Należy jednak najpierw zadać sobie pytanie o to, co będziemy ozdabiać. Trzeba wiedzieć, że są drobne różnice w ozdabianiu np. wąskiego wazonu i talerza. W przypadku wąskiego wazonu motyw nakleimy na powierzchnię pomalowaną farbą – wąski otwór nie da nam możliwości wyklejenia i pomalowania go od środka, natomiast talerz, który daje większe możliwości zdobienia decoupage’m, malujemy dopiero, gdy motywy są już przyklejone do szkła.

Zacznijmy od omówienia sytuacji, w której motyw będziemy przyklejać do powierzchni pokrytej farbą.

Pierwszym krokiem jest nałożenie primera, który sprawi, że farba akrylowa lepiej przyczepi się do powierzchni. Śliska powierzchnia szklana nie absorbuje farby, dlatego aplikację ułatwi primer. Oszczędzimy dzięki temu sporo czasu i farby. Suchy primer to znak, że możemy nakładać farbę. Oczywiście można skorzystać także z bogatej ofert farb do szkła. Warto zastanowić się nad tym, czy decoupage na szkle to jednorazowa przygoda, czy hobby na dłużej i od tego uzależnić swoje zakupy.

Odcień farby powinien być jak najbardziej zbliżony do kolorów na motywie, który chcemy wykorzystać. Podczas gdy farby schnie, możemy zabrać się za precyzyjne wycięcie obrazków z serwetki lub papieru. Wybrane miejsce pokrywamy klejem, przykładamy serwetkę, dopasowujemy i pozbywamy się fałdek oraz pęcherzyków powietrza. Czekamy na wyschnięcie. W razie potrzeby nadal ozdabiamy przedmiot używając mediów do spękań, płatków do złoceń, stożkowych pędzli do domalowywania drobnych elementów. Gdy całość wyschnie, pokrywamy powierzchnię bezbarwnym lakierem. To, czy będzie on matowy, półmatowy, czy błyszczący, zależy już tylko od nas. Dostępne są specjalne lakiery, które nadają przedmiotom ze szkła bardzo wysoki połysk.

Ozdabiane talerza lub szerokiego wazonu oznacza inną kolejność pracy.

Wycięte motywy będziemy przyklejać od spodu. Najpierw odtłuszczamy i osuszamy powierzchnię, na której będziemy pracować. Naklejamy serwetkowe motywy oraz inne ozdoby – np. złocenia, po czym pokrywamy wszystko primerem. Jeśli chcemy pomalować talerz ciemnymy barwami pamiętajmy, że ciemna farba może sprawić, że motyw przestanie być widoczny. Ale i na to jest sprawdzony sposób. Można pomalować motywy jasną farbą, a potem nałożyć właściwy kolor. Uwaga – potrzebna jest do tego precyzja i cierpliwość. Jest i sposób łatwiejszy – specjalny klej, który sprawia, że farba nie prześwituje przez obrazek. Do ozdabiania szkła możemy użyć także specjalnych barwników, dzięki którym osiągniemy efekt malarski przejść tonalnych. Praca z barwnikami nie jest trudna ani szczególnie czasochłonna. Koniec pracy to pokrycie ozdobionej powierzchni przezroczystym lakierem.

Do decoupage’u na szkle używamy szkła przezroczystego bezbarwnego. Nie używamy natomiast kryształów oraz szkła dekorowanego, chyba, że zależy nam na jakimś specjalnym efekcie.

Co myślicie o decoupage’u na szkle? Co ozdobiłybyście w ten sposób? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDecoupage na tkaninie – jak zrobić? Krok po kroku
Następny artykułCzy wierzyć we wróżby?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here