Swój pierwszy wazon – a raczej wazonik, bo był niewielkich rozmiarów – wykonałam z niepotrzebnej butelki.

Szklane przedmioty możemy dekorować na dwa sposoby. Jeden z nich polega na przyklejaniu motywów bezpośrednio na szkło i pokrywaniu farbą, drugi nie różni się zbytnio od ozdabiania innych przedmiotów, czyli: na szkło nakładamy farbę, a dopiero później motyw.

Mój pierwszy wazon powstał w następujący sposób.

Butelkę dokładnie umyłam i odtłuściłam. Aby zwiększyć przyczepność farby akrylowej do szkła, użyłam primera. Jeśli użyjesz specjalnej farby do szkła, nie będziesz potrzebowała żadnej bazy zwiększającej przyczepność. Po pomalowaniu butelki, wycięłam interesujący mnie motyw z serwetki. Serwetka składa się z trzech warstw. Potrzebna jest wyłącznie ta zadrukowana, więc pozostałe należy wyrzucić. Do przyklejenia motywów użyłam rozwodnionego wikolu. Szkło, nawet pomalowane, jest dość śliskie, więc precyzyjne ułożenie serwetki nie było zbyt trudne. Pokryty motywem wazon trzeba wysuszyć, a potem pokryć kilkoma warstwami lakieru bezbarwnego. To, czy używa się matu, półmatu czy błyszczącego – jest kwestią gustu. Po każdej warstwie należy przetrzeć przedmiot drobniutkim papierem ściernym, dopiero wtedy należy nałożyć kolejną warstwę.

jak zrobić decoupage

Fot. Monika Piotrowska

Jeśli masz ochotę na postarzenie przedmiotu, skorzystaj z mediów do tworzenia spękań. Takie media nakłada się zanim polakierujemy przedmiot. Spękania wyglądają fantastycznie na szkle. Media są najczęściej dwuskładnikowe, co oznacza, że najpierw trzeba nałożyć jeden preparat, a potem drugi. Reakcje, jakie między nimi zachodzą, powodują tworzenie małych szczelinek, które wyglądają jak pęknięcia. Preparatów należy używać dokładnie tak, jak jest to opisane na opakowaniu. Spękania – zwane cracle – wypełnia się drobniutkim proszkiem – porporiną. Całość należy polakierować w celu zabezpieczenia.

Drugi sposób ozdabiania szklanych przedmiotów zaczynamy od wycięcia i przyklejenia motywu wewnątrz wazonu. Taki wazon musi być odpowiednio szeroki. W zbyt wąskim będziemy mieć problem z precyzyjnym przyklejeniem motywów.

Jeśli użyjemy specjalnego kleju do decoupage’u na szkle, będziemy mogli użyć ciemnej farby. Jeśli nie dysponujemy takim klejem, użyjmy białej farby i zamalujmy cały motyw. Należy to robić bardzo precyzyjnie i nie pomalować białą farbą szkła. Kiedy zdarzy nam się coś takiego, należy szybko, ale bardzo ostrożnie wytrzeć farbę. Zakryty białą farbą motyw można pomalować nawet na czarno i nie obawiać się, że kolor przeniknie przez motyw. Do ozdabiania szkła używamy tych samych technik, co do innych przedmiotów. Postarzanie, cieniowanie, złocenia, spękania – to wszystko można uzyskać pracując na szkle w opisany powyżej sposób. Niektóre preparaty są przeznaczone wyłącznie do szkła, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Lubicie zdobione przedmioty? A może obdarowujecie nimi bliskich? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChińskie wróżby – na czym polegają?
Następny artykułJak, jakie mówić komplementy dziewczynie?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here