Co grozi za oszustwo internetowe?

Prawo    
ocena
Oszustwa w internecie są przestępstwem, za które przewiduje się karę grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Powszechność zastosowań internetu jest bardzo wygodna dla użytkowników, którzy mogą korzystać z ich dobrodziejstw, m.in. z bankowości internetowej, sklepów i aukcji internetowych… Jednocześnie jednak użytkownicy sieci narażeni są na działalność wielu oszustów, którzy w internecie odnaleźli mnóstwo sposobów na zarobek kosztem innych ludzi.

Trzeba mieć świadomość, że oszustwo internetowe jest przestępstwem, a jego popełnienie wiąże się nieraz z wysoką karą.

Przykłady oszustw internetowych

Najczęstsze przykłady oszustw internetowych wiążą się z działalnością fałszywych sklepów internetowych, które w zamian za przelaną gotówkę nie przesyłają nabywcy danego produktu. Innym rodzajem oszustwa internetowego jest proponowanie internautom (potencjalnym ofiarom oszustwa) różnych form zarabiania pieniędzy, które wymagają wczesniejszej wpłaty określonej kwoty na konto oszusta. Jeszcze innym, dość często spotykanym, oszustwem są próby wyłudzenia pieniędzy poprzez e-maile z informacją o wielkiej wygranej na loterii, spadku po zagranicznym krewnym, których otrzymanie jest uzależnione od przelewu niewielkiej kwoty na podane konto.

Paragraf 286 kodeksu karnego

Zgodnie z kodeksem karnym osoba, która oszukuje (wprowadza w błąd drugą osobę) w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy aż do 8 lat.

W przypadkach mniejszej wagi sprawcy grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Warto wiedzieć, że dotyczy to każdego rodzaju oszustw, w tym także oszustw internetowych.

Ściganie oszustw internetowych

Jeśli padniemy ofiarą przestępstwa internetowego, nie bójmy się zgłosić tego faktu na policji. Wówczas zwiększamy szansę naprawienia szkody finansowej, która nas spotkała (nawet gdy utracona kwota była niewielka), co więcej – ochronimy przed kłopotami także inne osoby, ujawniając nieuczciwe działania. Dobrym pomysłem jest wówczas opisanie całej sytuacji (w tym podanie nazwy i linku do strony oszusta) na jednym z portali, które poświęcone są kwestiom oszustw internetowych.

Oszustwo internetowe możemy także zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W sytuacji, gdy oszustwo internetowe związane było z działalnością jakiejś insytucji (np. naszego banku), warto poinformować także nasz bank.

Czy spotkałeś się kiedyś ze sprzedawcą-oszustem w sieci? Co wtedy zrobiłeś?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Ale młyn

~ Baran Krzysiek / 2016-10-24 13:12:24
oceń komentarz: (1) (0)