Czy wiesz, jaka choroba psychiczna jest we współczesnym świecie najbardziej popularna? Depresja. Na depresję choruje ponad 120 milionów osób. W Polsce około 1,5 miliona. Poniżej przeczytasz o objawach depresji oraz o tym, jak z nią walczyć. Poniższe wskazówki należy jednak traktować jako dodatek do profesjonalnej terapii. Jeśli rozpoznasz u siebie symptomy choroby, skontaktuj się ze specjalistą. Depresji nie należy ignorować.

Do objawów depresji zalicza się m.in.: nieustanne uczucie przygnębienia/smutku, zaniżoną samoocenę, problemy z podejmowaniem decyzji, izolację od otoczenia, kłopoty ze snem, brak zainteresowania rzeczywistością, zmianę wagi (jej wzrost lub spadek), kiepskie samopoczucie fizyczne, uczucie własnej bezużyteczności, bezsilność i nie radzenie sobie w życiu. Osobę chorą może cechować zarówno obojętność, jak i pobudliwość oraz poirytowanie. Jednym z objawów depresji są także myśli samobójcze.

Nie wszystkie z tych symptomów występują równocześnie i nie wszystkie pojawiają się w każdym przypadku chorobowym. Należy mieć na względzie, że depresja rozwija się stopniowo. Często pierwszych objawów wcale u siebie nie dostrzegamy bądź tłumaczmy je zwykłą chandrą. Chandra jednak jest stanem przejściowym – jeśli obniżony nastrój i przygnębienie utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, to według lekarzy mamy do czynienia z depresją.

Jak sobie pomóc, kiedy znajdziemy się w stanie depresji? Jak okiełznać tę chorobę?

1) Przede wszystkim opowiedz komuś o swoim problemie. Z depresją trudno walczyć w pojedynkę. Zdobądź się na szczerą rozmowę z kimś, kto jest Ci bliski. Zdradź, co Cię trapi i jak się czujesz. Wsparcie emocjonalne rodziny i bliskich jest bardzo ważne i doda Ci sił.

2) Staraj się być jak najbardziej aktywny. Chodź na spacery, zacznij uprawiać jogging, zapisz się na aerobik. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz siły wyjść z domu, zawsze możesz zrobić porządek w szafach, zająć się drobnymi naprawami, umyć okna. Posiadanie jakiekolwiek zajęcia jest lepsze niż bezczynność i rozmyślania, które prowadzą tylko do pogłębienia depresji.

3) Zwracaj uwagę na to, co jesz. Znajdź w sobie siłę na przygotowanie posiłku i nie sięgaj po fast foody. Jedz regularnie i zdrowo. Musisz mieć siłę do walki z chorobą. Dbaj o to, aby dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki witamin. W przypadku depresji zalecane są także tabletki z dziurawca, który nazywany jest naturalnym antydepresantem.

4) Nie pij alkoholu! Alkohol ewentualnie może dać Ci uczucie ukojenia na kilka godzin, jednak nie stanowi w żadnym razie rozwiązania Twojego problemu. Topienie smutków nie tylko sprzyja pogłębieniu depresji, ale prowadzi do choroby alkoholowej.

5) Postaraj się rozpoznać przyczynę swojej depresji. Weź pod uwagę, że depresja może mieć różne źródło, tj. może wynikać ze zdarzeń losowych (np. rozwód, śmierć bliskiej osoby), z samotności, ze stresu, z przemęczenia, z problemów ze zdrowiem fizycznym itd. Jak jest w Twoim przypadku? Pomyśl, co doprowadziło Cię do stanu, w którym się znajdujesz. Kiedy rozpoznasz podłoże depresji, będziesz mógł się z nią zmierzyć i wyleczyć.

W swojej walce z depresją pamiętaj, że to powszechna choroba: nie jesteś pierwszą i ostatnią osobą, która się z nią zmaga. Nie trać nadziei, że i Tobie uda się wyjść z choroby. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy lekarza, nie wahaj się o nią prosić. Specjalista zaproponuje Ci psychoterapię i/lub leki przeciwdepresyjne, zależnie od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest choroba. Swoje pierwsze kroki skieruj do lekarza rodzinnego, a on oceni Twój stan i ewentualnie odeśle Cię do psychoterapeuty bądź psychiatry.

W Twoim otoczeniu znajduje się osoba cierpiąca na depresję? Po pierwsze, wysłuchaj jej i nie bagatelizuj obaw i problemów, którymi się z Tobą dzieli. Staraj się jednak nie udzielać rad, chyba że na wyraźną prośbę osoby zmagającej się z chorobą. Przede wszystkim BĄDŹ do jej dyspozycji, poświęć jej czas i okaż chęć pomocy nawet w zwykłych codziennych obowiązkach. Jeśli widzisz, że jej stan się pogarsza, konsekwentnie namawiają ją, żeby udała się do lekarza. Zaproponuj, że pójdziecie razem, aby dodać jej otuchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here