Psychologia Jak radzić sobie z atakami paniki?

Jak radzić sobie z atakami paniki?

-

Atak paniki przychodzi niespodziewanie, nagle. Jest on równoznaczny ze stanem ogromnego lęku o siebie oraz o swoje życie. Często ów lęk nie ma żadnej racjonalnej przyczyny. Panika może pojawić się bowiem w każdym momencie, niezależnie od okoliczności czy faktycznego niebezpieczeństwa. Tego typu napady występują aż u 9% społeczeństwa i zdecydowanie częściej u kobiet. Jakie są objawy ataku? Jak sobie z nim radzić?

Ataki paniki nadal stanowią poniekąd zagadkę dla psychologów i psychiatrów. Nie są do końca znane ich przyczyny. Wśród czynników, które mogą wywołać atak, wymienia się najczęściej stres oraz traumę. Zdarza się, że podłoże dla ataków paniki stanowią takie choroby jak depresja i alkoholizm. Psycholodzy twierdzą także, że u niektórych z nas występują skłonności genetyczne do napadów lęku.

Jakie są objawy ataku paniki? Symptomów jest wiele, m.in.: przyspieszone tętno, łomotanie serca, duszności i problemy z oddychaniem, w tym płytki oddech (hiperwentylacja), uderzenia gorąca, pocenie się, drgawki, utrata przytomności czy mdłości. Osobie, która jest w trakcie ataku paniki, towarzyszy strach przed utratą kontroli nad swoim zachowaniem oraz strach przed utratą życia. Ile trwa taki atak? Od zaledwie kilku minut do godziny. Po takich przeżyciach trudno powrócić jednak do równowagi. Zwykle osoby po ataku paniki odczuwają zatem lęk przed wychodzeniem z domu powiązany z lękiem antycypacyjnym, tj. boją się, że napad się powtórzy. Częste nawroty zdarzają się u 1-2% społeczeństwa.

Jak widać, atak paniki nie jest byle jakim strachem, ale towarzyszy mu szereg objawów fizycznych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza tuż po pierwszym napadzie. Lekarz może zaproponować zarówno leczenie farmokologiczne (zwykle przepisując antydepresanty), ale również psychoterapię, na której chory zapozna się z technikami kontroli oddechu oraz relaksacji. Istnieją również metody niekonwencjonalne (np. aromaterapia), które pomagają złagodzić napięcie emocjonalne. Osoby, które obawiają się ataków paniki, mogą także stosować terapię ziołową. W tym przypadku zalecane są napary z kozłka lekarskiego oraz melisy. Ponadto warto zażywać magnez.

Co zrobić, kiedy poczujesz, że atak paniki się zbliża? Przede wszystkim nie walcz z nim. Postaraj się zachować trzeźwość umysłu, zaakceptuj sytuację i poczekaj, aż symptomy miną. Oddychaj głęboko i powoli. Możesz oddychać do papierowej torby, jeśli masz ją przy sobie – dzięki temu unikniesz hiperwentylacji. W czasie napadu postaraj się skierować swoją uwagę na coś innego, coś przyjemnego. Powtarzaj sobie w myślach, że emocje i objawy związane z paniką zaraz miną. Jeśli na terapii poznałeś techniki relaksacyjne, to napad jest właśnie tym momentem, w którym powinieneś je zastosować.

Jeśli jesteś osobą, która miewała lub miewa ataki paniki, koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i sposobami na przetrwanie napadu w komentarzach. Twoje rady mogą okazać się bezcenne dla tych, którzy nie radzą sobie z atakami.

Poprzedni artykułJak radzić sobie ze stresem?
Następny artykułJak walczyć z depresją?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak powinny wyglądać oficjalne zaręczyny?

Jeszcze do niedawna oświadczenie się pannie wymagało zgody jej rodziców. Obecnie oficjalne zaręczyny nie są obowiązkiem, ale narzeczeni chcą zachować ten zwyczaj. Niektórzy w ten sposób okazują rodzinie zainteresowanie jej opinią na temat ślubu. Dla innych jest to okazja, aby przyszli teściowie poznali się.

Awaria sieci telefonicznych – rekompensata

Zdarzyło Ci się nie mieć możliwości korzystania z Internetu lub z telefonu przez kilka dni z powodu awarii sieci? Sprawdź, jakie rekompensaty Ci przysługują.

Zobacz też

Indyk faszerowany – przepis

Faszerowany indyk kojarzy nam się przede wszystkim z amerykańskim Świętem Dziękczynienia. Pomimo że w Polsce nie obchodzimy takiego święta, a indyk nie wiąże się z żadną świąteczną tradycją, obraz pieczonego, faszerowanego indyka na stałe utrwalił się w naszej kulturze.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: