaj!

2) Postaw na aktywność fizyczną

Ćwiczenia fizyczne pomogą Ci rozładować kumulujące się napięcie psychiczne. Nieważne, czy to będzie rower, pływanie czy aerobik. Pamiętaj, że ruch powoduje wzrost poziomu endorfin we krwi, czyli tzw. hormonów szczęścia, które wywołują dobry nastrój i uczucie wewnętrznego spokoju. Wystarczy kilkunastominutowy spacer, abyś poczuł się lepiej i wrócił do obowiązków odprężony i zrelaksowany. Pamiętaj, żebyś wybrał tę formę aktywności fizycznej, która sprawia Ci przyjemność. Ćwiczenia mają być przyjemnością, a nie kolejnym przykrym obowiązkiem.

3) Odpoczywaj!

Daj sobie chwilę wytchnienia i przyjemności. Poczytaj książkę, obejrzyj film czy zrób sobie kąpiel. Pamiętaj, że stres połączony ze zmęczeniem zdecydowanie zmniejsza naszą produktywność, dlatego warto w sytuacjach napięcia odpuścić sobie chociażby na krótko. Pamiętaj także, żeby się wysypiać. Sen nie tylko wpłynie pozytywnie na wydajność Twojego organizmu, ale również poprawi nastrój.

4) Nastaw się pozytywnie

Staraj się myśleć pozytywnie, wizualizować sobie osiągnięty cel i wyobrażać satysfakcję, jaką odczujesz po zrealizowaniu ustalonego planu. Jeśli już na początku stwierdzisz: „Nie uda mi się”, to ciężko będzie Ci utrzymać motywację oraz nerwy na wodzy. Otaczaj się ludźmi, którzy Ci kibicują, a nie podstawiają nogi. I jakkolwiek pretensjonalnie to zabrzmi – nawet w sytuacjach stresowych uśmiechaj się. Psychologowie twierdzą, że nawet tzw. sztuczny uśmiech wpływa korzystnie na naszą psychikę i zmniejsza tym samym poziom stresu.

5) Porozmawiaj z bliską Ci osobą

Kiedy stres Cię przytłacza, warto spotkać się z przyjaciółmi, którzy nie tylko wesprą Ci dobrym słowem, ale także spojrzą na Twoją sytuację z większym dystansem i wspomogą radą oraz dadzą wskazówki z własnego doświadczenia. Każdy z nas ma bowiem podobne problemy i troski, z którymi musi się uporać. Niech rozwiązania kłopotów i sposoby na stres Twoich bliskich staną się dla Ciebie inspiracją. Szczera rozmowa z osobą, której ufasz, na pewno przyniesie Ci ulgę.

6) Pij zioła i dbaj o siebie

Nie inwestuj w tabletki uspokajające, ale w napary z ziół, które pomogą złagodzić Ci stany napięcia. Możesz sobie zaparzyć m.in. melisę, dziurawiec, imbir, żeńszeń oraz rozmaryn. Pamiętaj także o racjonalnym odżywianiu – nie zajadaj stresu. Chipsy, frytki czy batoniki nie tylko niekorzystnie wpłyną na Twoją wagę, ale także samopoczucie. Dobrym wyborem będą natomiast banany i ananasy, które są źródłem serotoniny (tzw. hormonów szczęścia).

7) Nie musisz być we wszystkim najlepszy

Nie ma ani jednej osoby na świecie, która jest we wszystkim doskonała. Naucz się sobie odpuszczać i hamuj swój perfekcjonizm. Bądź dla siebie wyrozumiały i nie zapominaj o swoich potrzebach.

Jak Wy radzicie sobie ze stresem? Może macie swoje własne techniki jego pokonywania? Co działa na Was najlepiej?

Artykuł Jak radzić sobie ze stresem? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-ze-stresem/feed/ 0
Myśli samobójcze po rozstaniu – co robić, gdzie szukać pomocy? https://teczka.pl/psychologia/mysli-samobojcze-po-rozstaniu-co-robic-gdzie-szukac-pomocy/ https://teczka.pl/psychologia/mysli-samobojcze-po-rozstaniu-co-robic-gdzie-szukac-pomocy/#respond Thu, 29 Dec 2011 14:43:22 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10019 Jeżeli bardzo cierpisz po rozpadzie Twojego związku, masz wrażenie, że Twoje życie straciło sens, a nawet doświadczasz myśli samobójczych, powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że na tle traumatycznych przeżyć rozwinęła się u Ciebie depresja. Co robić, kiedy po rozstaniu masz myśli samobójcze?

Artykuł Myśli samobójcze po rozstaniu – co robić, gdzie szukać pomocy? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Pomoc specjalisty. Jeżeli doświadczasz intensywnej chęci odebrania sobie życia, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Udaj się więc do psychiatry. Możesz także pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który udzieli Ci niezbędnej pomocy i skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Nie czekaj aż myśli same odejdą, ponieważ epizod depresyjny może się nasilić, a Ty będziesz doświadczać jeszcze większego cierpienia.

Telefon zaufania. Jeśli nie masz odwagi pójść do lekarza, skorzystaj przynajmniej z telefonu zaufania. W ten sposób możesz anonimowo porozmawiać z kimś, kto ma doświadczenie w podobnych wypadkach i kto udzieli Ci psychologicznego wsparcia. Już samo wypowiedzenie głośno własnych myśli może uświadomić Ci, jak bardzo są absurdalne. Odebranie sobie życia z powodu zawiedzionej miłości naprawdę nie jest racjonalnym pomysłem i świadczy nie o sile i szczerości Twoich uczuć, ale po prostu o chorobie.

Rozmowa z kimś bliskim. Bardzo pomocne może okazać się podzielenie się swoimi pomysłami z kimś z najbliższego otoczenia. Powinien to być ktoś, do kogo masz zaufanie i wiesz, że mu na Tobie zależy. Taka osoba na pewno dostrzeże, że Twoje myśli poruszają się bardzo zaburzonym torem i jeśli nie miną, namówi Cię na wizytę u specjalisty. Każdy ma na swoim koncie jakieś rozstanie, dlatego łatwo znaleźć w tym temacie nić porozumienia z drugą osobą. Być może kiedy posłuchasz o doświadczeniach innych ludzi, uświadomisz sobie, że ból po rozstaniu w końcu minie, a Ty odzyskasz radość życia.

Grupy wsparcia. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z własnymi uczuciami po zerwaniu, poszukaj grup wsparcia, które skupiają ludzi o podobnych problemach. Warto skorzystać z takiej formy terapii, jeszcze zanim destrukcyjne myśli w ogóle się pojawią. Rozstanie to bardzo newralgiczne wydarzenie, które u wrażliwych osób może wywoływać nieprzewidywalne reakcje. Jeżeli zawsze głęboko wszystko przeżywasz, zaraz po rozstaniu zacznij szukać pomocy innych ludzi. W ten sposób unikniesz narażenia się na skrajne przeżycia.

Gdzie Wy szukalibyście pomocy, jeśli nie moglibyście poradzić sobie z rozstaniem? Czekamy na Wasze opinie!

Artykuł Myśli samobójcze po rozstaniu – co robić, gdzie szukać pomocy? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/mysli-samobojcze-po-rozstaniu-co-robic-gdzie-szukac-pomocy/feed/ 0
Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie? https://teczka.pl/psychologia/na-czym-polega-terapia-malzenska-po-zdradzie/ https://teczka.pl/psychologia/na-czym-polega-terapia-malzenska-po-zdradzie/#respond Thu, 29 Dec 2011 13:34:26 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10006 Czasami zdrada bywa tak poważnym ciosem dla małżeństwa, że samo nie jest w stanie sobie z nim poradzić. Wtedy najlepsze wyjście to udanie się na terapię dla par. Na czym dokładnie polega taka forma terapii?

Artykuł Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Mediacja jako sposób na porozumienie. Pierwszym etapem terapii będzie próba nawiązania porozumienia. Najczęstszą pułapką, w jaką wpadają związki po zdradzie jest wzajemne obwinianie się o to, co się wydarzyło. Osoba, która dopuściła się niewierności, zarzuca drugiej stronie, że czuła się niekochana, zaniedbywana i samotna. Z kolei zdradzony partner czuje się upokorzony i rozżalony. Dopóki obie strony będą twardo stały na swoich stanowiskach, raczej nie uda im się porozumieć. Dlatego rola terapeuty polega w pierwszej kolejności na mądrej mediacji – takiej, która nie będzie broniła żadnej ze stron, ale pomoże partnerom dostrzec swoją wzajemną sytuację.

Empatia. Kolejnym etapem terapii jest empatyczne postawienie się w roli partnera. W ten sposób osoba zdradzająca może odczuć, jakie cierpienie sprawiła mężowi czy żonie. Natomiast zdradzony zaczyna dostrzegać, że nie wszystko było tak idealne, jak mu się wydawało. To może być decydujący, a jednocześnie najtrudniejszy moment terapii – uświadomienie sobie swojej winy może być dla niektórych nie do udźwignięcia i wywołać reakcję przeciwną. Na przykład zdradzony małżonek może nie dopuścić do siebie, że miał swój udział w zdradzie. W takiej sytuacji będzie starał się stosować strategię zaprzeczenia i idealizował swoją rolę w związku.

Co może być konstruktywne? Jeżeli małżonkom uda się choćby w części spokojnie porozumieć i obiektywnie spojrzeć na związek, pojawia się szansa na konstruktywne wykorzystanie kryzysu. Wspólnie z terapeutą małżonkowie zastanawiają się, w jakim kierunku powinna ewoluować ich relacja. Może osoba, która dopuściła się zdrady, będzie musiała włożyć wiele wysiłku, żeby odzyskać utracone zaufanie i udowodnić, że jest tego warta. Poza tym taki małżonek powinien nauczyć się jasno komunikować swoje oczekiwania – sygnalizować swoje potrzeby seksualne i uczuciowe. Para będzie musiała na nowo nauczyć się bycia razem, żeby odzyskać utraconą intymność.

Ostateczna decyzja. Efektem terapii małżeńskiej po zdradzie nie musi być jednak uratowanie małżeństwa, ale uświadomienie sobie, co będzie najlepsze dla nas najlepsze. Jeżeli jedynym rozwiązaniem okaże się rozstanie, terapia umożliwi przynajmniej złagodzenie jego negatywnych skutków i oczyszczenie z poczucia winy.

Czy zdecydowalibyście się na terapię małżeńską? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

Artykuł Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/na-czym-polega-terapia-malzenska-po-zdradzie/feed/ 0
Jak zwalczyć w sobie chęć zdrady? https://teczka.pl/psychologia/jak-zwalczyc-w-sobie-chec-zdrady/ https://teczka.pl/psychologia/jak-zwalczyc-w-sobie-chec-zdrady/#respond Thu, 29 Dec 2011 13:10:55 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10001 Obraz zdrady kreowany w mediach nie przedstawia się dramatycznie. Można wręcz odnieść wrażenie, że zdrada jawi się jako pewna norma, która bywa przykra, natomiast w ogólnym rozrachunku nie przynosi dużej szkody. Z pokusą zdrady warto jednak walczyć. W jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Artykuł Jak zwalczyć w sobie chęć zdrady? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Zdrowy rozsądek. Najlepiej uruchomić swój zdrowy rozsądek. Zdrada na pewno nie przyniesie niczego dobrego, natomiast może przysporzyć wielu kłopotów. Będą to nie tylko problemy w samym związku – konieczność ukrywania prawdy, dbania o zachowanie pozorów, zacieranie śladów, a w związku z tym kłótnie i nieporozumienia. Nieuchronnie pojawią się również takie kłopoty, jak poczucie winy i zawodu, strach przed rozstaniem i rozbiciem rodziny.

Co mogę stracić? Zanim podejmie się decyzję o zdradzie, warto zrobić bilans potencjalnych zysków i strat. Te ostatnie niestety znacznie przewyższają ewentualne korzyści. Zdradzając, ryzykujemy, że partner czy partnerka odkryje prawdę i nigdy nie wybaczy nam naszego zachowania. Poza tym nie możemy przewidzieć, w jaki sposób rozwinie się sytuacja wynikająca z niewierności. Być może zaangażujemy się w seks poza związkiem dużo bardziej niż zakładamy. Kochanka czy kochanek też nie są tu bez znaczenia, w grę wchodzą również ich uczucia i reakcje. Być może kiedy my będziemy chcieli zakończyć romans, drugiej stronie się to nie spodoba i zacznie nas nachodzić czy nękać telefonami.

Jak poczuje się druga strona? Trzeba także wziąć pod uwagę głęboką nieuczciwość, która wiąże się ze zdradą. Musimy zadać sobie pytanie, czy naprawdę nasz parter czy partnerka zasłużyli na podobne traktowanie. Warto zastosować tu myślenie empatyczne, polegające na postawieniu się w sytuacji drugiej strony – co czulibyśmy, gdyby to nas zdradzono? Prosta zasada: nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe, ma w tym wypadku wyjątkowo trafne zastosowanie.

A co miłością? Kwestią podstawową natomiast jest sama miłość. Jeżeli naprawdę kochamy partnera, chcemy dla niego wszystkiego co najlepsze. Na pewno nie życzymy mu upokorzenia, bólu i zwątpienia w miłość, które to uczucia są udziałem każdej zdradzonej osoby. Wierność jest oczywistą zasadą miłości. Jej złamanie stawia szczerość naszych uczuć pod znakiem zapytania. Jeżeli przezwyciężymy pokusę zdrady, z pewnością poczujemy się wewnętrznie mocniejsi i nie będziemy tego żałować. Trudne wybory zawsze wiele kosztują, ale tylko takie mają niepodważalną wartość.

Czy Wy chcieliście kiedyś zdradzić swojego partnera/partnerkę? Jak poradziliście sobie z tym uczuciem?

Artykuł Jak zwalczyć w sobie chęć zdrady? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/psychologia/jak-zwalczyc-w-sobie-chec-zdrady/feed/ 0