wspinaczka akcesoria

Wspinaczka to rodzaj sportu, który dostarcza ogromny zastrzyk adrenaliny, a także endorfin. Zanim jednak podejmie się pierwsze kroki ku podjęciu tej aktywności fizycznej należy się odpowiednio przygotować. Jak się przygotować fizycznie oraz jak odpowiednio dopasować wyposażenie?

Wspinaczka to rodzaj sportu, który dostarcza ogromny zastrzyk adrenaliny, a także endorfin. Wiąże się to głównie ze wspinaniem się na kamienie, skałki i góry zbudowane z różnego rodzaju skał.

Większość trasy pokonywanej podczas wspinaczki odbywa się w górę, a fragmentami tzw. trawersowaniem czyli przemieszczaniem w poziomie. Zanim jednak podejmie się pierwsze kroki ku podjęciu tej aktywności fizycznej należy się odpowiednio przygotować.

SPRZĘT I PRZYGOTOWANIE FIZYCZNE

Wspinaczka to aktywność, której nie warto podejmować z dnia na dzień, ze względu na wysokie ryzyko. Brak wiedzy na temat wspinania się może nieść przykre skutki.

Krok 1: Ścianka wspinaczkowa

Pierwszym krokiem na drodze ku wspinaczce w terenie powinno być zapisanie się na sekcję wspinaczkową. Przed pierwszym wejściem trzeba wykonać porządną rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające, aby przyzwyczaić ścięgna i stawy do obciążeń wspinaczkowych.

Na początku zajęć wspinaczkowych instruktor przeprowadza szkolenie z asekuracji. Pierwsze kroki na ściance pozwalają poznać specyfikę tej aktywności i zadecydować czy wspinaczka w terenie jest odpowiednim sportem. Dodatkowo jest się w pełni bezpiecznym, a ryzyko jest zminimalizowane niemal do zera. Stopniowo uczęszczając na sekcje poznaje się techniki wspinaczkowe, zarówno podstawowe, jak i zaawansowane.

Zalecane jest, aby ściankę wybierać się co najmniej 2 razy w tygodniu, aby skierować się na tą ścieżkę rozwoju. Trening czyni mistrza i aby wybrać się w teren, tego treningu musi być bardzo dużo. Warto też wybrać się na kurs wspinaczkowy, gdzie szybko i skutecznie można poznać podstawy operacji sprzętowych i samego wspinania już na niewielkich skałkach.

Krok 2: Odpowiednie wyposażenie

Wspinaczka to rodzaj aktywności, która wymaga swobody ruchów, dlatego należy wybrać odzież, która nie będzie ich ograniczać. Warto zdecydować się na długie spodnie, które ochronią przed otarciami, a dla własnego komfortu i utrzymania ciepła ciała kupić odzież, która będzie termoaktywna.

Zanim kupi się buty na wspinaczkę, można wypróbować kilka modeli na ściance, aby znaleźć te odpowiednie dla siebie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na przyczepność i płaskość podeszwy, aby łatwo wyczuwać stopnie i krawędzie. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze obuwia jest przepuszczalność powietrza, aby szybko odprowadzały wilgoć i zapewniały wysoki komfort wspinaczki.

Na początku wspinaczka zwykle odbywa się na małych wysokość, dlatego od razu nie trzeba kupować dziesiątej drogiego sprzętu, a wybrać tylko te niezbędne narzędzia do wykonywania tego sportu. Czyli w pierwszej kolejności należy zakupić linę i uprząż wspinaczkową.

sprzęt do wspinaczki

Lina powinna być bardzo solidna, aby czuć się bezpiecznie podczas wspinaczki. Jej główną funkcją jest asekuracja, a jej wytrzymałość często decyduje o zdrowiu, a nawet życiu sportowca. Wybór odpowiedniej uprzęży jest równie ważne co dobór liny. Należy dopasować ją do obwodów w pasie i udzie, a założona nie powinna nigdzie uwierać i trzeć. Najlepiej gdyby po jej wewnętrznej stronie znajdowała się miękka pianka zapewniająca komfort użytkowania.

Kask jest potrzebny w każdym sporcie, a dzięki niemu można uniknąć wielu poważnych urazów. Na takich akcesoriach nie warto oszczędzać i zdecydować się na profesjonalny kask, idealnie dopasowany do głowy. Na wspinaczce zabezpiecza głowę nie tylko przed urazami po upadku, ale przydaje się w rejonach gdzie występuje ryzyko ukruszenia skały.

Czekany to równie niezbędny sprzęt przy górskiej wspinaczce zimą. Służy do wyrąbywania stopni w lodzie, aby sprawnie móc się przemieszczać. Mogą one służyć także do podpierania, asekuracji i hamowania podczas ześlizgnięcia. Przydają się one zwykle w zimowej turystyce, więc planując wspinaczkę w tej porze trzeba się w nie zaopatrzyć.

W przypadku wspinaczki zimą przydadzą się również raczki, które mocuje się do butów. Dzięki nim łatwiej jest poruszać się po oblodzonym terenie i wąwozami zasypanymi śniegiem. Zapewniają maksymalną przyczepność i stabilność.

Kiedy jest się gotowym na wspinaczkę?

Marzenia o wspinaniu się w terenie nie mogą być zrealizowane od razu. Wymaga to odpowiedniego przygotowania zarówno fizycznego, jak i wyposażeniowego. Treningi i podejmowanie prób na znacznie bardziej bezpiecznej ściance wspinaczkowej to pierwszy krok, aby przyzwyczaić organizm do tego typu aktywności. Odpowiednie wyposażenie to krok bez którego wspinaczka nie mogłaby być podjęta, ponieważ niektóre akcesoria są podstawą, aby wybrać się na szlak – duży wybór profesjonalnego sprzętu na wspinaczkę znajdziesz w Addnature.pl.

Wybierając się na wspinaczkę nierzadko trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i podjąć ryzyko. Gotowość do wspinaczki to kwestia indywidualna i trzeba samemu zadecydować czy jest się w stanie ruszyć w teren.

Materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here