Co musisz umieć?

Oczka prawe, oczka lewe, nabieranie i zamykanie oczek, dodawanie oczek, praca w okrążeniach.

Jak rozumieć skróty?

L – oczko lewe
P – oczko prawe
2z1 – dwa oczka z jednego, oczko przerobione dwukrotnie
N – narzut
M – marker

– dowolna włóczka, najlepiej mieszanka z wełną lub bawełną, ok. 400-600g (w zależności od rozmiaru, planowanej długości rękawów i samego swetra),
– pasujące do włóczki druty z żyłką,
– 6 markerów,
– kawałki włóczki w kontrastowym kolorze,
– dwie agrafki dziewiarskie.

Jak to zrobić?

Wyliczenia podane są dla włóczki o grubości 250m/100g (100% akryl) i drutów 4,5 mm. Próbka ściegu to 22 oczka i 32 rzędy (10x10cm).

Na druty 4,5 mm nabierz 40 oczek.

Rząd 1: 2P, M, 7P, M, 22P, M, 7P, M, 2P.
Wszystkie rzędy parzyste: wszystkie oczka lewe.
Rząd 3: 1P, 1N, 1P, M, 1P, 1N (i tak dalej – oczka prawe do 1 oczka przed markerem 1N, 1P, M, 1P, 1N), oczka prawe do końca rzędu.
Rząd 5: Wstaw markery 2 oczka od początku i od końca rzędu – poza tym wykonaj rząd tak jak rząd 3.

Dodatkowe markery pomogą ci w formowaniu dekoltu.

Kolejne rzędy wykonuj jak rząd 3, z tym wyjątkiem, że za pierwszym markerem i przed ostatnim wykonaj 2z1 – czyli oczko prawe przerób dwukrotnie z dwóch stron.

Tu zaczyna się magia tej robótki. Takie rozplanowanie początkowe oczek powoduje, że gdy sekcja rękawowa może już objąć Twoje ramię, przód i tyły powinny pasować na twój tułów. W tym momencie musisz, wykonując rząd nieparzysty, przerobić oczka do drugiego markera, po czym część rękawową przełożyć na agrafkę dziewiarską lub na kawałek włóczki w kontrastowym kolorze i dalej przerabiać plecy. Po dotarciu do drugiego rękawa i jego oczka przełóż na agrafkę/ włóczkę i przerób przód. Jeśli masz duży biust, dodaj jeszcze kilka oczek na dekolt tak jak dotąd.

Poniżej kontynuuj ściegiem dżersejowym, aż do osiągnięcia potrzebnej długości. Na dole przerób 10 rzędów podwójnym ściągaczem. Zamknij wszystkie oczka tułowia.

Na druty ponownie nałóż oczka rękawa i przerabiaj w okrążeniach, aż będzie miał długość o 10 cm krótszą niż potrzebna. Ostatnie rzędy przerób ściągaczem podwójnym (2P, 2L).

Drugi rękaw wykonaj tak samo.

Wzdłuż brzegów przodu i dekoltów nabierz oczka (1 oczko z każdego oczka brzegowego) i przerób 8 rzędów ściągaczem podwójnym. Zaczynająć od dołu wykonaj 3 dziurki do guzików w odpowiednich odległościach (Dziurka: 2P razem, nowo powstałe oczko przełożyć na drut bierny i ponownie 2P razem; w rzędzie powrotnym nabrać 2 oczka.).

Przerób 6 rzędów ściągaczem pojedynczym. Zamknij luźno wszystkie oczka. Przyszyj guziki, schowaj nitki. Jeśli to konieczne, lekko zblokuj sweter.

Czy macie inne sposoby na zrobienie swetra? Podzielcie się z nami swoimi metodami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zwalczyć w sobie chęć zdrady?
Następny artykułJak znowu uwierzyć w miłość?

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here