W zależności od wybranej techniki
– Farby (tutaj zastosowane farby akrylowe)
– Pędzle szczeciniaki o różnej szerokości
– Podobrazie malarskie: odpowiednio zagruntowane płótno naciągnięte na blejtram, możemy malować również na grubej tekturze bądź zagruntowanej płycie pilśniowej
– Ołówki do wykonania szkicu,
– Ściereczki, pojemnik na wodę, paleta.

Po wykonaniu szkicu przechodzimydo malowania. Na początku korzystajmy z szerokich pędzli, możemy zacząć od najciemniejszych miejsc i wstępnym pokryciu kolorami bardziej rozległych płaszczyzn – np. połaci trawy lub nieba. Na tym etapie nie wdajemy się jeszcze w detale, staramy się natomiast ustalić tonację barwną naszego obrazu. Malując nie zapominajmy o perspektywie. Detale takie jak pojedyncze liście drzew czy źdźbła trawy malujemy szczegółowo tylko na pierwszym planie. Malując drzewa widziane z dalszej odległości ukazujmy liście jako barwne plamy skupione na gałęzi.

Jeżeli malujemy trawę to starajmy się przedstawić ją na zasadzie kontrastów miejsc zacienionych i oświetlonych, w zależności od ukształtowania terenu malujmy połacie stopniując tonację kolorystyczną. Nie zapominajmy również że obiekty bardziej oddalone są bardziej rozmyte niż te znajdujące się bliżej. Malując scenkę miejską uważajmy aby bryły budynków i inne wpisane w krajobraz elementy były odpowiednio wykreślone w perspektywie i trzymały pion. Jeśli na obrazie znajdują się ludzie, nie trzeba ich malować bardzo dokładnie, szkicując postać pamiętajmy aby ich wielkość odpowiadała skali budynków. Do namalowania postaci wpisanej w krajobraz miast, często wystarczy odpowiednio położona barwna plama, pamiętajmy również o cieniach, zwracajmy uwagę aby padały w tym samym kierunku.

Obraz możemy malować od razu farbami, pomijając etap szkicu ołówkiem, jeśli jednak stawiamy pierwsze kroki w malarstwie, a krajobraz wymaga dokładnego ukazania w perspektywie większej liczby obiektów to szkic pomoże nam w odpowiednim rozplanowaniu kompozycji i ułatwi dalszą pracę.

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMalowanie aktów – jak to robic?
Następny artykułKurs pisania wniosków unijnych – czy warto?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here