Co warto zobaczyć w Rzymie?

Podróże    
ocena

Jedno z najbardziej urzekających i najważniejszych pod względem historycznym oraz kulturowym miast w Europie, a nawet na świecie. Podobno prowadzą do niego wszystkie drogi. Oczywiście, mowa tutaj o Rzymie. Bez względu na to, ile czasu planujemy na poznanie stolicy Włoch, z pewnością nie uda nam się odkryć wszystkich jego uroków. Chociaż nie nacieszymy się w pełni wyjątkową atmosferą tego miejsca, gdy będziemy zwyczajnie „zaliczać” kolejne jego zabytki, pewnych miejsc ominąć po prostu nie sposób. O nich właśnie mowa poniżej.

Co warto zobaczyć w Rzymie?

sxc.hu

„Być w Rzymie i papieża nie widzieć” – chociaż możliwości ujrzenia ojca świętego nie może dostąpić każdy, wszyscy bez wyjątku turyści powinni udać się do Watykanu. Tutaj na naszą uwagę zasługuje ogromny plac, na którym wznosi się najważniejsza świątynia chrześcijaństwa – Bazylika Świętego Piotra. Jej wnętrza kryją bezcenne dzieła sztuki, jak chociażby Pieta autorstwa Michała Anioła, którą po prostu nie da się nie zachwycić. Miłośnicy sztuki powinni skierować się też w kierunku Muzeów Watykańskich – ogrom zgromadzonych tam skarbów zaskoczy każdego turystę. Szczególnie warta uwagi jest Kaplica Sykstyńska udekorowana freskami wcześniej już wspomnianego Michała Anioła. Warto też dodać, że to w tym miejscu odbywa się papieskie konklawe, czyli wybór nowej głowy Kościoła.

Będąc w stolicy Włoch, nie sposób też zignorować imponujących pozostałości z czasów starożytnych. Oprócz oczywistego symbolu miasta, czyli Koloseum, warto też udać się na pobliskie Forum Romanum czy na Palatyn. Ogromnych wrażeń może też dostarczyć wizyta w Panteonie – najmniej zniszczonej starożytnej budowli w całym mieście.

PanteonFot. sxc.hu

Rzym to także liczne tętniące życiem place. Na szczególną uwagę zasługuje Piazza Navona, gdzie stoi Fontanna Czterech Rzek Berniniego. Warto usiąść tutaj na ławce lub w jednej z wielu nastrojowych kawiarenek i zajadając się „gelato” lub popijając espresso, przyglądać się życiu miasta. Miłośnicy kina podążają zaś w kierunku rozsławionej przez „Słodkie Życie” Felliniego Fontannę Di Trevi. Barokowa kaskada spływająca wśród posągów i skał to jeden z najbardziej zdumiewających zabytków Rzymu. Gdy wrzucimy do niej monetę, zagwarantujemy sobie powrót do „Wiecznego Miasta”.

Tłumnie odwiedzaną atrakcją Rzymu są też niewątpliwie Schody Hiszpańskie. Plątanina eleganckich balustrad i balkonów jest miejscem spotkań młodych ludzi, zwłaszcza w długie letnie wieczory.

UWAGA!

Jeżeli zaś szukamy trochę spokoju i wytchnienia, warto udać się na Zatybrze. Dociera tu stosunkowo niewielu turystów, więc odkryć tu można bardziej kameralny klimat miasta, a także liczne restauracyjki oferujące wyśmienite specjały kuchni włoskiej. Idealnym zwieńczeniem wycieczki do Rzymu będzie z pewnością wspięcie się na wzgórze Janikulum, skąd roztacza się oszałamiająca panorama całego miasta.

Chcielibyście wybrać się do Rzymu? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz