Najbardziej przydają się fotografom krajobrazu. Za ich pomocą możemy mocno przyciemnić niebo bez korzystania z programów do edycji zdjęć. Wystarczy przekręcić pierścieniem filtra, a niebo nabierze bardziej nasyconego koloru. Taki filtr to swego rodzaju okulary przeciwsłoneczne dla aparatu.

Świetnie sprawdza się także, jeśli chcemy fotografować rzeki, strumienie, jeziora, szyby i inne obiekty, od których obficie odbija się światło. Umiejętnie korzystając z filtra polaryzacyjnego, możemy nie tylko pozbyć się odblasków na powierzchniach, ale przeniknąć je na wskroś. Filtr polaryzacyjny pozwala nam zajrzeć w wodne głębiny, dzięki czemu będziemy mogli sfotografować rybki, skały i wszystkie inne interesujące nas obiekty, które ukryły się pod wodą. Oczywiście, wymogiem jest tutaj, czysta woda. Z mulistą powierzchnią wody nie poradzi sobie nawet najlepszy filtr polaryzacyjny.

Jedynym mankamentem korzystania z filtrów polaryzacyjnych jest nieznaczne zmniejszenie jasności obiektywu. Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że filtr polaryzacyjny jest najbardziej rozpowszechniony wśród pejzażystów, którzy na ogół nie mają potrzeby otwierania przysłony do wartości f/1.8 lub f/2.0, taka niedogodność pozostanie najpewniej niezauważona.

Filtry polaryzacyjne – przydatne czy niekonieczne? Jak uważacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić efekt starego zdjęcia w Photoshopie?
Następny artykułFiltr Skylight – zastosowanie

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here