Zdrowy rozsądek. Najlepiej uruchomić swój zdrowy rozsądek. Zdrada na pewno nie przyniesie niczego dobrego, natomiast może przysporzyć wielu kłopotów. Będą to nie tylko problemy w samym związku – konieczność ukrywania prawdy, dbania o zachowanie pozorów, zacieranie śladów, a w związku z tym kłótnie i nieporozumienia. Nieuchronnie pojawią się również takie kłopoty, jak poczucie winy i zawodu, strach przed rozstaniem i rozbiciem rodziny.

Co mogę stracić? Zanim podejmie się decyzję o zdradzie, warto zrobić bilans potencjalnych zysków i strat. Te ostatnie niestety znacznie przewyższają ewentualne korzyści. Zdradzając, ryzykujemy, że partner czy partnerka odkryje prawdę i nigdy nie wybaczy nam naszego zachowania. Poza tym nie możemy przewidzieć, w jaki sposób rozwinie się sytuacja wynikająca z niewierności. Być może zaangażujemy się w seks poza związkiem dużo bardziej niż zakładamy. Kochanka czy kochanek też nie są tu bez znaczenia, w grę wchodzą również ich uczucia i reakcje. Być może kiedy my będziemy chcieli zakończyć romans, drugiej stronie się to nie spodoba i zacznie nas nachodzić czy nękać telefonami.

Jak poczuje się druga strona? Trzeba także wziąć pod uwagę głęboką nieuczciwość, która wiąże się ze zdradą. Musimy zadać sobie pytanie, czy naprawdę nasz parter czy partnerka zasłużyli na podobne traktowanie. Warto zastosować tu myślenie empatyczne, polegające na postawieniu się w sytuacji drugiej strony – co czulibyśmy, gdyby to nas zdradzono? Prosta zasada: nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe, ma w tym wypadku wyjątkowo trafne zastosowanie.

A co miłością? Kwestią podstawową natomiast jest sama miłość. Jeżeli naprawdę kochamy partnera, chcemy dla niego wszystkiego co najlepsze. Na pewno nie życzymy mu upokorzenia, bólu i zwątpienia w miłość, które to uczucia są udziałem każdej zdradzonej osoby. Wierność jest oczywistą zasadą miłości. Jej złamanie stawia szczerość naszych uczuć pod znakiem zapytania. Jeżeli przezwyciężymy pokusę zdrady, z pewnością poczujemy się wewnętrznie mocniejsi i nie będziemy tego żałować. Trudne wybory zawsze wiele kosztują, ale tylko takie mają niepodważalną wartość.

Czy Wy chcieliście kiedyś zdradzić swojego partnera/partnerkę? Jak poradziliście sobie z tym uczuciem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEtui na komórkę na szydełku
Następny artykułJak zrobić raglan od góry?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here