Rodzina Relacje rodzinne a anoreksja

Relacje rodzinne a anoreksja

-

Kuchnia – miejsce koszmarne. Mianem anoreksji określa się poważne zaburzenia odżywiania, których podstawowymi objawami są lęk przed jedzeniem i utrata wagi. Najczęściej zapadają na tę chorobę młode kobiety i dziewczynki w wieku dojrzewania. Jednak kiedy jedna osoba w rodzinie zachoruje na anoreksję, odżywianie staje się problemem całej rodziny. Kuchnia zaczyna się bardzo źle kojarzyć nie tylko anorektyczce, ale również wszystkim domownikom. Najważniejszym tematem stają się posiłki – ich przyrządzanie, kaloryczność, ilość, częstotliwość. Rodzina przestaje żyć normalnym trybem, ponieważ jej codzienność zostaje zdominowana przez temat jedzenia. Rodzice muszą się wcielić w rolę kontrolerów nieustannie sprawdzających swoje dziecko. Zmianie ulega cały dotychczasowy rozkład zajęć, ponieważ ktoś musi czuwać nad anorektyczką przy każdym posiłku, czyli mniej więcej sześć razy dziennie.

Stosunki z rodzeństwem. Taka sytuacja jest szczególnie trudna w rodzinach, w których jest więcej niż jedno dziecko. Rodzeństwo anorektyczki pomimo wsparcia i zrozumienia najczęściej czuje się pokrzywdzone i niedocenione. Ponadto istnieje poważne ryzyko, że również samo rodzeństwo, zwłaszcza siostra osoby dotkniętej anoreksją, również zachoruje. Tego typu zaburzenia zmieniają więc całkowicie tradycyjne relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Co więcej, żeby leczenie osoby chorej mogło się powieść, cała rodzina musi się zjednoczyć we wspólnej walce, co oznacza w praktyce nieuleganie żadnym próbom manipulacji ze strony anorektyczki.

FBT, czyli Family Based Therapy to nowoczesna metoda leczenia anoreksji propagowana przez autorkę słynnej książki Kiedy jedzenie wymaga odwagi, Harriet Brown. Jej odmienność od tradycyjnych sposobów terapii polega na tym, że anorektyczki nie wysyła się do odosobnionego ośrodka, ale cała kuracja prowadzona jest w domu. Co ciekawe, metoda ta osiąga aż 80 % skuteczności i to w ciągu roku (tradycyjna metoda to 30 – 40%). Klasyczne podejście do anoreksji opiera się na założeniu, że choroba wynika ze złych relacji rodzinnych, dlatego należy anorektyczkę odizolować od rodziny, co paradoksalnie skutkuje tym, że dziewczyna spotyka inne chore, które nawzajem wspierają się w aprobowaniu anoreksji. Tymczasem terapia rodzinna opiera się na przeciwnym stanowisku – że tylko w naturalnych warunkach, dzięki wsparciu najbliższych można uzyskać pełne i trwałe efekty lecznicze.

Czy w Waszej rodzinie istnieje problem anoreksji? Jak radzicie sobie z tą trudną sytuacją? Podzielcie się z nami doświadczeniami

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Katastrofa budowlana – co to jest, co robić, przyczyny i skutki

Katastrofa budowlana jest bez wątpienia zdarzeniem, które stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi i mienia o znacznych rozmiarach. Nie jest to zdarzenie zaplanowane, jakim jest np. planowe wyburzanie budynku przez wyspecjalizowane firmy z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Sprowadzenie katastrofy budowlanej jest przestępstwem, za które sprawca może trafić do zakładu karnego nawet na 12 lat.

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą?

Swędząca skóra potrafi rozstroić nerwy najbardziej cierpliwemu człowiekowi, a nawet doprowadzić do głębokiej depresji. Uporczywa chęć drapania się może być tak silna, że spycha na dalszy plan świadomość tego, że na uszkodzonych naskórku lub skórze nietrudno o rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Dobór metody przynoszącej ulgę przy świądzie zależy w dużej mierze od wywołującej go przyczyny i czynników powodujących nasilenie dolegliwości.

Zobacz też

Bóle wzrostowe u dzieci – objawy, jak pomóc, w jakim wieku?

Małe dzieci czasami przychodzą do swoich rodziców i mówią, że bolą ich nóżki albo pokazują na własne nogi i płaczą. Bywa też, że bóle pojawiają się pod koniec dnia, wieczorem, a nawet potrafią zbudzić dziecko ze snu. Problemy te dotyczą głównie dzieci, które ukończyły 3 rok życia.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: