Możemy wydać dużą kwotę na opaskę wykonaną ręcznie w jednym egzemplarzu, możemy zapłacić grosze za opaskę z bazaru lub z sieciówki i obserwować, jak w identycznych chodzi pół miasta. Można też wyjąć z szuflady swoją starą opaskę, zaopatrzyć się we wstążki, igłę z nitką, klej i stworzyć za niewielką kwotę coś wyjątkowego.

Jedna ze wstążek powinna być średniej szerokości i najdłuższa, ponieważ posłuży nam do owinięcia opaski. Jeden koniec opaski i jeden koniec wstążki sklejamy ze sobą. Owijanie wstążką opaski będzie dzięki temu łatwiejsze. Staramy się nawijać wstążkę dokładnie – plastik nie może wystawać spod wstążki. Jeśli w centymetrowych odstępach będziemy nanosić na opaskę kropelkę kleju, wstążka będzie lepiej przyczepiona do opaski, a co za tym idzie – dłużej będziemy się nią cieszyć. Robimy to w miejscach najmniej widocznych. Kiedy opaska jest już całkowicie pokryta wstążką, ucinamy zbędny kawałek , a koniec wstążki sklejamy z końcem opaski.

Pierwsza część za nami. Pora zająć się kokardą. Jej wielkość zależy od naszych upodobań. Mała kokardka ozdobiona koralikiem lub niebanalnym guzikiem będzie idealnym dodatkiem do eleganckiego stroju. Większe kolorowe kokardy dopełnią nasz codzienny i imprezowy outfit.

Do zrobienia kokardy możemy użyć trzech kawałków wstążki o różnych szerokościach. Najszersza powinna być jednocześnie najdłuższa. Zszywamy igłą i nitką oba końce. Druga wstążka powinna być średniej długości i średniej szerokości. Ją także zszywamy. To samo robimy z trzecią wstążką – najwęższą i najkrótszą. Wstążki łączymy ze sobą. Muszą być ułożone tak, aby miejsce zszycia znajdowało się dokładnie na środku i pod spodem. Wstążki kładziemy jedną na drugiej (od największej do najmniejszej) i zszywamy nadając im pożądany kształt kokardy.

Kokardę mocujemy na oplecionej wstążką opasce. Nasza opaska będzie trwalsza, jeśli najpierw przyszyjemy kokardę, a miejsce szycia wzmocnimy kropelką mocnego kleju.

Jeśli lubisz ciekawe akcenty, możesz urozmaicić kokardę guzikiem, koralikami lub cekinami.

Uwaga!

Oczywiście kokarda nie musi być wykonana jedynie ze wstążki. Możesz używać dowolnych tkanin i łączyć je ze sobą. Satyna, tiul, organza, welur – jeśli posiadasz niepotrzebne kawałki tych tkanin, na pewno wyczarujesz coś oryginalnego.

Lubicie nosić ręcznie robione akcesoria? A może obdarowujecie nimi bliskich? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić opaskę z kwiatkiem?
Następny artykułJak zrobić korale z papieru?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here