Psychologia Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie?

Na czym polega terapia małżeńska po zdradzie?

-

Mediacja jako sposób na porozumienie. Pierwszym etapem terapii będzie próba nawiązania porozumienia. Najczęstszą pułapką, w jaką wpadają związki po zdradzie jest wzajemne obwinianie się o to, co się wydarzyło. Osoba, która dopuściła się niewierności, zarzuca drugiej stronie, że czuła się niekochana, zaniedbywana i samotna. Z kolei zdradzony partner czuje się upokorzony i rozżalony. Dopóki obie strony będą twardo stały na swoich stanowiskach, raczej nie uda im się porozumieć. Dlatego rola terapeuty polega w pierwszej kolejności na mądrej mediacji – takiej, która nie będzie broniła żadnej ze stron, ale pomoże partnerom dostrzec swoją wzajemną sytuację.

Empatia. Kolejnym etapem terapii jest empatyczne postawienie się w roli partnera. W ten sposób osoba zdradzająca może odczuć, jakie cierpienie sprawiła mężowi czy żonie. Natomiast zdradzony zaczyna dostrzegać, że nie wszystko było tak idealne, jak mu się wydawało. To może być decydujący, a jednocześnie najtrudniejszy moment terapii – uświadomienie sobie swojej winy może być dla niektórych nie do udźwignięcia i wywołać reakcję przeciwną. Na przykład zdradzony małżonek może nie dopuścić do siebie, że miał swój udział w zdradzie. W takiej sytuacji będzie starał się stosować strategię zaprzeczenia i idealizował swoją rolę w związku.

Co może być konstruktywne? Jeżeli małżonkom uda się choćby w części spokojnie porozumieć i obiektywnie spojrzeć na związek, pojawia się szansa na konstruktywne wykorzystanie kryzysu. Wspólnie z terapeutą małżonkowie zastanawiają się, w jakim kierunku powinna ewoluować ich relacja. Może osoba, która dopuściła się zdrady, będzie musiała włożyć wiele wysiłku, żeby odzyskać utracone zaufanie i udowodnić, że jest tego warta. Poza tym taki małżonek powinien nauczyć się jasno komunikować swoje oczekiwania – sygnalizować swoje potrzeby seksualne i uczuciowe. Para będzie musiała na nowo nauczyć się bycia razem, żeby odzyskać utraconą intymność.

Ostateczna decyzja. Efektem terapii małżeńskiej po zdradzie nie musi być jednak uratowanie małżeństwa, ale uświadomienie sobie, co będzie najlepsze dla nas najlepsze. Jeżeli jedynym rozwiązaniem okaże się rozstanie, terapia umożliwi przynajmniej złagodzenie jego negatywnych skutków i oczyszczenie z poczucia winy.

Czy zdecydowalibyście się na terapię małżeńską? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Cukiernica i mlecznik uzupełnieniem eleganckiej zastawy stołowej

Cukiernica i mlecznik stanowią podstawę wyposażenia eleganckiej zastawy stołowej....

Jak filmować lustrzanką?

Od pewnego czasu można zaobserwować niesamowite zainteresowanie lustrzankami dającymi możliwość filmowania. A wszystko zaczęło się od Vincenta Laforeta, fotografa, który dostał od producenta aparat Canon 5D Mark II do testów. Zamiast zdjęć, nakręcił nim film pt. „Reverie”, w którym dał popis filmowych możliwości tego modelu lustrzanki.

Zobacz też

Duszony fenkuł – przepis

Fenkuł jest mało popularnym warzywem, choć nie ma zapewne takiej mamy, która nie znałaby koperku włoskiego, parzonego niemowlętom na kolkę. Zielone listki używane są jako zioło, a spłaszczone nasady liści, tworzące cebulę, można piec, grillować, dusić i gotować.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: