Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/index.php:1) in /usr/home/rmenkala23/domains/teczka.pl/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8 Rodzina – Teczka.pl https://teczka.pl Darmowe porady, zrób to sam, krok po kroku Tue, 30 Apr 2024 00:46:00 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.25 Wznoszenie nagrobka – co warto o tym wiedzieć? https://teczka.pl/rodzina/wznoszenie-nagrobka-co-warto-o-tym-wiedziec/ https://teczka.pl/rodzina/wznoszenie-nagrobka-co-warto-o-tym-wiedziec/#respond Tue, 26 Sep 2023 08:03:14 +0000 https://teczka.pl/?p=1252420 Strata bliskiej osoby to najczęściej ból i smutek, który trzeba jednak przezwyciężyć, by zająć się szeregiem formalności związanych z pożegnaniem zmarłego i ceremonią pogrzebową. Należy również zadbać o sam nagrobek. W zależności od tego, czy wykorzystuje się już istniejący grobowiec, czy wykupuje się nowe miejsce, mogą się one nieco różnić. O czym trzeba pamiętać, jeśli […]

Artykuł Wznoszenie nagrobka – co warto o tym wiedzieć? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Strata bliskiej osoby to najczęściej ból i smutek, który trzeba jednak przezwyciężyć, by zająć się szeregiem formalności związanych z pożegnaniem zmarłego i ceremonią pogrzebową. Należy również zadbać o sam nagrobek. W zależności od tego, czy wykorzystuje się już istniejący grobowiec, czy wykupuje się nowe miejsce, mogą się one nieco różnić. O czym trzeba pamiętać, jeśli chce się wznieść nagrobek? Jakich formalności trzeba dopełnić? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Pochówek w już istniejącym grobowcu

Wiele rodzin posiada rodzinne grobowce, które służą od lat kolejnym pokoleniom jako miejsce ostatniego spoczynku. Zasady pochówku w takim grobie regulują jednak nie tylko rodzinne potrzeby, ale też obiektywne przepisy, znajdujące się w Ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nimi pochówek w już istniejącym grobie jest możliwy, jeżeli od ostatniego pogrzebu minęło co najmniej 20 lat. Czas ten niekiedy bywa wydłużany – ze względu na odrębne przepisy. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Przed upływem 20 lat w grobie można dokonać pochówku urnowego.

Jakich formalności trzeba dopełnić, jeśli grób spełnia wymogi i chce się w nim pochować bliską osobę? Należy zgłosić się do zarządcy cmentarza (komunalnego lub parafialnego) i dostarczyć:

  • pisemną zgodę właściciela grobu,

  • kartę zgonu z adnotacją Urzędu Stanu Cywilnego o rejestracji zgonu,

  • (ewentualnie) świadectwo kremacji.

W realizacji większości formalności rodzinę wspomóc mogą specjaliści z zakładu pogrzebowego, kompleksowo zajmujący się organizacją pochówku, jak choćby pracownicy zatrudnieni przez zakład pogrzebowy Hades. Warto również pamiętać, że niekiedy właściciel grobu, podczas zgłaszania kolejnego pochówku, zobowiązany jest do uiszczenia opłaty prolongującej użytkowanie miejsca na cmentarzu.

Pogrzeb w nowym grobie i wznoszenie nowego nagrobka – jak dopełnić formalności?

Nieco inaczej wygląda procedura przy organizacji pochówku w nowym grobie. W tym przypadku należy zakupić prawo do użytkowania nowego miejsca. Wiąże się to oczywiście z koniecznością podpisania umowy – w podstawowym wariancie na 20 lat. Na wysokość opłaty zawartej w umowie wpływa wewnętrzny regulamin cmentarza, a także typ i wielkość grobu.

Co więcej, po pochówku nie od razu możliwe jest wzniesienie pomnika nagrobnego nad grobem. Najczęściej należy odczekać przynajmniej sześć miesięcy, by grunt osiadł. Wcześniejsze zbudowanie grobowca potrafi doprowadzić do zapadania się grobu i pojawiania się pęknięć na nowych płytach.

Zlecenie wzniesienia grobowca musi pochodzić od właściciela miejsca (osoby, która podpisała umowę o dzierżawie). Przygotowuje się je na stosownym formularzu. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku większych cmentarzy komunalnych, dodatkowo należy złożyć pełnomocnictwo dla kamieniarzy, by mogli przystąpić do prac.

Budowa nagrobka za życia – kto korzysta z takiej opcji?

Coraz większa grupa osób decyduje się na wzniesienie nagrobka jeszcze za życia. Z jednej strony jest to sposób na odciążenie bliskich, ściągając z ich barków choć część formalności i kosztów. Budowa grobowca wiąże się bowiem ze sporymi wydatkami. Decyzja o wzniesieniu grobowca za życia pozwala zatem lepiej zaplanować wydatki i zdecydować się na budowę wtedy, gdy posiadamy odpowiednie fundusze.

Na takie rozwiązanie decyduje się też wiele osób samotnych, nie posiadających rodziny, która mogłaby się zająć tą kwestią, gdy ich już nie będzie. To także szansa na to, by stworzyć sobie ostatnie miejsce spoczynku w zgodzie z indywidualnymi preferencjami.

Wznoszenie nagrobka za życia ułatwia podejmowanie decyzji i realizację formalności. Dzięki temu w chwili żałoby i silnych emocji nie trzeba dodatkowo martwić się kwestią godnej oprawy miejsca pochówku.

Nagrobek jako forma pamięci o zmarłym – podsumowanie

Nagrobek na cmentarzu to wizualna forma upamiętnienia osoby bliskiej. To również miejsce odwiedzane przez rodzinę i bliskich. Warto zadbać o to, by było zadbane i zrobione z poszanowaniem ostatniej woli zmarłego – zgodnie z jego oczekiwaniami oraz obowiązującymi przepisami prawa.

Artykuł Wznoszenie nagrobka – co warto o tym wiedzieć? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/wznoszenie-nagrobka-co-warto-o-tym-wiedziec/feed/ 0
Mediacja jako sposób na rozwiązanie problemów https://teczka.pl/rodzina/mediacja-jako-sposob-na-rozwiazanie-problemow/ https://teczka.pl/rodzina/mediacja-jako-sposob-na-rozwiazanie-problemow/#respond Sun, 20 Jun 2021 13:07:34 +0000 https://teczka.pl/?p=1250577 W życiu spotykają nas różne sytuacje i nie zawsze potrafimy poradzić sobie z ich pojawieniem się. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą duże emocje, rozczarowania, złość i poczucie niesprawiedliwości warto skorzystać z pomocy osób, które pozwolą wam na spokojną rozmowę i dojście do porozumienia. Rozwiązaniem może być wsparcie mediatora. Problemy mogą dotknąć każdego. Dzięki mediacjom macie […]

Artykuł Mediacja jako sposób na rozwiązanie problemów pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
W życiu spotykają nas różne sytuacje i nie zawsze potrafimy poradzić sobie z ich pojawieniem się. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą duże emocje, rozczarowania, złość i poczucie niesprawiedliwości warto skorzystać z pomocy osób, które pozwolą wam na spokojną rozmowę i dojście do porozumienia. Rozwiązaniem może być wsparcie mediatora.

Problemy mogą dotknąć każdego. Dzięki mediacjom macie szansę na wymianę własnych poglądów, argumentów i żali w obecności mediatora. Jest to osoba, która stworzy dla was przyjazną atmosferę, dzięki której stonujecie emocje, a dyskusja będzie mogła iść we właściwym kierunku.

Celem mediatora jest zmiana perspektywy kierunku problemów, zapominanie o przeszłości i przykrych doświadczeniach, a kierowanie planów w przyszłość i dojścia do porozumienia. Co ważne, mediator nigdy nie ocenia żadnej ze stron, nie może dać odczuć, że któraś ze stron jest lepsza i ma rację.

Mediacje mogą zmienić Wasze podejście do problemów

Mediacje to spotkanie, podczas których wspólnie dąży się do znalezienia wyjścia z trudnej sytuacji. Bardzo często w konflikt wplątane są osoby trzecie, dzieci i inni członkowie rodzin, które bardzo cierpią gdy są wciągnięte w problemy i nieporozumienia najbliższych.

Poradnia Harmonia LUX MED zatrudnia świetnych specjalistów, którzy posiadają spore doświadczenie w tej dziedzinie. Do każdego pacjenta podchodzą bardzo indywidualnie, dokładnie i bez pośpiechu szukają rozwiązań, które zadowolą każdą ze stron mediacji.

Na czym polega mediacja?

Mediacje rodzinne to idealne rozwiązanie, gdy od jakiegoś czasu dwie osoby nie mogą znaleźć wspólnego języka i myślą o rozstaniu. Dzięki takim spotkaniom mają szansę na naprawdę swoich relacji i wspólne budowanie przyszłości.

Mediator z zasady nie narzuca konkretnego rozwiązania dla stron. Jego celem jest bowiem łagodzenie konfliktu, dotarcie do źródła problemu i możliwości dojrzenia sytuacji z innej perspektywy.

Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż cały proces objęty jest tajemnicą. Nie można dzielić się efektami i rozwiązaniami, które okazały się skuteczne w danej sprawie. Przed rozpoczęciem procedur mediacyjnych, osoba prowadząca je,  przedstawia stronom zasady, przebieg, cele i możliwe rezultaty mediacji. Zarówno jedna jak i druga strona może w dowolnym czasie wycofać się z działań mediacyjnych.

Jeśli czujecie, że sami nie jesteście w stanie poradzić sobie z istniejącym konfliktem skontaktujcie się z poradnią Harmonia LUX MED, która znajdzie dla Was najlepszego specjalistę w tej branży – https://harmonia.luxmed.pl/oferta/terapie-i-psychoterapie/mediacje/.

Artykuł Mediacja jako sposób na rozwiązanie problemów pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/mediacja-jako-sposob-na-rozwiazanie-problemow/feed/ 0
Pochowanie zmarłego w ojczyźnie. Jak przeprowadzić transport zwłok? https://teczka.pl/rodzina/pochowanie-zmarlego-w-ojczyznie-jak-przeprowadzic-transport-zwlok/ https://teczka.pl/rodzina/pochowanie-zmarlego-w-ojczyznie-jak-przeprowadzic-transport-zwlok/#respond Wed, 30 Sep 2020 11:34:10 +0000 https://teczka.pl/?p=1249839 Otrzymałeś smutną wiadomość, że Twój krewny mieszkający poza granicami Polski zmarł? Jeżeli nie możesz pogodzić się z tym, że jego ciało zostanie złożone na obczyźnie, masz prawo ubiegać się o przyznanie stosownych pozwoleń do przeprowadzenia transportu zwłok z obszaru danego państwa, w którym doszło do zgonu bliskiego, bezpośrednio do wybranej miejscowości w naszym kraju, w […]

Artykuł Pochowanie zmarłego w ojczyźnie. Jak przeprowadzić transport zwłok? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
Otrzymałeś smutną wiadomość, że Twój krewny mieszkający poza granicami Polski zmarł? Jeżeli nie możesz pogodzić się z tym, że jego ciało zostanie złożone na obczyźnie, masz prawo ubiegać się o przyznanie stosownych pozwoleń do przeprowadzenia transportu zwłok z obszaru danego państwa, w którym doszło do zgonu bliskiego, bezpośrednio do wybranej miejscowości w naszym kraju, w której chcesz zorganizować ceremonię pochówkową. Jak to jednak zrobić w praktyce?

Kilka możliwych sposobów przewozu

Do wyboru może być kilka rodzajów transportu trumny bądź urny ze szczątkami. Najpowszechniejszą formą jest sprowadzanie ciała specjalnie przygotowanymi do tego samochodami, niemniej jednak równie dobrze można spotkać się z przewozem zwłok koleją, statkiem a nawet samolotami. Generalnie, bez względu na to jakiego rodzaju transport ostatecznie wybierzemy, konieczne jest przede wszystkim okazanie pozwolenia właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Dodatkowo, trzeba korzystać z takich typów środków transportu, aby były one przystosowane do przewożenia trumien czy urn. Chodzi tu zwłaszcza o spełnienie norm sanitarnych i zapewnienie bezpieczeństwa od strony technicznej. Ponadto, niezbędne jest przedłożenie dokumentacji od konsuli obu krajów – z którego ciało jest wywożone oraz do którego jest wwożone, a także potwierdzenie braku przeciwwskazań do zorganizowania pochówku a wcześniej również przetransportowania zwłok.

Konkretne wymagania

Do podstawowych potrzebnych dokumentów pozwalających na w pełni zgodny z prawem transport zwłok poza granicę państwa w jakim doszło do zgonu, zaliczyć trzeba pozwolenie wydane przez starostę właściwego dla obszaru, w którym ma odbyć się uroczystość pogrzebowa. Ten dokument jest uzyskiwany na podstawie dogadania się starostwa z organem takim jak powiatowy inspektor sanitarny. Do tego nie obejdzie się bez zaświadczenia konsula krajowego jakie jest wydawane po zaprezentowaniu pozwolenia potwierdzającego, że nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby sprowadzenie ciała na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Wszelkie wnioski w omawianym temacie mogą złożyć osoby do tego uprawnione takie jak małżonek zmarłego, jego krewni zstępni, czyli potomkowie w linii prostej to jest dziecko, wnuk czy prawnuk, krewni wstępni, a więc krewny w linii prostej, a mianowicie do nich zaliczają się rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, a także krewni boczni – wszyscy do czwartego stopnia pokrewieństwa. Dodatkowo, formalności może wziąć na siebie także powinowaty w linii prostej, wyłącznie do pierwszego stopnia, a także można zlecić realizację transportu i związanej z tym procedury doświadczonemu zakładowi funeralnemu, który zrobi to w naszym imieniu, tak jak przykładowo podejmująca się tego typu usług dla klientów znana marka Jakubisiak.

Artykuł Pochowanie zmarłego w ojczyźnie. Jak przeprowadzić transport zwłok? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/pochowanie-zmarlego-w-ojczyznie-jak-przeprowadzic-transport-zwlok/feed/ 0
Relacje rodzinne a anoreksja https://teczka.pl/rodzina/relacje-rodzinne-a-anoreksja/ https://teczka.pl/rodzina/relacje-rodzinne-a-anoreksja/#respond Mon, 16 Jan 2012 12:35:11 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10224 Można powiedzieć, że anoreksja nie jest tylko zaburzeniem dotyczącym dotkniętej nią osoby. Na anoreksję choruje cała rodzina. W jaki sposób tego typu zaburzenie wpływa na relacje między domownikami?

Artykuł Relacje rodzinne a anoreksja pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Kuchnia – miejsce koszmarne. Mianem anoreksji określa się poważne zaburzenia odżywiania, których podstawowymi objawami są lęk przed jedzeniem i utrata wagi. Najczęściej zapadają na tę chorobę młode kobiety i dziewczynki w wieku dojrzewania. Jednak kiedy jedna osoba w rodzinie zachoruje na anoreksję, odżywianie staje się problemem całej rodziny. Kuchnia zaczyna się bardzo źle kojarzyć nie tylko anorektyczce, ale również wszystkim domownikom. Najważniejszym tematem stają się posiłki – ich przyrządzanie, kaloryczność, ilość, częstotliwość. Rodzina przestaje żyć normalnym trybem, ponieważ jej codzienność zostaje zdominowana przez temat jedzenia. Rodzice muszą się wcielić w rolę kontrolerów nieustannie sprawdzających swoje dziecko. Zmianie ulega cały dotychczasowy rozkład zajęć, ponieważ ktoś musi czuwać nad anorektyczką przy każdym posiłku, czyli mniej więcej sześć razy dziennie.

Stosunki z rodzeństwem. Taka sytuacja jest szczególnie trudna w rodzinach, w których jest więcej niż jedno dziecko. Rodzeństwo anorektyczki pomimo wsparcia i zrozumienia najczęściej czuje się pokrzywdzone i niedocenione. Ponadto istnieje poważne ryzyko, że również samo rodzeństwo, zwłaszcza siostra osoby dotkniętej anoreksją, również zachoruje. Tego typu zaburzenia zmieniają więc całkowicie tradycyjne relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Co więcej, żeby leczenie osoby chorej mogło się powieść, cała rodzina musi się zjednoczyć we wspólnej walce, co oznacza w praktyce nieuleganie żadnym próbom manipulacji ze strony anorektyczki.

FBT, czyli Family Based Therapy to nowoczesna metoda leczenia anoreksji propagowana przez autorkę słynnej książki Kiedy jedzenie wymaga odwagi, Harriet Brown. Jej odmienność od tradycyjnych sposobów terapii polega na tym, że anorektyczki nie wysyła się do odosobnionego ośrodka, ale cała kuracja prowadzona jest w domu. Co ciekawe, metoda ta osiąga aż 80 % skuteczności i to w ciągu roku (tradycyjna metoda to 30 – 40%). Klasyczne podejście do anoreksji opiera się na założeniu, że choroba wynika ze złych relacji rodzinnych, dlatego należy anorektyczkę odizolować od rodziny, co paradoksalnie skutkuje tym, że dziewczyna spotyka inne chore, które nawzajem wspierają się w aprobowaniu anoreksji. Tymczasem terapia rodzinna opiera się na przeciwnym stanowisku – że tylko w naturalnych warunkach, dzięki wsparciu najbliższych można uzyskać pełne i trwałe efekty lecznicze.

Czy w Waszej rodzinie istnieje problem anoreksji? Jak radzicie sobie z tą trudną sytuacją? Podzielcie się z nami doświadczeniami

Artykuł Relacje rodzinne a anoreksja pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/relacje-rodzinne-a-anoreksja/feed/ 0
Jak radzić sobie z toksyczną szwagierką? https://teczka.pl/rodzina/jak-radzic-sobie-z-toksyczna-szwagierka/ https://teczka.pl/rodzina/jak-radzic-sobie-z-toksyczna-szwagierka/#comments Mon, 16 Jan 2012 12:32:45 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10223 Posiadanie w rodzinie toksycznej szwagierki może nas kosztować sporo nerwów. Jest to bowiem osoba, która ciągle manipuluje innymi dla osiągnięcia własnych celów. Jak radzić sobie z toksyczną szwagierką?

Artykuł Jak radzić sobie z toksyczną szwagierką? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Zdemaskowanie działań szwagierki. Po pierwsze można zdemaskować strategię szwagierki przed całą rodziną i unaocznić jej manipulacje. Jeżeli jest to osoba toksyczna, może dążyć do skłócenia poszczególnych osób, a następnie zawierania sojuszów przeciwko swoim wrogom. Szwagierka będzie chciała przeciągnąć na swoją stronę na przykład teściów i skompromitować nas w ich oczach. Do tego celu może jej posłużyć naginanie faktów lub mówienie ewidentnej nieprawdy. Trzeba więc zachować czujność i prostować wszystkie fałszywe rewelacje szwagierki. Jeżeli rodzina zorientuje się w zamiarach takiej osoby, być może straci ona swoją pozycję.

Asertywność. Trzeba także uodpornić się na wszystkie podstępne propozycje, jakie może nam składać szwagierka. Bardzo możliwe, że będzie ona na przykład chciała sprowokować nas do jakiejś negatywnej wypowiedzi na czyjś temat, a następnie przekaże naszą opinię dalej. Należy więc uważać na jej podstępną grę. Najlepiej wypracować w sobie postawę asertywną. Nie musimy ulegać wszystkim prośbom szwagierki tylko z tego powodu, że jesteśmy rodziną. Jeżeli na przykład nadużywa ona naszej pomocy, nauczmy się odmawiać. To z pewnością pomoże nam w poradzeniu sobie z toksyczną osobą w rodzinie.

Niezachwiane poczucie własnej wartości. Powinniśmy również zadbać o poczucie własnej wartości. Toksyczne osoby dążą najczęściej do zniszczenia cudzej dobrej samooceny i czasami im się to udaje. Nie dajmy się zatem wciągnąć w serię niekończących się porównać – kto więcej zarabia lub czyje dzieci są grzeczniejsze. Mamy własne życie i nie musimy z nikim konkurować. Zdrowe poczucie własnej wartości zawsze pomaga we właściwym reagowaniu na ukryte zaczepki. Jeżeli zaś szwagierka wyczuje naszą słabość i niepewność, może to wykorzystać przeciwko nam.

Zerwanie kontaktów. W skrajnych wypadkach, kiedy toksyczna osoba z rodziny zaczyna się wtrącać do naszego życia, możemy po prostu zerwać z nią kontakt. Szwagierka nie jest najważniejszym członkiem rodziny i nie musimy znosić jej ciągłych manipulacji. Mamy prawo przeżyć swoje życie w spokoju. Rolą rodziny jest przede wszystkim wzajemne wsparcie, taki jest najgłębszy sens jej posiadania. Jeżeli zaś rodzinne relacje przekształcają się w swoją własną karykaturę, nie ma potrzeby ich utrzymywać.

Jak Wy radzicie sobie z toksycznymi osobami w Waszych rodzinach? Podzielcie się z nami doświadczeniami!

Artykuł Jak radzić sobie z toksyczną szwagierką? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/jak-radzic-sobie-z-toksyczna-szwagierka/feed/ 9
Toksyczni rodzice – jak sobie z nimi radzić? https://teczka.pl/rodzina/toksyczni-rodzice-jak-sobie-z-nimi-radzic/ https://teczka.pl/rodzina/toksyczni-rodzice-jak-sobie-z-nimi-radzic/#respond Mon, 16 Jan 2012 12:30:01 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10222 Nie każdy ma szczęście wychowywać się w idealnej, kochającej się rodzinie. Niektórzy muszą już od dzieciństwa żyć w cieniu toksycznych rodziców. Często postawy wyniesione z tego okresu towarzyszą ludziom przez całe życie. Jak radzić sobie z toksycznymi rodzicami?

Artykuł Toksyczni rodzice – jak sobie z nimi radzić? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Odcięcie się od przeszłości. Termin „toksyczni rodzice” został upowszechniony przez amerykańską terapeutkę, Susan Forward, która w swojej książce na ten temat doradza osobom z podobnymi problemami, aby odcięli się od swojej przeszłości. Istota toksycznych relacji polega bowiem na swoistym współuzależnieniu dzieci od destrukcyjnych zachowań rodziców. Może to być na przykład wejście w rolę opiekuna ojca-alkoholika albo hipochondrycznej matki. Pierwszy krok na trudnej drodze do poradzenia sobie w dorosłym życiu z toksycznymi rodzicami polega zatem na zyskaniu świadomości, że rodzina miała ogromne wady i zadała nam cierpienie, ale my nie musimy z nim współistnieć. Możemy przeszłość zostawić za sobą.

Konfrontacja. Odcięcie od tego, co było, nie nastąpi jednak od razu. Musimy pokonać kolejne etapy uwalniania się od toksycznych więzów, jakie łączą nas z rodzicami. Bardzo ważnym momentem jest dokonanie tak zwanej konfrontacji. Polega ona na bezpośrednim spotkaniu z rodzicami i powiedzeniu im w oczy o wszystkim, czym nas zranili. Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy moment całego procesu, ponieważ latami uczyliśmy się żyć na warunkach dyktowanych przez rodziców. Najczęściej zaś najważniejszym z nich była konieczność ukrywania własnych uczuć, słabości i lęku. Tym razem musimy wszystkie emocje wyciągnąć na zewnątrz. Poza tym trudność konfrontacji wiąże się również z reakcją rodziców. Niestety rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice przyznają się do błędu i następuje porozumienie. Często dzieje się wręcz przeciwnie. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, żeby bezpośrednio zmierzyć się z rodzicami, może napisać list, w którym wyrazi to, co leży mu na sercu.

Samodzielność. Po swoistym oczyszczeniu, jakim jest konfrontacja z rodzicami, przychodzi czas na samodzielne życie. Nie chodzi o to, że należy odciąć się od rodziców i udawać, że się ich nie zna, ale o to, że musimy się nauczyć podejmować w pełni niezależne decyzje. Toksyczni rodzice nieustannie manipulują swoimi dziećmi, wykorzystując swoją chorobę, słabość albo moralny autorytet do tego, żeby ciągle kierować ich życiem. Manipulacja zawsze ma charakter ukryty, dlatego tak trudno ją rozpoznać i się jej przeciwstawić. Można jednak to zrobić, jeśli tylko nie zabraknie nam odwagi.

Jak Wy radzicie sobie z toksycznymi osobami w Waszych rodzinach? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Artykuł Toksyczni rodzice – jak sobie z nimi radzić? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/toksyczni-rodzice-jak-sobie-z-nimi-radzic/feed/ 0
Jak odzyskać najlepszą przyjaciółkę? https://teczka.pl/rodzina/jak-odzyskac-najlepsza-przyjaciolke/ https://teczka.pl/rodzina/jak-odzyskac-najlepsza-przyjaciolke/#respond Mon, 16 Jan 2012 12:27:56 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10220 Przyjaciółka to niezmiernie ważna osoba w naszym życiu. Dlatego jeśli dojdzie między nami do poważnej kłótni i stracimy jej względy, czujemy się okropnie. Taka sytuacja nie musi jednak oznaczać definitywnego końca przyjaźni. Jak więc odzyskać przyjaciółkę?

Artykuł Jak odzyskać najlepszą przyjaciółkę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Wyciągnięcie dłoni. Jeżeli zależy nam na przyjaciółce, warto zrobić pierwszy krok do pogodzenia, a nie unosić się zranioną dumą. Z pewnością koleżanka, nawet jeśli jest na nas bardzo zła, również przeżywa zerwanie przyjaźni i nie ma pewności, czy właśnie tak powinno się stać. Można więc po prostu zadzwonić do przyjaciółki i zaproponować jej spotkanie. Istnieją duże szanse, że dziewczyna nie odmówi, ponieważ też będzie chciała wyjaśnić niektóre kwestie. Spotkanie zaś da nam możliwość odzyskania uczuć przyjaciółki.

Szczera rozmowa. Na pewno nie obejdzie się bez szczerej rozmowy. Nawet jeśli zawiniłyśmy wobec przyjaciółki, trzeba dać jej do zrozumienia, że tego bardzo żałujemy i zależy nam na kontynuowaniu przyjaźni. Być może też przyjaciółka źle zrozumiała nasze intencje i doszło miedzy nami do fatalnego nieporozumienia. Warto zatem wyjaśnić sobie wszystkie przykre kwestie i zamknąć je raz na zawsze. Musimy się podczas takiej rozmowy zdobyć na prawdomówność i powstrzymać się od bolesnych ocen. Może za surowo osądziłyśmy przyjaciółkę i powinnyśmy ją przeprosić.

Zaproponowanie rozejmu. Trzeba również wyjść z propozycją zawarcia rozejmu. Prawdopodobnie przyjaciółka czeka na nasz krok i przyjmie wyciągniętą dłoń. Powiedzmy więc, że chciałybyśmy, aby wszystko, co było złe, odeszło w niepamięć i nigdy się już nie powtórzyło. Być może uda nam się wzajemnie sobie wybaczyć i nie niszczyć naszej przyjaźni. Sam pokojowy gest z naszej strony dużo znaczy i na pewno zostanie doceniony przez przyjaciółkę. Nie wahajmy się zatem poprosić koleżanki o przemyślenie tej propozycji.

Łatwiej zburzyć niż naprawić. Powinnyśmy się również odwołać do tego, co dotąd budowało naszą przyjaźń. Mamy przecież wiele pięknych, wspólnych wspomnień, nie raz wspierałyśmy się nawzajem i przeszłyśmy już przez niejeden kryzys. Poruszmy zatem te emocjonalne struny w duszy przyjaciółki. Ona na pewno nie jest zadowolona z tego, że to, co było tak długo budowane, nagle się rozpadło. Na miano przyjaciela trzeba zasłużyć, jest to więź, która powstaje latami i nigdy nie wiadomo, czy kiedyś z kimś innym uda nam się zbudować jeszcze podobną bliskość. Przyjaźń to rodzaj miłości, dlatego warto o nią walczyć.

Czy pokłóciliście się kiedyś z najlepszą przyjaciółką? Jak udało Wam się odzyskać jej zaufanie? Czekamy na komentarze!

Artykuł Jak odzyskać najlepszą przyjaciółkę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/jak-odzyskac-najlepsza-przyjaciolke/feed/ 0
Jak być singlem i nie zwariować? https://teczka.pl/rodzina/jak-byc-singlem-i-nie-zwariowac/ https://teczka.pl/rodzina/jak-byc-singlem-i-nie-zwariowac/#respond Mon, 16 Jan 2012 11:12:59 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10214 Wiele osób ceni sobie bycie singlem. Można bowiem zachować całkowitą niezależność, w pełni realizować swoje pasje i beztrosko podróżować po świecie. Jest jednak jedna rzecz, której singiel boi się jak diabeł święconej wody – to zjazd rodzinny. Jak przeżyć takie spotkanie będąc singlem?

Artykuł Jak być singlem i nie zwariować? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Tik-tak, czyli tykający zegar biologiczny. Każdy chyba pamięta świetną scenę z Bridget Jones, w której bohaterka-singielka musi się zmierzyć z armią cioć i wujków podczas świątecznego przyjęcia. Ciągle słyszy wówczas o nieubłaganym biegu czasu, którego nie da się zatrzymać, a który daje jej coraz mniejsze szanse na zostanie mamą. To rzeczywiście najczęstsza forma krypto-ataku na singla, jakiego dokonuje rodzina. Jak się przed nim obronić? No cóż, być może najlepszym wyjściem byłoby unikanie rodzinnych zjazdów, jest to jednak prawie niemożliwe. Warto więc podejść do całej sprawy z poczuciem humoru i potraktować pytania krewnych całkowicie pobłażliwie, tak aby osoby, które je zadają poczuły, że złośliwość ukryta w ich niewinnym pytaniu dotyka przede wszystkim ich samych. To coś na zasadzie postawy mówiącej „no tak, to ciocia Joasia, ona musi zadawać te niemądre pytania”.

Opowiedz nam swoją historię. Innym przykrym doświadczeniem dla singli podczas rodzinnego zjazdu jest przysłowiowe wiercenie dziury w brzuchu. Każda z dawno niewidzianych osób, chce dokładnie wiedzieć, dlaczego do tej pory nie udało się kawalerowi czy pannie znaleźć swojej drugiej połowy. Jak sobie z tym radzić? Można na przykład szczegółowo opowiadać krewnym o wszystkich swoich podróżach, awansach w pracy i tej górze pieniędzy, której nie udałoby się nam zdobyć, gdybyśmy mieli na głowie dom i pieluchy. Zwykle relacjonowanie swoich sukcesów działa na ludzi jak zimny prysznic i z pewnością nie będą chcieli zadawać już dalszych pytań.

Lubię swoje życie. Najlepiej zjawić się na rodzinnym zjeździe z uśmiechem na stałe przyklejonym do twarzy. Jeżeli będziemy wprost emanować szczęściem i zadowoleniem ze swojego życia, już na wstępie wytrącimy z rąk ewentualnym adwersarzom wszystkie argumenty na temat tego, jak życie w samotności jest ciężkie i przykre. Być może nawet zadowolony singiel będzie miał szczęście i nikt nie poruszy kwestii jego trybu życia.

Mam prawo do własnych decyzji. Wszystkie zaś otwarcie uszczypliwe uwagi można kwitować jakąś ironiczną ripostą. Warto pokazać, że mamy prawo do własnego wyboru określonego losu i nie musimy się poddawać niczyjej presji.

Jak Wy radzicie sobie z niewygodnymi pytaniami Waszych bliskich? Podzielcie się swoimi pomysłami na cięte riposty!

Artykuł Jak być singlem i nie zwariować? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/jak-byc-singlem-i-nie-zwariowac/feed/ 0
Jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciółkę? https://teczka.pl/rodzina/jak-radzic-sobie-z-zazdroscia-o-przyjaciolke/ https://teczka.pl/rodzina/jak-radzic-sobie-z-zazdroscia-o-przyjaciolke/#respond Mon, 16 Jan 2012 11:10:24 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10213 Przyjaźń jest bardzo ważną sprawą w życiu każdej kobiety. Dzięki niej nasze życie staje się pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące. Czasami jednak przyjaciółka jest bliska nie tylko nam samym, ale także naszym domownikom. Jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciółkę, która jest traktowana jak członek rodziny?

Artykuł Jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciółkę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Jesteśmy nie do zastąpienia. Musimy zacząć od siebie samych. Jeżeli odczuwamy zazdrość o przyjaciółkę, prawdopodobnie oznacza to, że wydaje nam się, iż nasza pozycja w rodzinie jest słaba i ktoś może jej zagrozić. Bywają różne modele rodziny, być może w naszym otwarte okazywanie sobie uczuć jest niemożliwe, dlatego miłe traktowanie przyjaciółki budzi w nas niechęć. Tak naprawdę każdy z członków rodziny jest nie do zastąpienia i nawet jeśli bliscy wstydzą się manifestować swoich emocji w stosunku do nas, nie powinnyśmy postrzegać tego jako braku miłości. Mamy w domu własne ustalone miejsce i nikt na pewno nas go nie pozbawi.

Ograniczenie kontaktów z przyjaciółką. Jeżeli przeszkadza nam nieustanna obecność przyjaciółki na rodzinnych spotkaniach, możemy ograniczyć z nią kontakty. Nie musimy zapraszać jej na wszystkie okazje. Możemy nawet zasugerować, że dana uroczystość jest tylko dla najbliższych członków rodziny i nie będzie nikogo spoza tego grona. Przyjaciółka w końcu sama zrozumie, że być może nazbyt spoufaliła się z naszą rodziną i nabierze trochę dystansu. Możemy zacząć się spotykać z koleżanką głównie poza domem lub więcej bywać u niej. Wszystko to odsunie nieco przyjaciółkę od naszej najbliższej rodziny.

Sam na sam z rodziną. Jeśli czujemy niedosyt rodzinnych uczuć, możemy zorganizować jakieś rodzinne przyjęcie z zaznaczeniem, że jest ono tylko dla najbliższych. Wtedy będziemy mieć rodzinę tylko dla siebie, a przyjaciółka nie będzie odciągać od nas niczyjej uwagi. Aby być postacią centralną, warto przygotować kilka atrakcji. Można na przykład przyrządzić samodzielnie smaczną kolację albo urządzić wspólne karaoke. Taka okazja od czasu do czasu przywróci dawne relacje w rodzinie i pozwoli nam się poczuć potrzebnymi i kochanymi.

Rozmowa z najbliższymi. Jeśli zdobędziemy się na odwagę, możemy także porozmawiać z rodziną o przyjaciółce i zapytać, czy bliscy nie uważają, że trochę zdominowała ona rodzinne relacje. Może rodzina się zastanowi nad tą sugestią i przyzna nam rację. Nawet zaś jeśli tak się nie stanie, to bliscy przynajmniej otrzymają od nas sygnał, że brakuje nam ich uwagi i czujemy się nieco pominięte. Być może wtedy sami okażą nam więcej zainteresowania.

A jak Wy poradziliście sobie z zazdrością? Czekamy na Wasze doświadczenia!

Artykuł Jak radzić sobie z zazdrością o przyjaciółkę? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/jak-radzic-sobie-z-zazdroscia-o-przyjaciolke/feed/ 0
Jak poradzić sobie z bankructwem w rodzinie? https://teczka.pl/rodzina/jak-poradzic-sobie-z-bankructwem-w-rodzinie/ https://teczka.pl/rodzina/jak-poradzic-sobie-z-bankructwem-w-rodzinie/#respond Mon, 16 Jan 2012 10:54:28 +0000 http://wp.teczka.pl/?p=10211 Bankructwo to wizja, która przeraża każdego przedsiębiorcę. Oprócz strony czysto materialnej ma ono jednak również aspekt psychiczny. Jak sobie więc poradzić, jeśli naszą rodzinę dotknęło bankructwo?

Artykuł Jak poradzić sobie z bankructwem w rodzinie? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>

Nie mam pieniędzy, ale mam rodzinę. Pomimo że bankructwo jest ogromnie trudne doświadczeniem, trzeba znaleźć w swojej sytuacji jakieś pozytywy. Nawet jeśli wydaje się, że straciliśmy kompletnie wszystko, jeżeli dłużej się zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że jednak coś nam pozostało. Wokół nas znajduje się kochająca rodzina, a to już bardzo wiele. Możemy się na niej oprzeć, a wiadomo, że w każdej wspólnocie jest siła. Nie ma sytuacji, z której nie byłoby żadnego wyjścia. Wspólnie zaś możemy wymyślić jakieś rozwiązanie. Paradoksalnie bardzo często w sytuacjach skrajnie kryzysowych w niektórych osobach ujawniają się takie pokłady pomysłowości i energii, o które byśmy nigdy ich nie podejrzewali.

Zarobię po raz kolejny. Każdy kryzys jest szansą na pozytywną zmianę. Tę prawdę potwierdzają wszyscy znawcy ekonomii. To że jedna opcja zarobienia pieniędzy się nie powiodła, nie znaczy, że nie uda się też kolejna. Powinniśmy zatem obudzić w sobie pozytywne myślenie. Z pomocą mogą nam przyjść takie metody pracy z własną osobowością, jak choćby NLP, czyli neurolingwistyczne programowanie umysłu. Opiera się ono na założeniu, zgodnie z którym mamy szansę wiele osiągnąć, jeśli nasze myśli i słowa będą zgodnie współdziałały w projektowaniu pozytywnego obrazu siebie i przyszłości.

Mam pomysł na przyszłość. Warto zatem nie skupiać się na tym, co się nie udało, ale poszukiwać innej drogi rozwoju. Oczywiście w wypadku bankructwa musimy się zmierzyć z poważnymi kłopotami finansowymi. Powinniśmy zatem skupić się na tym, żeby dokonać oszczędności we wszystkich sferach, w których możemy. Za wszelką cenę musimy dążyć do utrzymania płynności finansowej, dlatego możemy znaleźć tymczasową pracę, która pozwoli nam na ratalną spłatę długów. W pewnym sensie dobrze jest w tym wypadku uruchomić typowe amerykańskie myślenie. Mit o tym, że każdy może zostać milionerem, prowokuje bowiem u Amerykanów postawę przedsiębiorczą. Legendarne są historie o bankrutach, którzy zatrudniają się u swoich szoferów, by po raz kolejny zarobić milion. Jeśli mamy się rodzinę, dla której warto się starać, nasza motywacja znacznie wzrasta.

Pokonywanie trudności mnie wzmacnia. Pamiętajmy również, że wszelkie problemy, a zwłaszcza te najtrudniejsze mogą wzmocnić siłę naszego charakteru. Jeżeli uda nam się wyjść cało z opresji, zyskujemy wiarę w swoje możliwości i wiemy, że poradzimy sobie w każdej sytuacji.

Czy w Waszej rodzinie ktoś zbankrutował? Jak poradziliście sobie z tą sytuacją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami

Artykuł Jak poradzić sobie z bankructwem w rodzinie? pochodzi z serwisu Teczka.pl.

]]>
https://teczka.pl/rodzina/jak-poradzic-sobie-z-bankructwem-w-rodzinie/feed/ 0