Mając do dyspozycji tylko trzy barwy podstawowe możemy otrzymać praktycznie wszystkie barwy natury. Podstawowe kolory, to purpura, żółcień i błękit cyjanowy. Mieszając parami te kolory otrzymamy tzw. barwy drugiego rzędu. Po zmieszaniu błękitu cyjanowego i żółcieni otrzymamy barwę zieloną, purpura i żółceń da nam w efekcie czerwień, a mieszając błękit z purpurą otrzymamy kolor niebieski. Po zmieszaniu parami drugorzędnych kolorów z barwami podstawowymi otrzymamy sześć kolorów trzeciorzędnych: oranż, ultramarynę, fiolet, karmin, jasną zieleń oraz zieleń szmaragdową. Poza przedstawionym podziałem barwy możemy również podzielić na neutralne, zimne i ciepłe.

mieszanie kolorówRys. Olga Młodawska

Barwy ciepłe stwarzają wrażenie bliskości i ciepła. Temperatura koloru często zależy od zestawienia w jakim dana barwa występuje.Przykładem kolorówwystępujących w ciepłej gamie kolorystycznej jest: oranż, żółcień, czerwień, purpura, karmin, fiolet, jasna zieleń. Kolory tracą ciepło gdy w mieszance zaczyna dominować kolor błękitny.

jak mieszać koloryRys. Olga Młodawska

Barwyzimne stwarzają wrażenie chłodu i odległości. Zimne kolory wykorzystuje się malując np. pejzaże morskie czy zimowe. W chłodnej gamie kolorystycznej dominują: ciemny błękit, ultramaryna, błękit cyjanowy, fiolet, zieleń, zieleń szmaragdowa i jasna zieleń.

barwy mieszanieRys. Olga Młodawska

Kolory neutralne to takie, które neutralizują się po zmieszaniu z barwami dopełniającymi. Gama barw neutralnych charakteryzuje się szarawymi kolorami, w tej gamie mogą dominować ciepłe lub chłodne kolory.

jak mieszać farbyRys. Olga Młodawska

Kolory dopełniające to barwy leżące po przeciwnej stronie koła kolorystycznego. Barwy te silnie ze sobą kontrastują (rys. 6 tutaj zestawione parami w dolnej i górnej części). Zmieszanie barw dopełniających, powoduje – w zależności od zastosowanych proporcji, żedany kolor szarzeje i blaknie.

mieszanie farbRys. Olga Młodawska

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega subtraktywne mieszanie barw?
Następny artykułJak zaplanować budżet szkolenia?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here