Księżyc najlepiej fotografować w nocy lub po zachodzie słońca. W tym drugim przypadku, ciemne, ale jeszcze nie całkiem czarne tło nieba stworzy przyjemny dla oka gradient. W dzień także możemy fotografować, ale księżyc musi się wyraźnie odróżniać od tła.

Powierzchnia księżyca będzie najlepiej widoczna na naszych zdjęciach, jeśli będziemy fotografować księżyc znajdujący się wysoko na niebie. Oczywiście, możemy sfotografować księżyc nisko nad horyzontem. Jego powierzchnia może nie będzie tak wyrazista, ale księżyc zawieszony nad budynkami stanowi interesujące dopełnienie miejskiego pejzażu.

Wbrew pozorom, księżyca nie powinno się fotografować w czasie pełni całkowitej, ponieważ promienie słoneczne padają na niego wtedy pod kątem uniemożliwiającym uchwycenie faktury powierzchni księżyca.

Pogoda powinna być podobna jak przy fotografowaniu innych części nieba, a więc możliwie przejrzysta. Z tego powodu, próby fotografowania satelity przy pochmurnej pogodzie, z góry skazane mogą być na niepowodzenie.

Kiedy umieścimy już aparat na statywie, ustawmy punktowy pomiar światła. Księżyc będzie głównym i najpewniej jedynym elementem na naszej fotografii, dlatego nie będzie nam potrzebny pomiar jasności pozostałych części kadru. Przysłonę ustawiamy na możliwie dużą wartość, tak żeby głębia ostrości nie była za mała. Czułość ISO powinno być jak najniższa, aby uniknąć zaszumienia obrazu. Wiadomo, że długie naświetlanie także powoduje pojawienie się szumu na zdjęciach, jednak tarcza księżyca świeci na tyle jasno, że nie będą nam potrzebne superdługie czasy naświetlania. Ostrość lepiej jest ustawić ręcznie niż zdawać się na autofokus aparatu, zwłaszcza że aparat mamy ustawiony na statywie. Balansem bieli przy fotografowaniu księżyca w zasadzie nie musimy się przejmować. Gdybyśmy jednak zauważyli duże odchylenia w odwzorowaniu kolorów, zawsze możemy skorygować je w programie do wywoływania RAWów, o ile oczywiście fotografujemy w tym formacie, co zdecydowanie polecam.

Kiedy wszystkie parametry mamy już ustawione, sugeruję, zamiast wciskania spustu migawki na korpusie użyć wężyka spustowego lub chociaż samowyzwalacza, aby uniknąć poruszenia zdjęcia spowodowanego wciśnięciem migawki bezpośrednio na aparacie.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szybko rośnie dziecko? Prawidłowy wzrost dziecka
Następny artykułJak zrobić dobre zdjęcia nad morzem?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here